V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

petikacka

Jeden z mých oblíbených válečných filmů z války ve Vietnamu. Viděla jsem ho už hodně dávno, ale přesto ve mě pořád rezonuje. Zručná kamera i režie, vynikající děj a samozřejmě herecké výkony. Za mě 90% ()

Flopik

Troška krátky rozbeh, kde postavy spoznáme menej ako by bolo potrebné, čo však prišlo potom je peklo. Od prvého výsadku drsná, krvavá a nekončiaca vojna, Rok 2002, no natočené je to skvelo s výbornými efektami a Melom v hlavnej úlohe. Spomenul som slovo peklo, pretože to tak naozaj vyzeralo a brutálne to bolo až až. Soundtrack Nicka je famózny a miestami som pri ňom mal chuť ísť sa obetovať aj ja. 5* a top vojnový film. ()

kaze

Mel Gibson je na tom filme to, preco sa to oplati vidiet. Je to dalsi z radu vojnovych filmov, ktory asi zapadne prachom..... ()

Martyr

Vynikajúca hudba, ktorá vytvára perfektnú atmosféru. Stále jeden z lepších amerických vojnových filmov, aj keď sa tak úplne nevyhne obvyklým trapasom. Gibson posúva tento film o trochu vyššie, ako by bol bez neho. ()

Luqi

Značne nevyrovnaný film. Keby som to mal zhrnúť, to čo sa odohrávalo vo Vietname - viacmenej OK, to čo sa odohrávalo v USA - komplet NOK.......... Príliš veľký pretlak patriotizmu, hrdinstva a kresťanskej morálky v úvode - a to vojaci ešte len pobehovali po cvičisku - túto časť by som možno celú vystrihol, podobne ako plač žien po otvorení "bad latter".............. Po presune do Vietnamu sa to značne zlepšilo - boje boli prepracované, naturalisticky tak akurát, i keď sa tvorcovia nevyhli častým klišé ako napríklad stojaceho veliteľa, ktorého guľka nikdy netrafí, naopak ležiaci radový vojak to schytá alebo vietnamci bežiaci splašene ako kuratá proti guľometu, či patetické spomalené zábery umierajúcich vojakov .............. Naopak, pochvalu dostane kamera. ()

Czernozub

Větší válečný propagační plakát křesťanských, rodinně založených, a pospolitých američanů jsem snad ještě neviděl... ()

Jeremiah

Pokud budu hodnotit pouze film, tj. děj, postavy, atmosféru a provedení pak bych musel dát 4. Když však přihlédnu k poslání, které by každý film z reálného života měl obsahovat, potom bych musel dát 2. Celkem mě tudíž vychází hodnocení 3. Co se mi líbilo - soudržnost ve vojsku tak nezbytná, obětavost, láska, kterou poznáváš když víš, že o ni můžeš přijít, dodržení slibu od velitele. Co se mi příčilo - slepá poslušnost / vstup do války na cizí území / , velení některých vysokých štábních důstojníků / takový se najdou bohužel všude /, pro které jsou vojáci pouze snadno nahraditelný materiál. Znova se budu opakovat - žádná válka nemůže být spravedlivá !!! ()

Petrus1

S tímhle filmem mám docela problém. Ta první hodina (včetně reklam) – tak to sem myslela, že to vypnu, protože ty náboženský kecy, dámský dýchánky a co já ví, co ještě – tak to mě pěkně sralo. Holčička říká tatínkovi „pane“. Ach jo. Prostě ten úvod bych úplně vyhodila. Bylo to utahaný až hrůza. Nebyla tam ani válka, ani drama, ani akce. Místama se mi i zdálo, že hraje dramatická hudba zrovna tam, kde nic dramatickýho nebylo. Ale pak se tam konečně začalo něco dít. A dělo se dost. A to se mi líbilo hodně, řekla bych, že na ff. Prostě tyhle masakry a střelba a ta válečná vřava – to mám ráda. Takže fakt nevím, kolik dát, aby to bylo nějak objektivní. Ale ono je to vlastně jedno, že…na mě to tady nestojí. ;-D ()

THE_Joko

Navatšia SRAČKA akú som kedy vo filme videl bol výrok umierajúceho Amerického vojaka: "Je mi čest zomrieť za svoju vlast" !!! No napriek tejto úbohosti je to velmi dobrý film. ()

Eragon93

Hodně dobrý film, Gibsona jsem si neuměl představit jako vojáka, ale role mu docela sedla. Až na pár slabých míst slušný výkon. Jedinou větší slabinu vidím ve fotografovi, nepřesvědčil mě. ()

Mallyyy

Výborný válečný film, kde mi hlavně sedí Mel Gibson, prostě role velitele mu sedne. Skvělá hudba, skvěle propracované scény. Člověk, když vidí pocity vojáků v linii, tak se mu to dostane do těla (nebo aspoň mně). ()

gonga

Nablblá propaganda, ve které si si divák zapamatuje akorát Gibsona, jinak nikoho, což není divu při tom, jakou mají životnost. ()

tragos

Hodně špatný film bez špetky děje a nápadu, postavy nežijí, ale jen tak chodí po plátně. Stovky mrtvol a hektolitry krve to nezachrání. Ale pokud ještě nemáte dost bezbřehého US patosu (Pearl Harbor hadr), obyčejných US hrdinů a ještě obyčejnějších US vojáků, proč ne... 4/10 ()

Vodny

Pro někoho obyčejný válečňák, pro druhé emocemi naplněné drama. Každopádně je to jeden z mála válečných filmů, který komplexně zachycuje bitevní dramatičnost ze všech stran. Kromě těžkého života na bojišti je zde ukázána také bezmocnost a strach manželek vojáků. Připravte si kapesníky, protože budete oplakávat ty, kteří zůstali navždy uvězněni v Údolí stínů. ()

*Colorado

Tak ani napodruhé mě to neuchvátilo.. Vskutku dobrý je Gibson, jo hrát umí, pak je dobrá taky hudba, ale to je asi tak vše, co mě na tomto válečném snímku upoutalo.. Co se týče války ve Vietnamu, tak doporučuji spíš o mnoho lepší Četu. ()

Krchy

Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších válečných filmů. Jediné, co mi na něm vadí, je český název. Jinak nemám co vytknout, patos a vlastenectví k válce patří, proti náboženství nic nemám a dějová linie manželek tam též dobře zapadá. Řež je natočená velmi dobře, s citem a přehledně. Vyzdvihnul bych dvě věci - příběh fotografa (což je vlastně příběh autora knížní předlohy filmu Gallowaye) a scénu, kdy je vyslán kód "broken arrow". ()

TrooperX

Tenhle film je dost přitažen za vlasy z hlediska vojenské akurátnosti, ale nebyl zas až tak špatný, jak by se jevil. Jsou v něm obsažena klišé, ale i přesto se na něj rád podívám znova. ()

S.Dedalus odpad!

Tak tohle teda ne! Hodina trapného modlení a klišovitých proslovů o lásce k US, po které následuje hodina odpudivého masakru s hektolitry krve a masa rozteklého od napalmu, to já snášet nehodlám. A dokonce mi opičák Gibson tvrdil, že mi bude vyprávět příběh! Tento "film" mě rozpálil doběla stějně, jak to udělal napalm všem těm vojákům. ()

mala_kea

Poměrně zdařilý válečný film, který má výborný válečný scény. Wallaceovi se většinou podařilo natočit velmi přesně a efektně bojový scény, místy zaváhal, což se dá odpustit. Co se ale odpustit nedá je fakt, že do filmu zařadil naprosto zbytečnou a nuceně srdceryvnou rovinu s manželkama vojáků, to kdyby si odpustil, tak natočil výborný válečný film. Gibson je dostatečně charismatický, na druhou stranu už jiní herci moc nezáří, mluvit můžeme už jen o Barrym Pepperovi, který po svém příchodu celý film oživí. Madeleine Stowe nemá co hrát, přesto film nenudí.90%. Jde o to se přenýst přes věčný americký patriotismus, kterýho tu ale není zas nějak přehnaně mnoho. P.S. lidi, co tu píšou, že to nemá děj, tak si asi vypnuli obrazovku. Děj to má naprosto fantastický, kde je zachycen život před bojem, během něho a po něm. Děj, ve kterém se postavy mění ve válečné stroje, nebo uplné zbabělce. Opravdu skvělý film z Vietnamu, který nám přiblíží tu hrůzu války a určitě nás nějak poučí. Nevím, co jste čekali od válečného filmu. Romantiku ? To si jděte za Julii Roberts a Richardem Gerem. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?