Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

kodwin

Šílené ... Když se vám Harold s Maude trefí do vkusu a nálady, tak je to náramná zábava. Pokud ne, utrpíte šok, pokud to vůbec protrpíte. Každopádně v podstatě sympatická a velmi velmi originální oslava života ... /S odstupem dávám plný počet, zanechalo to ve mně víc než běžný kvalitní film. ()

Bogrant

Komediálne ladená dráma, na ktorej absurditu si treba len zvyknúť, nechať sa ňou ovplyvniť, nebrať ju možno až tak vážne. Keď to človek pochopí, potom si ju môže plnými dúškami vychutnať. Našťastie to všetko funguje už od začiatku. Ústrednú dvojicu rozličných, no rovnako zvláštnych a strelených indivíduí nejde nemilovať. Fingované sebevraždy, "požičiavanie" si áut a celé to sarkastické poňatie tohto filmu z neho robia krásny, no dosť znepokojujúci snímok. ()

futislav

Zajímavé téma a navíc dobře zahrané i natočené. Jemný černý humor a zábavné pokusy o sebevraždy. Musím ubrat jednu hvězdu za některé scény ke konci, které působí křečovitě, zejména projevování radosti. Něco jako hostina v "Obsluhoval jsem anglického krále". Nicméně za podívání film rozhodně stojí. ()

baron156

Na svou dobu šokující film. Pubertální outsider se zálibou v inscenování sebevražd a projížďkách v pohřebním voze se pomalu dostává do střeštěného optimistického světa energické osmdesátnice. ()

remotrumpet

*Jistý druh neurózy je v naši společnosti bežný. Chlapec si podvědome přeje spát se svojí matkou. Ale co mě mate, je, že vy chcete spát s babičkou." ()

Pompeius

Chtěl jsem si doplnit filmové vzdělání a zpočátku byl poněkud otráven dalším divnofilmem s kořeny v šedesátkové kontrakultuře, jenže ono je to opravdu dobré a opravdu vtipné! ()

ledger

originální, vtipnej film zasmála jsem se jen jednou, ale takhle jsem se snad u filmu ještě nesmála zaujalo mě jak se harold snaží získat matčinu pozornost a hlavně proč a způsob života maude, jak každý den prožívá naplno a z každýho dne vytěží to nejlepší ()

pief

Starý film, ktorý ma priviedol na nové myšlienky. Viac od filmu nežiadam. Dávam 5 červených hviezd a ak by sa dalo prihodím aj kosák a kladivo. ()

Kathykat

Dle mého velmi opomíjený film. Přitom nádherné dílo o oslavě života, o lásce. Skvělé protiklady mládí a stáří, lásky k životu a sebevražedných sklonech. Film, který každému dodá elán a radost. Výborná Ruth Gordon, ztvárnila roli Maude dokonale. Perfektní je i hudba ve filmu, písničky si pořád broukám. [ Projekt 100 r. 2010 ] ()

Profík

Výborný a milý film, kterého bych si nevšiml nebýt Něco na té Mary je. Díky batři. Výborné nápady a nebylo to trapné, jk jsem se obával. 85%. ()

mipaus

Podle vysokého hodnocení i kladných komentářů, které jsem zde četla jsem se na film vyloženě těšila. A to byla možná ta chyba. Černé komedie mám ráda, tento příběh se mi taky líbil - zpočátku. Ale později, když se mezi mladičkým Haroldem a starou Maude začne tvořit něco víc, než obyčejné přátelství, byla jsem z toho popravdě víc než trochu zaskočená a proto mám na tento film spíše negativní názor... ()

Martazoe

Moooc pěkné, skoro nikdy jsem neviděla takovou směsici černého humoru a romantiky, sympatická dvojka, hezká hudba a velmi povedený příběh, který staví stereotypy na hlavu. ()

mirasul

Pro mě nejlepší hippie film, pohrdající pokrytectvím a předsudky. Poprvé mě mírně zaskočil, postupně však ke mě začal promlouvat víc a víc. Strýček Viktor je borec! ()

lukrecinkus

chvilku som sa bal, ze pojde len o mlady - stara; bol vsak život, auta, nahanacky, trochu penetrácie ble, paradny hororing (ked si odsekol ruku pred "napadnickou" skoro som sa vymalopotreboval od smiechu) ako osobne hodnotim velmi kladne ()

Pelmeninator

Ľudia hovorte si čo chcete ale túto 1 hviezdu dávam z ľútosti. Z ľútosti k propagonistovi hlavnej postavy, ktorý si v tejto 'komédii' musel zahrať sexuálnu scénu so starou harcovníčkou. Hádam, že ak predtým v reálnom živote nejakých kamarátov mal, po natáčaní už nie. Začiatok bol nesmierne sľubný, no režisér mi ukázal s akou ľahkosťou sa dajú dobré veci zničiť... ()

milos.bradik

Velmi zajímavý námět o dvou hodně ujetých lidech. Perfektně zahrané, zvláště Maud, ale žít s takovými lidmi musí být prostě šílené. Výborný film, pobavil jsem se, ale téměř přesně jsem věděl předem co se stane. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie