Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

Parlay 

všechny recenze uživatele

Předně musím zatleskat hvězdnému českému dabingu. René promlouvá fantastickým hlasem Václava Postráneckého a ostatní dabéři (Janžurová, Skopal atd.) mají být též na co hrdí. Nyní pochvala samotných tvůrců seriálu - herci naplno využili komediálního potenciálu svých postaviček, čímž rovnou posílám díky i scénaristickému a režisérskému štábu. Na hrůzy druhé světové války lze očividně nahlížet i z jiného, svěže humorného úhlu. Viděli jste již někdy opravdu sympatické nácky? Že ne? Potom vzhůru na "Haló ! Haló!". ()

Posheidon 

všechny recenze uživatele

Za nesmírnou popularitu seriálu Haló, haló! bezesporu stojí i skvělý český dabing. Jednotlivým hlavním postavám dali svůj český hlas: kavárník René Artois (Gorden Kaye) daboval Václav Postránecký; kavárníkova žena a příležitostná „zpěvačka“ Edith Artois (Carmen Silvera) dabovala Iva Janžurová; servírka a Reného hlavní bokovka Yvette Carte-Blanche (Vicki Michelle) dabovala Veronika Gajerová; servírka a druhá Reného bokovka Maria Recamier (Francesca Gonshaw) dabovala Sabina Laurinová; malá neohrožená, lehce fanatická servírka a třetí Reného bokovka Mimi Labonqová (Sue Hodge) dabovala Jana Mařasová; poručík a Reného ctitel Hubert Gruber (Guy Siner) daboval Martin Zounar; plukovník Von Strohm (Richard Marner) daboval Ota Jirák; pobočník plukovníka Von Strohma kapitán Hans Geering (Sam Kelly) daboval Jiří Knot; vojínka a Herr Flickova ctitelka Helga Geerhartová (Kim Hartman) dabovala Zuzana Skalická; šéf gestapa v Nouvionu Herr Otto Flick (Richard Gibson, David Janson) daboval Michal Jagelka; Herr Flickův nohsled Herr Engelbert von Smallhausen (John Louis Mansi) daboval Václav Knop; ten co být ne ó hroženy i taaalský hrdina a kapitán Alberto Bertorelli (Gavin Richards, Roger Kitter) daboval Pavel Trávníček; naháněč hrůzy generál Erich von Klinkerhoffen (Hilary Minster) daboval Dalimil Klapka; odporná stará můra, matka kavárníkovy ženy madam Fanny Le Fan (Rose Hill) dabovala Zuzana Talpová; mistr převleku, posel zpráv od partyzánů, pianista a příležitostný kasař - to jsem já Leclerc (Jack Haig - Roger Leclerc, Derek Royle, Robin Parkinson - Ernest Leclerc) daboval Lubomír Lipský; polucista a přiležišosný jablkový odporník strážmistr Crabtree (Arthur Bostrom) daboval Zdeněk Hruška; ta co Vám to nebude víckrát opakovat, mistr přes vymyšlení geniálních únikových plánů a šéfka odboje Michelle Dubois (Kirsten Cooke) dabovala Miroslava Pleštilová; ctitel madam Edith a velevážený majitel pohřebního ústavu s chatrnou pumpičkou Monsieur Alfonse (Kenneth Connor) daboval Karel Richter; britští letci Fairfax a Carstairs (John D. Collins a Nicholas Frankau) dabovali Jiří Prager a Svatopluk Skopal. ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála povedených seriálových sitcomů s promyšleným humorem, dobře zahraným i skvěle CZ dabovaným. Slyšet "Janžurku" zpívat je nezapomenutelný zážitek. Seriál řadím kvalitativně na stejnou úroveň jako komedii "Kutil Tim". Velmi dobrá oddechovka, vhodná pro chvíle, kdy ještě není čas ulehnout na kutě, ale kouknout na klasický filmový sto a více minutový snímek už není chuť. ()

Alfréda 

všechny recenze uživatele

Malebné francouzské městečko Nuvion a jeho nedobrovolný hrdina René Artois, malá francouzská kavárna s kostkovanými urbusy na stolech a kabaretní hudební kulisou, francouzské služky v podvazcích, na baru dobré víno a koňak- idylka kontrastující s ofenzívou po Evropě rozlezlých Němčourů, svérázným partyzánským odbojem, šmajchlkabinetem pod schody, pětisty výbušnými vánočními pudinky ve sklepě, patnácti šiškami salámu, ve kterých je česnek, neblíže určeným počtem padělků Padlé Madonny s velkými balónky, britskými piloty přestrojenými za krávu, tajným přátelstvím s německými oficíry, včetně toho, který se dvoří mužům, a v neposlední řadě příslušníkem 'njuvioňské polucie'. Desetiletý seriál, jenž dal vzniknout mnoha a mnoha nesmrtelným hláškám. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

"To jsem já, LeClerc," případně "Bodré podoledne," a mnoho a mnoho dalšího. Opakovaný vtip přestává být vtipem, ale ne u Haló, haló!, kde se naopak na ty opakované vtipy těšíte. Nevím, jak se na tohle dívají Francouzi, ale podle mě se taky musí smát, protože to krásně vypovídá o jejich situaci při válce. 95% ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Seriál se odehrává v Německem okupované Francii v městečku Nouvion, které se nachází v severní části Francie. Natáčení seriálu nicméně v tomto místě nikdy neproběhlo. Ve skutečnosti se celý seriál natáčel v Anglii. Exteriéry Reného kavárny se natáčely v hrabství Norfolk, konkrétně v areálu budovy Lynford Hall, která se nachází nedaleko vesnice Munsford. V současné době budova slouží jako hotel. (Posheidon)
  • Carmen Silveru diváci obdivovali i za převedený neumělý zpěv, dokonale zapadající do role madam Edith. Dlužno dodat, že Carmen Silvera skutečně zpívat neuměla a její pěvecký výkon byl skutečný. Potvrdil to i představitel Reného Gorden Kaye. (Dinsberg)
  • Carmen Silvera a Gorden Kaye se poprvé setkali v divadle při práci na hře „Hobson's Choice“ v roce 1982, spřátelili se a byl to právě Gorden, který již byl přijat pro roli Reného, kdo Carmen navrhl, aby se přihlásila na konkurz na roli jeho ženy Edith. (Huguette)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama