Reklama

Reklama

Titanic

  • Česko Titanic 3D (více)
Trailer 1
USA, 1997, 194 min (Alternativní 187 min)

Obsahy(1)

V dubnu 1912 vyrazila luxusní zaoceánská loď Titanic z Anglie na svou první, a bohužel i poslední plavbu. Své pasažéry ale do cíle cesty nikdy nedovezla – narazila na ledovec a klesla pod hladinu. Tím začalo drama největší námořní katastrofy v dějinách lidstva. V ledových vodách Atlantiku skončilo mnoho životů a osudů. Mezi nimi byla i jedna láska, která vlastně ani pořádně nezačala. Americký velkofilm v režii Jamese Camerona, oceněný jedenácti Oscary®, katapultoval mezi nejzářivější hvězdy Hollywoodu oba představitele hlavních rolí – Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria. (Cinemax)

(více)

Zajímavosti (379)

  • Vůbec posledním natáčecím dnem byl ten s pořadovým číslem 164, kdy měla po úmorné čtyřiadvacetihodinové práci padnout závěrečná klapka. A nebyl to žádný jednoduchý záběr. Šlo o scénu smrti kapitána Smithe, kterého zde ovšem neztvárnil Bernard Hill, nýbrž český kaskadér Pavel Cajzl. Celá dekorace byla jakási kapsle, ponořená pod vodou, která se dovnitř vřítila po odpálení tvrzených skel náložemi. Cajzl měl dva samostatné přívody vzduchu a pod kabátem ještě schovanou samostatnou vzduchovou bombu. Spolu s ním byl v kapsli, do níž se vstupovalo vrchem, jen (také pečlivě jištěný) režisér James Cameron, který záběr osobně nasnímal. (NIRO)
  • Během slavnostního předávání Oscarů byl Titanic favoritem, který svou roli bezesporu splnil... a přesto se scenárista, režisér, producent a střihač James Cameron během těchto několika hodin dle vlastních slov nejvíc zabýval tím, že se jeho tehdejší manželce, Lindě Hamilton, utrhlo ramínko na šatech. (NIRO)
  • Ziskem jedenácti Oscarů film vyrovnal rekord, který do té doby držel historický velkofilm Ben Hur (1959). Později stejného úspěchu dosáhl Pán prstenů: Návrat krále (2003). Přinejmenším o dvacet let později byla tato trojice stále nepřekonána ani nedorovnána. (NIRO)
  • Z filmu se svého času stal fenomén, který ovlivnil i řadu jiných průmyslů, než jen ten filmový. Znovu začaly být vydávány postarší knihy o Titaniku, které už byly z prodeje pro nezájem vyřazeny, a byly napsány i zcela nové. Společnost J. Peterman Company utržila stovky tisíc amerických dolarů za repliky vybavení lodi, od předmětů tak lehkých jako byla záchranná vesta až po monstra jako pětimetrová kotva za pětadvacet tisíc dolarů. V restauracích byla nabízena menu, odpovídající těm na Titaniku. A co je asi nejpřekvapivější, vzhledem k počtu mrtvých ve filmu... získy vzrostly i lodním společnostem, poskytujícím výletní plavby. (NIRO)
  • V rámci šetření byla hydraulická maketa lodi, která měla původně mít tři různé fáze náklonu, vyrobena tak, že měla fáze jen dvě. Při natáčení scén, které se měly odehrávat v prostřední fázi náklonu byla tedy pootočena kamera a herci byli instruováni, aby se v těchto záběrech nakláněli oni. (NIRO)
  • James Cameron původně pro roli Jacka o Leonardu DiCapriovi neuvažoval, protože mu nepřipadal dostatečně mužný. Z návrhů studia mu připadali vhodnější spíše Matthew McConaughey nebo Chris O'Donnell. Nechal se ale castingovou režisérkou přemluvit a pozval DiCapria na schůzku do své společnosti Lightstorm. První podezření, že mohl najít svého hlavního hrdinu, v něm začalo klíčit, když si všiml, že na setkání přišly i naprosto všechny ženy, zaměstnané ve firmě, včetně sekretářek a účetní... (NIRO)
  • James Cameron během vyčerpávajícího natáčení začal pít šťávu z pšeničných výhonků a nechával si píchat injekce vitamínu B12. (NIRO)
  • Kvůli nesmírné nákladnosti filmu občas bylo nutné hledat místa, na nichž by se dalo ušetřit. Protože by kvůli slavnému perfekcionismu Jamese Camerona přišla historicky přesná rekonstrukce salonku první třídy, v němž Rose (Kate Winslet) a její matka (Frances Fisher) popíjejí čaj, zhruba na čtvrt milionu dolarů, a přitom šlo o scénu vcelku krátkou, byla raději natočena před zeleným plátnem a pozadí bylo doděláno trikově. (NIRO)
  • Když ještě Leonardo DiCaprio (Jack) ani Kate Winslet (Rose) nebyli obsazeni, James Cameron zorganizoval zkoušku, při níž chtěl odpozorovat, jak by vypadala vzájemná chemie těch dvou. A to navzdory skutečnosti, že DiCaprio tehdy obvykle odmítal castingové zkoušky. Když mu ale Cameron řekl "tak tedy nashledanou," nechal se přemluvit... a až do chvíle, kdy se rozjela kamera, působil otráveně a přezíravě. A pak se najednou Jackem prostě stal. James Cameron: "Jako bych mu tu roli napsal na tělo. A ani Kate se nenechala zahanbit, její výkon to ještě podnítilo. Vmžiku jsem před sebou měl dvě filmové postavy, mezi kterými to jaksepatří jiskřilo." Po skončení zkoušky se DiCaprio opět znuděně rozvalil na pohovce, zatímco Winslet režisérovi pošptala: "I kdybyste neobsadil mě, jeho angažovat musíte..." (NIRO)
  • Navzdory předchozí pověsti Jamese Camerona coby tvůrce akčních filmů byla z filmu nakonec vystřižena většina poměrně nákladné scény, kterou by šlo považovat za nejklasičtěji akční. A sice té, v níž zhrzený snoubenec Cal (Billy Zane) s pistolí v ruce pronásleduje Jacka (Leonardo DiCaprio) a Rose (Kate Winslet). Režisér na základech reakcí testovacího publika usoudil, že samotné potápění lodi je natolik působivé, že fyzické ohrožení kladných hrdinů až zbytečně přehnanou reakcí toho záporného je v tu chvíli "přes čáru" a celkový dojem spíše umenšuje. Bylo ale třeba, aby se DiCaprio a Winslet po několika měsících od skončení natáčení ještě vrátili na místo činu a natočili jeden záběr, který byl jakousi záplatou na vzniklý ostrý předěl. (NIRO)
  • Nečekaně velikou díru do rozpočtu udělalo osvětlení. Všech šest set okének lodi muselo být možné rozsvítit. K tomu navíc kulisy obsahovaly mnoho lamp či nástěnných svícnů. A vzhledem k tomu, že mnoho kulis mělo být zaplaveno, musela být světla bezpečná. Když produkce poslala objednávku na více než tisíc filmových světel, přes tisíc světel funkčních a přes šedesát kilometrů kabelů, bylo jí studiem Fox vytčeno, že neumí hospodařit, a že na plac přijedou dva jejich vlastní odborníci na osvětlovací techniku. Ti skutečně dorazili, místo natáčení si pečlivě prošli, a pak řekli, že ta objednávka je příliš malá. (NIRO)
  • Český kaskadér Martin Hub, který si zahrál i malou roličku (stejně jako například v Zachraňte vojína Ryana, 1998), v čase premiéry vyprávěl: "Hraju tam českého pasažéra, kterého kvůli tomu, že je z chudších vrstev, zastihne voda ve spodním podlaží lodi, kde se snaží zachránit svého synka. Má krátký dialog s postavou Leonarda DiCapria a začne utíkat pryč. Vybere si ale špatný směr a chodba je i s ním prudce zaplavena. Točili to tak, že nechali vodu z připravených kontejnerů (jeden je větší než nákladní vagón) prorazit dveře. Nejdřív se to snažili udělat ve studiu. Jenže jim tam nevyhovovalo množství vody. Byla po pás a nebylo z toho jasné, co její proud udělá s člověkem. Přidali další kontejner - vody bylo tak po prsa, ale to nestačilo. Tak se rozhodli postavit celou chodbu lodi, ve které se to má odehrávat, venku a kontejnerů tam dali šest. Neměl jsem strach, ale nevěděl jsem, co se mi může stát - jediné, co jsem si předtím zkusil, byly ty dva kontejnery. Faktem je, že bezpečnostní opatření neponechávala nic náhodě: na konci chodby pokračoval koridor, u kterého bylo rozestavěno kolem čtyřiceti záchranářů, včetně mých kolegů, kteří mě měli chytat až poletím s proudem vody ven. Tak jsme se do toho dali. Nejdřív jsem stál od dveří sedm metrů, a to jsem viděl jen stěnu vody, jak se na mě řítí, ale stačil jsem se otočit a nějak se na náraz připravit. Jenže režisérovi se to pořád ještě nelíbilo. Měl pocit, že je na mně vidět, jak se do té vody pokládám. Ta scéna se nakonec opakovala čtyřikrát. Potřetí jsem si říkal, že to snad není pravda, že se všechno daří bez zranění. Nakonec jsem stál jen metr od dveří a tam už se nedalo dělat nic jiného, než reagovat na dveře, které ten příval vody vyrazí. Náraz o stěnu mě omráčil, ale s tím proudem jsem vylétl ven tak rychle, že se mi nic víc nestalo. No, bylo tleskání. Kaskadérské práce si tam váží a když ještě k bezchybnému výkonu přidáte trochu toho herectví, jsou pro vás ochotni udělat první poslední." (NIRO)
  • Známému aukčnímu domu Julien's Auctions se podařilo nashromáždit a prodat několik filmových rekvizit, které se objevily v tomto ikonickém filmu. Mezi ty levnější patřilo hlavně vybavení nebo jednotlivé součástky Titanicu. Například soubor kotevních rekvizit, dekorativními předměty k výzdobě interiérů, kotevní zábradlí, sada třech zmenšených kotevních rekvizit, překližka připomínající panel Titanicu za 192 dolarů, kus dřeva se štítkem s nápisem „Titanic“, odlomený kus dřevěné bedny s nápisem „Assorted/ 1 Lb Oranges“, malá dřevěná bedna s nápisem „Titanic, Southampton“ či skleněné okno prodané v celkové hodnotě 2 061 amerických dolarů. Větší zájem byl pak o předměty, které mohli diváci zahlédnout ve filmu několikrát. Například jídelní talíř dosáhl ceny 1 024 dolarů, bílý balík obvázaný provazem, který plaval v oceánu při potápění Titanicu, se prodal za 576 dolarů. O něco větší zájem byl o záchranou vestu, kterou si nový majitel odnesl za 1 600 dolarů. Nebo pokrývka hlavy jednoho z námořníků s nápisem „White star line“ se původně odhadovala na 1 200 dolarů, ale nový majitel překvapivě zaplatil 7 800 dolarů. Další zajímavostí byl například klíč od pout, která má na sobě Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) prodaný za 2 560 dolarů. Největší zájem však byl o šperky, které ve filmu nosí Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet). Umělé diamantové a smaragdové náušnice se vyšplhaly na 25 000 dolarů (oproti původnímu odhadu 800 dolarů). I ikonický náhrdelník Srdce oceánu se nakonec prodal za neuvěřitelných 9 100 dolarů. (Jimmy15)
  • Během natáčení slavné scény, kdy voda pronikne skleněnou kopulí nad velkým schodištěm první třídy, nastal nebezpečný problém. Hned po střihu této scény se samotné schodiště začalo hnout, jelikož bylo nadnášeno vodou, a některé herce přímo ohrozilo i zranilo. Podporuje to teorii, že skoro celé schodiště z vraku lodi během klesání na dno vyplavalo na hladinu oceánu, neboť dřevo bylo nadnášenou vodou. Mimochodem na natočení této slavné scény, kdy voda pronikne kopulí, měli filmaři jen jednu šanci. Scéna byla finančně náročná a v případě neúspěchu by se podruhé nenatočila. (dan4815)
  • Titanic byl do kin znovu uveden na krátký čas v remasterové verzi v únoru 2023 k příležitosti 25. výročí od premiéry filmu. (Paja.j)
  • Herečka Gloria Stuart ve filmu představuje starou Rose, které je skoro 101 let. Herečka sama zemřela v roce 2010 ve věku nedožitých 101 let. (TroiMae)
  • Lodní orchestr jako poslední píseň zahraje (předtím, než se úplně rozejdou se slovy: „Pánové, bylo mi ctí s vámi hrát“) slavnou náboženskou píseň „Nearer, my God, to Thee, nearer to Thee“, v češtině známou jako „Blíž k Tobě, Bože můj, vždy k Tobě blíž“, která se často hraje na pohřbech. (tommahol)
  • Titanic se srazí s ledovcem v 97. minutě filmu, což odkazuje na rok premiéry tohoto filmu. (me116)
  • V originálním znění filmu zazní věta v češtině „Co děláš, idiote? Nech ho na pokoji!“ V titulcích je pak tato postava označena jako „Slovakian father“. Jde o muže, který v zaplavované chodbě vytrhne Jackovi (Leonardo DiCaprio) chlapce z náruče. (astilbe)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (více)

Reklama

Reklama