Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

Katzenklo

"Máte řidičský průkaz, madam?" - "Ne, kdepak, já na ně nevěřím." Film nepochybně zvláštní, protkaný poměrně sympatickým černým humorem. Oslava radosti, jíž se nám může při troše nadhledu v životě dostat. Film symbolický a dvojznačný, s ne zcela jasným poselstvím. ()

Maq

Jsem alergický na glorifikaci mládí, protože je všudypřítomná a pokládám ji za civilizační katastrofu. Se stářím se nemá "bojovat" imitací mladistvého chování. Dneska je trend takový, že stárnoucí lidé se cvičením (tento týden se tomu tuším říká "jogging", ne?) a podobnými aktivitami snaží konzervovat svěžest mládí. To je hrozná kravina. Mládí nemá žádné přednosti vyjma sexuální potence. Kdo ovšem s věkem opravdu hromadí poznání a zkušenost, získává vyrovnanost, nadhled, porozumění životu a lidem, jedním slovem moudrost. To - a nikoli erekce - je hodnota hodná obdivu a uznání. --- Soudobá kultura je v tomto ohledu mimořádně slabomyslná, a ovšem moudrých starců ubývá a nikdo na ně nedá. Tenhle trend se výrazně prosazoval právě se sexuální revolucí 60. a 70. let. Jako i ostatní "hodnoty" této revoluce, i tyto transmutovaly v marketingová šidítka. Jenže moudrý stařec skoro nic nekupuje a nereaguje na reklamu, to je jeho problém. Je nemožné mu prodat dva telefony ročně, boty si kupuje až je opravdu potřebuje, na módu kašle, nezřídka namísto televize čte s odpuštěním knížky, a co je snad vůbec nejhorší, nepoužívá antiperspiranty. No prostě marketingově - a tedy společensky - naprosto žalostná figurka. --- Mohl bych pokračovat... Tenhle film není hloupý a stojí za to ho vidět kvůli těm dobrým dvěma tuctům vydařených a pěkně absurdních fórů. Je to taková veselá a zdánlivě neškodná hříčka. Neškodná ovšem jen na povrchu. ()

swed

Zvláštní film…morbidní, ale i plný radosti ze života. Plyne si v poklidném tempu a jakoby mimochodem nám dodává optimismus. Posledních 15 minut filmu mě překvapilo, jelikož jsem takový průběh neočekával a ani teď nedokážu posoudit, bylo-li to překvapení příjemné. Docela by mě zajímalo, co by na to řekl Freud. 8/10 ()

YURAyura

9/10 Az na ten konec mi to prislo uplne magicke. Pokusy jak ziskat pozornost matky a jeji nadhled nad veskerymi akty, stejne jako zabky na inzerat a rizehni cehokoli ukradeneho me dostalo do kolen. ()

Toshiro

Film plný života :), pozitivní energie a výborné hudby. Naznačené sexuálno mě trochu dostalo, ale dokázal jsem se přes to přenést. ()

salalala

Sice nesdílím zdejší všeobecné nadšení, přesto čtyři hvězdy dám. A to hlavně za vynikající výkony obou hlavních představitelů, kterým jejich "lásku" bezmezně věříte, i když to vypadá fakt hodně úchylně. Místy je hodně vtipný, zejména, když Harold předstírá sebevraždy a odrazuje nápadnice, které mu dohodila matka. Je tu taky dobře zachycená zvláštní, až melancholická atmosféra plynoucího času. Soundtrack se mi taky moc líbil a přesně doplňoval snímek. Přesto chvilku trvá se do filmu dostat a pochopit vůbec jeho smysl. Pravděpodobně potřebuju ještě dozrát, protože asi až budu starší a pustím si ho, dá mi asi víc než v tuto chvíli. Ale rozhodně nelituju, že jsem ho viděl, protože je to poctivá filmařina, která se dneska už nenosí a humor, který tam je, se nikomu nepodbízí a není trapný. 70% ()

togaf

Haroldův herecký talent byl nesporný a netečné reakce jeho matky zaslouží obdiv. Maud byla praštěná až to místy přeháněla dokud...dokud nebyl záběr na její levé předloktí. S Haroldem bych jednou chtěla mít rande :D ()

Vědma

Harold mi byl převelice sympatický, trochu mi připomínal Wednesday z Addamsovy rodiny. Maude mi přišla až trošku přes čáru happy a ve formě na 80 let. A když by taková byla, proč umírat? Ale v podstatě ..... if you want be me, be me. If you want be you, be you. Moc hezké a hnusnou náladu zlepšující. Jo a Haroldova matka - moc fajn role! ()

K.B.L.

Perfektní filmový zážitek. Tento film mi sedl jak hrnec na pr..l. Hladina černého humoru, komických scén, skvěle zapadající hudby a celkového dojmu z netradičního příběhu ve mně zanechala hluboký dojem. Rozhodně každému doporučuji. Podle mě jde o dokonalý film, kterému nic nechybí a ani nepřebývá. Nejlepší scéna: když si Harold usekne ruku. ()

Aleee89

Na Harolda a Maude jsem se chystala už dlouho. A musím říct, že tak podivný, ale krásně podivný film jsem neviděla ani nepamatuju. Několik rovin se střídá, prolíná, baví vás však všechny. Černá komedie mnohokrát vykouzlí úsměv na rtech, donutí smát se. Dramatické scény umí dojmout. A pak je tu ta linka zaplněná životními moudry, hřejivou láskou, blaženými pocity. Ta vás dostane snad nejvíce. Tenhle mix úžasně funguje, oba herci jsou výborní a film sám je tak absurdní, až je pravdivý, jak nejvíce to jen šlo. ()

Kuzlo

Geniálna šialenosť :) Je to nenápadne sa tváriaci film, ktorý skrýva úžasne veselých a zábavných 90 minút. Maude je v svojej "roztopášnosti" neodolatelná :) ()

Fanucci

Tento film mi příliš nesednul...Černý humor byl výborný, ale zápletka až příliš triviální a jednoduchá (nepočítám samotné vyústění vztahu Harolda a Maude, ten mi vyrazil dech:-), herecké výkony průměrné (Ruth Gordon podle mého strašně přehrávala) a hudba doslova úděsná!:-) Kdyby mi někdo koupil soundtrack, asi bych ho zastřelil!:-) Ale možná jsem od tohoto filmu očekával přespříliš... ()

Chrysopras

Tenhle film mi kladl tolik překážek, že nemůžu jinak. Počínaje nesympatickou ústřední dvojkou, zvláště Haroldem. A konče "happyendem" tohoto ražení. Opravdu humorný mi v podstatě přišly jen situace kolem strýčka Vincenta, jinak sotva k pousmání a vršení oněch "sebevražd" bylo lacinější a lacinější. Vyhozený prachy za kino - tenhle pocit byl asi nejsilnější. ()

Sheldra

Tenhle film by měli povinně naordinovat nejenom všem obětem deprese a jedinců znechucených životem, ale i psychiatrům, sterilním matkám, zeleným mozkům a polišům, kteří mají z té práce pro vládu trošku vyschlo v hlavě. Ne že by některým z uvedených individuí došlo, o čem Harold a Maud vlastně pojednává - ale ta možnost tu vždycky je. Komu tenhle film naopak nedoporučuju, jsou osoby stižené inkontinencí. Už dlouho jsem se takhle nenatlemila! Scénky, kdy matka vyplňuje dotazník, zatímco se její syn střílí do hlavy, Maud vysvětluje, že si vzala strom a auto, ptá se polišů, jak parkovat, nebo kdy Harold předvádí harakiri, jsou tak neskutečně srandovní, že kdo u tohohle neřve smíchy, ten je nejspíš mrtvej. Naprosto dokonalá komedie, ve který je přimýchaný i obrovský množství citu a porozumění, stejně jako smutku. Všemu trápení se ale dá čelit s úsměvem na rtech. Ashby opět nezklamal, takhle nezahřeje ani svařák ve čtyřiceti pod nulou! ()

Lyncha

Každý záběr ve filmu je jako umělecká fotka. Kdybych chtěla kteroukoli z nich vytvořit, chodila bych hodiny krajinou a hledala nejlepší úhel a nejlepší světlo.... Jak dokázali natočit celý film?! A k tomu notná dávka černého humoru, skvělý příběh a vynikající muzika. Dokonalé. ()

mrksik

Nechcem, nechcem zabudnúť na ten pocit, ten neopísateľný pocit tohto filmu. Láska, krása, sloboda. Sloboda. Sme chytení v pavučine konvencií, bláznivo nudní vo svete bez kotrmelcov. Nechcem zabudnúť na tento film. (Ale aj tak, čo sa tým zmení ...) ()

Morloth

Velmi kvalitně zahrané, nejlepší záběr je Haroldův pohled do kamery. Velmi zajímavá hudba. Velmi netradiční téma. Velmi sympatičtí hrdinové. Velmi nesympatická matka. A velmi rozpačité přijetí, dávají dohromady překrásný snímek o lásce k životu i smrti. Asi ne pro každého, ale já se nejen zasmál, ale dokonce nabyl trochu toho optimismu, který se tak nějak pořád někam vytrácí. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie