Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Sašenka165

Knihu jsem přečetla dávno před filmem, takže Harryho neberu jako konzumní ikonu. Kámen mudrců je první a ještě dětský, přesně jako kniha. Jsou zde úžasné triky a Williams je génius, protože napsat takovou hudbu dokáže jen on. Chris Columbus bral předlohu velmi dogmaticky, proto je jednička skvělá. Herce vybrali skvěle - všichni jsou si podobní se svými knižními předobrazy (výběr se jim povedl obzvláště u hlavní trojice, Brumbála - Harrise, Malfoye - Feltona a Rickman byl v roli Snapea trefou do černého). Jediné co mi vadí je příliš dlouhá scéna "boje proti šachům" - v knize je daleko víc úkolů, které musí Harry, Ron a Hermiona projít, aby se dostali ke kameni, a některé mi tam chybí. Jinak OK. ()

swamp

Je to takový infantilní rozjezd a není se co divit, když se režie chopil Chris Columbus. Knize to odpovídá (co si pamatuji) poměrně dobře, Alan Rickman jakožto Snape je naprosto parádní. ()

Ant

V ohlédnutí je Columbusův první díl natočen nejlépe, jak to jen šlo. Bylo důležité zachytit to počáteční okouzlení a naivitu místo deprese a temnosti dalších dílů. Chris tahle dětská dobrodružství prostě umí. Po 10 letech sálá z Kamene mudrců naprosto úžasná nostalgie. Úplně se mi vybavila doba, kdy jsem si s nadšením kupovala Bertíkovy fazolky a sledovala tenhle díl na VHS, dokud se neprotrhl pásek. Světe div se, Harry Potter je jedna z mála věcí, kterou se může naše generace pochlubit. ()

nash.

Spíše než třeskutě invenční zpracování a různé filmařské serepetičky (na ty bude čas později), je pro mě u prvního dílu ságy podstatná vizualizace světa Harryho Pottera a ta dopadla na výbornou. Ať už jde o kulisy, trojici hlavních hrdinů nebo ostatní důležité postavy, kde jsem si spokojeně vrněl zejména u geniálně vybraného i podaného Snapea. Potěšila střízlivá režie, která neodváděla pozornost od možnosti vychutnávat si jednotlivé detaily, i poměrně věrné převedení knihy pokud jde o děj i zaměření spíše na dětského diváka. Jako film pro neznalého dobré, jako filmová ilustrace knihy skvělé. ()

silentname

Tak som si film pozrel po rokoch opätovne a musím povedať, že stále je to skutočne veľmi dobrá adaptácia veľmi dobrej knihy, ktorá má pred asi pred 15-timi rokmi skutočne nadchla a bol som z nej unesený. Veľmi dobre vytvorený svet plný mágie a skvelých nápadov, ktoré človeka poriadne pohltia. A rovnako aj mňa. Mám rád postavy, film má skvelé herecké obsadenie a je smutné vidieť, že niektorí starší herci už nie sú medzi nami ako napríklad Richard Harris, Richard Griffiths alebo len nedávno zosnulý Alan Rickman. Napriek tomu je super, keď sa na nich človek môže pozrieť v tomto filme. Stojí to rozhodne za to. Efekty sa podľa mňa stále držia na úrovni. Alebo teda aspoň väčšina z nich. Letové scénky už dnes moc nefungujú, no mimo toho sú stále dobré na pohľad. Úprimne ani neviem či mám hovoriť viac, lebo túto sériu pozná asi skoro každý. Všetci poznáme príbeh, všetci poznáme postavy, väčšina z nás sa s nimi dokázala náramne stotožniť. A ja tam určite patrím tiež. Výborný štart skvelej filmovej série... a čoskoro si opätovne plánujem pozrieť "Harry Potter And The Chamber Of Secrets" Hodnotenie: A- ()

Slarque

Poprvé se mi to zdálo na film pro děti příliš dlouhé, ale nejspíš jsem si zvykl a klidně zvyšuji hodnocení na čtyři. Slušný úvod dobré série, která se alespoň má možnost zlepšovat. Vynikající je (kromě kostýmů, výpravy, triků, kamery a hudby samozřejmě) hlavně obsazení, které se velice vydařilo i u dětských rolí. ()

Willy Kufalt

„Dostaneme speciální pera s kouzlem proti podvádění!“  Inu, být ročníkem 1997 a vidět Harryho Pottera teprve v necelých 26ti letech asi není nejlepší kombinace pro seznámení se s klasikou tohoto ražení... jenže jak jsem si u filmu vybavil, já už z toho Pottera něco málo kdysi v dětství viděl a tenkrát mě nebral úplně stejně. Na druhé straně se poslední dobou dívám na filmy pro děti a mládež různého typu pravidelně a až na výjimky jsem udělil hodnocení od silných 3* nahoru. Tak tady holt došlo k sešupu. Neříkám, že mě některá scéna za dlouhou dobu neoslovila, zvláště z hodin v čarodějnické škole ano (oproti těm neustálým „záškolackým“ potulkám, kde se děti dokola svévolně pouštěly do nebezpečí), jednu scénu v podobě setkání s Harryho rodiči v zrcadle bych se určitě nebál označit za vyloženě silnou a Emma Watson jako Hermiona tu má svůj milý dětský půvab, ale jako celek mě tato podívaná značně minula. Přemýšlím, proč asi... Neholduji hard fantasy žánru, svět plný všemožných kouzel a netvorů není mým světem. Na film pro děti a mládež oplývá Harry Potter přepálenou stopáží. V nejednom motivu mi to připomíná čs. klasiku Dívka na koštěti, jejíž tvůrci dokázali podobný námet uchopit se spoustou humoru a tím vytvořit hravé a atraktivní dílko pro mnohem více generací. Z Pottera, který se až na pár odlehčujících hlášek během celé žirafí stopáže (copyright Enšpígl) bere smrtelně vážně, dýchá na mě spíše ten divně odtažitý britský chlad. Triky snažící se svým velkolepým podáním ohromit, působí až příliš okatě a ničí každou druhou chvíli, kdy mě fantastický svět konečně trochu pohltil. Režie je poněkud rutinná až strnulá... Kéž svým hodnocením nikoho neurazím, ale stojím si za ním. [50%] ()

Vitason

J.K. Rowlingová dokázala skoro nemožné, když v době kdy si děti hrají s počítači, nebo střelnými zbraněmi:-), dokázala napsat knížku, kterou četl skoro každý malý capart (mě nevyjímaje). To celé dokázala celkem jednoduchým konceptem, díky kterému její svět vypadá velice komplexně, ale ona využívá pohledu hlavního hrdiny, který se v kouzelnickém světe nevyzná a tak může každý díl vymýšlet nové a nové vychytávky. Hlavní hrdina dostal do výbavy jizvu na čele a brýle (aby děti neměly mindráky), jeho nejlepší kamarád je zrzek (aby britské děti neměly mindráky) a nejlepší kamarádka je nesnesitelná šprtka s velkými, předními zuby ( aby děti...však víme) k tomu vykouzlila zajímavou atmosféru a díl po díl se zlepšovala. Bylo jen otázkou času, kdy si mladý kouzelník najde cestu ze stran knih až na stříbrné plátno. Tohoto převodu se ujal Chris Columbus, který točí rodinné filmy stejně rád, jako si Michael Jackson rád šahá mezi nohy. Musím uznat, že Columbus nebyl špatnou volbou na post režiséra jedničky, protože první díl je čistokrevná pohádka a tenhle chlapík dokázal navodit podobnou atmosféru. Columbus měl jednu nezmírnou výhodu proti ostatním režisérům, kteří se k sérii později dostali a to, že byl u série první a mohl si celý svět vizuálně upravit podle svého (i když mu Rowlingová zřejmě dost dýchala na krk) a ostatní režiséři se už více méně museli držet jeho vizuálního podání, které je dobré, ale přece jenom se režisér mohl trochu více odvázat. Herecké obsazení, ze kterého asi nejvíce zaujme Alan "Costner mi natrhnul triko" Rickman, hraje fajn a kromě Hermiony (v tomhle díle to ale tolik neplatí) nemám s žádným z hlavních představitelů problém. Scénář se snaží překopírovat obsah knihy, co nejlépe umí, ale až tolik se mu to nedaří a je to opravdu škoda, protože úvod, který vykresluje události, než se Harry dostane do školy, zabírá velkou část knih a ve film se s ním vypořádá během pár minut, takže by logicky mělo být mnohem více prostoru pro jiné části příběhu. Nejvíce mě naštvalo vyškrtnutí pasáže s pašováním draka Norberta ven ze školy, protože to byla jedna z mých nejoblíbenějších částí knihy. Místo toho je kladen velký důraz na pasáž se zrcadlem z Erisedu (stejně jako v knize to brzdí děj, i když to pro příběh a charakterizaci hlavní postavy jistou důležitost má). Prostě si autoři musí uvědomit, že ne všechno jde zfilmovat a něco je lepší v knize a naopak. Takže jednou z mála akcí je povedený souboj s trolem a famfrpálový zápas. Také mě mrzí, že film nedokáže zobrazit více život v Bradavicích. Sice je tu náhled do několika hodin, ale žádná vedlejší postava nedostala větší prostor a škola tak nepůsobí jako živý organismus. První díl o dobrodružstvích mladého kouzelníka je režijně celkem slušně zvládnutý s ucházejícími triky a atmosférou se blíží té knižní. Navíc k tomu John Williams napsal velice hezkou hudbu. Podobné filmy: Harry Potter a libovolný díl (2001-2007), Řada nešťastných příhod (2004) ()

Rocky62

HP a Kámen mudrců patří přesně mezi ty filmy, jenž jsem nikdy nevyhledával. Sentiment, infantilnost a co se týče filmařských prvků, tak u mě bohužel spadá do slabého průměru, ne-li podprůměru. Efekty postrádají nápaditost, hudbu sice složil mistr, ale celkový soundtrack mě nechává naprosto chladným. Co se týče závěru, tak ten je skutečně "třešničkou na dortu".Suchý, prachobyčejný, zkrátka...tristní-to je to správné slovo. Jednoznačně nejslabší díl z celé ságy, bohužel. 55% ()

eLeR

Môj malý bratranec básnil o tom okuliarnatom chlapcovi toľko, že som zo zvedavosti siahla po knižnej predlohe. Fascinujúci je tento čarodejnícky svet .. skvelé čítanie. Deti musia byť spokojné, ja som bola. Aj s filmom. 4,5* A Johnova muzika nekonečná. Najväčší obľúbenec: Ron. ()

klerik

Pekná a výpravná (ale detská) rozprávka s herecky krívajúcim Radcliffeom a skvelými ostatnými hercami. Nič preborné, ale fajn štart série... ()

SeBig

,,TROOOOLLL VE SKLEPENÍ!!! měl by ste to vědet..." Jde vidět ten Columbusuv styl plus naprosto senzační a nezapomenutelná hudba od Williamse. Film dětství, skvělé postavy.. nejlepší série o kouzlech a magii. Nejoblíbenější postavy Quirrel a Snape. Konec mě dostal, když jsem to viděl poprvý. Vlastně hovno, dostal mě celej ten film. ,,dáme si všechno" ()

Jirka_Šč

První díly jsou v mých očích nejlepší. Platí i pro knihu (hrdím se, že jsem ji doporučoval ještě před začátkem Potterománie). ()

heyda

Kniha Harry Potter. Pro mě osobně největší knižní počin za můj život, byla to právě paní J.K.Rowlingová, která mě připoutala ke knihám. V dnešní době mám už všechny díly a chráním je jako zlato. Film, na kterém se i sama podílela je nejen zdařený, ale je prostě milý. Já mám ještě tu výhodu, že rostu zároveň s celým příběhem i herci. Tady jim bylo kolem 11 let stejně jako mě. Samozřejmě film hodnotím zpětně. Rowlingová jednoduše vytvořila jiný svět, svět plný magie, humoru, netradiční atmosféry, zajímavých postav a bytostí a tohle Chris Columbus dokázal v přijatelné podobě promítnout na plátna a vychytit všechny důležité momenty. Tento film i s knihou vytváří celek, který si bez diskuzí zaslouží maximum. 10/10 ()

triatlet

Hodnotím příběh, protože před filmem čtu knížku. Potteromanii jsem nepodlehl (jednou jsem si koupil prskací lentilky:-) Čarodejnicko-mudlovský svět plný nápadů Joanne Rowlingové filmaři převedli zdařile. Výprava, efekty, herci vytvářejí kouzelně kouzelnický svět Bradavic. Pohodová podívaná pro celou rodinu. ()

VenDulin85

Musím říct, že mě zasáhla až asi čtvrtá vlna potterománie, jak knižní, tak filmové, do té doby jsem se všem smála, co na tom vidí... U filmů spíš pozoruji, do jaké míry se režisérovi podařilo vměstnat do jednoho dílu školní rok v božsky vymyšlených Bradavicích a jak si představuje různé dění, tvory (hypogrif není nebezpečný! :-)) a celkovou atmosféru. Jednička nemá chybu, ale na to, že měla být pro děti, se mi konečné scény zdají být poněkud hororové. ()

FTP

Krásná ještěpohádka, která odstartovala mou povinnou školní docházku a bavila mě až do předmaturitního ročníku, kde již v tmavém a strašidelném plášti skončila. První díl je velmi nevinný, roztomilý, příjemný a tak nějak komplexní. Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o pohádku - jedinou ze ságy - kdykoliv se na tento díl podívám, vzpomenu si na dětství, na to, jak jsem jej viděl v kině, hrál na playstationu jedničce a byl za harryho na karnevale. Kámen mudrců je pro mě takovou krásnou vzpomínkou a vždycky na něj budu nahlížet jinak než na ostatní filmy - emotivněji. ()

Stanislaus

Na počátku nového tisíciletí započala velkolepá pouť jedné z největších filmových ság 21. století a já mám v živé paměti, jak jsem nevěřícně zíral, co to vlastně je, jelikož knižní předloha se ke mně dostala až o několik let později. Columbusův první (a i druhý) Harry Potter je ještě pohádkou s PG-ratingem, z níž sálá rodinná atmosféra režisérova předešlého filmu Sám doma. V uších mi i léta od premiéry zní nezapomenutelná melodie z dílny skladatelského titána Johna Williamse a i když jsou ještě některé efekty na nižší úrovni, tak i přesto jsem byl s vizuálem spokojený. Najde se zde několik krkolomně udělaných míst z hlediska scénáře, které vznikly z důvodu úpravy předlohy, ale s tím se musí počítat u většiny filmových adaptací. Alan Rickman je už zde neskutečně přesvědčivý a průměrné herecké výkony ještě neokoukaného tria jsou vyvažovány ostřílenými herci jako Maggie Smith nebo Robbie Coltrane. Jeden z ukázkových příkladů jak by měl vypadat rodinný fantasy film, který má sice své mouchy, ale pro svou věkovou skupinu je ideální. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood