• Krátkometrážní

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Uf, vyzerá to ako Pán Prsteňov od Disneyho a nie od Amazonu. Všetko sa drží v ratingu PG. Fakt PG, nezamieňať s PG-13, toto je totiž podívaná aj pre tých najmenších. Akcia žiadna, príbeh skáče z miesta na miesto len, aby predviedol čo najviac fantasy lokácií, v ktorých sa však zdržíme tak dve minúty, postavy sa striedajú ako na orloji a tá hlavná je nevýrazná až beda. Ako zdroj pre pekné wallpapers na plochu, fajn. Ako najdrahší seriál všetkých čias? Preč s tým okamžite!

Nene (2022)

Je to bezchybný film? Nope! Je to však stále dostatočne dobrý a zaujímavý film? Definitely! I keď tentoraz omnoho obyčajnejší, než by divák od Peelea po jeho predošlých dvoch filmoch čakal. Preč je pokus o akúkoľvek alegóriu po vzore Us (chvalabohu), aj o akýkoľvek sociálny presah alebo riešenie rasových problémov a otázok (Get Out). Nope ide oveľa viac napred väčšinovému divákovi, než fanúšikom Peeleho tvorby a nakoniec je skôr čistokrvným sci-fíčkom zo Zeme po vzore Signs, nežby sa Peele pokúšal o akékoľvek filmárske vrtochy. Či je to dobre si musí odpovedať každý sám, no ja dávam palec určite hore, pretože Peele týmto dokazuje, že je skutočne zručný filmár, ktorý dokáže natočiť viac menej aj štandardný film. V 2/3 stopáže sa tak Nope príjemne hraje s divákom, postupne buduje napätie, dusnú atmosféru a vytvára vzťah k fakt dobre napísaným a odohraným postavám, aby sa z neho v poslednej tretine mohla stať taká úplne prachobyčajná zúčtovačka s jedným UFO (nie, to nie je spoiler, keďže to vieme už z traileru a film sa ani dlhé minúty nehrá na to, že by mal byť o niečom inom než o niečom tam hore v oblakoch). V tej poslednej tretine práve to napätie a tá atmosféra podľa môjho názoru rapídne opadne a nezúžitkuje predošle pracne budované minúty čo je rozhodne škoda. Jediné čo v závere ostane je skôr zaujímavý nápad s predmetným "UFO" než čokoľvek iné, ale nestažujem sa, vôbec. Mne Peeleho hororová tvorba stále sedí. CELKOVO: 7/10

Rychlá rota (2022)

Prehršel nápadov, fakt obrovské množstvo skvelých nápadov v jednom filme (od ugly Sonica po antropomorfné animované postavy z early 2000s, lol) podporené trefnými vtípkami a skvelým dabingom (Adam Samberg), ale zrežírované nie veľmi skúseným režisérom, ktorý tomu všetkému, tým fantastickým nápadom nevie dať ten správny timing, poriadne tempo a vlastne ani predať tú nostalgiu, na ktorej by nový Chip 'n' Dale chceli stavať. Nový Králik Roger z tohto nebude, aj keď by ho tu niekto chcel napodobniť viac než by bolo žiadúce. Škoda tie nápady sú vskutku originálne, ba priam fantastické a prvú pol hodinu som bol nadšený. Vo výsledku však z toho nevzniklo nič iné, než jednohubka na jeden večer a to je rozhodne škoda pri Chip 'n' Dalovi, ktorí sa vrátili na obrazovky po vyše 30 rokoch. CELKOVO: 6/10

Denní směna (2022)

Blade pre 12-ročných. So síce slušnou akciou, aj fungujúcim humorom, ale nefungujúcim zvyšok. A tak tu opäť raz máme tradične prestrelnú netflixovskú stopáž, ktorá aj takéto jednoduché upírske akčné Béčko naťahuje na dve hodiny a tým trpí v druhej polovici tempo, smiešnu záporáčku, ktorá akoby vypadla z lacných seriálov z 90. rokov a absolútne zbytočný world-building, kde sa Netflix opäť raz musí tváriť, že z tohto má byť potenciálne nejaká zásadná trilógia podporená štyridsiatimi seriálmi, namiesto toho, aby sa sústredeli na natočenie aspoň jedného plnohodnotného a dobrého filmu. Neviem, či sa niekedy dočkám od Netflixu aj seriózneho filmu, kde sa nebude každý pitvoriť ako po lobotómii v cirkuse. CELKOVO: 5/10

Třináct životů (2022)

Ron Howard je pre tieto based on true events filmy vždy správna voľba. Dokáže natočiť do bodky presný film, akurát mu občas chýbajú vyššie ambície, aby sa z jeho filmov stali skutočne vynikajúce kúsky (Rush budiž výnimkou). A to je aj prípad Thirteen Lives. Fantasticky nasnímaný (kamera neznámeho Sayombhu Mukdeeproma by si zaslúžila filmové ceny, dokáže prehľadne nasnímať ako scény pod vodou, tak v stiesnených priestoroch, ale ponúknuť aj veľkolepé pohľady na okolitú džunglu), fantasticky ozvučený film s vynikajúcimi hercami (Mortensen, Farrell, Edgerton) zobrazujúci nedávnu udalosť záchrany trinástich thajských chlapcov zo zaplavenej jaskyne, ktorý aj napriek enormnej 149 minútovej stopáži ani na minútu nedrhne, no aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že aj napriek týmto slovám chvály som čakal viac. Ron Howard totiž natočil úplne neškodný film pre všetkých, aby prakticky pobavil každého člena rodiny a ponúkol štandardné veľkolepé filmové zobrazenie jednej tragickej udalosti, ale po celý čas sa bojí pritlačiť na pílu. Či už emočne - k žiadnej postave si tu človek nevybuduje vzťah; alebo čo sa týka napätia - o tom ako neuveriteľne dlho trval jeden ponor cez jaskyňu sa tu divák dozvie prakticky len z mapy, samotné scény sa odohrajú do pár minút akoby sa Howard tentoraz bál pritlačiť na pílu a celé dianie zobraziť aspoň trochu surovejšie. Vo výsledku však solídne natočená rekonštrukcia udalostí, no až príliš na taký ten absolútne nekonfliktný hollywoodsky spôsob. A ak o danej udalosti nič neviete, o to lepšie, pretože v takom prípade dokáže ponúknuť aspoň kúsok napätia. CELKOVO: 7/10

Predátor: Kořist (2022)

Dan Trachtenberg je šikula. Dokázal priniesť nový a neotrelý pohľad na Cloverfield sériu (10 Cloverfield Lane) a zároveň nový a neotrelý pohľad aj na sériu s Predátorom, u ktorej si už množstvo z nás po chabom The Predator od Shana Blacka myslelo, že je mŕtva. Nie je a Trachtenberg dokazuje, že aj s malým gašparkom sa dá zahrať veľké divadlo, teda, aj s malým rozpočtom natočiť dobrý film s Predátorom. Zasadenie do 17. storočia medzi Komančov tomu fantasticky sedí a situovaním do lesov pripomenie prvý film, uvedením na streame si Prey môže dovoliť byť miestami správne brutálne R-ko a striedma stopáž nedovoľuje zľaviť z tempa. Nový Predátor síce neprepíše žiadne dejiny žánru, ani série a rozhodne nie je bez chýb - stredný rozpočet je poznať hlavne na fakt hnusnom CGI a filmu by rozhodne viac prospeli praktické triky a masky, dobové zasadenie je nekonzistené a neraz na smiech, keďže postavy medzi sebou komunikujú akoby práve vyšli zo Starbucksu, ale to je vlastne jedno, pretože Prey sa nehrá na nič viac, ani tu nikto nemal vyššie ambície ako natočiť priamočiare akčné hororové survival béčko. Podarilo sa. CELKOVO: 7/10

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Zlatá Milla Jovovich, tak už aj z Resident Evil dokázal Netflix urobiť otravnú teenegersku woke kravinu. Najhorší Resident Evil doteraz, najhorší seriál od Netflixu za tento rok a jedna z najhorších herných adaptácií EVER. Našťastie, že som tento mesiac zrušil subscription, nech už Netflix ide fakt k čertu, pritom ako vedia skaziť akúkoľvek značku. CELKOVO: 2/10

Rakeťák (2022)

Star Wars Animated Movie by Pixar, teda pardón, Buzz Lightyear by Pixar. Skvelá pocta klasickým sci-fi dobrodružstvám, ktorá si prekvapivo berie inšpiráciu od Interstellaru, cez Star Wars, až po Votrelcov a ktorá musí potešiť toho malého chlapca s obľubou v sci-fi, ktorého má v nás väčšina odchovaná na Hviezdnych Vojnách. Prekvapivo tentoraz s minimom humoru (čo je na hollywoosky animák skutočne rarita), zato však s maximom fungujúceho príbehu, skvelej akcie, uveriteľných emócií, svižného tempa a tým najsprávnejším fanúšikovským zanietením, kde je vidno, že do toho v Pixaru vložili aj srdce. A že to je celé technicky priam dokonalé (napríklad v porovnaní s takými nedávnymi The Bad Guys je Lightyear o reálny svetelný rok napred), perfektne uzvučené Giacchinom a dokonale nadabované Chrisom Evansom snáď ani nie je potrebné dodávať. Síce to je celé za cenu toho, že film tentoraz nemá šancu vyslovene pobaviť deti (aj preto ten prepad v kinách), keďže pre tie tu nie je nič z pôvodného Toy Story, vážne sa riešia vzťahy postáv (dojemné úmrtie jednej prichádza v prvých 15. minútach filmu) a vystupuje tu vyslovene iba jedna roztomilá postava (mačka SOX), ale čert to ber! Ja som rád, že Pixar tentoraz, a hlavne po chabom Toy Story 4, ktorý bol čistý cash-grabber, nešiel po prvoplánovom úspechu vsádzajúcom len na známu značku, ale natočil plnohodnotný animák pre tie väčšie deti, ktorý by mohol fungovať bez problémov aj sám o sebe, bez akéhokoľvek napojenia na Toy Story sériu. CELKOVO: 8/10

Černý telefon (2021)

Typický Derrickson s poctivou hororovou žánrovkou, ktorá síce v rámci jeho tvorby neprináša absolútne nič nové a neraz pripomenie ako Sinister (i keď jeho kvality nikdy nedosiahne), tak Deliver Us from Evil (miešaním hororu a krimi), ale práve vďaka tradične silnej réžií funguje presne tak ako má. Darí sa udržať ako správne špinavú atmosféru sedemdesiatich rokov, tak neustále napätie a oceňujem, že filmu sa vyhýba prakticky akýkoľvek humor. Tým pádom sa po celú stopáž drží v jednotnom tóne a servíruje ducharský horor mixnutý s ľahkou kriminálkou. Navyše s vynikajúcimi hereckými výkonmi všetkých zúčastnených - či už tradične výborný Ethan Hawke alebo sympatickí, nijako neotravujúci detskí hrdinovia vďaka ktorým film funguje aj po emočnej stránke. To, že sa tentoraz (s výnimkou dvoch/troch scén) Derrickson nesnaží vyslovene desiť by tak vôbec nevadilo. Čo zamrzí je fakt, že po scenáristiskej stránke sa nikto krátku poviedku od Joe Hilla nesnažil rozpracovať do celovečerného filmu a na Čiernom Telefóne to je jednoducho poznať. Je tu jeden nápad s únosom a vyzváňajúcim čiernym telefónom, ale to je prakticky celé. Chýba akékoľvek vysvetlenie prečo sa deje to čo sa deje, množstvo tém je načrtnutých (vzťah otca, minulosť matky), ale ďalej nijako rozpracovaných a v takto realisticky podanom, temnou krimi príbehu zamrzí aj rušivé konanie polície, hlavne v závere, kde sa polícia reálne čuduje aj tomu, že dom má pivnicu. Vo výsledku tak mierne sklamanie, hlavne po tých skvelých ohlasoch a prvotných recenziách, zároveň mi však imponuje fakt, že sme po dlhom čase dostali vážny horor pre dospelé publikum, ktorý nijako nemieri na teenegerov, ani neobsahuje žiadne neduhy súčasnej hororovej tvorby (pozerám na teba Netflix hororová tvorba), ktorá musí byť za každú cenu zatraceně cool. Preto sa nemám problém prikloniť k slabším štyrom hviezdičkám a bodaj by sa podobné hororové snímky rodili častejšie. CELKOVO: 7/10

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor: Priemer ako Hrom a prvé vážne zakopnutie Marvel Univerza po štrnástich rokoch existencie. Čo je síce výkon v rámci celej Marvel filmovej frančízy rozhodne chvályhodný, bohužiaľ na štvrtom Thorovi už nie je veľmi čo chváliť a je priam dokonalou ukážkou všetkého čo nefunguje na filmoch v marveláckej Phase 4. Osobití režiséri síce dostali voľnú ruku, ale Marvel by nad tým všetkým chcel mať stále kontrolu a doručiť typický marvelovský produkt pre všetkých a tak je výsledok zakaždým iba polovičatý. Eternals chceli byť v podaní Chloe Zhao ukecaným meditačným sci-fíčkom a neklaplo to, Doctor Strange 2 v podaní Sama Raimiho zase hororovejšou komixovkou a tiež to neklaplo, a Thor 4 by chcel byť potrhlým sebaparodizujúcim úletom ako celá doterajšia tvorba od Waititiho a ukazuje sa, že podobne svojrázni režiséri si s typickou Marvel tvorbou pre celú rodinu až tak veľmi netykajú. Thor 4 je síce tým potrhlým sebaparodizujúcim úletom ako sa dalo od Waititiho po Ragnaroku čakať, je evidentné, že dostal omnoho voľnejšiu ruku, zároveň však nie natoľko, aby natočil tak svojský film aký by Waititi natočiť chcel. A tieto dva prístupy sa bijú medzi sebou. Namiesto sebaparodujúceho filmu tak dostávame skôr trápny film, kde humor funguje len minimálne (a to píšem ako niekto kto Waititiho tvorbu zbožňuje), kde sa postavy skôr strápňujú, nežby boli vtipné (podela sa preč ako charizma Chrisa Hemswortha, tak herecké schopnosti Natalie Portman, ktorá sa do podobných komixových filmoch skutočne nehodí) a podela sa preč aj akákoľvek osudovosť (emočne a príbehovo nefunguje Love and Thunder prakticky vôbec), a aj charizmatický záporák v podaní skvelého Christiana Balea je len ďalšou postavičkou, ktorá v priebehu úvodných troch minút (doslovne!) prekoná prerod z utrápeného rodiča na ultimátne zlo. No a nakoniec aj ten humor si vlastne film predstavuje tak, že tu otravne budú dvadsaťkrát za film bečať prerostlé kozľatá. Takto fakt nie ... všetko tu je na seba nahádzané bez ľadu a skladu až mi to svojím zúfalým pokusom byť za každú cenu rádoby cool pripomínalo nefunkčnú Justice League. A to určite nie je spoločnosť, ku ktorej sa chce Marvel zaradiť. PS: a keď si už myslíte, žeby film mohol mať odvahu aspoň v úmrtnosti postáv, tak nastúpia na scénu potitulkové scény, kde sa ukáže, že Marvel vie dementne zaradiť postavy do deja aj bez toho, aby ich potreboval ťahať z multivesmírov. Prakticky sú tu tak všetci večne živí, uf, kam sme sa to dostali, resp. kam Marvel tvorba smeruje, keď tu už do budúcna nemôže byť absolútne žiaden strach o ktorúkoľvek postavu. CELKOVO: 5/10