Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

InJo

Obě Daltonovy bondovky (i on sám) jsou nezaslouženě podceňované. Zatímco Dech života je poctivá studenoválečnická špiónská jízda, Povolení zabíjet je drsný revenge movie (v rámci bondovek do té doby nevyužitý subžánr), který se může pochlubit solidní nadílkou záporáků (charismatický Robert Davi s mladičkým Beniciem Del Torem samozřejmě vládnou), spoustou na bondovky nezvykle brutálních úmrtí a mým oblíbeným "cisternovým" finále (takovýto typ velké akční scény mě i dnes baví o dost víc než novodobé sterilní a snadno zaměnitelné digi-bordely). 80 % ()

Sonnery

JB 16: Bondovky se vždycky snažily držet krok s dobou a proto tentokrát producenti zvolili příběh, který se měl slunit vedle ostatních "odplatovek" . Možná chtěli Bonda posunout někam dál. Vychýlit ho ze zaběhnuté cesty. Bohužel musím konstatovat, že tento protřepaný filmový koktejl nefunguje. Skvělý Timothy Dalton se může snažit jak chce, ale "béčkovost" filmu prosakuje v každém záběru. Nemůžu si pomoc, ale spousta scén na mě působí laciným dojmem a nebýt několika bondovských songů, tak by si člověk myslel, že se dívá na stý pokračování Přání smrti a ne na svého oblíbeného hrdinu ()

HoneyBunny

Až na druhé skouknutí po několika letech se mi tenhle Bond zalíbil. Sice to není tradiční bondovka (jenže ty se mi nikdy tolik nelíbily), ale když jí přijdete na chuť, pak vám naservíruje nadprůměrný film. Pro mě je to důstojné rozloučení s Bondem (ty nové filmy jsou trochu o něčem jiném, holt ten Sovětský svaz tam chybí, výjimkou je Zlaté oko) - ten romantický konec se mi kupodivu zamlouval. ()

Anderton

Pokiaľ niekto nezaregistroval vo filme humor, tak si dovolím tvrdiť, že nepočúval. Ale vážne. Áno, bondovský nadhľad to postráda. Je to však veľmi dobrý akčný film. Kde je teda zase problém? No, Bond sa vlastnou vôľou ocitá v nebezpečenstvách, z ktorých sa občas nemôže dostať inak, ako spoliehaním sa na nepravdepodobné náhody. Deus ex machina samozrejme funguje, asi si už Bond uvedomuje, že nemôže umrieť, tak sa bezhlavo vrhá do každej akcie. Občas sa objaví nejaké to dnes už neznesiteľné klišé typu "Odovzdajte mi zbraň" a ešte niečo podobné by sa našlo. Poteší, že ženské tentokrát o Jamesa bojujú, čiže si nepredávajú štafetu. Cítim vplyv Smrtonosných zbraní, ale to je asi v poriadku, dnes zase cítime v Bondovi Bournea. Mne Dalton ako Bond sedí a prečo sa nepokračovalo aspoň ešte jedným filmom, nechápem. ()

Campbell

Trošku zmatečný Bondovka kde mi přišlo všechno děsně na oko. Jako kdyby prostě režisér rozehrál scénu a nevěděl jak jí ukončit. Navíc Daltona nepovažuju za nejlepšího Bonda. Není sice špatnej ale nijak extra mi neseděl. Co mě potěšilo byla role McGilla a Del Tora, kterej skončil dost špatně:-) Ale jinak tohle považuju za průměrnou Bondovku s pár světlýma chvilkama. ()

silentname

"Licence To Kill" bola skutočne solídnou Bondovkou. Dokonca si myslím, že keby sa v 90-tych rokoch ujal opätovne role Timothy Dalton, tak by nasledujúce filmy možno mali trošku viac charizmy. Ale o tom si povieme neskôr. V prvom rade si povedzme, že v tomto filme si Bond prechádza skutočne nepríjemnou udalosťou, kde je jeho kamarát znetvorený žralokom a jeho mladá manželka zavraždená. Bond to len tak nenechá a rozhodne sa nášho nového zloducha Sancheza zlikvidovať a pôjde na to sám. Proti svojej organizácii a všetkým. A výsledkom je skutočne vynikajúci film, ktorý sa skvele sleduje, má výborný spád, spoznávame tváre ako hrdinov tak aj zloduchov a celkovo tento film má vynikajúcu atmosféru. Je tu mnoho momentov, kedy Bond vymýšľa z momentu ako postupovať, aby zlikvidoval Sancheza. Pričom to vedie k jednému z najlepších filmových vrcholov v sérii 007, aký som kedy videl. Akcia je skvelá, motivácie všetkých postáv sú skvelé, pričom sú všetci dostatočne zaujímavé na to, aby sme to pozerali ďalej. Oproti predošlému filmu to má aj oveľa serióznejší tón a veľmi to tomu prospelo. Pretože zrazu tu máme film, na ktorý sa dá pozerať bez toho, aby si človek v určitých momentoch ťukal na čelo a všetko to vyzerá vynikajúco. Na dlhú dobu musím povedať, že toto bola jedna z najlepších Bondoviek čo som videl a nebránil by som sa k nej aj vrátiť. Určite stojí za to vidieť. Hodnotenie: A ()

