Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Lepší než Kámen mudrců. Chris Columbus natočil Tajemnou komnatu v hávu atmosféričtějším, temnějším a kouzelnějším. Film má spádný děj, parádní vizuální efekty(skřítek, létající auto, opět famfrpálový zápas, bazilišek), zábavné vychytávky(mandragory) a znovu dobré herecké výkony. Daniel Radcliffe je jistější, sebevědomější. Střípek po střípku se skládá mozaika Harryho minulosti, na scéně se opět objevuje tajemný lord Voldemort. Ač ještě delší než Kámen mudrců, film mě v žádné scéně nenudil. Poutavá hudba, skvělá kamera. Jeden z mála příkladů, kdy se mi pokračování líbilo více než první díl. Očividně(ohromné výdělky) se z filmové série stává neskutečný fenomén. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/876 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(3.3.2007)

Tento diel sa mi zdal byť a malinko slabší ako prvý ale nechýba v ňom dráma, fantasy a tiež ako aj v prvom dieli rodinný námet. V celku podarený druhý diel......................Soundtrack John Williams: 1. Prologue Book II And The Escape From The Dursleys [3:32] ,2. Fawkes The Phoenix [3:46] ,3. The Chamber Of Secrets [3:50] ,4. Gilderoy Lockhart [2:06] ,5. The Flying Car [4:08] ,6. Knockturn Alley [1:48] ,7. Introducing Colin [1:49] ,8. The Dueling Club [4:08] ,9. Dobby The House Elf [3:27] ,10. The Spiders [4:33] ,11. Moaning Myrtle [2:06] ,12. Meeting Aragog [3:19] ,13. Fawkes Is Reborn [3:19] ,14. Meeting Tom Riddle [3:38] ,15. Cornish Pixies [2:13] ,16. Polyjuice Potion [3:52] ,17. Cakes For Crabbe And Goyle [3:30] ,18. Dueling The Basilisk [5:03] ,19. Reunion Of Friends [5:08] ,20. Harry's Wondrous World [5:02],(31.12.2010)

Druhý Harry se přehřívá, když jde o dramatičnost, a zavádí podivný deux ex machina a sedí na zadku a pije anýzovku, třebaže by měl bodat bajonetem. Charaktery má podle Gaussovy křivky rozdělený od sympatickejch diverzantů po totálně šmrncem netknutý statisty. Režisér Columbus, nástup! Všichni bohové nechť se ti odmění, šlechetný junáku. Odvedl jsi svý. But nothing remains the same. Nastal čas přeosedlat režisérskou sesli. Pohov! Rozchod.(24.11.2007)

„Zhavarovali sme s lietajúcim autom a takmer nás zabila vŕba. Tento rok ma v Bradaviciach naozaj asi niekto nechce.“ Muklovia, HARRY POTTER A TAJOMNÁ KOMNATA je po KAMENI MUDRCOV druhým školským rokom čarodejníka Harryho Pottera. Zručný a skúsený režisér Chris Columbus od KAMEŇA MUDRCOV nič nevylepšil, ale ani nepokazil. Jeho nákladná fantasy je osvedčenou stávkou na solídnu žánrovú istotu s pestrou galériou hlavných i podporných postáv a starých i nových postavičiek, medzi ktorými si každý nájde favorita. Rozprávková výprava, čarokrásna hudba, napínavý, vtipný i dojemný príbeh, trochu patetického potlesku na záver, vhodne umiestnené kvalitné špeciálne efekty, skvelá anglická herecká liga a hrôzostrašné baziliškovské finále. Samostatnou kapitolou je neuveriteľný Kenneth Branagh, ktorý v úlohe nového profesora boja proti čiernej mágii perlí v každej vete [„Dámy a páni. Vitajte na autogramiáde mojej výbornej a skvele predávanej knižke s názvom ´Som úžasný´.“]. Kino Považan NMnV 2002(19.12.2004)

Až na přespříliš otravného Dobbyho, který se mi ale nelíbil ani v knize, je Harry Potter a Tajemná komnata snad v každém ohledu lepší než první díl. Především je tedy zábavnější, zlepšila se ale také triková stránka i akční scény (famfrpál má konečně šmrnc), zápletka je zajímavější tím, že studenty "cosi / kdosi" ohrožuje n životech a návštěva u Aragoga je zase příjemně strašidelná. K dětským hercům opět nemám výhradu (dobrá, dobrá, Rupert Grint se ksichtí až příliš, uznávám), z dospělých mě přímo nadchl Kenneth Branagh v roli Zlatoslava Lockharta. A nemusím asi dodávat, že každá věta a každý pohled Rickmanova Snapea a Isaacsova Malfoye také stojí za to.(7.9.2015)

• - Ve Velké Británii zlomil film všechny rekordy týkající se premiéry, které do té doby držel Harry Potter a Kámen mudrců. Celkově zde film vydělal 54,9 milionů liber a stal se zde tak 5. nejvýdělečnějším filmem vůbec. Celosvětově film vydělal 879 milionů $, díky čemuž se stal 5. nejvýdělečnějším filmem všech dob. (HappySmile)

• - Frank Oz v jednom rozhovoru řekl, že mu bylo nabídnuto režírovat jeden potterovský film, avšak už si přesně nepamatoval, který díl to byl. Ovšem něco mu říkalo, že to byl zrovna druhý díl. Nabídku odmítl, protože se o tento film nezajímal a cítil, že už měl za sebou hodně velkých věcí. (HappySmile)

• - Kvůli problémům s rozvrhem nebyl John Williams schopen dodat plnou verzi soundtracku. Byl tedy najat skladatel a aranžér William Ross, aby přizpůsobil Williamsův materiál k dokončení soundtracku a aby následně dirigoval orchestr během nahrávání. (HappySmile)