V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Kuzlo

Vojnové filmy môžem všeobecne. Bežne dávam 5* filmu, ktorý si rád pozriem znovu. Údolie tieňov som videl už 3x a určite mi nebude vadiť pozerať sa naň znovu, ale napriek tomu nemôžem dať viac ako 4*. Po opätovnom zhliadnutí hodnotenie zvyšujem. ()

fmash

Jak tu kdosi poznamenal, Údolí stínů hrozně tlačí na diváka. Neustále mu něco předhazuje k polknutí - tu naleštěné vojáčky deklamující o vlasti, tu modlitbu dětiček pod vedením silného otce, tu manželky vojáků, které prvně v životě slyší o rasové segregaci, tu drsňáka, tu obětavce... atd. atd. Občas proloženo jakoby odlehčením (glutamátová náhražka nadsázky) v podobě rádobyvtipné hlášky to celé má transmutovat do podoby obřího hamburgeru s light zálivkou a přiloženým letáčkem, že válka je pěkná jenom dokud nezačne bolet, ale to že je normální a nedá se nic dělat.            Na tom samozřejmě něco je. A každý by měl mít v době krize jasno, na čí straně stojí. I k tomu slouží tento film, ovšem tak trochu se svým vyzněním pasuje do funkce agitky a náborového materiálu. Naštěstí armáda ví, komu natáčení svých materiálů svěřit, takže nejsme nuceni uvěřit tomu, že nepřítel (jakkoli snadno se nechá zastřelit - ostatně, když jsme u toho, spíš bych věřil tomu, že dvacetinásobně větší oběti na vietnamské straně byly spíše na vrub agentu orange, než kulek z „emšestnáctek“) je obludná opice bez duše; také pasáže s manželkami očekávajícími telegramy byly působivě „nekomisní“ a celkově, přes mohutné dávky patosu a značnou sterilnost balení se Údolí stínů nakonec nechá zkonzumovat. Ostatně, má to být na oslavu padlých, tak co čekat. ()

lioncel

"Nemohu slíbit, že se vrátíte domů živí, ale slibuji, že budu první, kdo vejde na bojiště, a poslední, kdo z něj odejde" Lt. Col. Hal Moore ... vůbec neříkám, že to je film bez chybičky .. ale proč nás malé evropánky _tady_ tolik štve ten americký patetismus - tohle je podle skutečné události, byla to strašná řežba a je to tu moc dobře vidět .. úcta k padlým je a vždy byla, součástí americké vojenské doktríny - je to opravdu tak : že se má každý voják vrátit domů - i ten mrtvý .. v tom se tolik liší .. nám v Evropě stačily pomníčky neznámých vojínů – mnohé rodiny padlých dodnes neví, kde zahrabali jejich syna, bratra, nebo tátu ... když tady vidíte roznášet ty telegramy ... co se týče dalšího pro mě silného momentu : „americká jednotka v ohrožení“ .. a to, co pak následuje …. ten film je pocta všem padlým z Ia Drang Valley (1965) … a ruku na srdce, kdo z vás o téhle události předtím něco věděl ... ... a nemohu si odpustit ještě jeden dodatek - k těm siláckým výrokům zde, jak někdo dostal konečně na frak : válku ve Vietnamu neprohrála americká armáda ani letectvo, ale američtí politici .. stačí si občas něco přečíst, nebo se podívat na nějaký ten dokument, aby byl člověk v obraze .. pokud tedy nechce jen plácat nesmysly a dělat chytrého … ()

maverick10

Valka a Paris Hilton. Jsou hold na svete veci, ktere svoji absurditou budi uzas u mnoha lidi. U nekterych budi uzas svoji genialitou, ale nejhorsi jsou taci, co chteji, aby valcila Paris Hilton. Film neni do takove miry pruhovanou a hvezdickovanou hlasnou troubou zaslepenych patriotu jak jsem se bal. Neni to ovsem zase natolik realisticky pohled do absurdnosti v co jsem doufal. Je to jen zase o lidech a jejich odvaze a utrpeni. . . ne ze by to byl slabej namet, ale ve hre je daleko vetsi sila, na kterou ve valecnem dramatu jeste nikdo neukazal. . . . Joseph Heller rules!!! ()

StrYke

Respektuji, že je tohle válečný film podle skutečné události, takže to nemůže být nijak zvlášť nereálné (proto také ta jedna hvězdička), ale proč to bylo natočené? Válka je hrůza a peklo, to ale neznamená, že když se natočí nějaký nudný válečný film, hned ho všichni musí respektovat a uctívat, takže se omlouvám, ale tohle ne.. Údolí stínů se mi možná částečně nelíbilo kvůli hlavnímu hrdinovi Melu Gibsonovi, kterého nemám vůbec rád - ale zase musím uznat, že podával skvělý herecký výkon. Líbil se mi jeho parťák, který byl snad jediným kladem na celém snímku, nejlepší byla hláška: "DOBRÉ RÁNO PANE" "KURVA SEŠ SNAD ROSNIČKA?". Abych více objasnil svůj negativní názor, strašně jsem se při tomhle nudil a hned po jedné hodině jsem měl neuvěřitelné nutkání film prostě vypnout. Dokonce i umělá krev tu stojí za prd a je vidět, že je to něco hodně podobného kečupu, jestli to není přímo kečup. Dalším mínusem je, že je zde sice mnoho postav, ale žádnou (až na minimum) vůbec neznáte, takže když skupina vojáků vybouchne, je vám to víceméně jedno (jenom upozorňuji, že hodnotím jenom ten film, kdyby neznámý lidé vybouchli vedle mně samozřejmě by mi to jedno nebylo). Dost mě taky popudila scéna, kdy Mel Gibson mluví přes vysílačku, pak se otočí a tam na něj čumí dva japončíci, které ovšem hned zastřelí (jaká to reálnost). ()

lekr

Povedený válečný film se skvělým Melem Gibsonem hraje dobře na emoce a skvěle vychytává i akci které je ve filmu skoro až přespříliš. Gibson je zkrátka borec!! ()

Martin741

Vojnove filmy mam velmi rad, ale nesmie v nich hrat Gibson, ktoreho herecka kariera po poslednej Smrtonosnej Zbrani stoji dost za hovno. Tento je z Vietnamskej Vojny, konkretne rok 1965. Scenar je este ako-tak, ale absentuje pribeh, a to mne vadi. Film ma len ciste masakre a hromady mrtvych, co miestami posobilo az samoucelne. No a o atmosfere Coppolovej Apokalypsy moze tento film len snivat. Reziser Randall Wallace odviedol rutinersku robotu. 61 % ()

joeybarbaro2

Slabší než třeba jiné válečné filmy té doby například Black Hawk Down nebo Saving private Ryan, ale i ta je to povedený filmek ()

Wiikii

Příběh založený na skutečných událostech, který měl historicky a informačně slušné zázemí, jenomže zpracování působilo jako pokus učit puberťáky o vietnamské válce. .. Což je škoda, protože to má svůj potenciál a nejen v akčních částech filmu. .... HODNOCENÍ: 60% (3*) ()

Petoss1

Sakra prečo filmom s mojim obľúbeným žanrom dávate tak nízke hodnotenie?! Áno áno, nieje to ryan, nieje to železný kríž, ale je to poctivo natočený a pekný vojnový film. Ja som bol spokojný tak čo, každy vojnový maniak by to mal vydieť. 82% ()

cubajz

jak nejlépe popsat tento film? Dokud se bojuje, střílí - prostě dokud je na plátně nějaká akce tak film příjemně utíká. Sice není nijak originální a ani nám osvědčená válečná schémata nepodává nijak vyjímečně dobrým způsobem, ale pořád jde o část, které bych dal **** . Ale jakmile se začne mluvit, popotahovat a s uslzenýma očima odříkávat tisíckrát slyšené patriotické fráze a věty tipu "řekni Emily, že jsem jí miloval" (když se Emily v celém filmu neukáže a divákovi je úplně ukradená), tak film své sympatie ztrácí. Propagandistická agitka plná patosu, propagující pochybný hrdinský akt smrti ve jménu vlasti (pod americkou vlajkou). ()

C0r0ner

Já musím jenom uznale kývnout hlavou a poděkovat režiséru Wallacovi, že mi dovolil se podívat přímo do Vietnamu a napůl prožít šílené brutality, kterých se tahle válka na lidech dopouštěla. Realistické, syrové, tvrdé, tedy přesně takové, jaké mají válečné filmy být. Škoda malinko přepálené stopáže, ale i tak to za těch 5 * je. Voják spálený napalmem je "nejlepší" scénou filmu, kdy i já, protřelý kdejakými filmovými masakry, jsem zavíral oči. 90% ()

kusper

Koňská dávka amerického pseudo vlastenectví. Jsou filmu u kterých si vzpomenu na zahnívající kapitalismus. =D 2* za kvalitní bitevní scény. Všechny ostatní bych vystřihl a vznikl by dobrý film... ()

pakobylka

S tímhle poměrně dost drsným příběhem z Vietnamu mám menší problém. Po filmařské stránce - od režie přes kameru, herecké výkony a hudbu, při které mrazí - jde o velmi dobře zpracované téma. Krvavý, syrový obraz pekla, které si nedokáže představit nikdo z těch, kdo do něj nevstoupili ... Chvályhodný je i úmysl autorů vyzdvihnout hrdinství, přátelství a obětavost vojáků, které jejich vlast poslala na smrt do vzdálené země a kteří v obklíčení a proti přesile bojovali hlavně jeden pro druhého - co jiného jim taky nakonec zbývalo. Ale přece jen mi trochu chyběl pohled z druhé strany. Viděla jsem mnohonásobně naklonovanou smrt, ale přitom jsem nemohla fandit americkým vojákům, kteří tam umírali - a kromě jiného dostali příležitost vyzkoušet si doslova na vlastní kůži účinky svých vlastních zbraní. Tvůrcům nelze upřít snahu o objektivitu, přesto mám pocit, že v tomhle případě zůstalo právě jen u té snahy ... jakoby ztráty na straně "nepřítele" zhola nic neznamenaly. Nejrůznějším příběhům staršího data mohu leccos odpustit - mnohdy vznikaly v podmínkách, které nestrannost pohledu prostě nepřipouštěly. Taky u vyloženě oddychových akčních záležitostí se dá v tomhle ohledu přimhouřit jedno, v některých případech i obě oči. Ale tady mám trochu smíšené pocity, takže nakonec jenom za 3*. ()

Juto

Dokáže vyvolať komplexnú sériu reakcií. Oboje frustruje svojou neutíchajúcou sentimentalitou a zapôsobí ohromujúcou fyzickosťou svojich bojových sekvencií. Tie sú zase také silné, že si žijú svoj vlastný život a vysielajú posolstvo, ktoré je pravdepodobne úplne opačné, než zamýšľali tvorcovia filmu. 6/10 ()

BoXBe

Viděl jsem třikrát a pokaždé se mi to líbilo. Nutný samozřejmě dobrý zvuk, dobrý obraz a ticho kolem sebe, žádné kecání... ()

mortak

Takže odvaha a přátelství se prokazuje zabíjením se navzájem. Film totiž ukazuje válku jako souboj dvou šlechetných vůdců (Gibson má svůj protejšek na vietnamské straně), souboj dvou strategických myslitelů. Reportér pozná smysl války - díky bojovníkům za lepší budoucnost se narodil a poznal dalšího bojovníka za lepší svět - Hala Moora. Prostě tak je svět zařízen - muží ve válce kosí šikmooké, umírají se slovy "vlast" a "manželka" (americká rodina a vlast jest Jedním), zatímco jejich milované rodí další vojáky, luxují před rodinným krbem a čekají na dopis. Opravdu se takto posouváme k lepším zítřkům? Není to spíše cesta do pekla? ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?