V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

djcremo

Neuveriteľný film. To nielenže hlavný hrdina nevedel čo je skutočnosť a čo fikcia ale aj ja som mal s tým problém. Veľmi sa mi páčili tie prechody medzi realitami. Po celý čas som ostával v napätí čo sa to vlastne deje a nedávalo to zmysel až dovtedy pokiaľ neprišiel koniec. Potom do začalo všetko do seba zapadať. ()

ZAUME

Výborné psychologické drama, ve kterém možná zpočátku nechápete nic, ale stále více a více se odkrývá holá pointa celého snímku až vyvrcholí v konečný BUM! ()

veverysiak

Jeden z prapodivných kúskov, po ktorom sa pýta sadnúť si so skupinkou spolupozeračov na pivko a zaradom si vypočuť ich verziu pochopenia videného, napriek spletitosti a nejednoznačnosti musím povedať, že výsledný dojem je nanajvýš zaujímavý, prispel k tomu nielen scenár a réžia, ale aj nadpriemerný herecký kolektív, určite to nie je film na oddych, pokiaľ sa dá niekto zmiasť obsahom a obsadením a nie je na takýto typ umenia pripravený, určite bude z neho prinajmenšom rozčarovaný, ak nie priam nasratý kvôli stratenému času, takže 80%. ()

jemenfoutiste

Nie je veľa flmov ktoré by sa dali zhliadnuť viackrát a človek sa pri nich nebude neudiť. Tento film je však práve tá minorita.Každým jedným zhliadnutím sa človek zameriava na iný sled detailov ktoré na konci vyústia do bohatšieho záveru. Ľudom, ktorým sa nepodarilo uchopiť pointu to samozrejme nevystlí nikto, ale tím, ktorý si myslia, alebo reálne na ňu prišli vrelo odporúčam viacero zhliadnutí. podľa môjho názoru jeden z najnedocenenjších filmov(v Amerike) vôbec. ()

Ala007

Film, který začíná jako to nejlepší z Davida Lynche, pak přechází v Šestý smysl a nakonec končí jako Lola běží o život a vy si myslíte, že jste ho prokoukli a říkáte si, jasně, je to schizofrenik a ve skutečnosti jsou ti dva jeden.....jasně, tak schizofrenik to není, že by už byl mrtvý????.......nebo že by nebyl mrtvý ???? ... a vlastně celou dobu jen tušíte a necháváte se unášet dynamickým střihem filmu, abyste dopluli k závěru, který vás pro svoji jednoduchost vůbec nenapadl. A přitom to bylo tak jasné od samého začátku :-))) Skvělí herci a další dobrý film od Marca Forstera. ()

Alfonso198

Jsem v hajzlu, vůbec jsem to nepochopil, ale to jak sem to hltal od začátku do konce... Chvílema jsem si říkal, jestli blázen náhodou nejsem já... ()

Texxa

Myslela jsem si, že jsem pochopila. Nicméně po tom, co se mi v hlavě vynořila další alternativa pochopení celého filmu, absolutně netuším. Je to pořádné psycho, s perfektní atmosférou a krásně temným vizuálem. Jen si nejsem maličko jistá scénářem, mám takový dojem, že i tvůrci se v několika okamžicích ztratili... Nechám se překvapit, jaký dojem budu mít po dalším shlédnutí :) ()

Kozlowski8

Skvěle hodnocený snímek Lynchovského typu. Nemohu jinak, ale na mne film příliš nezapůsobil. Vystižení atmosféry je s Lynchovýmy počiny nesrovnatelné. Srovnání se nabízí v podobném střídání snů a představ s realitou, finální ne zcela zřejmé pointě a rovněž řadou logických nejasností v průběhu. Ovšem pokud mám srovnávat konkrétněji-např. v MullDr. mě výše uvedené skutečnosti nevadily, naopak i po druhém shlédnutí nad filmem přemýšlím. Je to tím, že atmosféra a děj mne silně zasáhly, což se u Hranice života říci nedá. To platí i o hereckých výkonech i když Gosling pochvalu zaslouží, Naomi-pro mě krásná , ale zde průměrná a Ewan mě nepřesvědčil vůbec. ()

Reloadet

Je život opravdu jenom smyšlená fikce v režii našeho podvědomí, které nás jen opakovaně vystavuje našim skrytým slabostem a je možné se probudit a zjistit, že vše byl jen zlomek ničeho a že skutečnost se vymiká všemu co známe? Časoprostor ve kterém člověk žije a chápe ho takový, jaký se mu podle jeho smyslů jeví může být úplně jiný. Film realitu popírá, vykládá ji pouze jako soubor segmentů ke kterým má klíč každý, ale jejich obsah se otevře až ve chvíli, kdy je ho člověk schopen úspěšně využít. Podívaná to byla netypická, téměř celý film jsem myslel, že se jedná o ohranou pointu, kde je hlavní hrdina zúžován psychyckou poruchou, ale posledních patnáct minut změnilo mé očekávání a tak i názor na film. ()

Muf911

Dávám čtyři hvězdičky a nepochopil jsem to. Přesto mohu prohlásit, že se mi tento zvláštní film líbil. Trochu připomínal Davida Lynche, to hlavně tím, že vlastně nevíte, proč se co děje a kde teď zrovna jsme, v čí hlavě, v čích představách anebo je to realita? Proč to ale nedává smysl? Ale nemůžete se od toho odtrhnout. Konec nabízí sice nějaké jakoby rozuzlení, ale tak nějak jsem si to dohromady nedal. Možná ani tvůrci neměli jasnou představu, jak co chtěli filmem říct, a je na divákovi, aby si to podle sebe nějak přebral. Každopádně doporučuju a asi si to dám znovu. ()

Venceslao90

Celou dobu se to tváří víc, než to ve skutečnosti je. Od začátku do konce je to velmi chytlavě natočené a má to spád, jenže co z toho, když to na konci celé vyšumí. Každý si závěrečné vysvětlení může vyložit po svém, někdo k němu třeba ani nedospěje. Spíše než o skutečnou promyšlenost příběhu se zde jedná o šikovné rozmístění shodných prvků filmu, viz ztracený prsten. Tvrzení, které tu už někdo napsal, že v tomto snímku zvítězila forma nad obsahem, to přesně vystihuje. Každopádně dívalo se na to pěkně. Lepší tři hvězdy. ()

Elassar

Ze začátku jasný film se mi po hodince proměnil ve změť všeho možného i nemožného. Dějových linek a možností je mnoho a člověk už ani neví, co je právě skutečné a co ne. I proto jsem velmi rád za ten konec, kde se vše vyjasnilo a i ona závěrečná zajímavá pointa se naskytla. Normálně by to bylo za 4*, ale obsazením si tento film řekl a plný počet bodů. ()

BarVo

Iste, ani tie sovy nie sú čím sa zdajú byť, ale takúto samoúčelnú exhibíciu som fakt nečakala. Lynch z toho trčal miestami až nepríjemne, avšak to, čo si dovolí on, si môže dovoliť málokto. A toto je ukážkový príklad. Vizuálne a herecky príťažlivé, ale v skutočnosti prázdna pasca na diváka. ()

Setanta

Mrazivé, atosferické, tajemné, dechberoucí... geniální kamera, geniální obrazy, geniální zkratky. Všechno to má jednu velkou chybu. Samoúčelnost. Jak Vás příběh vtahuje hlouběji a hlouběji a Vy čím dál tím víc chcete zát otázky, abyste nakonec zjistili, že je to podvod, že pointa udělala krok stranou a ačkoliv zodpoví hlavní otázku, připraví celý film o jeho smysl. Budiž, Svět je jen iluze, ale zapomněli jste nám říct, jak se zachovat, když si to konečně uvědomíme. Přesto se mi to moc líbilo, takže 4* ()

Movieaddict

Vynikající šílenost, řekl bych tak 90% Lynch. Přece jen to stále ještě docela dávalo smysl (alespoň těch 10%). Je to dost šílené, ale nepůsobí to nesourodě, tak jako např. Lynchovo Inland Empire. Asi bych to přirovnal nejlépe k Mulholland Drive. Vyznění není vlastně nepochopitelné, jen pokud se začnete rýpat v detailech, tak se ztratíte, ehm, alespoň já se docela ztratil. Na podobné filmy se osobně musím podívat alespoň dvakrát a pořádně se nade vším zamýšlet. Je to ten typ filmu, na který musíte mít melancholickou až lehce depresivní náladu, pak si jej vychutnáte naplno. Dostanete se do jakéhosi transu, kdy jen s otevřenou pusou čekáte co se bude dít dál a jak to vlastně dopadne. Divák je vtažen do "děje/neděje" a je nucený se zamyslet. Opravdu nádherně výtvarně zpracované scény, za zmínku stojí brilantní práce kamery a taky skvělý soundtrack ()

morwen

Ať už tvůrci věděli nebo nevěděli o čem to pojednává, tak ta možnost hodiny přemýšlet co a jak bylo nebo co se vlastně stalo je úžasná. Po čase si člověk vymyslí vlastní interpretaci se kterou bude nebo nebude spokojený. Já osobně jsem našel 3 možnosti o co šlo. Což může být dobré pro přemýšlivé lidi ale zároveň to ukazuje i tu zásadní chybu a to je ta výše zmíněná nepromyšlenost filmu, který po tom bádání prostě působí nějak tak ploše a chaoticky. Inovace a teda i celková forma se tomu nedá upřít ale u takových filmů nejde o formu ale o příběh s tou finální pointou, která tady prostě chybí. Ale co už, těch 80% tomu dám. ()

jopal

Pomerne zaujimavy film, ktoremu lepsie hodnoteniu u mna kazi nejednoznacna pointa. Precital som celu diskusiu k filmu, avsak ani jedno vysvetlenie ktore tam odznelo sa mi nezda uplne to prave. A ked si pozriem kolko ludi film nepochopilo, tak vlastne nechapem, naso su taketo filmy dobre. Pre koho su urcene? ()

Radussee

Tak tohle je opravdu snímek :) Na to, že Hranice Života je spíše thriller, je film opravdu psycho, do poslední chvíle nevíte jak si děj vysvětlit a i po shlédnutí přemýšlíte, zda jste příběh pochopili správně. Kdo má rád zamotané příběhy, které tvoří skládanku děje, rozdvojené osobnosti nebo scénky z psychiatrických poraden, měl by být Hranicí nadšen jako já. PS : Obsazení! ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007