Jason Bourne, bývalý zabiják CIA trpící ztrátou paměti, se domnívá, že se mu podařilo utéct před vlastní minulostí a se svou přítelkyní Marií si užívají klidu v jejich dočasném domově v zapadlé indické vesnici. Ale i tam jsou vystopováni. Jason s Marií místo kvapně opouštějí. Mezitím byli v Berlíně zavražděni dva agenti CIA a vše nasvědčuje tomu, že je zabil právě Bourne. Znovu se tak kolem něj začne stahovat smrtící smyčka a Jason se opět vydává na cestu. Je odhodlán vypátrat strůjce falešného obvinění a přitom postupně objevuje i svou ztracenou minulost. (TV Nova)

subic

Jason Bourne tady vlastně začíná, první byl jen o tom, že existuje a že existoval i nějaký tajný program Treadstone. Tady se totiž začíná ukazovat, kdo vlastně je. A pak je tu Karel Roden jako ropný ruský oligarcha a jeho zabiják Karl Urban. Oni 2 účelově znovu upozorní na Bourna tím, že zfalšují jeho otisky a všichni ho začnou nahánět. ()

adamix

Zlepšenie oproti jednotke. Bourne už nenosí otrasný hnedý sveter, zamenil ho za tmavý kabát a tak rovnako je to aj s jeho postavou. Z nepresvedčivej detskej tváre ,,nebezpečného agenta,, tu máme Bondovo ,,alter ego,, s menovkou Jason Bourne (čiže presvedčivo nebezpečného). Už tu nezavadzia žiadna jeho láska, teraz tu Jason hrá sólovú hru, kde neuteká, ale loví. Akcie okrem dvoch autonaháňačok a jednej pracovnej potičky úplne minimum, čo ale neomrzí, pretože sa z toho nakoniec vykľul solídny špionážny triler, kde agent ide proti svojej vlastnej organizácii. Stále nechápem to prepálené hodnotenie. Greengrass tomu pomohol, ale na 5* by ma musel niečím šokovať. ()

liquuid

Druhý díl serie začíná vše vysvětlovat. Nerozumim tomu, proc je hrozbou, jestli kvuli amnezii nebo proto, ze zbabral svoji misi a byl prozrazen. Tezko rict, ale nenechaji ho chvili v klidu. ()

ostravak30

Bournův mýtus shlédnut s absencí Agenta bez minulosti. Přesto je to velmi akční film. Režisér si evidentně dal záležet na jednotlivých scénách, které vypadají na oko výborně. A přitom se nejedná jen o záležitost čistě vystavěnou na množství honiček a bojových scén na efekt, ale netrpí ani příběh. Filmu určitě prospěje i několik různých lokací. Matt Damon se mi osobně zamlouval a rozhodně bych jej za Brada Pitta nevyměnil. České fanynky potěší angažování českého Karla Rodena. ()

OJan

Po Doughu Limanovi, který mistrně zrežíroval první díl, převzal otěže Paul Greengrass. Tomu se povedlo nejen udržet atmosféru a tempo již zmiňované jedničky, ale povýšil tímto dílem akční sérii s Jasonem Bournem ještě o pár úrovní výše. Je sice pravda, že někomu se snímek nemusí zamlouvat kvůli Greengrassově smyslu pro kameru. Ten styl natáčení je prostě některými zbožňován a některými nenáviděn. Mi ale vždycky seděl a akčnímu počinu jako je tento přidá na dynamičnosti i přirozenosti. Děj hned na úvod svým způsobem popře celou předchozí část, a pak už jen se spadlou čelistí sledujete další pouť Jasona Bournea. Už ona jednička měla příběh snad až revoluční, ale nyní jsme svědky příběhu ještě mnohem zajímavějšího. Má totiž o pár významných aspektů navíc - jakousi Bourneovu mstu, kterou je velmi zajímavé sledovat a zároveň jeho větší touhu zjistit, kým vlastně je. To už tato část vykresluje mnohem více než ta předešlá a můj mozek zase pracoval na plné otáčky po celou stopáž, abych zase o něco víc z Bourneovy minulosti pochopil. Co se akce jako takové týče, je jí zde veskrze méně než v úvodním snímku série. Ve výsledku to však není vůbec na škodu. Navíc opravdu bravurně natočená finální honička po moskevských cestách to všechno vynahrazuje. Nezapomenutelný zážitek dělá z Bourneova mýtu dále také naprosto skvělý soundtrack Johna Powella. Nad tím jsem se rozplýval už v recenzi k jedničce, ale zde se hudba povedla ještě o kousek víc. V neposlední řadě potěší oko divákovo také dobrá výprava. Ač jsem měl za to, že to snad ani nelze, tak Bournův mýtus překonal svého předchůdce a stal se skutečně důstojným pokračováním jedné z nejlepších akčních sérií vůbec. |95%| ()

maoc

Jednička se mi líbila víc. Byla jaksi uvěřitelnější a lidštější. Zde jsem Jasonovi nevěřil jeho lidskost (která se objevovala spíš nahodile než podle nějakého vzoru, leda u dětí je konzistentní) a zklamala mne místy děsivá nerealističnost. Složky, složky složky, v těch je přece všechno a nedají se přepsat, zfalšovat nebo ztratit. Kvůli tomu se musí rozjíždět megasložité operace se spoustou slabých míst. A to vše kvůli ubohým 20 mio papírků. Těžební práva! Checht. A vlakem z Berlína do Moskvy tak rychle, že se tamní složky ani nestihnou připravit. Bylo by to realistické, kdyby děj organicky zapracoval nějaké zpoždění při vyhodnocování nebo  tak něco, ale nezdálo se mi. Třesoucí se kamera a JB i při činnostech vyžadujících naprosté soustředění dokáže vnímat to, co ani mi díky té kameře dobře nevidíme (letáky na demonstraci tam a tam tehdy a tehdy, číst při honičce v mapě Moskvy, atp.). Jak D tak RUS policie extrémně schopná. Nevím, zda je to dobře nebo ještě víc k smíchu, než když je (v jiných filmech) neschopná. Vždyť ani nevěděli, proti komu stojí a jak na něj. Prostě jednička moc fajn, ale dvojka pro mne zklamání a i scénáristicky jen nastavovaná kaše uměle naroubovaná na předchozí zápletku. A korunu tomu dává Franka Potente v poloprůhledném topu. Ještě že ji Urban zabil, jinak bych si jejích sorryjako nehezkých vnadů nejspíše ještě užil víc, než bych chtěl. Já vím, že každá žena je krásná a tak a já mám malý prsa rád a celkově se mi to líbila o hodně víc než v jedničce, ale ten záběr z hlavy asi jen tak nevymažu. ()

curfew77

Mám to koukám zase jednou naopak, než zbytek světa, ale dvojka se mi líbila o stupínek míň než jednička. V první řadě, chybí Bourne girl (ne, skoro padesátiletá Joan Allen se opravdu nepočítá, a na co tam probůh kvůli těm pěti minutám tahali Franku Potente?), ve druhé řadě, místy to vůbec neodsýpá (k nepřežití utahaný úvod), a ve třetí řadě, Greengrass sice parádně točí rekonstrukce skutečných událostí, ale když má pobavit akčním výplachem bez jakékoli logiky, na Limana prostě nemá. 60 %. ()

Marg

O chlup lepší než jednička, ale jinak průměrný akční film, ale se zajímavou kamerou. Posledních 10 minut mi přišlo divných, a vůbec se nedivím úsměvným reakcím publika v kinosále. ()

seba

Poznávám Paula Greengrasse a jeho roztřesenou kameru a točení hodně na tělo (viz Bloody Sunday). Jinak souhlas s Looserem, jednička se mi líbila více. Asi proto, že po všech pochvalných recenzí jsem očekával více. Karl Urban und Karl Roden - 3 hvězdy. ()

LucLuc

Poctivé čtyři *. Agent Jason Bourne strčí do kapsy kdejakého Jamese Bonda! Výborná hudba, která skvěle graduje akční scény, prakticky stejná zápletka jako v prvním díle, přesto to funguje a baví! a Karl Urban je moc fajn killer a zasloužil si teda lepší (efektnější) smrt. ()

Efreeti

Spackané pokračování...nudný a nezajímavý "akční" film ...není co dodat (opravdu není nic co bych dokázal s čistým svědomím vyzdvihnout nebo pochválit) ()

sinom

konecne jeden akcny film, u ktoreho sa clovek nemusi chytat za hlavu. Sice je Bourne tiez trochu moc "super", ale urcite uveritelnejsi ako jeho sluzobne starsi kolega 007. plus pre mna osobne najlepsia automobilova nahanacka, aku som kedy videl (klise v podobe najbezpecnejsieho a takmer neznicitelneho auta na svete, zlty taxik, aspon upozorni na to, ze fakt sledujeme iba film:)), vratane vsetkych Matrixov, Bad Boysov, Francuzskych spojek a Bullitov...hats off ()

Chladek

Podruhé. Film mě absolutně zklamal. Hodnotí se jako nejinteligentnější zločinecký film. Ano, celou tu myšlenku skvěle vymyslel R. Ludlum, ale do filmu se jí značnou část přenést nepodařilo. Film se omezuje na automobilové honičky a sem tam nějaký ten výstřel. ()

Weirdman

10/10... Presne podľa môjho gusta. Žiadne dlhé rozjazdy, žiadne zbytočné emočné výlevy, žiadne mätúce zauzlovačky v scenári, len čistá, priama, adrenalínová jazda vpred... ()

Pierret

Po stránce akčnosti a vychytávek Bourne převyšuje očekávání, ovšem podle mě by ve správné akci nemělo chybět trochu myšlenkového koření. Bohužel, Jason Bourne se svými úvahami příliš nechlubí a film to tak nějak zplacatí. Také scénář nepůsobí nijak dvakrát objevně, nebyl jsem jím překvapen. ()

swell

Je těžké navázat stejnou kvalitou na předchozí díl, tedy v případě, že se jedná o velmi vydařený kousek. Bournovu mýtu se to povedlo na jedničku... Minimálně se vyrovnal staršímu bráchovi a právem si zaslouží stejných 80%. ()

Lewaso

Dlouho jsem ten film opomíjel, a až teď v době „trojky“ jsem si řekl, že bych mohl vidět, jak se vyvinul agent bez minulosti. A vyvinul se docela zajímavě, a ačkoli je opět nepřemožitelný, pár šrámů obdrží. A nejen fyzických. ()

(fjw)

Matt Damon je zpět. Hraje naprosto skvěle. Poslední finálová honička mi vyrazila dech, opravdu bravůrně natočená, bravo Paule. Ovšem nejvíc chvály dám asi Karlu Rodenovi, ikdyž se ve filmu objeví jen na pár minut, tak mu to sekne:) Jj, náš Karlík a jeho záporné role:) ()

Lubakus

Velice inteligentní a napínavý. Takto nějak vypadá film s J.B. poté, co se zhostil Paul Greengrass. Předchozý díl s přehledem strká do kapsy a rozjíždí tak centryfugu událostí, po kterých i James Bond zbledne závistí. Pokud se tihle dva někdy potkají, je jasné kdo neodejde z bojiště po svých. Závěřná honička je ve svém oboru vrchol (lepší než v následujícím třetím díle). Dalším superlativem ja samozřejmě hudba. Dokonale podkresluje veškeré dění na plátně a téměř až jako by vycházela z mozku hlavního hrdiny. John Powell si zaslouží za tuto trylogii vynést na nebesa. A Matt Damon? Z rozlobeného mladého muže se stala persona no. 1 v kolonce akční hrdina. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

30.07.2014

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (více)