V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

owwidius

Dost tazko hodnotit. Lebo vizualne je to velmi podarene a podmanive. Napinave, dobre sa na to pozera a najma niektore strihy medzi scenami su super. Lenze potom sa to zacne podobat na Lynchove filmy a to som nikdy nemusel. Cakal som na samotny zaver, bo otazok by bolo dost, ale tak dopadlo to podla mna tak, ze to je odrb na divaka. Trosku moc samoucelnej psychadelie. Ale tak kto ma chut, treba skusit, na pribeh sa pozerat da. [#39/2013] ()

xmy

Zdařilý mysteriózní snímek, trošku obdobný výbornému Jakubovu žebříku. Skvělé herecké výkony, režie, atmosféra a zajímavě udělané střihy. ()

Doomedx

Slabsi odvar "Lynch movies", kterej se velmi spatne chape na prvni zhlednuti a je potreba nad tim dlouho uvazot o nejlepe si o nem neco malo i precist, tak jako tak to byla nuda, koukal jsem na to na 4x. 60% ()

kohut

Manierizmom (ale v dobrom slova zmysle) prespikovany zamotany thriller, ktory vykrada Mulholland Drive nielen cez Naomi Watts. ()

Skleni

No podla mňa jeden z najúžasnejších filmov aký som kedy videl. Proste ten dej, ten strih, herecké obsadenie a následne výkony hercov. No u mna klasika :-) ()

Gixian

Fascinujíci. Kdybyste mě rozkrájeli nedokážu říct o čem to vlastně bylo, ani zda to bylo vlastně vůbec o něčem. I tak mě to ale pohltilo, a od začátku do konce drželo, a ani po skončení mě to nechce pustit... ()

bolf!k

Ke konci se to zacne zamotavat a trochu vtahovat divaka do deje ale zacatek je pooooomaaaaaalej, chvilema se mi zdalo ze herci prehravaj a nektery sceny na me pusobily jako zjeveni, ktery jen tak prosli kolem me, aniz bych mohl rict ze měli svuj ucel. 65% skoda ()

asentra

Ou, tak to jsem moc nepobrala. Co se vlastně stalo, co se děje a co se teprv stane? Fakt dobrá otázka, jen si řikam jestli to už teď vim. Spíš ne. Když mám být upřímná, tak vůbec nevim o čem to bylo. Pokud teda k dost zmatený režii přidam protivnou kameru a příšerný žlutý kalhoty Ewana McGregora, tak výsledek vážně nic moc. ()

Liduskaa

Nevšední pojetí příběhu o světě v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi 'reality' jak říká Forster..Ryan Gosling vynikající!!..........Elegantní sebevražda je dokonalé umělecké dílo. ()

FFs

Velice zajimavý snímek evokující ve mně vzpomínky na Donnie Darka.... Vizuálně zdařilé, podbarvené kvalitní hudbou a obsahově dosti náročné, nejednoznačné, avšak nikoliv zcela nepochopitelné. ****+ ()

Kubjak

Asi vďaka celkovému hodnoteniu 75% som od tohto filmu veľa nečakal. Avšak počas pozerania sa to zmenilo. Všimol som si nádherné stupňovanie deju, ktoré ma čím ďalej viac upútavala a tiež som veľa krát zažil chvíle, ktoré ma donútili neodtrhnúť oči z obrazovky. To, že hlavný hrdina nevedel čo sa deje dodávalo tejto dráme ďalšie bonusové body na moje konto. Čo sa týka konca ten bol prekvapujúci a myslím si, že dosť dobrý, pretože skončilo to vlastne na začiatku a zostal tam priestor pre zamyslenie sa nad tím celým po svojom a doplniť si svoj záver. Čiže pre mňa 87%. ()

Blaogranas

Ryan Gosling mě potřetí v krátkém období přesvědčuje o tom, jaký je to talentovaný a vyzrálý herec. Tento filmový kousek začíná poměrně zajímavě, ale pak je z něj čím dál hustější pavučina, kterou mé unavené oči nechtějí rozmotat. Po druhé projekci budu moudřejší. ()

frbulka

Tohle si asi zaslouží opakování...a třeba v hodnocení přidám, prozatím však pro mě naprostá šílenost bez jediného pevného bodu. ()

Kubaazz

Jeden z těch strhujících filmů, kdy si říkáte, co se sakra děje. A ono to postupem času dojde a všechno zapadne. Zde navíc okořeněno skvělou kamerou a propracovaností děje. Prostě výborný! ()

Stíba

Audiovizuální forma se sugestivní hudbou a ladnými přechody mezi scénami mě pohltily, s obsahem se peru ale tady mi to kupodivu nějak nevadí, možná, že trocha času a zamyšlení napoví. ()

truby

Naprosté psycho, při kterém si najednou člověk není jistý vůbec ničím. Otázka jestli se to dá vůbec pochopit, nebo jestli je to proradná Lynchovina. Na první pohled je to naprostý chaos, nářez psychadelie, prolínání časových rovin, vědomí a nevědomí, jenže pod tím se dá objevit nějaký řád a pravidla, a to je na tom krásné. Disharmonická harmonie, proto mám rád jazz. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007