Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

Palisander

Na pohľad milá, ale neskutočne neprirodzená zlátanina decentne úsmevných scénok. Hlavný hrdina ako kombinácia exhibicionistického nihilistu a gerontofilného altruistu? Povaha postáv sa môže vyvíjať, ale aby sa menila podľa potreby od scény k scéne... Tento druh surrealizmu je príliš podivný. Namiesto bendža by som radšej vzal do rúk Plechový bubienok. ()

darebacek

No dojemný filmík, pěkná romantická komedie, chtěl jsem ji vidět už dlouho, co jsem o ní zaslechl v jiných filmech. Na některé věci, které se ve filmu odehrávají asi člověk musí mít žaludek a u některých se zase nestačí divit, jak si někdo dokáže tak užívat. Proč ne, furt to vidíme, že staří páprdové si berou holky teprv ze školy vylezlé, tak proč ne naopak. 90 % ()

Crybaby

"Nejsou mrtví. Jen si netroufají žít. Riskni to. Ať to i bolí..." Neuveriteľne zaujímavý snímok. Umožnil mi precítiť tú dobu, v ktorej som vlastne ani nikdy nežil a nachvíľu uniknúť z prítomnosti. Mal som sa nad čím pousmiať, aj zamyslieť a iba koniec ma odradil od toho, aby som pridal aj poslednú, piatu hviezdu. ()

garry

Za námět 3 hvězdy. Viděl jsem také na divadle s Květou Fialovou, a jak ji nemám rád, tak v tom byla skvělá. Myslím, že film potěšil všechny gerontofily. ()

pollstro

Harold and Maude je velmi nevšední, zvláštní, bizarní a šokující, ale zároveň v sobě ukrývá spoustu nádherných, krásných a pravdivých myšlenek a názorů na svět a život, že je velmi těžké cokoliv proti tomu namítat. Provokativní černá komedie Hala Ashbyho, kterou snad nemohl natočit v lepším období a čase. Sebevraždy, pohřby a pohřební auta, jednoruký generál, demolice, přístroj na dýchání různých vůní, stěhování stromu, krádeže aut, seznamka. Seznam neobvyklých věcí by přitom mohl pokračovat dál a dál. Ukázka toho, že láska dokáže kvést v každém věku, bez ohledu na věkový rozdíl. Nezapomenutelný filmový zážitek, který svým optimistickým obsahem a nadhledem odzbrojí naprosto každého a donutí ho k zamyšlení nad vnímáním života kolem sebe. "A lot of people enjoy being dead. But they are not dead, really. They're just backing away from life. *Reach* out. Take a *chance*. Get *hurt* even. But play as well as you can. Go team, go! Give me an L. Give me an I. Give me a V. Give me an E. L-I-V-E. LIVE! Otherwise, you got nothing to talk about in the locker room." ()

kedluben

Nevim. Mam se smat, nebo ne? Film se mi libil, absurdit hromady. Oslav zivota presprilis na muj vkus (to ale je asi muj problem). Hudba vynikajici. Proste na me chvilemi ponekud pritazene za vlasy. Ale u salutovani bezrukeho strycka jsem se vazne zasmal!! ()

JohnTheOne

Tenhle film je jak pohlazení. Krásný film o životě s krásným koncem. Ke všemu je to opravdu vtipné, některé scény s Haroldovýma nápadnicema jsem si musel pouštět hodně často a když neomrzely ani napodesátý, tak už neomrzí nikdy. Hal Ashby zde rozehrává podobně okouzlující atmosféru, jako potom udělal u Byl jsem při tom. ()

sydney

Nádherný film. Vynikající Bud Cort, výborná Ruth Gordon a skvěle vykreslené role Haroldovy matky a strýce. Hudba Cata Stevense maximálně doplňuje tuhle úžasnou absurdní podívanou . Jeden z mála filmů, na které se nedá zapomenout. ()

Grim

...originálne a vymykajúce sa konvenciám a bežným predstavám o živote ako takom....a predsa mi to pripadalo prirodzené a normálne... ()

kolly13

Film, jenž vás určitě nenechá nudit se dlouho a místy vás překvapí i pobaví. Brilantní nápad a výkon obou hlavních protagonistů. Ale. Slabší, místy nenavazující, scénář, jakoby režisér pár scén vystřihl "na sílu". Že to musel být výbušný film své doby, určitě. A stále nejsme zvyklí na projev lásky nad 50 let. Leč jako celek v dnešní době, už je to málo. Dobrý komentář: Matty. ()

Desmi

Zvláštní film o ještě zvláštnějších osobnostech, které k sobě najdou cestu díky absolutnímu rozdílu svých povah. Chvílemi vtipné, chvílemi romantické, ale celou dobu velmi nevšední a jiné. ()

joejoe

je dobré že miluješ, miluj ďalej. Tento film mi chcel niečo povedať, len neviem či to malo byť najprv nájdenie krásy vo veciach kde by som ich nikdy nehľadal. Možno to bolo o spôsobe života, žitia. Bohužiaľ nejako mi to nesadlo. možno keď budem starší. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie