V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

mokrasek

Herecké výkony hlavního tria jsou skvělé, zvláště překvapil Gosling. Dějové fragmenty ležící kdesi mezi realitou a fantazií se stávají součástí sítě života a smrti. Těžké k prvopočátečnímu pochopení. Proto veškerý smysl hodnocení tohoto filmu stojí a padá se subjektivnem, neboť jak známo různé oči vidí jinak. Je lepší vidět 2x kvůli vstřebání všech detailů, nacházejících se někde na pomezí reality a fikce a pak hodnotit. ()

noall

Hodně hutné psycho, kterému stačí jen několik úvodních okamžiků, aby se zažralo hluboko do hlavy a tam zůstalo až do závěrečných titulků. Po první polovině jsem měl regulérní pocit, že už mě v životě nečeká nic hezkého a není důvod se nadechovat a vydechovat. S tím, jak se člověk dostává hlouběji, poznává postavy, jejich jednání a zvyká si na způsob vyprávění, jsem si čím dál častěji říkal, že už jsem tohle někde jinde viděl. Nakonec to bylo ale trochu jinak, Stay si přece jen jde svou cestou a ačkoliv mu sem tam něco chybí, spěje k zajímavému závěru, který nabízí jeden logický výklad (ač jsem hned po skončení filmu přemýšlel i nad jiným). Potřebu druhého zhlédnutí nicméně necítím, a to i kvůli tomu, že pointa byla velmi jasně v závěru vyřčena. V každém případě velice solidní trojka. ()

lubostar

O technickej stranke filmu sa bavit nemusime, kamera exceluje, orgasticke prechody medzi scenami, zameranie na detaily... proste lahodka. Co vo mne ale vyvolava rozpory je podanie pribehu, alebo pribeh samotny. Divak je totiz nuteny rozuzlit pointu pribehu samostatne, co je priznam sa, mierny mindfuck. Po case ale kazda cast pribehu niekam zapadla, aj ked zostali nezodpovedane otazky. Skvely Gosling. ()

notozjano

Zajímavý film. Po přečtení několika komentářů jsem bral v možnost i případné nepochopení, ale ten závěr na mostě byl opravdu skvělý. Tak nějak to do sebe zapadlo a já můžu režisérovi pouze zatleskat, jak se mu podařilo s divákem rozehrát úžasnou partii. Je zcela logické, že ne každý dokázal film sledovat, pochopit a nezaujatě hodnotit. Já jsem věděl do čeho jdu a těší mě, že je tu v červených číslech. A protože jsem viděl film opět až dlouhé roky po jeho uvedení, napadlo mně, že Gosling pro svou roli ve filmu Drive čerpá právě odtud. Doporučuju si k filmu přečíst i zajímavosti, ale rozhodně až po shlédnutí. ()

Ronkar

Tohle se mi líbilo a hodně. Mám rád psychologické story, kde se mísí reálno a iluze. Herci ok, forma a vizuál ok. Scénář občas trochu drhne, ale nic závažného. hudba je skvělá. Celkově lehce nadprůměrný snímek. ()

Goldenstein

Císařovi nové šaty... Tento film pochopí jen vysoce inteligentní uživatel :-D pár se jich tady takových našlo koukám.Tak já říkám nepochopila. Ono se není čemu divit žádné vysvětlení ve skutečnosti není a jestli někdo říká že vysvětlení je na divákovy dle mého je to jako když si má sám někdo dochucovat jídlo na talíři. Když chceme vytvořit zkrátka "wow dojem" a diváka napnout k dychtivosti a vytvoříme fakt masakr příběh a nějak nemáme závěr který by aspoň základně vysvětloval co tím chtěl básník říct, je to podle mě opravdu hluboký nedostatek, který zcela podkopává jinak velmi zajímavou podívanou, jinými slovy forma zvítězila nad obsahem. Pro mě zcela podobný dojem jako u filmu "Ztráta paměti" ()

kolly13

Není to vůbec špatné, místy misteriózní a místy psychologické. Ale tlak na záměnu rolí a přechod mezi dějem pomocí střihových triků ruší celkový dojem. Navíc, pokud je hlavní hrdina méně zajímavý než druhý v pořadí, něco je špatně. Nebo ne? ()

Dawe2

Vynikající. Těžko něco napsat a nespoilovat. Snad mohu jen napsat, že je to typ filmu, který by stálo za to vidět i podruhé. ()

ReactLotus

Najzaujímavejšie na "Stay" je, že tento film predstavuje ľudskú myseľ, ľudské dojmy, ukryté hlboko v našom podvedomí, ktoré sú rovnako ako film mätúce, ťažko definovateľné a nejasné. Na všetko nie je dôvod. To všetko so všetkým len súvisí a je to jednoducho len výsledok spracovania dojmov z vecí, ktoré sme zažili alebo prežívame.  Film je majstrovské dielo v celej svojej kráse. Ponúka psychologické aspekty a zaoberá sa výkladom snov aj povestnými „poslednými spomienkami na celý náš život a vyrovnávanie sa s vecami, ktoré boli skryté v našom najhlbšom podvedomí“.  Dalo by sa povedať, že snímok odkazuje na Sigmunda Freuda, ktorý sa zaoberal aj skrytými túžbami, problémami či traumatami.    Dôvod, prečo je Stay(Hranice života taký aký je, je možno aj to, že režisér Marc Forster prišiel o svojho brata, ktorý spáchal samovraždu a otca, ktorý zomrel na rakovinu.    Mňa film nadchol hlavne v tom, že až nepríjemne presne ukazuje pocity zmätenosti zo života, beznádej, neschopnosť znovu byť šťastný, túžbu, aby to prestalo, hľadanie cesty von, rozhodovanie sa, ktorým smerom sa vydáme, čo je správne,...    Hranice života sa zaoberá myšlienkami čo vlastne pre nás život znamená, čo v ňom máme, čo znamená sa zabiť, zomrieť, opustiť to tu. "Preskúmava" nenávisť k sebe, k životu, sebapoškodzovanie a (ne)vyhnutnosť spáchať samovraždu, (ne)vyhnutnosť ukončiť ten cyklus trápenia, smútok, zúfalstvo, zmysel života, nezvratnosť našich činov, výčitky, to ako sa stále mení naše vnímanie sveta/života. Je to depresívne od začiatku až po koniec. Skutočne veľmi náročné na psychiku. No dáva si pozor na to, aby príliš neprešiel pomyselnú čiaru medzi traumatom a depresivitou (párkrát to aj na chvíľu prekráča, ale napokon sa vráti naspäť).    Od kamery, cez depresívne prestrihy medzi scénami, až po dážď, temné, tmavé, prípadne ostré, rozmazané farby, kulisy, smutnú, ešte viac smutnú melancholickú hudbu, všetky zvuky, všetko, čo vidíme dotvára atmosféru depresie.  Ak vás tieto myšlienky zaujímajú, tak to bude pre vás jeden z najlepších filmov aké ste kedy videli. Minimálne jeden z najlepších literally me filmov. Ewan McGregor, Ryan Gosling Naomi Watts, všetci 3 sú neskutoční. V ich tvárach, v hlase vidieť, počuť, cítiť, že to čo sa im deje je skutočné (aj keď nie je). Underrated film. Neviem prečo.    „There’s too much beauty to quit. Your troubles will cease and fortune will smile upon you. So why die… ?“ ()

mess

Cista haluz film. Nic ine sa tu ani nehodi povedat. Ani tvarit sa nebudem ze som to pochopil, ale pacilo sa mi to. ()

Joee

Tak to byl zas jednou těžkej film. Jenom se tím prokousat mě stálo úsilí, ale jako že teda nakonec celkem dobrý, no... Jestli jsem závěr pochopil správně, tak to za těch šíleně dlouhých 99 min ani nestálo... oblíbený seriál Forstera bude asi Dallas... a to ty série, které se ve skutečnosti nestaly, protože byly jen snem jedné z postav. Z filmu jsou nejlepší efektní přechody a zajímavá kamera. ()

tcheque

V tomto filmu je vše, co mám ráda: psychiatricky vyšinutí lidé, umění, Brooklynský most... a do toho Ryan Gosling, který nejen že je moc hezký, ale podává úžasné herecké výkony. Spousta lidí ten film nepochopí a pokud ano, vysvětlení se dost liší. Nicméně podle mého názoru je to jeden z nejlepších filmů všech dob a překvapuje mě, že ho nikdo nezná,o) ()

Mr.C

Psychedelické, nevšední zážitek, krásné pocity na konci jako u filmů typu Memento, Fight Club atd.. Perfektní kamera, velmi strhující - gurmáni se tady dočkají hodů. Puritáni budou lkát, že forma zvítězila nad obsahem - já říkám že není vždy potřeba diváka "vodit za ručičku"! A navíc, v kterých filmech dostane divák konečně možnost zapojit svoji fantazii a nejen slepě přejímat od A do Z... ()

matracak42

Nutno vidět několikrát. Různosti pohledů dívaka nás nutí zaujímat různé pozice. Ta moje pozice byla a je velice vděčná a to bytostně na 100%. Jednou jsem byl hlavním hrdinou a potom jen vedlejším či vedle. Nicméně pokud jsme mikrosvět, pak škoda všem jiným životním formám, že nikdy nezjistí jak jsme komplikování. Pokku se nám náš život odehrává jako hra, možná bych byl raději kuličkou v dětském bludišti. Všichni před smrtí pořádně SMEKNĚTE ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007