V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

PTuranyi

Veľmi dobrý vojnový film snažiaci sa na malej vzorke dvojdňovej bitky o údolie, zmapovať všetky aspekty vietnamskej vojny, od nástupu vojakov do Vietnamu, cez masaker na bojisku z oboch strán, pocity v zázemí, úmrtné telegramy až po odvoz mŕtvych a návrat preživších. Produkcia vynikajúca a herecké výkony výborné. Nie je to síce Apokalypsa a pátos tu, ale predsa len v pomerne rozumnej miere. Konečne sa tu objavujú francúzi ako zložka konfliktu. Z postáv sa mi najviac páčil chladný seržant Plumley, svojím úsečným drsným humorom. 75% ()

jerabin

Rozhodně stojí za vidění. Silná dávka patroitismu to všechno trochu schazuje, ale válečné scény jsou docela slušné, Mel Gibson taky velmi dobrý. Akorát ten konec stejně jako u Black Hawk Down mě vždycky dostane - v bitvě tady a tady zemřelo 61 amerických vojáků (všichni vypsáni) a 1800 těch vietnamských. ()

507

Velmi pěkný film. Má úvodní část, která se odehrává před odjezdem do války. Další část je na základně ve Vietnamu. Až poslední část je údolí, kde to vře bojem. Chvílemi je film až příliš americký, ale jinak je to jeden z nejlepších čistě válečných filmů z Vietnamu, jaké jsem viděl. Exteriéry jaksi sedí k situaci a film se celkově nezdá vůbec umělý. ()

Kohi

„I kdybych šel temnotou rokle, nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou“ (Kniha žalmů) I takto by bylo možno uvodit film ÚDOLÍ STÍNŮ, příběh z války ve Vietnamu. Zpočátku proamerický snímek s tolik typickým patosem amerického hrdiny – milujícího otce, geniálního, odpovědného velitele a zbožného vlastence, přechází v krvavou řež na úpatí strategicky významné hory. Do toho všeho nezapomíná režisér R. WALLACE přidávat prostřihy ze zázemí vojenské základny ve Státech, kde manželky vojáků dostávají dopisy o smrti svých mužů. Patos tedy přechází v úvahový snímek, který neopomíjí ani kvality nepřítele, byť ve zředěnější formě. Neupírá mu strategickou dovednost a kupodivu ani lidskost, na jejíž cíleně vytvořené absenci bývají podobné snímky často vystavěny. V poslední třetině do děje vstupuje novinář, jenž je jakoby civilní sondou do válečné mašinérie, a který nám tak zprostředkovává šok, jemuž je každý voják vystaven v té „neprofesionální části svého já“, jenž je „lidsky zasažena“. Nakonec je konfrontován se svými kolegy, kteří byli daleko od fronty, de facto tak i s námi, a stává se výrazem onoho často popisovaného fenoménu v psychologické fázi poválečné literatury, válečného syndromu, kdy vojáci zůstávají nepochopeni svými příbuznými a přáteli. Film neřeší kauzalitu ani morálnost Vietnamské války, což je možno chápat ambivalentně (nevím, jestli mi to chybělo, nebo to bylo pro dobro předešlého), zato řeší válku jako fenomén lidské společnosti. Troufl bych si říct, že snímek je vyvážený, možná trochu více posunut „do ruda“, tedy že je v něm více krve než psychologie, ale to lze od snímku, kde je v hlavní roli M. GIBSON zřejmě očekávat. ()

Trageeed

Sice příběh není z nejkomplikovanějších, ale hodně si mi líbí, že se dodržují vojenské postupy a nejsou tam věci, které by vojáci nikdy nedělali!!! Jen ubrat patos a byl by to reálný válečný film!! ()

pazuzu

Podle mě Gibson nezahral patriota ani lip ve filmu Patriot jak v tomhle...A to je totalně ale totalně největší slabina filmu,jinak bych nevahal a dal tomuto snimka za 5.Zamerikanizovano do přímo antickych rozměru což me mrzí pač masakry sou v tomle celkem slušny a realně pojaty ()

pikinek

Mám rád filmy s válečnou tematikou a obzvláště s vietnamskou a tak když se ke mě dostal tento snímek tak sem byl nadšen, ale nadšení brzy opadlo, a já se začal po půl hodině dost nudit a nejen to, film mě postupně začal s..t. Tohle se mi moc nestává u válečnejch filmů, ani Gibson to moc nezachraňuje a ke konci filmu mi bylo celkem jedno jestli ten kopec dobijou nebo ne. Akce ve filmu není zase až tak špatná, ale spýš bych viděl chybu v nenápadité režii a v přehnaném patriotismu, který smrdí na každém kroku. Pro mě velké zklamání, tohle už víckrát nee... ()

Perper

Jenom masakr, hodně mrtvých a zpomalené záběry bez hluku bitvy za pasující hudby...A to se mi (ve válečném filmu) líbí.. ()

e-pilot

Hrdinní američtí vojáci ve Vietmanu...? Houby leda, jen kýčovitá snada o glorifikaci vrahů. Vyvražďování celých rodin civilistů, vypalování vesnic, napalm. Mnohé věci, kterých se Američani ve Vietmanu dopustili, měly být stíhány jako válečné zločiny. ()

snupko13

Americká, patriotická blbosť s pánom bohom, rodine a správnych zásadách, teda aspoň prvá hodina filmu. Niekedy v takýchto filmoch nevidím rozdiel v princípe niekdajšieho komunistického a terajšieho amerického vymývania mozgov. ()

Mort09

Stylová žánrovka, trochu na styl Black Hawk Down. Oproti němu, je ale příliš utahaný. Pozvolný začátek, který nás zbytečně zdlouhavě seznamuje s hlavními protagonisty. Následuje rychlý odlet do Vietnamu a bojové nasazení. To film slušně nakopne. Jenže pak se bojuje a bojuje, jen s minimální inovací. Dramatičnost situací mají podtrhávat prostřihy do prostředí manželek, které ale mají naprosto opačný efekt a už tak dlouhý film zbytečně prodlužují. Celkově není Údolí stínů špatné, bohužel není ani dobré. 60% ()

Scottman

Velice špatný film. Herci se chovají tak jak by se vojáci v boji nikdy nechovali. Film je neskutečně patetickej a působí nepřirozeně. ()

zeromen

Jeden z nejlepších Melových filmů, výborný scénář a skvělá hudba. Tento film patří mezi klenoty válečných filmů. A konečně film kde dostanou amíci na prdel, jupí. ()

macoslavek

stejně jako v Pearl Harboru ani zde nejde o to, aby si divák užil "válečnou řež". hlavní slovo dostávají manželky vojáků, takže na místo válečného snímku dostane divák nečekanou dávku emocí.. ()

Unrealik

Je fajn, že se tvůrci nebojí drastických scén. Za vyzdvihnutí stojí i hudební stránka. Nicméně jinak je to celkem nuda. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?