V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

mufy001

Pěkný film. Že je tam americký patriotismus? No a? Ve kterým válečným filmu neni... Je ten úvod by se mohl možná trochu zkrátit. 8/10 ()

partyzanka odpad!

Další instantní zelená polévka made in USA. Tak si něco uvaříme ne? Nejdřív budete potřebovat rozpočet jako kráva, jinak budou strávníci remcat, že jste na polévce šetřili a je to vidět. Vemte pořádný hrnec a naházejte do něj: 1 ks americké vlajky, 1 bibli, 1 ukázkovou rodinku v čele s milujícím otcem, 1 ks příručky k moralizování, něco brutality, 10 litrů krve, 10 kg vnitřností a končetin, 1000 ks nepřátel zcela bezejmenných, beznadějně prohnilých a vojensky naprosto neschopných, několik málo ks nedostižných, nezranitelných a nepřemožitelných hrdinů US Army (pozor, aby byli vždy bílí!). Dále přidejte vlastenecké pindy, tvrďácké pindy, křesťanské pindy, sentimentální pindy, vítězoslavnou hudbu, dojemnou hudbu, 20 kg patosu, 100 kg amerického nacionalismu, několik náborových letáků a pár heroických póz a povařte. Vhoďte jeden slaboduchý scénář, 10 tun vystřílených nábojnic, logické chyby a nesmysly, 1 krabici ohraných klišé, dále vzpomínky na rodinu, na dětsví, na domov...Přidejte vývar z toho nejlepšího velitele, pod kterým mi bylo ctí sloužit, dále vývar z několika ks těch nejlepších vojáků a zatraceně dobrejch chlapů, kterým mi bylo ctí velet, také přátelství až za hrob a sebeobětování. Nezapomeňte na srdcervoucí scény nejlépe s dětmi či plačícími manželkami. Pleskněte tam ještě pořádnou porci pokrytectví a nakonec vmíchejte hrdinskou smrt za vlast. Dochuťte několika sentimentálními slzičkami. Míchejte ve zpomalených záběrech až se polévka stane nepoživatelnou. Ozdobte několika bombastickými efekty. Prostřete stůl vlajkou s hvězdou a pruhy. Servírujte s patetickým výrazem v obličeji a se slovy: ,,This is pure America, my boy...a řekni mojí ženě, že jí miluju..." a donuťte toho chudáka to sežrat, dokud mu nebudou tryskat slzy dojetí ...Milý Gibsone, chyťte se s vojínem Ryanem a podobnými výkvěty za ruce a jděte svorně poamericku do prdele. ()

lukas_flek

je potřeba točit filmy o válečných tématech, aby lidi, co dřepí doma v křesle a nadávají, jak si to ti fotbalisti špatně dávají, měli možnost zjistit, jak to vypadá, když je zle. ale ten strašlivej patos, to byla hrůza. velitel chodí vzpřímeně uprostřed bojiště a zatímco jeho vojácí jsou kropeni byť leží, tak on nedostane ani jednou. nebo diskuse o vztahu víry a války zakončená formulací "když jsem dobrý v jednom, pomáhá mi to být dobrý i v tom druhym". to jsou trapnosti, které filmu v mých očích velmi ubližují ()

Rathe

Tyhle válečné filmy se mi dost zamlouvají a většinou jsou i výborně zpracované. Samozřejmě se tu našlo pár hluchých míst, ale byly tu i skvělé momenty. Výborné chvíle byly pro mě třeba životy manželek a rodin. A dokonce si myslím, že jim tam mohli dat více prostoru. A na válečném poli byla výborná scéna v noci při osvětlování oblastí. Já jsem byl spokojený. ()

ambrobene

Veľmi dobré, kvalitne spracované, dobré audio, pútavý scenár. Človek asi nemá čo vytknúť... čas od času chýbali titulky k vietnamským rečiam, ale čo narobíme. Keď vidím dnešných nagélovaných pupuškov, chcel by som dosť vidieť, ako by sa správali v takej vojne. Nuž darmo, my sme vojnu nezažili... ale zažijeme ()

copterfish

Dobrej válečnej film,akorát mi trochu vadilo že vlastně ty vojáci byli pořád na stejnym místě,bylo by lepší kdyby třeba postupně postupovali dál a dál tou džunglí.Ale jinak mě to bavilo ()

Votysss

Dle mého názoru rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů. Někteří mohou namítnout, že má film delší rozeběh, ale dle mého názoru je to super. Randall Wallace nechtěl natočit jen obrovskou přestřelku na bezvýznamném poli ve Vietnamu a právě proto oceňuji i úvodní úsek, kde se seznamujeme s postavami a můžeme s nimi mnohem více prožít to, co je v onom údolí čeká. Mel Gibson jen opět dokazuje, že patří mezi top herce a i díky němu dávám 5*. ()

kratajirka

VietnamWar tak trochu z jiného pohledu - novinářského. Jako jo - válečný film budiž. Akční film budiž. Dějová linie - budiž. Napětí - nebudiž. To prostě čekáš, co se stane. Bu´d někomu upadne po kulce hlava a nebo napalm zažehne všechny přítomný. Válka ve Vietnamu bylo hrozný zvěrstvo, ale tenhle film se tomu zdaleka neblíží a to mu kazí na IMIČ. ()

Kaylar

Jeden z novějších filmů, věnovaných válce ve Vietnamu. Nevyhýbá se naturalistickým záběrům a zobrazuje válku v celé její zrůdnosti. Prostřihy z prostředí mimo samotnou bitvu dokreslují tehdejší situaci tak, aby bylo vše pochopitelné i pro diváka, který se v tématice příliš neorientuje. Bohužel Mel Gibson nepatří mezi mé oblíbené herce, takže mi tam pochopitelně dost vadil. To ale nic nemění na tom, že film považuji za lehce nadprůměrný. ()

Marwin3D

Výborný válečný film.. Hodně surový.. vcelku realistický.. a vyzdvižený hereckými výkony.. Mel.. Madeline.. Sam Elliott.. a Berry Pepper.. byli naprosto famózní.. S parádní leteckou přehlídkou.. a skvělou hudbou.. Smutný obraz toho.. jaká je válka tragédie.. 5,3* ()

andydufrsn

Hloupým patosem a typickým americkým vlastenectví m a hrdinstvím přeplněný film. Bojové scény dobré, ale co mi přišlo nejdivnější je rychlost s jakou se zprávy o úmrtích na bojišti dostávaly k rodinám, sice vím a chápu, že USA jsou nejlepší a nejskvělejší na světě, ale tohle?..... ()

andy60

Patos z toho stříká na vsechny strany. Nekdy jsou ty vlastenecký kecy už vážně za hranou a navíc je ta Gibsonova postava az moc kladná - takovej Mirek Dusin v maskáčích. Ale koukatelny to určitě bylo, i kdyz uz jsem viděl lepsi válečné filmy. ()

SNCIS

"Tak ty seš hadiprd?" - "To je taková roztomilá přezdívka, že lítám níž, než si had dokáže prdnout." - 80%. ()

TylerD.

Slabé tři. Celou dobu jsem si říkal, že ten film se dělá větším než je. Gibson a jeho seržant ok, bitvy ok (pokud se to dá o takovém hnusu říct) a jako kritika války funguje dobře. Ale to je opravdu vše. Bylo to celé takové mdlé, neprožíváte to. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?