Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

standsiller

Nezabudnuteľný film o tom, čo sa dokáže človek od človeka naučiť. So zvláštnym láskavým svetlom cez zvrátenú predstavu . Myslím, že v tomto filme nebolo v prvom pláne ľúbiť konkrétnu osobu, no všetko okolo nej a vďaka nej. ()

mohamedsfinger

Absurdně romantická komedie, která není vůbec romantická a je plná krásně černého humoru. Tolik nezapomenutelných scén jsem v jednou filmu už dlouho neviděl... a asi ani zase nějaký čas neuvidím. Teď jdu vyzkoušet svůj nůž na harakiri. ()

Maynard.

Olaláá :o). No, předem bych chtěl poděkovat studiu Paramount, že rejžoj zakázali natočit milostnou scénu, nic proti stáří, ale to bych vážně rači koukal z vokna na profesůrka, jak si vybírá vánočního kapříka z kádě plný vánočních kapříků :o). Fakt je, že romantickejch kousků je strašná spousta a že mezi nimi je poměrně těžký vybočit z řady. Ovšem to neplatí v tomto případě, páč mezi touto mileneckou dvojicí je skutečně propastný věkový rozdíl, který zaručuje labužnickou podívanou... No, ani se není čemu divit, že si tento malej pošuk začal s takovouto stařenou, páč jeho zvrhlé koníčky, které spočívají ve fingovaných sebevraždách, navštěvování pohřbů a jízdy v pohřebním autě sou už tak dosti morbidní, takže nadrnknutí si takovéto "kočičky" je celkem logickým vyústěním :o). Mladej Harold je dost možná průkopník EMO stajlu, taky je prostě jiný :o). Ve své době asi film vyvolal řadu rozporuplných reakcí, nejspíš i nadšení, ale mě podobný filmy neberou. Naštěstí film trvá hoďku a půl, což se dá přežít... ()

kisha

Moment, to sem tady jediná, kdo je puritánsky znechucen představou intimního vztahu starý - byť sebevíc energický - babky a kluka vypadajícího na 15? No v každym jinym ohledu je tenhle černohumornej film skvělej na zlepšení nálady a dost možná si po jeho zhlédnutí pořídíte banjo a pohřebák. ()

Sdoom

Vtipné, zábavné, inteligentní a k tomu skvělé neokoukané ústřední herecké duo. Scéna se sekáčkem mě odrovnala jako už dlouho žádná jiná. :-) Lepší 4 hvězdičky. ()

coscarelli

Napapany peknymi myslienkami a napity skvelym soundtrackom, ale obaleny v nudnom trojobale. Asi neni som na sedemdesiatky, skor na mladsie rocniky. ()

Circumscriptor

("Vodičský preukaz?" - "Na tie ja neverím." - "Ako dlho už jazdíte?“ - "Asi 45 minút...“). Dlho som sa zamýšľal nad tým, čo mám na tomto filme tak rád, alebo skôr najradšej. Je to práve ten perfektný scenár, ktorý funguje ako nejaká mozaika emócií, vedúca od absolútnych stavov depresií, utápaní sa v myšlienkach na samovraždu, márnosti a zdĺhavosti života, až k čistému koncentrovanému sangvinizmu a vrcholu filozofického ponímania našej existencie. Tie filmové emócie práve akousi nepochopiteľnou psychologickou metódou presedlajú na diváka. Celkový dojem z Harolda a Maude umocňuje postupná gradácia scenára, spočívajúca vo vykresľovaní jednotlivých pasáží do fantastického, skvele naporcovaného celku. Ku Colinovi Higginsovi sa jednoducho hodí archaické pomenovanie "pán" a niečím neuveriteľným je fakt, že bol sám údajne čističom bazénov. Ako už to povedal niekto predo mnou, film dokonale vystihuje práve tú neviazanosť, nezávislosť a otvorenosť, typickú pre celosvetovú kinematografiu sedemdesiatych rokov. Týmto kinematografickým skvostom nepochybne prechádza aj filozofia (anti)politická. A to je k vnútornej kompozícií asi všetko, prejdem k tej vonkajšej: obesenie, zastrelenie, poliatie benzínom, podrezanie si žíl a tepien, utopenie, odseknutie ruky - to sú všetko fázy neznámej neurózy, ktorou si prejde divák spolu s hlavným hercom (ak nerátam rituálne spáchanie harakiri, tak som všetky Haroldove vysnívané spôsoby smrti vymenoval). Na prvý pohľad táto zbierka tragikomických zvráteností do celkovej vznešenosti filmu nezapadá, ale je to práve ten potrebný komický prvok, ktorý včasne odľahčuje atmosféru a nádherne dotvára chronológiu celého filmu. Moja najobľúbenejšia scéna sa tak jednoznačne klasifikovať nedá, ale dlho som sa tak na ničom nepobavil, než pri scénach, ako je tá s odseknutím ruky, alebo tá, kde sa Haroldova "nápadníčka" prebodne s japonským nožom s vedomím, že sa jedná o filmársku atrapu. Samozrejme bude hriech pre tých, ktorí film nikdy nevideli, ak nezmienim záver, kde Bud Cort zhodí svoj Jaguar E-Type upravený na pohrebné auto z útesu, chytí do rúk banjo a odtancuje do neznáma; to skutočne nemalo žiadnu vizuálnu, či štylistickú chybu. Keď som Harolda a Maude zhliadol po prvýkrát, tak som bol tak nádherne nabitý rôznymi druhmi emócií a zmiešaných pocitov, že som nad týmto filmom premýšľal ešte veľmi dlhú dobu. Nie som si ani schopný uvedomiť, aké obrovské posolstvo tento film predstavuje a je pomerne veľká škoda, že Harold a Maude nezískal aspoň nejaké vyššie postavené filmové ocenenie, ako nejaký trápny Zlatý glóbus za najlepší ženský a mužský herecký výkon v komédií alebo muzikáli, lebo by si ho určite zaslúžil. A samozrejme nesmiem zabudnúť na hudbu geniálneho Cata Stevensa - je to veľmi rozumný výber a ako "podmaz" sem perfektne pasuje. Nuž, asi je na čase to nejako stručne zhrnúť: je to najlepšia čierna komédia všetkých čias, ktorá mi bezpochýb dosť výrazne zasiahla do života a aj keď sú niektoré filmové momenty po všetkých tých rokoch tak trochu úsmevné, tak z môjho pohľadu sa jedná o jednoznačný kultový snímok. () (méně) (více)

Kracken

Úžasný film který jsem si zamiloval díky skvělé hudbě Cat Stevense ale především kvůli dvou hlavních hrdinů, Harolda a Maude. Vztah který se později vyvine v lásku která i hory přenáší však ukončí smrt jednoho z nich. Film je skvěle natočen a a má v sobě hodně pozitivní energie. Závěrečnou scénu mám nejradši :) ()

joora1

Málokterý film na mě působil tak pozitivně a skvěle mě naladil minimálně na několik dní.Skvělá ústřední dvojka, u které věkový rozdíl nějak nehraje roli, se opravdu povedla.Ve filmu jsou velmi vtipné situace, skvělá hudba, vážnejší chvilky, romantika, výstřednost, prostě vše co má mít kvalitní film podobného žánru. ()

!Borec!

Díky tomu, že film nejde moc do hloubky mi přijde vlastně docela příjemně oddychový, nenáročný. Sice tu romantiku jsem Haroldovi moc nevěřil (svým výkonem mě naopak ale přesvědčil a jeho nenápadné grimasy jsou nezapomenutelnéú), ale budiž. Hlavní je žít. ()

radecacek

Setkání dvou zcela odlišných postav na pozadí sluníčkového příběhu. Geniální film, z kterého lidi odchází pouze se širokým úsměvem na rtech:) ()

Chegi

If you want to sing out, sing out. And if you want to be free, be free. 'Cause there's a million things to be! Je to film o životě, který není vždy jednoduchý. Je to film o lásce, která není vždy jednoduchá. A je to skvělý film o volnosti ducha, ze kterého si odnesu, když ne nic jiného tak to, že za velké věci se dá bojovat i malými činy. ()

honzii

Skvělý film, který mě dojal i rozesmál. Vcelku jednoduché poselství je tu podáno tak rozkošně bizarně, že na to nezapomenu. Skvělý černý humor, roztomilé eskapády, melancholie i radost. A opravdu vynikající Bud Cort, který udělal dobře, že odmítl Formanovo Kukaččí hnído a vzal tuhle roli. ()

Han22

Pěkný film o podivném přátelství/lásce 19letého depresivního mladíka Harolda a 79leté vitální stařenky Maude, která ho učí žít. Bizarní vedlejší postavičky, několikrát jsem se od srdce zasmál, zejména krvavým "sebevraždám", odrazování nápadnic, nebo s jakou kouzelnou grácií Maude krade cizí auta a dělá blbce z policajtů. Pěkně natočené, dobře zahrané. Hezké písničky od Cata Stevense, od nějž znám jen dva songy díky coverům Father and Son (Boyzone) a Wild Worl (Mr. Big). Ale přestože tyhle hřejivé lidské filmy většinou můžu a často mě dojmou nebo totálně rozsekají, tohle mě nechalo víceméně chladným. Nejspíše proto, že jakmile film z přátelství začne přecházet do romantiky, místo chvění srdce se mě spíše zvedl kufr, gerontofilie fakt není nic pro mě. Konec byl proto spíše osvobozující. Ty 4* si to ale určitě zaslouží. PS: Film se skoro 6 tisíc hodnoceními nemá nikde na netu dabing kromě ztraceného nováckého? To to od roku 1999 nikde nevysílali? ()

Vajonek

Potkají se dva "divnolidi", kteří jsou každý divný trochu jinak, přesto mají ale mnoho společného a dokážou se vzájemně obohatit. Zejména pak ona jeho naučí, že i se svými zvláštnostmi se může radovat ze života, že to má nějaký smysl. Tak zhruba o tom je z mého pohledu Harold a Maude. Nemůžu úplně říct, že by mi tihle dva lidi zvláště přirostli k srdci a že bych měla třeba chuť zajít si s nimi na kafé. Nebo na pohřeb. I když se mi na některé (např. už hodně absurdní až nesmyslné) pasáže ladilo trochu těžko, na jedno podívání mě Harold a Maude ale vlastně ve výsledku bavili. Ten film má totiž určité poselství, které stojí za to, je to dobře zahrané a co je z mého pohledu asi vůbec nejlepší, je hudba. Dlouho jsem neviděla, aby tak dokonale vystihovala nebo dokonce přímo povznášela o úroveň výše atmosféru a jednotlivé filmové obrazy. 70 %. ()

matolas

Wau, okamžite po dopozeraní som chcel vidieť znovu! Filmu sa podarilo podať excentrický príbeh bez toho, aby postavy pôsobili príliš groteskne ako z Wesa Andersona. Ruth Gordonovej som dokázal za pár sekúnd odpustiť rolu satanistickej susedy z Rosemary má dieťatko. Jasné, ťažko natočiť takýto film, aby sa tam nedostalo pár instagramových múdrostí, ale sú podané nenútené a v príbehu dávajú zmysel. Fantastické. ()

duddek

To poselství se mi líbí, leč forma... na jedné straně nemusí vyhovovat každému, na straně druhé ovšem nahrává zkultovnění. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie