Pán prstenů

Lord of the Rings, The

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1978, 132 min

Po shlédnutí původního LOTRA jsem nucen hodnocení Jacksnovi verze posunout o hvězdičku níže. Vždyť jen okopíroval tento animák. Až na stopáž, efekty a rozpočet jsou takřka totožné! Doporučuji všem fanouškům Tolkiena.(1.11.2010)

Po letech se zvědavostí a chutí jsem se znovu podíval na animovanou podobu části LOTRa. Možná, že díky geniálnímu dílu P.Jacksona se mi líbil ještě více, než kdysi. Současně jsem si uvědomil, jak dobře měl tuhle verzi Jackson nastudovanou, jelikož řada scén je do jeho filmu doslova okopírována - Hobitín a Dno pytle, první setkání Hobitů s Prstenovým přízrakem, otevírání vchodu do Morie či souboj Gandalfa s Balrogem a jejich pád nebo obří sochy králů. Téměř dvě třetiny Jackson poctivě převedl, což mně vůbec nevadí, jelikož vytvořil mimořádné dílo a Bakshiovy obrazy tomu napomohly. Kombinace hraného a animovaného není úplně šťastná (jistě, šlo o peníze), dnes má však své zvláštní kouzlo. Některé výjevy jsou samy o sobě nádhernými obrazy, které by se daly rámovat (Hobitín, Železný pas, před branou Mordoru, krajiny - hory, les, jezero aj.). Škoda, že se nepodařilo příběh dokončit...(2.9.2012)

• Ajantis

Odhlédnu-li od skutečnosti, že se žádná filmová adaptace díla páně Tolkiena točit neměla, přijde mi volba kreslené/animované formy vhodnější než ta Jacksonova hraná. V exteriérech jsou statická pozadí doplněna rozanimovanými, popř. hranými postavami, což je výborný nápad, musel by být ovšem kvalitně realizován. Pozadí jsou opravdu excelentní, mají v sobě spoustu kouzla i dobrodružné romantiky, animace kreslených postav (jichž je většina) je ovšem katastrofální. To je ovšem ještě slabé slovo pro tuhle technickou zhůvěřilost, jež se převaluje mezi směšností a trapností a ničí jakýkoli potenciální zážitek. Hlavní problém snímku ale tkví ve stopáži, která je moc krátká na to, aby se v ní dal odpovídajícím způsobem rozvinout příběh formátu Pána prstenů. Děj je tak slepencem nepříliš dobře navazujících a účelově upravených scén, které bez znalosti předlohy nedávají pražádný smysl. Co se vystihnutí atmosféry a charakteru příběhu týče, je předloze přesto věrnější než The Jackson's trilogy - neklade takový akcent na akci a laciný efekt. Za velmi působivé bych pak označil snově laděné scény s Úlairi a pasáže ponořené do rudého hávu, v nichž vidíte pouze obrysy bojujících postav. Dvě hvězdy dávám kromě nádherných exteriérů za potenciál, jenž zde (narozdíl od The Jackson's Trilogy) vidím, žel je naprosto zazděn krátkou stopáží a prabídnou animací.(2.12.2006)

Rozhodne lepšie ako o rok starší Hobit. Ten je určený pre mladšie publikum za to Bakshiho Lord of the Rings hra viac na dospelejšou notu (Boromirová smrť). Animácia sa podarila, akčné scény tiež a Tolkienov príbeh je dobrý sám o sebe, ale najviac podráža nohy celému animáku fakt, že nieje dokončený a že sa prvé dve knihy museli napratať do jedného dvojhodinového príbehu. Kopec zaujímavých častí bolo vypustených. Človek, ktorý videl Jacksonovho Pána Prsteňov sa môže pýtať a diviť, prečo je tamto tak a tamto inak. Ty ale ktorý chcú vidieť animovanú verziu geniálneho Tolkienového diela odporúčam. Každopádne škoda, že sa nerozdelilo na tri filmy a ešte väčšia, že sa to nedokončilo. 80% - 4*(22.1.2015)

• Nach

Pokud jsem u Jaksnovy trilogie balancoval mezi čtyřhvězdičkovým a pětihvězdičkovým hodnocením, musím říct, že ač přes tu odlišnou dobu, který dělí tento animovaný film od hrané trilogie, se jedná o dvě třídy horší počin. Tak to skutečně cítím. A nechoďte na mě s argumenty, že toto bylo natočeno v roce 1978 a mělo to mnohonásobně slabší rozpočet, to vše beru v potaz. Mou chybou právě je, že znám Jacksonovu trilogii a nedokáži se od ní odpoutat. Když jsem viděl toto dílo, jedno z pozitiv, které má je zcela určitě vyvolání chuti pustit si Pána prstenů: Společenstvo prstenu (z roku 2001). Nicméně abych neupřel i další výhody tohoto díla, tak je to určitě Tolkienovská atmosféra, která je zde viditelně cítit a též i děj je podán srozumitelně ve zjednodušené formě, kterou pochopí i děti. Přesto však ona osekanost a přes to vše jistá zdlouhavost (monotónnost) si vybírá svou daň. Nečekal jsem moc a přesně i to se naplnilo. Díkybohu za Petera Jacksona. 45%(2.9.2012)