Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

160 minút je predsa len priveľa. Je to opäť brilantne natočené, charaktery nestratili nič zo svojej pôvabnosti a ten temnejší župan tomu taktiež svedčí, ale preda len je to trochu rutinné a statické. Keby som bol fanúšikom Rowlingovej, bol by som určite na vetvy. Ako nestranný divák som ale miestami hľadal dialkové s pretáčaním. Keby to natočil John Woo a vtesnal to všetko do dvoch hodín, potom by to mohol byť skutočný orgazmus! :o)(12.12.2002)

Nemůžu si pomoct, ale změny, které byly udělány oproti knižní předloze se tady velmi vymstily. Snaha o co nejvíc akce u baziliška se mi nelíbí a podle mě by se mohl tento "zabitý" čas věnovat něčemu zajímavějšímu - třeba více kouzelnickým hodinám. Druhý problém vidím v Danieli Radcliffovi. Zdá se mi, že v tomto díle hraje ještě hůř než v předchozím a je to jediná postava, kterou bych si velmi snadno představila přeobsazenou jiným hercem (vlastně bych tuto změnu velmi přivítala).(15.3.2004)

Pro fanoušky knihy je to stejně jako jednička skvělá záležitost. I když je děj občas zestručněn a celkově film nepřináší žádné překvapení, jde o vcelku zdařilý snímek. Napínavý, zábavný a se slušnou atmosférou. Lockhart v podání Kennetha Branagha je okouzlující a Jason Isaacs je i na malém prostoru suverénně nejvýraznější postavou celého filmu - záporák jedna báseň.(11.12.2002)

Vida, tohle je rozhodně koukatelnější než Kámen mudrců... Atmosféra je o pár odstínů temnější, příběh hozený tak trochu do goticky pochmurného a tajemného hávu. Prvních 40 minut jsem tak trochu prozíval ve spršce digitálních efektů a čistě ilustrativních epizůdek, které mi jako "potěrovskému nečtenáři" nic moc neřekly, během zbytku stopáže to ale bylo o poznání svěžejší pokoukání. Škoda jen, že Columbus nedokáže dát filmu více kouzla a poezie, než mu dávají vizuální efekty a výtvarné zpracování. A samozřejmě také herci, z nichž mě nejvíce potěšil excentrický egoista Kenneth Brannagh... Pan režisér je bohužel rutinér každým coulem, paní autorka je zase každým coulem konzervativistka a netykavka, což možná prospívá filmu jako knižní ilustraci, ale ne filmu jako filmu... Některé scény v sobě mají obrovský náboj, který Columbus nuluje nevzrušivou a mechanickou režií bez náznaku invence (např. scéna s pavouky v Temném lese) a někdy by zase prospělo více lpět na příběhové linii a méně zahlcovat diváka detaily. Suma sumárum, je to poměrně zábavné, ač dost natahované, je to hezky vyhlížející, avšak postrádá to výraznější poetiku... Ta mrška tam jen tak podřimuje a až ji šikovný režisér probudí... nu, počkejme si na další díly.(13.6.2004)

Až na přespříliš otravného Dobbyho, který se mi ale nelíbil ani v knize, je Harry Potter a Tajemná komnata snad v každém ohledu lepší než první díl. Především je tedy zábavnější, zlepšila se ale také triková stránka i akční scény (famfrpál má konečně šmrnc), zápletka je zajímavější tím, že studenty "cosi / kdosi" ohrožuje n životech a návštěva u Aragoga je zase příjemně strašidelná. K dětským hercům opět nemám výhradu (dobrá, dobrá, Rupert Grint se ksichtí až příliš, uznávám), z dospělých mě přímo nadchl Kenneth Branagh v roli Zlatoslava Lockharta. A nemusím asi dodávat, že každá věta a každý pohled Rickmanova Snapea a Isaacsova Malfoye také stojí za to.(7.9.2015)

• - Jedná se o jeden ze dvou filmů o Harrym Potterovi, který se nedočkal žádné nominace na cenu Academy Award. Dalším snímkem, který nebyl nominovaný, je Harry Potter a Fénixův řád (2007). (cihlenka)

• - Ve Velké Británii zlomil film všechny rekordy týkající se premiéry, které do té doby držel Harry Potter a Kámen mudrců. Celkově zde film vydělal 54,9 milionů liber a stal se zde tak 5. nejvýdělečnějším filmem vůbec. Celosvětově film vydělal 879 milionů $, díky čemuž se stal 5. nejvýdělečnějším filmem všech dob. (HappySmile)

• - Socha Salazara Zmijozela, která se nachází v Tajemné komnatě a ze které se vyplazil bazilišek, skutečně existovala. Vystavili ji sochaři Bryan Court, Andrew Holder a Roy Rodgers. (ricky4)