Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Cappuccino

Pre nadobudnutie lepšej atmosféry som si opätovne prečítal predlohu prvej časti HP. Kniha je kratšia (318str.) a to jest myslím jeden z hlavných dôvodov, prečo film až nadmieru čerpá a kopíruje časti z knižnej predlohy. Za skutočný zápor považujem jeho dĺžku. Ľudia, ktorí nepoznajú dej a rozprávkové filmy nemajú príliš v láske sa môžu nudiť - a to vo veľkej miere. Kameň mudrcov pôsobí rovnako ako kniha. Príjemne, no trocha viac nadržiaviajúco deťom. Nemôžem ale nikomu nič vyčítať. Ani režisérovi, ani Rowlingovej. Knihu údajne písala pre svoju dcérku, no a kto mal čakať, že sa z kukly vyvinie krásny motýľ? Rozhodne žiadny podpriemer, ale beztak si omnoho viac obľúbite ostatné diely. ()

-OverLord-

Nostalgická podívaná, kde si dokáže vážně smlsnout snad jen fanoušek tohohle fenoménu. Už za kouzlo pokládam to, že se do toho někdo ponoří a zaujme ho to, ať už knižně, nebo filmově. Lidi jsou prostě hloupý a dokážou odsoudit kde co a hlavně jen tak, ať už kvůli komerci, nebo kvůli bůhví čemu. Tohle je ale plně zaslouženej kult, kterej se nikdy neomrzí. Columbus načal sérii jako takovou pohádku, a to je na začátek hodně fajn. A je třeba dodat, že jak v tomhle díle, tak v celé sérii hrají herci, kteří patří k naprosté elitě anglické kinematografie. ()

Allien.9

Chris Columbus filmy pro děti prostě umí a ani "Harry Potter" není výjimkou. Jednička je opravdu kouzelná a ráda se k ní vracím (stejně tak ke trojce a pětce), ale co si budeme povídat, na "Pána Prstenů" neměl "Harry" asi nikdy.;-) 5*. ()

misterz

Tí, čo kritizujú H. Pottera by si mali uvedomiť jednu vec. Prvé 4 diely sú detské, pretože celú ságu prvotne písala autorka pre deti. Od piateho dielu, pokiaľ autorka chcela udržať dejovú niť a líniu, musela celého Pottera "potemniť" a tým ho možno nechcene urobila atraktívnym aj pre dospelých. Preto má celá sága taký obrovský úspech, lebo je vlastne pre všetkých. Preto kritika, že prvý diel H. Pottera je až moc detský naozaj nie je namieste, treba si uvedomiť, že tento diel mal v prvom rade osloviť hlavne detského diváka, čo sa podarilo. Filmové spracovanie tohto dielu bolo uspokojivé, aj keď knižka bola lepšia. Nechápem, prečo tu bol napr. vynechaný duch Zloduch, ale to je len taká maličkosť. Ja som veľmi spokojný, zaslúžený plný počet hviezd. ()

HAL

Začátek nejvýdělečnější filmové série, adaptace knihy která naučila děti znovu číst, nej... blablabla, whatever. Kašlat na takové pitomosti, nic z toho neudělá film o nic lepším. Možná jen stádovitějším. Nicméně naštěstí - Kámen mudrců sám o sobě dobrým filmem je. Tedy pro pořádek, dobrým -dětským- filmem, resp. pohádkou. K čemuž patří i jistá prostoduchost a naivita s jakou se v něm předvádí trable prvního školního roku těch několika lehce odrostlých kouzelnických parchanťat. Chris Columbus není zrovna nejlepší režisér, ale povedlo se mu tady prodat Potterovský svět tak, aby z něj byla cítit ta pravá kouzelnická hravost (ne nepodobná PRVNÍMU filmu o čarodějnici Saxaně), což je dost silný základ na němž už mohou slušně vystavěné charaktery něco ustát i v lehce kriploidním příběhu. Jen překvapivě zmrvený vizuál to všechno poněkud nabourává. Každopádně, dobrých filmů pro děti, které bez problémů snese i většina rozumně myslících lidí, mnoho není, takže už proto si první Poter zaslouží jisté uznání. I bez něj ale mezi tu lepší třetinu Potterovských filmů imho patří. 8/10 ()

Satan

Start v podobě rodinné pohádky Harrymu náramně sluší. Jedno velké dětské dobrodružství s okázalými triky, spoustou hádanek a magicky vykresleného kouzelnického světa. Látka pro Columbuse jako dělaná. Williams jako vždy s famózním hudebním doprovodem tuto rodinnou fantasy jen povyšuje. [Přesná stopáž: 146 min] ()

mzss1

První díl skvělé čarodějné série. Jednička má skvělé pohádkové, trochu dětské kouzlo. Režíroval ji skvělý režisér Chris Columbus a hudbu skládat vynikající John Williams. V tomto díle je téměř vše z knížky. Všechny postavy hrají skvěle. Velký dobrácký Hagrid, ředitel Brumbál, profesoři : nejvíc mě zaujal chladnokrevný čaroděj Snape, který Harryho bezmála nenáviděl. Přemýšlím jaké bych označil zápory k tomuto filmu, žádné nějak nevidím, tento díl mě baví pořád, možná trochu je to více pohádkovější, ale je to první díl, kdy byli ještě všichni malí. Tak proto hodnotím 98% = ***** ()

kingik

Šlo o sympatický počin. A a v rámci dětské tvorby je to něco nového, ale rozhodně ne převratného. Daniel Radcliffe je skvělý a typově byl obsazen velmi dobře. Režisér Chris Columbus má zkušeností na rozdávání, a tak nápaditě vrší jednu poutavou scénu za druhou a první dobrodružství Harryho Pottera je na světě. Mě tolik nepotěšilo, protože se nepodařilo vtáhnout mě do děje naplno, ale pro dětské diváky to je jako dělané. 60% ()

Snorlax

Český divák nevyhnutelně musí srovnat Pottera se Saxanou. Vychází mi, že je to až kruté srovnání vůči britskému filmu. Potterova smůla spočívá především v neinvenční až rutinérské režii, která z něj dělá jeden z mnoha fantasy filmů. Největším komplexem méněcennosti by měl Potter trpět za triky, starší Saxana ho i v této oblasti poráží na celé čáře. Tam, kde je Potter infantilní, dokáže tuto slabinu Saxana vymýtit humorem. Nechám Pottera masám, zůstanu si u své oblíbené Saxany. ()

Legas

Jaká kniha, takový film. Ona otrocká adaptace, za niž Kámen mudrců mnozí potterofilové označují, je pro první díl naprosto vhodná. Hodnotím teď film zpětně, co jsem viděl už i čtvrtou část, a nemůžu si Kámen mudrců vynachválit. Je to takový příjemný rodinný velkofilm. ()

HoneyBunny

Opravdu krásný film na Vánoce. Odradil mě ale od přečtení knížky, protože se prý příliš podobá své předloze. Nicméně se jako adaptace velmi povedl a těším se na další díly. ()

Anderton

Ja sa trochu čudujem tým brblajúcim kritikom a mierne nespokojným divákom, že obviňujú Columbusa z rutiny a neosobnosti. Jemu sa podarilo stvoriť úplne nový rozprávkový svet (previesť slová na plátno) s exteriérmi, vytvoriť dizajn školy a všetkých interiérov v nej, vybrať vhodných hlavných predstaviteľov a vytvoriť nový filmový fenomén. Obsadil mimo detských predstaviteľov smotánku starej britskej filmovej školy, ktorá musí potešiť nás starších divákov. Nesmieme zabúdať, že na tom, čo vytvoril, stavali svoje, možno lepšie adaptácie Cuarón, Newell a Yates. Výborné detské fantasy. ()

Frajer42

Z lenosti jsem žádnou knihu nečetl, ale ani jediný díl jsem si nenechal ujít ve filmové podobě. Stárnul jsem společně s triem Radcliffe, Grint a Watson. Harry Potter je prostě ukázkou, že člověk může zbohatnout na celkem rutinním nápadu. Přesně tohle se podařilo J.K.Rowlingové. Děj je jednoduchý, ale prostředí, kde se odehrává je úžasné. Dílů mohlo vzniknout více, ale proč, když už se někdo zaopatřil na zbytek života? Když jsem film viděl kolem roku 2001, tak se mi velmi líbil. Dnes už by se mi líbil asi méně. Edit (po 20 letech). Nejsem fanouškem opakování sledování filmů, které jsem v minulosti viděl. Nicméně, dostal jsem chuť na malé kouzelnické opáčko. Překvapuje mě, kolik událostí z děje jsem si během sledování pamatoval. Také musím dodat, že jsem se šeredně zmýlil v tom, že se mé, o 20 let starší verzi, bude líbit výrazně méně. Tento snímek zatím zestárl opravdu málo. Zejména atmosféra a hudba je vskutku kouzelná. Příběh je příjemně naivní a pohádkový. Typický snímek pro celou rodinu, na které vlastně není vůbec nic špatně a je zhola nemožné, aby se někomu vyloženě nelíbil. [83 %] ()

boshke

Toho blbečka s jizvou na čele nemám rád a už vůbec se mi nelíbí to haló, které kolem něj je. Objektivně však musím uznat, že se mi to líbilo. Rozhodně chci pochválit pěknou angličtinu, danou zřejmě tím, že naši hrdinové byli v té době ještě školou povinní, a tak byli zvyklí hezky artikulovat... Hezká, kouzelná pohádka... 80% ()

Kothy

Je opravdu hezké se po letech vrátit k této dnes už klasice, plus když víte, jak to celé skončí. Přesto, že první díly jsou spíš pohádkové, pořád je to pěkná podívaná, i skrz souvislosti z dalších dílů. Kdo by tehdy tušil, jaký fenomén se z toho stane a kolika hercům to nastartuje jejich hereckou kariéru. Ne všichni jsou stále mezi námi... "Pan Potter, naše nová celebrita." ()

AllShallFall

Tak tímto filmem začala jedna z největších filmových ság, která zaujala pozici hned vedle jiných filmových ság. Jako je například Star Wars, Alien a pod. Výjimečnosti Harryho Pottera, je jeho originalita. Pokud si dobře pamatuju, tak kouzelnický příběh tu ještě nebyl. Kámen mudrců je dost dobrý start, pro nastávající pokračování, na které jsem se rok od roku těšil. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood