Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

Copacabana

Sprvu keď som si čítala obsah, vravela som si: ú, tak to bude divné, ako by to mahli natočiť, aby to nevyznelo úchylne...No toľko vtipu, alebo ak chcete čierneho humoru, nadľadu, nadčasovosti, dojemnosti, nespútanosti, rebélie chuti do života a zároveň veľkých životných právd, to sa nevidí len tak v nejakom filme. Stále keď si na ňho spomeniem, hreje ma pri srdiečku, osobne ja z neho čerpám silu žiť v tomto svete plnom netolerancie a nerešpektovania tak, ako ja cítim - nehľadiac na to, čo si pomyslia ostatní. Extrémne krásna je pieseň, ktorú môžem počúvať dookola, no a samozrejme sú pre mňa nezabudnuteľné Haroldove fake suicides - MUST SEE. If you want to sing out, sing out, if you want to be free, be free, theres a million things to be... ()

bubun

Tento film má několik velmi vtipných okamžků, několik méně vtipných (useknutá ruka) a několik skoro trapných (harakiri, ohňostroj), a výborně ho doplňuje hudba Cat Stevense. Díky humoru, celkovému vyznění a konci, atmosféře a střihům klasickým pro raná 70.léta, jsem se rozhodla dát pět. Poznámka: celou dobu jsem doufala, že se Harold s Maude intimně fyzicky nesblíží, ale nakonec to bylo ku prospěchu, protože o ten superúchylnej knězův monolog na konci by byla škoda přijít. ()

Kaferano

Hned jsem si oblíbila Heroldovu matku a strejdu generála. Maude byla na mě až moc diblík, tudíž jsem se nedokázala do jejich vztahu úplně vcítit. Také jsem si jistá, že bych takový film přiljala mnohem líp v letech, kdy mi bylo podobně jako Heroldovi a musela jsem nosit stejně nemožný oblečení jako on. Je to film svojí doby a možná i trochu přeceňovaný. ()

KRYSIOPICE

Hodně jsem o tom filmu slyšel, a když jsem si ho pustil byl jsem dost zklamán. Poučení pro příště: je lepší být pesimistou a pak být příjemně překvapen než naopak. BTW považoval jsem se za otrlého diváka, např. střeva venku nebo roztřelené palice mě nic nedělaly, ale na tohle jsem ještě nebyl připraven. ()

Sarpele

Od začátku mám pocit, že je tento film o mně. Asi že se odjakživa cítím jako kombinace osmdesátileté vyrovnané a dokonale šťastné ženy a vyšinutého mladíka, který to s životem vůbec neumí a má zvrácený smysl pro humor. ()

marvan

Tvůrci dali přednost vypointování jednotlivých scének na úkor budování kompaktního celku. Ve výsledku jsem vnímal film spíš jako sled skečů prodchnutých britským sarkasmem ve stylu Monty Pythonů. ()

danoo

Táto n a j ú ž a s n e j š i a . g e n e r a č n á . v ý p o v e ď . v ô b e c ide podstatne ďalej než predchádzajúce žánrové filmy 50 a 60-tych rokov, ktoré kládli dôraz iba na generáčnú revoltu a navyše okrem všeobecne zmieňovanej pozitívnosti, životnej energie alebo rúcania najrôznejších tabu nastoľuje paradoxne existenciálnu paradigmu naznačujúcu, že práve smrť je tým, čo dáva životu zmysel. Okrem toho neuveriteľne v t i p n é & n a d č a s o v é & k u l t o v é v pravom slova zmyle. ()

dANo

PARÁDA!!! Tento film naplnil moje očakávania na 120% a ja som sa už dávno tak nezabavil a nepotešil pri pozeraní nejakého filmu (a to ani nehovorím o filmoch z obdobia 70tych rokov!). Herecké výkony, všetky epizódky hlavných postáv a skvelá hudba dávajú dokopy jeden originálny, zábavný, ale aj poučný film, ktorý nemám problém oznažiť za skvost kinematografie. ()

shantim

Ashby dokázal naprosto perfektně spojit nespojitelné a k tomu kašlat na sentiment a klišé. Dvojice, která jako by vypadla z komedie, se ocitá v tragédii a my se smějeme právě tomu tragickému, nikoli tomu, co by v jiných filmech bylo směšné. ()

fefee

Bizarná a prehnaná čierna komédia bez predsudkov, kde hlavný hrdinovia je jeden šibnutejší než druhý a práve na tom celý film stojí. Ani nie tak samotný dej ako atmosféra filmu ma očarila, podobajúca sa na Britskú projekciu. "Chce se mi zvracet" poznamenal jeden hodnostár s ktorým súhlasím a tak s prižmúrením oka za slabšie 4*. (3,5*) ()

jitrnic

Začátek filmu s Haroldovými fingovanými sebevraždami je výtečný, bohužel skvělá hodně černá komedie hodně rychle přechází v jakousi romantickou moralitku, kterou jsem hlavním hrdinům ani chvilku nevěřil. ()

Saishi

Ona je bývalá koncentráčnice milující ulítlý život, on synek ze zbohatlické rodinky s pohřebáckým vozem. Romance jako vyšitá, která dává každému naději, že i v osmdesáti se dá dělat něco jiného než hrát bridge a vzpomínat na dožínky v dvaapadesátém. ()

blackJag

Dobrý nápad, lehké provedení, dobře obsazení herci. Návod, jak filmu dopřát dlouhého života. Velmi mnoho černohumorně laděných scén, u kterých má člověk povoleno se smát, aniž by se cítil provinile. Písně Cat Stevense snímek velmi vhodně doprovází a v podstatě zajišťují filmu podobně pozitivní efekt, jakého se dostalo třeba ABSOLOVENTOVI s hitovkou Mrs. Robinson od Simon and Garfunkel. II Scénář: Colin Higgins. 80% ()

Kacounek

"Mé tělo je tvořeno zemí a má hlava hvězdami..Kdo to řekl? No přece já." V první řadě mě zahřála čistota duše Harolda a touha po životě Maude. Oba mě inspirovali svými neutuchajícími nápady, svou živelností... Trochu zaskočena převedením jejich vztahu do intimity musím nakonec zkonstatovat, že mám ráda "jiné" lidi, ráda o nich čtu a ráda se na ně dívám ve filmech. Možná že v sobě máme každý trochu té zvláštnosti (někdo by třeba řekl úchylky), ale kolik z nás je prostě dělá natruc společnosti a rodičům...Nemluvím samozřejmě o pseudointelektuálech, kteří tak pracně hledají, čím se odlišit. ()

Autogram

Keď sa zahrá na gitare alebo pustí chytľavá melódia, ešte to nemôžem považovať za romantiku. Skôr sa mi to zdalo ako značne úchylná čierna komédia. Úchylná povahou, zmýšľaním aj konaním postáv a celou myšlienkou filmu nerovnej lásky. A možno mi to len nesadlo do momentálneho duševného rozpoloženia. ()

Pecival

Ano, je to krásně ujeté, absurdní a navíc protkané hodně černým humorem a to já rád. A scény jako jsou fingované sebevraždy, "computer dates" nebo narukování do armády jsou luxusní. Ale co je to platné, když při většině společných scén hlavních představitelů jsem se docela nudil. Soundtrack velmi hezký. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie