Pán prstenů

Lord of the Rings, The

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1978, 132 min

• berg.12

Pro neznalé předlohy nejspíš totální guláš beze smyslu a bez konce (končí bitvou v Helmově Žlebu). Film funguje pouze jako velmi zkratkovitý a značně nesouvislý animovaný komentář k předloze. Za povšimnoutí stojí snad jen animace, která využívá vanimované živé postavy (zejména pro zobrazení zla) i jiné výtvarné techniky. Slyšel jsem, že Jackson vykrádá tenhle film jak může. Skutečně, spousta scén i výtvarných nápadů je velmi doslovně okopírovaných, jenže většinou jde o klíčové záležitosti příběhu, které těžko mohou být podány jinak. Navíc existuje spousta již dřívějších ilustrací, ze kterých i tenhle film vychází a Jackson na ně podle mě jen navázal, i vzhledem k fanouškům trilogie. A snad jedině pro ty je tenhle film také určen.(26.1.2006)

• Kryton

Opravdu lituji všechny ty co museli vidět jen tuto verzi než Peter Jackson se ji ujal. Animace nic moc, ona animace mohla byt lepsi (skoda ze Trnka se ji neujal , nebo i ten Disney),kdyby tam porad dokola mlely animace zivych lidi ,(po chvilce uz to spise misto efektu pripada dost umele az skoro levně. Strašný opravdu strašný gulaš jak je již zminěno. Vubec nejste vtaženi do děje a jen tupě sledujete jak ubíha děj podle jedne z nejlepsich fantasy predloh. Dokonce i tady chybí Tom Bombadil! Film koncí u helmova žlebu a dal to mělo byt asi dokonceno , jenze se nestalo. Pro milovníky Tolkiena spíse raritka. Pro divaka co neco o Tolkienovi ví je to spatne stravitelné a chladné. Dekuji ti Petere za tvou Středozem.(27.12.2007)

• Laxik

Zrychlená LSD verze Pána prstenů? Děkuji, nechci. Tady se dá ocenit snad jen animace (některá), odvaha a pak některé věrnosti předloze, které ani Jackson nedodržel. S ním to ale srovnávat nechci (mimochodem ve většině věcí je mnohem věrnější hraná verze z přelomu tisíciletí). No a ještě se dá ocenit, že se druhý díl nenatočil. Za to vám děkuju.(9.9.2012)

Vážně jsem nevěděl, že se Jackson touhle verzí tolik inspiroval, ale oba filmy jsou si opravdu hodně podobné... Tahle animovaná verze se samozřejmě nemůže rovnat Jacksonově vizi podepřené moderními technologiemi, ale i ona má něco do sebe a je to rozhodně zajímavý film.(14.12.2011)

Ako keby to z oka vypadlo Pánovi prsteňov od Jacksona. Miestami sa mi to zdalo byť dosť chaotické na úkor toho aby sa zmestili do čo najkratšieho času. Kebyže predtým nečítam knihu, ani by som poriadne nevedel o čo sa tam jedná. Treba zas brať aj do úvahy, že tento film má už pár desaťročí zasebou.(5.8.2010)