V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

george82

Filmy z historie a i ty válečné mám opravdu rád. Samozřejmě to v člověku vyvolává neskutečné pocity, když vidí, čím vším museli ti kluci projít. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,2/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 63% Audience Score - 84% | FDb.cz - 80.5% | Dobrý film. Má to razanci, herci jsou dobří, akce je vyšperkovaná, a i když film občas po dějové stránce pokulhává a scénář též není kdovíjaký, tak nás to bavilo. Holt my na ty klišé válečných filmů vždy s radostí skočíme. Navíc Mel je náš velký oblíbenec a vše fungovalo nadmíru dobře. Pecku nečekejte, ale minimálně slušný film "z Vietnamu" uričtě ano. 75% ()

Blazkowicz

Skoro dokonalý válečný film. Všechno od vlastenectví, přes intenzivní souboje až po výbuchy napalmu tady je. Co víc si přát k plnému počtu. Ale přece jen ho nedám, protože se tady našlo pár pomalejších momentů a hlavně, i když to snad ani zrovna v tomto zasazení možné, mi tam chyběl nějaký děj nebo aspoň nějaký posun. Jasně, je to bitva v údolí Ia Drang, takže logicky se tam nebude řešit nic jiného, ale mě to tímto způsobem malinko nudilo. Shrnuto a podtrženo, nejlepší čtyři hvězdy jaké jsem kdy dal. 4+* ()

Casull

Byl by to relativně dobrý válečný film, nebýt té obrovské dávky patosu, za kterou by snemuseli stydět ani sovětští politrukové. "Jsem rád, že mohu zemřít za svoji zemi" se ozývé v každém desátém záběru. Stonově Četě to bohužel nesahá ani po kotníky. ()

MyrnaAlec

Propaganda a vlastenectví. U nás, vzhledem ke kultu Švejka a černých baronů, nikdo nevěří hláškám typu :"jsem rád, že mohu zemřít za svou zemi" nebo "vemte jeho, je víc zraněný než já". K tomu ještě to modlení a plakátovitá dokonalost velících důstojníků...jediný potěšující byl velký výskyt vrtulníků Huey. ()

ostravak30

Američané ve své historii mnohokrát neprohráli. Jakákoli jejich porážka se tak vždy zapsala slavně do dějin. Černou kaňkou jejich historie je tak Vietnam. Imperiální politika USA jim vždy dělal tak trochu problémy. Škoda jen, že jak benevolentní jsou sami k sobě, tak svobodomyslní nejsou i k jiným státům. Osobně nelituji ani jediného zbytečně zemřelého vojáka. Pořád trvám na názoru, že ve Vietnamu neměli co dělat a měli se starat sami o sebe. Nevím, jak jde dohromady katolická víra s nesmyslným rozpoutáním války. Proč by Bůh měl přát zrovna jim? A už vůbec netuším, jak jde křesťanskou vírou dohromady fakt, že černošští obyvatelé spojených států mohli v boji umírat, ale nemohli si vyprat ve veřejné prádelně. Randall Wallace se jako scénárista podílel převážně na bojových filmech. Alespoň zpočátku kariéry rozhodně. Jako režisér má ale za sebou rozličné filmy. Údolí stínů je po všech stránkách velkolepý snímek, na kterém si výprava a maskéři dali záležet. A vůbec celý tvůrčí tým. Přeci jen vybírat do epizodních rolí herce podobné skutečným předobrazům není příliš obvyklé. Také potoky krve jsou tu na místě. Film se zaobírá také vzpomínkou na ženy a děti, které musely zůstat. Pravda, možná je leckdy přehnaný a přichází tu na odiv čistý amerikanismus ve stylu „i když nás rozstříleli, jsme hrdinové a vítězi, víme co za bojujeme (za co bojuje můj muž)…“ Jistě, je to už trochu ohrané a obligátní, že „my vám tu přeci děláme mír, ačkoli při tom rozstřílíme a zdevastujeme, co jen lze“, ale Američané bohužel takto uvažují. Ve své syrovosti tak film ukazuje prostě krutou realitu. Myslím, že většina reálně ani nevěděla za co umírá a možná jim to bylo i jedno. Pozůstalým dětem tím spíš. Jestli to USA stálo za to a zda něčeho dosáhli je kapitola jiná, ale to svrbění v rukou sebrat se a rozkopat nějakou tu zemičku prostě mají už od konce první světové… ()

majk_n

Celkem slušný a Ryanovski autentický bojůvkář. Překvapivý výkon G. Kinneara, jen jsem moc nechápal, proč do toho údolí lezli ()

Bumerang

Film, kde američtí vojáci přiletěli na louku a stříleli a stříleli. Kde vietnamští vojáci stále jen tupě běhali a umírali. Je fakt, že sice sem tam nějakého amíka vojáci sejmuli, ale to jen proto, aby onen US hrdina mohl před smrtí říci: "Rád pokládám, život za svou vlast..., Řekněte jí, že jí miluju..." a jiné zhovadilosti. Celé to v mnohém připomíná propagandistické filmy SSSR. Akorát, že tady se těžce verbuje do bratrsky dokonalé US Army. Z pohledu vietnamské otázky nepřináší tahle militaristická agitka vůbec nic nového a klasikám Coppoly, Stona, atd. nesahá ani pod podrážky bagančat! Hvězdičku dávám pro jediný světlý moment filmu - zajímavý hudební doprovod. ()

Chladek

Film mě zklamal, že vlastně mapoval pouze jednu bitevní scenérii. Většinou se v takových filmech děj posunuje skrz různá místa i čas. Co mě ale doopravdy nadchlo byl závěr. K tomu nemám absolutně co vytknout. ()

Baudelaire

Velmi patetické válečné drama, které je celkem kvalitní, ale na druhou stranu je obsahem naprosto všední. Velkým tahounem je herec Gibson. Ale jinak to zapadá do řady takových těch typicky amerických válečných filmů, po jejichž shlédnutí zadávám "format mozek: "... ()

xSxEx

Velmi realistka akce plna americkeho patosu, ale tady uz vazne moc ...Mel uz mi vadil tema jeho nekonecnyma proslova a modlitbama ()

carl.oesch

Dost dobrý válečný film, pošklebky na americký patriotizmus nejsou na místě. Chápu, že pro leckterého malého českého človíčka jsou některé pojmy zcela cizí, ale protože ví, že je to něco, na co sám nedosáhne, alespoň pronáší pohrdavé a podměšné kritiky. Vlast, svoboda, právo - dneska dobře víme, o co ve Vietnamu šlo, kdo stál za tím úžasným mírovým hnutím a jestli si někdo zaslouží pohrdání, pak jsou to ti bojovníci za "lidská práva", kteří splnili ve velmocenských hrách Leninem tak trefně definovanou úlohu užitečných idiotů. Inu kam trpaslík nedosáhne, tam aspoň plivne....Nejsem skalní amerikanofil a rozhodně nepokládám válku za to nejúžasnější, co může společnost potkat (o jednotlivých lidech ani nemluvě...), ale jsou situace a chvíle, kdy i něco tak děsivého může mít svůj smysl a může přinést lidem v konečném vyznění víc, než blábolením maskovaná zbabělost a pohodlnost. Tenhle film bych ani nestavěl vedle třeba Čety, Lovce jelenů nebo Apokalypsy. Je to spíš ukázka toho, co znamená být vojákem v Americe. Paradoxně, nejvíc na mně zapůsobily a nejvíc mně dojaly scény, kdy Madeleine Stoweová roznáší s přítelkyní v onom "vojenském" městečku úmrtní oznámení a zejména moment, kdy oznámení nese oné přítelkyni, kterou v první chvíli nenapadlo, proč k ní přišla a brala to pouze jako onu povinnost, kterou na sebe obě ženy dobrovolně vzaly. ()

CrazymanM

Tohle si snad ze mně dělají prdel?Co to jako mělo být?Taková slátanina,to byl snad nějakej propagační náborovej film do armády nebo co?!Samé modlení,chvála Americe a obrovské kamarádství a oddanost,to byl teda hnus!!!Beru,že se taková bitva odehrála,že zemřelo spousta lidí,ale tenhle film byl hroznej!!! ()

xpaja

Má to dost slabý scénář a režie taky nic extra. Chápu, že pokud se drželi historických faktů o moc jinačí to být nemohlo. Ale pak nemělo smysl tenhle film točit a raději měli udělat pořádný dokument. Ze všeho nejvíc mi vadilo to šílené moralizování, všudypřítomný patriotismus a americký patos, který z toho filmu přímo kape. Jednu hvězdičku přidávám za útoky letecké podpory. ---==30%==--- ()

davistercz

Je poněkud zvláštní, jak dokážou Amíci změnit obyčejný film o vietnamské válce ke svému užitku a hrdosti. Hold jsou to američané a oni chtěj všechno mít nejlepší, aby hlavně oni byli mezi těma nejlepšíma. Kdybych měl hodnotit film, tak rozhodně to není špatný film, ale i tak něco postrádá. Unavující scény, ze strany těch "dobrých" a málo akcí. Pro mě jedno velké zklamání. Doufám, že se do budoucna režiséři daj dohromady a natočí konečně něco, na co se dá v pohodě dívat. ()

Mikakel

Velmi dobrý válečný film, který svým dějem připomene válku ve Vietnamu. Záběry ze zákulisí války,či přímo z bojů této války mě velmi zajímají a velice se mi líbí. Tím líp že svojí roli Mel Gibson ztvárnil opravdu velmi dobře! Drsný a emoční film. Pro mne za 5* ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?