Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

Petr.Kocfeld

Vubec ne spatna Bondovka s Timothy Daltonem,kde svatba hraje prim a Bond je zde jako host na svatbe.Pritom se na onu svatbu snese padakem...Dalton zde nezklamal a Bondovka to neni spatna.Davam ji 70 procent.Akce a napeti zde hraji prim.Bond opet zachranuje situaci a Dalton sve herecke kvality. ()

Gilberto

V pořadí druhá Bondovka s Daltonem a bohužel také poslední. Trochu škoda, že nedostal šanci udělat dalších pár dílů, protože si myslím, že měl ještě co ukázat a na postavu se typově hodil. Film se drží v obdobném duchu jako Dech života: Bonda představuje jako skutečného agenta, který vládne spíše silou slova než pěsti, více využívá svého důvtipu než technického zázemí a vůbec celý příběh se drží v poměrně reálné rovině. Je zcela pochopitelné, že přibylo decentních vtípků a také akce, v jejíž tvorbě je John Glen mistr. Divák si to tak ve své době žádal a i přesto zůstal film (resp. celý přístup) nedoceněn. Jedinečnost filmu spočívá v tom, že následkem pokusu o (částečně zdařilou) dvojitou vraždu Felixe Laitera a jeho manželky, ztrácí Bond povolení zabíjet. Felix je zde zobrazen jako agentův skutečný přítel a ne jen kolega z CIA a mj. zde dopadne snad nejhůř v historii. To Bondovi přidává na zarputilosti a nekompromisnosti, se kterou proti vůli M pátrá po viníkovi. Celý film se odehrává na nejmenovaném ostrově v Karibském moři, kde místo tamějších úřadů a politiků vládne drogový král Franz Sanchez, jehož největší silou jsou úplatky a je proto ve své domovině nepostižitelný. Robert Davi, jehož puberta zřejmě nešetřila, je od přírody nesympatický a ve filmu jako by si nasadil ještě korunku a učinil ze sebe věrohodně nechutného a nechutně věrohodného padoucha. V jeho bandě se blýskne dvaadvacetiletý Benicio del Toro, který sice nenechá kudličku chvíli na pokoji, ale většinou dostane na budku. K Bondovi se přidá agentka Bouvierová (Carey Lowell), kterou Bond nechává na oko chladnou, ale opak je pravdou… žádná neodolá:) Je celkem vtipná, impulzivní a soběstačná a Bondovi nepřekáží. Ten kromě flirtování s ní stačí ještě pokukovat po Sanchezově milence. Užitečný je také Q, který krom materiálního zázemí Bondovi pomůže i v terénu. Ústřední píseň snoubí orchestrální motivy Goldfingera s popinou osmdesátých let a patří tak mezi ty průměrné. ()

Lionheart

Skvělý (ne)Bond. Tak drsný a přitom stále ještě v mezích anglického vkusu. A navíc dvě překrásné Bondgirls, které dokonce i občas používají hlavu:-) Jen je mi líto Felixe Leitera. ()

Hanes88

Stejně jako u prvního pokusu Daltona, takový průměrný filmek, který ovšem o něco více pobaví. Ale to je vše. ()

Wishkah

Film je parádní, akce propracovaná, hlavní hrdina i záporák mají charisma, jen sem příliš nevěřil tomu, že se koukám na Jamese Bonda. Postava Timothy Daltona se jakoby náhodou jmenuje úplně stejně jako jeden slavný špion. Je to jedna ze slabších bondovek. Jako akční film je to ale kvalitka ()

Prochy38

Tato bondovka mi nepřišla nijak slabší než ta předchozí. Krátké působení T. Daltona nebylo vůbec zlé. Možná je škoda, že tak brzo skončil, ale na scénu tak příchází můj nejoblíbenější Bond - P. Brosnan. Ale to až příště :). Povolení zabíjet nijak extra nevybočuje od těch ostatních. Dostatečně akční, příjemně propletené a dobře vymyšlené. Začíná se rozvíjet hvězdnější obsazení. R. Davi coby hlavní záporák nebyl vůbec špatný. Příjemné vidět mladý xicht B. Del Tora, T. Soto nebyla zlá, ale krásou mi více imponovala C. Lowell. Ta se tatínkovi hodně povedla. Bondovka tedy celkem průměrná, ale mně se hodně líbila. A hodně mě potěšilo působení Q v terénu! ()

Hadriel

Je to takový jiný Bond. 007 si jde po své pomstě místo plnění úkolů Jejího Veličenstva. Dost akce a dynamiky. Málo prázdných pasáží. Dalton je fajn. I když tohle by klidně mohl být samostatný film, ne část z bondovské ságy. Taková vážnější nota narozdíl od Moorových skoro komedií mi vyhovuje víc. Celkově je ve filmu víc "moderní" akce. A Dalton tu akci krásně a uvěřitelně zvládá a k tomu podává velice slušný herecký výkon. Nejde si nevšimnou Bobbyho Sixkillera kterej dostane opět na držku. Potěší mladý Benicio. Robert Davi jako správnej krutej narkobaron. A hlavně, skvělá a tak nějak přirozeně krásná bond girl Carey Lowell, hlavně když si ostříhá vlasy. Po nudné, divné blondýně z Dechu života je právě ona ten dech života této bondovky. Škoda že si Dalton dal jenom dvě bondovky, měl natočit poslední dvě Moorovi místo něj, to by bylo něco. A ještě větší škoda, že Dalton nenatočil Property Of Lady. Holt producenti následnují hlas ovčích konzumentů a prachy. ()

Blondsky

Timothy Dalton jako bond byl fajn. Vlastně to byl první Bond, co projevoval nějaký emoce, což je po spoustě Bondovek příjemná změna. A living daylights byla koukatelná Bondovka, ale nepřišla mi ničím speciální. Akce byla průměrná, příběh průměrný a záporáci příšerní. Za to Licence to kill byla po dlouhé po době Bondovka, která mě fakt bavila. Akce byla lepší, příběh o pomstě slušný a záporák aspoň nezavazel. Bond girls byly sice lepší Maryam, ale stále nemají na nejstarší Bondovky. Přičemž takhla Bondovka vlastně uzavírá „éru” starých Bondovek, přičemž docela pěkně. ()

Spectre

Ťažko to brať v rámci série, inak ale výborný akčný film. Záporáci sú celkom na úrovni. Bond vystupuje z tajnej služby a ide za osobnou pomstou... hmmmm, no čo už, hlavne že to skončilo happyendom :) ()

Mikino00

Po druhém shlédnutí měním názor a to zcela radikálně, dokonce bych tohle zařadil mezi nejlepší Bondovky a Daltona začínám mít jako Bonda rád, aspoň v tomhle filmu. James Bond vidí jen rudě a jde si tvrdě za pomstou, je to nový pohled, který neškodí, ale podruhé by už to fungovat nemuselo. Tentokrát dostal velmi charismatického záporáka v podání Daviho, tomu se podařilo později potvrdit svou vyjímečnost i v SGA. Jízda s kamionem pouze po jedné straně je úžasná. ()

serioga

Bond, ktorý neriešil konkrétny prípad, ale sa mstil za svojho kamaráta zo CIA.Príjemné prekvapenie, bolo tu zopár vtipných scén( výbušný budík ,ktorý "zaručene nikoho nikdy nezobudí" , fotka z polaroidu) a celkom slušná porcia akčných scén.Hlavne tá zaverečná kamiónová nahánačka nemala chybu. ()

Ollie235

Daltona jako Bonda moc neberu, ale musím uznat, že se jeho rozlučka povedla. V rámci série je to sice netypický kousek, ale změna rozhodně prospěla. ()

Marius_ss

Tento "Bond" ma veľmi príjemne prekvapil. Hneď na úvod treba povedať, že to vlastne vôbec ako Bond nepôsobí. Je to oveľa akčnejšie, surovejšie a realistickejšie, bez typických briefingov s nadriadenými, špionáže hi-tech výbavy, chýba dokonca aj pamätná úvodná zvučka. Vlastne je to prvýkrát, čo 007čka koná na vlastnú päsť. Našťastie na to nie je úplne sám, nakoľko je tu vždy verný "Q" Desmond Llewelyn, ktorý je v tejto časti bohovský a som rád, že dostal trochu viac priestoru ! Robert Davi ako brutálny narkobarón bol skvelá voľba, potešil aj mladý Del Toro. Dalton tu opäť ukazuje, že jeho Bond nie je žiadny uhladený džentlmen s pokojom angličana, ktorý rieši veci s ľadovým kľudom a sarkazmom, ale normálny chlap z mäsa a kostí, ktorý je prchkejší ako jeho predchodcovia a situácie rieši skôr silou než šikovnosťou. Ono to až vyzerá, ako keby sa nám agent 007 trochu poamerikanštil :) "Daltonovky" sú síce len dva, no obe môžeme zaradiť k tomu lepšiemu, čo séria o J. B. ponúkla, a rozhodne sa nestratia. ()

Renfield

Podstatně osobnější a celkovým pojetím vůbec vážnější bondovka, co se navíc nebojí násilí nebo vraždy novomanželů. Zkrátka odebrání práva "povolení zabíjet" Bondovi sedlo, v tomto filmu si jede to své a i díky hereckému pojetí Timothy Daltona je opět k nepoznání. Jeho Bond je správně tvrďácký, nemá příliš času na zbytečný humor, což je pojetí, které mi prostě sedne a charisma těch předešlých už nepostrádám. K tomu příběh, jenž skrze pomstu slušně rozebírá práci drogové mafie, ale má dost času i na zásadní postavy, nejvíce snad samotného šéfa Sancheze, kterého výborně hraje Robert Davi. Zaujme i Del Torův poskok Dario, fanoušky Twin Peaks možná i Killifer v podání Everetta McGilla, ale největší radost mi udělal podstatně větší prostor pro Q. Velký prostor mají samozřejmě i parádní akční scény, třeba takové letadlo, kamion... dalo by se pokračovat. 80% ()

gumolit

S odstupom času môžem povedať že Povolenie zabíjať je úplne netradičný Bond a to je na ňom to skvelé. Dalton je viac akčnejší, vtipný skoro vôbec, pije dokonca Budweiser a milostné aférky skoro žiadne. Daltonov Bond je hlavne temný a pomstychtivy za smrť svojich priateľov. Zaporak je jeden z najhorších z celej série, mŕtvol a brutálnych vrážd najviac. Povolenie zabíjať je aj odkazom na Kurosawowho Osobného strážcu, ktorý si všimnúť môžu len filmový fajnšmekri. No a vynálezca Q má najviac priestoru v celej histórii bondoviek a to mi pridá spolu s titulnou skladbou od Gladys Knight tú bodku naviac. ()

Brejlil

Bond = ultimativní nasranec, který jde za pomstou přes mrtvoly. A že jich je. Klady jsou jen dva, honička s kamiony a Benicio Del Toro. ()

marquillo

medzi bond seriou je to originálne, netradičné, no stále sa pridŕžajúce istých konvencií, dalton ako agent 007 je skvelý, u hlavnej zápornej postavy došlo taktiež k zmene (k lepšiemu)- Sanchez je zlý a zároveň inteligentný gentleman, žiadny psychicky narušný "trapko". ()

VictorMartel odpad!

Jak Lazenbyho, tak Daltonovo angažmá v sérii vystihuje Daltonova "nebondovsky" arogantní věta „If he fires me, I'll thank him for it.“ z předchozího dílu, jejíž obdoby snáze odpustíme mnohem komplexnějšímu craigovskému modelu. Také výlety do USA - už jsem to zavrhl u Live and let die/1973 - našemu evropskému hrdinovi moc nesluší. Zabrala Q-ova hláška: „Explosive alarm clock. Guaranteed never to wake up anybody who uses it.“ Bond ve scénáři pro Lazenbyho i o dvě dekády později u Daltona zmalomyslněl a agent se stal příliš osobním. Legendárního agenta bych nenechal odbíhat do nějakých náhodných případů, takových akčních hrdinů má Hollywood tuny. ()