Pán prstenů

Lord of the Rings, The

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1978, 132 min

Já snad ani nemám nic proti tomu, že vše utli v podstatě v polovině celé trilogie... Ale ta animace skřetů je zoufalost sama... Spousta věcí je zoufale zjednodušených (ovšem jestli to bylo v plánu jako pohádka pro děti, tak je to spíše pochvala, že..?)(2.9.2009)

• gudaulin

Kultovní dílo J. R. R. Tolkiena zůstávalo velmi dlouho mimo zorné pole filmařů - v zásadě ze dvou důvodů. Za prvné jako typický konzervativec byl Tolkien nedůvěřivý k jiným médiím než těm, které důvěrně poznal a pracoval s nimi. Jednoduše si nepřál zvulgarizovat a zmasovět svou práci, svěřit ji filmovému studiu, aby s příběhem nakládali dle své vůle a bez ohledu na záměry autora. Za druhé, a to především, velkolepé epické fantasy bylo dlouhou dobu pokládáno za nezfilmovatelné. Jak víme, moderní technologie tento předsudek dávno pohřbily. Dnes představuje limit "pouze" výše rozpočtu a lidská tvořivost. I hluboko v minulosti ale existovala úniková cesta animovaného filmu, který dokázal většinu úskalí obejít. Jenže když už někdo konečně rukavici zvedl, vzniklo z toho jen otrocky převyprávěné torzo, které se ani nemůže pochlubit mimořádnou výtvarnou stránkou (zvlášť hobiti mě místo sympatií spíš odpuzovali). Tenhle Pán prstenů zkrátka a dobře díru do světa neudělal a z druhého dílu nakonec sešlo. Po velkoryse natočené Jacksonově filmové trilogii neexistuje snad s výjimkou fanoušků filmové historie se k Bakshiho snímku vracet. Celkový dojem: 40 %.(7.3.2013)

Málo naplat, pokud někdo přijde s takovým mamutím projektem jako Peter Jackson, těžko se pak fandové Tolkienova legendária budou bránit vzájemnému srovnávání obou filmových adaptací. Ralph Bakshi přichází s celkem zajímavou animací, jenže to je tak asi vše, co se dá pochválit. Snad ještě to, že tu nikdo nejezdí po schodech na štítu. Jinak je zde do dvou hodin vmáčknuto co nejvíce, což má za následek, že ani jedna scéna není pořádně rozvinuta a zcela se vytrácí jakýkoliv filozofický a tragický podtext Tolkienova díla. Škoda odbytého závěru, ale když nejsou prachy, nejsou prachy. (603., 31. I. 2011)(2.2.2011)

• Frajer42

Rozhodně nemám na jazyku vůbec žádná hezká a slušná slova, kterými bych tuhle zkurvenou zkurveninu popsal. Jsem obrovským fanouškem filmového zpracování Petera Jacksona, na kterém jsem si převážně v mládí hrozně ujížděl a které znám prakticky dodnes úplně nazpaměť. Hrozně mě tu sraly především úplně všechny postavy, z nichž tvůrci udělali takové retardy, jak jen retard retardovaný může vůbec být. Nejvíc mi vadil asi rudý indián Aragorn, který vypadal asi tak na 50 let. Dále mi nepřišlo ani nikterak moudré, že trpaslík Gimli byl naprosto stejně vysoký, jako každý další postava s jedinou výjimkou hobbitů. Opomenout člověk rozhodně nemůže ani vikinga Boromira, či absolutního downa Sama. Tento snímek byl zprzněn v roce 1978, takže částečně se jedná o můj omyl, že jsem do toho vůbec vkládal nějaké naděje. Animace je opravdu naprosto příšerná. Moc mi také vadilo, že je snímek určen výhradně pro nejmenší z nejmenších dětí. Jedná se bohužel o pošahanou pohádku. Celou dobu sledování jsem byl maximálně zhnusen a velmi se o mě pokoušel spánek, což se mu také podařilo. Jak už jsem uvedl, novodobého Jacksonova Pána prstenů absolutně miluji a každý sekunda téhle sračky mě prostě maximálně iritovala. Odpad je pro tento film obrovská pocta, ale bohužel mi CSFD nenabízí nižší hodnocení, takže se alespoň částečně zkusím s odpadem spokojit.(15.1.2015)

• charge

Hrozná hudba bez fantazie, protivný zpomalený scény a všichni se tam při soubojích motaj jak po deliriu tremens, není o co stát.(12.9.2012)