Slarque

Podle mě jednoznačně nejslabší bondovka. Jednoduchý motiv osobní pomsty mi k Bondovi moc nejde, nehledě na zbytek scénáře, který také nehýří nápady. Režie je průměrně nenápaditá, ale přiznávám, že kdyby to byl běžný akční film (a ne Bond), klidně bych jednu hvězdičku přidal. ()

klerik

Priemerný (a neprimerane dlhý) akčný film, ktorý je tým horší, čím radšej máte bondovky. Je tu prepálená akcia, naivné bitky a pritom je to celé vážne a chladné. Nemá to romantický ani dobrodružný nádych. Táto bondovka ma vlastne nudila. Je tam síce Benicio, ale jeho úloha je trochu trápna... ()

hammer_head

Bondovky s Daltonem se spolu s Goldfingerem řadí k těm nejlepším starým Bondovkám co se děje týče (starým protože jsem ročník 91). Ohledně sympatičnosti hlavního hrdiny jsem byl také spokojen (možná nejspokojenější), Dalton dosahuje kvalit Conneryho (Lazenby mi nevadil) a co se týče R. Moora tak ten mi vzhledově moc neseděl a ani jeho bondovky se mi po dějové stránce moc nelíbily. Největší škoda je, že si Dalton zahrál Bonda pouze dvakrát (namísto nesympatického Moora, který jej ztvárnil 7x). ()

Chrustyn

Velice slabá Bondovka. Dalton byl podle mě hodně špatným výběrem, jelikož Bond je v jeho podání nesnesitelný a celkově celý film je nudný a nezajímavý. Pro mě absolutně nejslabší bondovka. ()

classic

„Licencia na zabitie” alebo "Povolenie zabíjať" , je v podstate jeden a ten istý, blízky význam názvoslovia, čiže tým pádom sa jedná o moje extra obľúbené: SYNONYMÁ ! Jamesovi Bondovi bude zakrátko nadobro odňaté-oprávnenie vziať niekomu ďalší život, pretože súhrn niekoľkých tragických udalostí z floridského Key West, sa mu akosi úplne vymkli spod kontroly, ale ešte pár dní predtým, sem prišiel najprv, ako hosť, pozvaný na svadbu svojho priateľa Felixa Leitera, či aj « Vládna agentúra Správy drog » , simultánne dostáva avízo o neďalekom pohybe drogového baróna Franza Sancheza, a tak práca má zatiaľ prednosť pred blížiacou sa veselicou. Dolapia ho, no taktiež policajti bývajú strašne ľahko podplatiteľní (skorumpovateľní), že sa dosť často nechávajú nalákať na tučnú, finančnú odmenu, aby ho vyslobodili spod náruče doživotného väzenia. To sa odohrá v najbližších málo minútach, že aby toho nebolo ešte málo, títo lotri si zgustnú i na našich svadobčanoch, čo Bonda tak extrémne popudí, až sa nedokáže naprosto ovládať, odvtedy sa totálne utrhne z reťaze, koná už iba na vlastnú päsť, a je k tomu, ako stroj na zabíjanie... ! Spojenkyne čochvíľa nachádza v dvoch (pre)nádherných ženách, Bondových dievčatách - v Pam Bouvierovej a v Lupe Lamorovej, jedna krajšia, než druhá, i keď tá Sanchezova milenka mala body naviac. Chýbať samozrejme nemôže ani spoľahlivý Q, tentokrát s väčším, hereckým priestorom, alebo i taký šéf MI6, M, si zrovna nebude klásť servítku pred ústa. James bude dvojitým agentom, so samými, vynaliezavými postupmi, a to len preto, aby sa (vy)pomstil Franzovi Sanchezovi, keďže ako sa tradične hovorí: „Pomsta býva sladká” , však, či predsa časom na každého príde, no nie ? Bude sa nakoniec riadiť týmto príkazom ? / V poradí 16. bondovka sa nesmierne vydarila, a až práve teraz sadla Daltonovi, ako uliata. Priam božská "daltonovka" , ktorú by som kľudne umiestnil do TOP 10 všetkých, bondovských filmov, niekde medzi piatou a desiatou pozíciou. Herečky, ktoré stelesňovali objekty túžby 007, sú neuveriteľne sexi, najmä Talisa Soto, ale aj Carey Lowell celkom ušla. Zaznamenávam menšie odkazy na predchádzajúce filmové zárezy, t. j. V tajnej službe Jej veličenstva a Thunderball. John Glen bol až pri piatich počinoch, čím sa vyznamenal a John Grover strihal dve z nich, čím len podtrhol samotnú, kráľovskú atmosféru. A to ani nehovoriac o scénografovi Petrovi Lamontovi, ten maximálne ozvláštnil tieto príbehy svojou neprekonateľnou výpravou, i keď taký Ken Adam by mal na to určite čo povedať, mohol by sa cítiť právom dotknutý, mať nejaké výhrady !? Skrátka, obidvaja páni sú kapacitami vo svojom o(d)bore ! Proste, bondovky zbožňujem celým svojim srdcom a dušou, k tomu už viac nie je ani čo dodať. PS: Prvá, pamätihodná rola pre Benicia Del Tora v postave Daria. ()

Yardak

Titulní song: Gladys Knight - Licence To Kill, hudba a slova: Narada Michael Walden / Jeffrey Cohen / Walter Afanasieff. ()

jojinecko

Najlepšia Bondovka od Johna Glena, vychytávkové akcie, nápaditý a nešablónovitý príbeh, skvelý záporák (aj s jeho pomocníkom- mladučkým Benicion del Torom), pekné exteriéry a aj na bond girls sa dá pozrieť...Len škoda, že Dalton je taký suchár a nehláškuje ako Roger Moore:) ()

mcb

Konečně něco nového! Klasická výstavba děje byla narušena a Bond konečně není chycen ve schematické pasti scén, které se nutně musí objevit. Osobní příběh pomsty vyniká o to silněji, díky pevné režii, která triumfuje hlavně při parádních akčních scénách, a velmi dobrému Daltonovi, jenž za své pouhé dvě role dokázal stvořit mnohem nebezpečnějšího a charismatičtějšího agenta než osminásobný Roger Moore. Škoda však, že film naprosto propadl u kritiky i diváků, tak poslal agenta 007 i jeho představitele do předčasného důchodu. ()

sharky

Jednoznačně nejhorší Bondovka ze všech (EDIT: filmy s craigem mezi bondovky nepočítám), i ta nejhorší bondovka ovšem zůstává kvalitním filmem. Ve filmu chybí klasický Bondovský šarm a kouzlo, takže bondovku připomínají jen jména postav. Ovšem plusem je nebývale velký prostor pro Q, který zde vystupuje jako pátá nejdůležitější postava (!), zato M vyšel zkátka. tenhle film měl tu smůlu, že o pár let předběhl svou dobu, kdy se do akčních filmů začla vměšovat psychologie a s ní spojená brutalita. jen je s podivem, že totalni proměnu žánru, kterou v roce 89 fanoušci neustáli (film v USA kinech propadl, i trzby v Evrope byly oproti ocekavani mensi), byla v pripade Casina Royale privitana s takovym povdekem. ()

honajz

Průměrná revenge historka, jakých je v béčkovém videosvětě plno, a kde ani mile výstřední Q v akci nedokáže odvrátit slaboduchou historku o velkém kokainovém králi z Jižní Ameriky, který pašuje i zbraně. Jak neotřelé. Jak byly scény pod mořem, už mi bylo poněkud trapně, z těch posledních dílů jsem potápění u Bonda přesycen. Ještě tentokrát nejezdil na lyžích, to by bylo nepříjemné deja vu větší. Michael Kamen složil velmi nevýraznou ústřední melodii. Toho, co mne potěšilo, nebylo mnoho - souboj s mečounem místo s mečem, zvednuté náklaďáky, falešný televizní pastor, účetní a jeho hlášky(než ho zastřelí), a sexy ve spoďárech bondgirl s hezkýma nohama a velkýma kozama. Mladičký Benicio del Toro - hm, moc jsem mu to nevěřil, spíše kdyby byl v nějaké pouliční partě, ale jako zabiják velkého bosse? Ale zase je tu hodně výbuchů a ohně, to zas jo. ()

eraserhead666

Docela i chápu, že tahle bondovka nesklidila moc úspěchu a už to na čas vypadalo, že bude poslední, mě se ale její čistě detektivní příběh poměrně zamlouvá. Už i proto, že Daltonovi tento Bond sedl mnohem lépe než v předcházejícím Dechu života. A hlavně, hraje v ní ta nejnejnej bond girl, která kdy stanula po Bondově boku (ano, pro mě je Carey Lowell po všech stránkách ta nej). A to se musí ocenit. ()

902 10

nejvetsi experiment v dejinach bondovek, ktery se sice moc nevyvedl (hlavne co se tyce vydelku), ale narozdil od pozdejsich brosnanovek licence to kill urcite nezapomenete. kultovni je nejen napis, ktery vytahne dalton z pytle s leiterem, ale i debut benicia del tora (ktery z bad guys vyfasoval jednu z vubec nejhorsich smrti) a male cameo branscombe richmonda (bobby sixkiller z odpadlika), jako jednoho z bitkaru v klubu, btw uz ma to svoje typicke haro. serie s daltonem se zacala vyvijet hodne zajimave, nebyt tech financi (coz bylo zpusobene hlavne spatnym nacasovanim premiery) by mozna v dalsim dile bond na vylete v safari spolu s Q, M a moneypenny zachranoval Qho vnoucata. od te doby se bondovky drzi stale toho stejneho schematu - hlavne hodne akce, aby se prekryl pribeh a nemusely se vymyslet slozite dialogy, navic se nekam podela atmosfera. skoda. ()