Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

GodComplex

Uz to vypadalo na jeden z nejslabsich bond pocinu, ale po nudne prvni pulce prislo mnohem sviznejsi finale, ktere to dohrablo alespon na lepsi prumer. Ze zacatku nebylo prostredi nijak zvlast atraktivni, ale lokace meditacniho centra to bohate vynahradila. Licence to Kill ma navic jeste jeden dosti zasadni trumf a to sice fantastickou bond girl, ktera v teto sfere patri do TOP 3, je nejen beautiful, ale navic i skvele akcni a schopna, coz je vitana zmena od nekterych nepouzitelnych bond girls z minulosti. Chapu, ze kazdy ma jiny vkus, ale jak tak koukam na nektere zdejsi komentare o nejhnusnejsi bond girl, tak se nestacim divit. Navic je tady k dispozici jeste dalsi sexy girl v cervenych satech a vytvari spolu mozna nejlepsi girl-power team z cele bond serie. Vitanym bonusem bylo i nasazeni Q primo do akce, ktery si to s duchodeckym prehledem nadiktoval. Prispevek Daltona do serie tady konci a nakonec to dopadlo vesmes dobre, na druhou stranu ty 2 kousky mu myslim bohate stacily. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Ďalšia zlá Bondovka. Akčná trápna čerešnička na britský spôsob. Niektoré pasáže akoby mali zakryť vyslovene nezmyselné tvorenie deja, ktoré ani neviem aký "majster vymýšľal". ()

Laxik

Děláte si kozy? 007 utržený z řetězu. Dalton se pro mě tímhle stává bondovskou trojkou po Brosnanovi a Craigovi. Akce střídá akci, záporák i jeho pohůnci jsou charismatičtí i děsiví (mladej bejček Benicio ukazuje, že na to má odjakživa) a vůbec nevadí, že to vykrádá Dobyvatele ztracené archy, Mzdu strachu, Zjizvenou tvář a já nevím co všechno. Dokonce jsem schopný pochopit i Bondovo neustálé odstrkování Pam i Q (miluju filmy, kde se tenhle sympatický Santa Claus Britské tajné služby dostane do terénu), i když mu jsou oba neskutečně k užitku. Vždyť to i vypadá, že to má podtext - James jedná mimo svoji jurisdikci a dost možná počítá s tím, že na své cestě za vendetou umře... jen by to příště nemuselo být tak repetitivní. Dvě naprosto dokonalý kočky (z nichž jedna se dokonce umí rvát) vyhrávají nad nanicovatými hračkami o délku dospělého carcharias carcharodon. Cary Lowellová byla fakt skoro dokonalá. PS: Povolení zabíjet splňuje pravidlo, že každá dobrá Bondovka potřebuje aspoň jednu akční scénu buď na lyžích nebo ve skafandru a s ploutvema. ()

Pierre

Samo o sobě nevadí, že Bond podá výpověď u tajné služby jejího veličentva, jedna na vlastní pěst a jde mu jenom o vlastní pomstu (však taky zajímavá změna.) Ale je to zpracováno celkem nudně, nezáživné a hlavně bez jakékoli nadsázky, která k Bondovi patři. Ani Dalton mě tady moc nebral. Tři s velmi odřenýma ušima. ()

numi

Chvílemi jsem se musel v duchu ujišťovat, že opravdu koukám na film ze série o agentu 007! Timothy Dalton (vynikající!) naháže rádobyvtipné suché hlášky každých pět minut, ženy jsou podány ve filmu jako lidské bytosti a ne jako dotěrné vosy lepící se na Bonda na každém kroku (dokonce si jedna troufne Bondovi i odporovat!), Bond není ve službě, ale jede na vlastní pěst, hlavní záporák nemá touhu ovládnout svět či vymítit lidstvo, atd. Prostě místo tradičního okoukaného a přeplácaného příběhu s Bondem v hlavní roli, zde máme netradiční, neokoukaný (oboje platí pro dobu premiéry tohoto filmu) a nepřeplácený příběh o sympatickém agentovi, který náhodou nese jméno James Bond. A já se poprvé s Bondem vůbec nenudil. Samozřejmě ale, že jde jen o laciné béčko, které nemá žádný nadčasový potenciál. Přesto předčil všechny své předchůdce. Bond je konečně opravdu schopný agent, kterého se je třeba obávat. Ne playboy se štěstěnou v kapse. Tři a půl. [srpen 2006] ()

kaylin

Ne, že bych měl s Timothym Daltonem nějaké problémy, naopak, jako Bond mi docela sedí, ale ty filmy nikoli. Už poslední díl s Rogerem Moorem byl celkem úpadek, který pokračoval, a to v podstatě po celou dobu, kdy byli Bondem Dalton a pak Brosnan. V případě Daltona nejsou příběhy zajímavé scenáristicky, i když "Povolení zabíjet" se snaží trochu vrátit nějaké minulé události, s Brosnanem už je to úpadek celkem kompletní, i když první dva díly ještě ušly. Musím říct, že jsem rád za Craiga. ()

slord

Dosť slabá bondovka. Dalton ako Bonde je síce fajn, ale celkový dojem z filmu bol dosť o ničom. Nudil som sa väčšinu stopáže, záporák k hovnu, akcia mala nejaké svetlé momenty, ale nevyniklo to v tejto odfláknutej bondovke. 5/10 ()

Rakosnicek77

O Timothy Daltonovi se říkalo, že se pro roli agenta 007 hodil ze všech hereckých Bondů nejméně. Já ten pocit nemám, sice nedokážu posoudit, jak moc je ve své roli sexy, zato akce mu opravdu vždy sedla, jako nočník na zadek. I jeho druhé Bratislavské dostaveníčko v Dechu života, nebylo vůbec špatné. Možná je to tím, že si ho každý pamatoval spíše ze seriálů Scarlet, nebo Jana Eyerová, já si na jeho dvě Bondovky rozhodně nemůžu stěžovat. ()

Desperado

Tak toto už je iné kafe. Bond zmenil jednanie, jeho emócie sa prvýkrát prejavujú. A práve tu je Timothy Dalton ako doma. Šetrí svojim "odzbrojujúcim" šarmom za každú cenu (zrejme to tvorcovia pochopili) a za pomoci dvoch bondgirl (jednej krásnej a jedne sympatickej) sa vydáva pomstiť svojho kolegu. A to na vlastnú päsť! No to som ešte v tejto sérii nezažil! V každom prípade patrí tento Bond k najakčnejším, a preto si tu schuti prišli na svoje aj akčný špecialista Glen či shakespearovský Dalton. Zloduch je tu asi najreálnejší zo všetkých Bondových protivníkov, narkobarón smrdí naozaj živočíšnou autenticitou. Horšie je to však s jeho predstaviteľom, Robertom Davim, ktorý postráda ten akýsi beštiálny rešpekt či strach a tak mu sekundujú mladučký Benicio Del Toro, Anthony Zerbe či slabošský podvraťák Everett McGill. Takže, celkovo, spokojnosť. A možno by som si na toho Daltona aj zvykol. ()

01Zuzana10

tento film som si pozrela, bo som chcela vidiet starsieho Bonda, T. Daltona ako Bonda a .. bo STV to vysielala dnes popoludni. Som sklamana. T.D. je ohromne charizmaticky. Zial dnes to nepreukazal. Vinim scenar. Asi.. Cele mi to neprislo take.. bondovske. Priemerny starsi akcny film. Ked si predstavim Bonda /a ako som ho uz videla v Brosnanovi/, ma to byt stylovy, elegantny tipek, pritazlivy, ktory zvlada vsetky mozne situacie. Sorry, dnes som nevidela Bonda. Nestaci hodit klasicku vetu o martini. Tesim sa na ineho este starsieho Bonda.. som zvedava na Conneryho alebo noveho Craiga..hmm.. i ked nejsom fanusik bondoviek, obcas ma dievcenske srdicko zavanie k takymto filmom :)) ()

MATADOR

Jako bondovka neobstojné. Povolení zabíjet je jako lokomotiva, rozjíždí se pomalu, ale slušně, ale pak přijde zastávka a opět jsme na bodě mrazu. Ještě že tam bylo to fajnové finále, přesně taková se mi líbí. Za to dva palce nahoru. ()

swed

Krvavá odplata za ukousnutou nohu. Anarchistická bondovka, která zraje s věkem jako víno. Další předností "Povolení zabíjet" je neuvěřitelně sexy bondgirl (Carey Lowell), která to v boji o přízeň agenta 007 nebude mít jednoduché, scénáristé jí totiž přichystali neméně atraktivní konkurenci (Talisa Soto). 8/10 ()

salalala

Tahle bondovka nebude nikdy doceněná, ač patří k vůbec nejlepším. Já tedy patřím k těm, kteří považují Daltona za pravého Bonda. Povolení zabíjet je výborný film s naštvaným Bondem, který se mstí. Je to dobře natočeno, parádní akční scény a dobrý příběh s dobrými bondgirls. Pokud by se Povolení natočilo dnes s Craigem, troufám si tvrdit, že by to byl hit a nikdo by se nad pojetím Bonda a celého příběhu nepozastavil. Bohužel v roce 1989 to lidi nepřijali a dodneška Povolení zabíjet nedocenili, což je velká škoda. Pro mě jedna z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) bondovek vůbec. 100% ()

FilmFan24

Špičková bondovka s Timothy Daltonem. Bond jde tvrdou cestou osobní pomsty. Po uhlazeném bondovi Rogera Moorea změna, kterou v době uvedení nemohli mnozí diváci strávit. ()

Colonist

Jak jsem psal u minulého dílu, Dechem života skončila éra klasických bondovek. Dál už jsou bondovky prostě jiné a Povolení zabíjet je asi největší extrém. Styl této bondovky je tak jiný, že skoro ani jako bondovka nevypadá. Jestli jste si mysleli, že Daniel Craig je první Bond, který dostává přes hubu, tak vás Timothy Dalton v tomto filmu vyvede z omylu. On byl tím prvním Bondem, kterému se objevila na tváři krev. Sledovat permanentně nasraného agenta 007 při jeho osobní vendetě je zajímavé, bohužel tu ale Dalton ztvárnil Bonda ještě hůř než minule. Carey Lowell je pěkná bondgirl, záporák tentokrát není zlý a akce je povedená, ale trochu mi přijde, že ani John Glen nebyl ve své obvyklé formě, Dech života mě akcí dokázal bavit po celou dobu, u Povolení zabíjet jsem občas koukal na hodinky. Zkrácení by neuškodilo. Není to vyloženě zlý film, není to nejhorší Bond (Žít a nechat zemřít pro mě zůstane už asi navždy na bondovském dně), ale ani to není zrovna podle mého gusta. Dech života byl přeci jen lepší. Daltonovo krátké vystoupení v bondovkách holt nikdy nebude patřit k mým nejoblíbenějším... 3 a půl. ()

Aleee89

Jsem docela ráda, že léto s bondovkami na Nově končí. Protože mě bondovky za chvíli málem unudí k smrti. Vím, nemusela bych se na ně dívat, jenže mi to nedá a dívám se a pak se nudím. Timoty Dalton mě nezaujal, to už jsem psala minule. Bondgirl taky nic moc a příběh? Vlastně bych ani neuměla stoprocentně říct, o čem to bylo. Akce a vtip? Klasika, co rozhodně už nepřekvapí. ()

kajas

Jak moc mě zklamal "Dech života", tak moc mě potěšilo "Povolení zabíjet". Po rádobyvtipných filmech s Moorem se tady dočkáme temnější atmosféry, více krve a celkově ošklivějších úmrtí, Bonda pohání osobní msta a vyzdvihnout zaslouží i dvě krásné Bond girl. Škoda, že Dalton nedostal ještě jednu šanci. ()

major.warren

Povolení zabíjet rozhodně není tak špatná Bondovka, jak o ní velká spousta diváků soudí. Ba naopak Bond je zde osobní, sice ne tak moc jako v OHMSS či Quantumu. Zejména ve druhém jmenovaném to bylo až příliš. Tady je to anděl pomsty a v podání Timothyho Daltona je to ten nejlepší mstitel. Dalton je elegantnější a drsnější než v Dechu života, kde ovšem zahrál Bonda více flemingovski a cosi budeme, ale myslím, že Dech života je o kus lepší. Ale i tak je Povolení zabíjet vynikající osobitou Bondovkou, která patří do krabice k OHMSS, Casinu Roayle, Quantum of Solace a možná i dalších Bondovek, a ne příběhem ani jeho kvalitou, ale Bondovým charakterem. Bond mstící Leitera je vynikající myšlenka, která se zároveň drží původní Flemingovy pasáže Leiterova ukousnutí nohy žralokem. Robert Davi představuje excelentního záporáka Sancheze, a moc mě baví, že není cílem MI6, ale jen Bondovou osobní mstou a útvarem DEA. Carey Lowell též ušla a stejně tak Talisa Soto, obě tomu dodali trochu kouzla a elegance. Benicio Del Toro poprvé na filmovém plátně úplně září. I když skončil na prach. A ostatní jako Anthony Zerbe, David Hedison podruhé coby Leiter či Desmond Llewellyn poprvé v přímé akci byli také skvělí. John Glen se loučí s Bondem velice důstojným způsobem. Richard Maibum stejně tak. A Rubby Broccolli také. Michael Kamen se postaral o pěkný energický soundtrack s akční verzí Bond theme či luxusními tajemnými mexicky laděnými kytarovými tématy. Vizuálně též pěkné a výpravně bravurní. Nevím proč tenhle Bond netáhl, ale zase čas filmy mění, a já mám Povolení zabíjet rád tak i tak. Dalton na poslední misi je vynikající. U mě to nejlepší hodnocení. A nejlepší scény jsou asi když Bond krade kokain na moři a pak to finále, skok do bazénu je úchvatný. ()

GILLWANDER

16. Bondovka sa niesla v duchu adrenalínovej jazdy, kde nebola núdza o pomerne slušne akcie. Najviac ma nadchla posledná kamiónová naháňačka, kde výbuch cisterny okorenil ďalší výbuch hneď ďalších troch cistérn. Na to sa dalo dobre pozerať. Dalton sa oproti minulej časti polepšil a poslednú časť, kde hraje Bonda zvládol znamenite. Bondovky s Daltonom neboli zlé a preto ani tomuto dielu nebudem nič extra vyčítať. Však sa jedná o Bondovky, kde je takmer všetko možné. 65% ()