Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Chris Columbus od Kameňa mudrcov nič nevylepšil, ale ani nepokazil. Jeho nákladná fantasy je osvedčenou stávkou na solídnu žánrovú istotu s pestrou galériou hlavných i podporných postáv a starých i nových postavičiek, medzi ktorými si každý nájde favorita. Rozprávková výprava, čarokrásna hudba, napínavý, vtipný i dojemný príbeh, trochu patetického potlesku na záver, vhodne umiestnené kvalitné špeciálne efekty, skvelá anglická herecká liga a v podstate až hororové baziliškovské finále. Samostatnou kapitolou je neuveriteľný Kenneth Branagh, ktorý v úlohe nového profesora boja proti čiernej mágii perlí v každej vete („Dámy a páni. Vitajte na autogramiáde mojej výbornej a skvele predávanej knižke s názvom ´Som úžasný´.“). Negatívne hodnotím odpadový slovenský dabing (jasné, za to Warner Bros, nemôžu, ale mne je to jedno, v kine mi to spôsobilo traumu a trpím ňou dodnes), megatrápny "vrešťák", ktorý Ronovi poslala mama, spätne sa nelogicky javiace správanie postáv (prečo chcel Snape Harryho vylúčiť, veď doma by mu hrozilo podľa mňa väčšie nebezpečenstvo, ako v škole plnej učiteľov a spolužiakov? Prečo pri súboji o školu v poslednej časti nepoužili na obranu vreštiace mandragory?) a nudný metlobal (ktorý navyše nemá zmysel, vážne je normálne, aby sa žiaci zúčastňovali takto smrteľne nebezpečného športu?). Kino Považan NMnV 2002(19.12.2004)

Asi nejlepší díl Harryho Pottera. Columbus opět dokazuje, že Harryho má ze všech tří Potterovských režisérů zmáknutého nejlíp, scénář se pořád ještě nemusí potýkat s encyklopedickou délkou dalších knih a nedochází tak k násilnému krácení děje a atmosféra filmu navíc notně ztemněla. Herecké výkony jsou opět na velmi dobré úrovni a snad jedinou "chybičku", kterou můžu filmu vytknout je, že Emma Watson ještě nevypadá tak proklatě sexy jako v dalších dílech;).(16.2.2006)

Totožné výtky jako u "Kámene mudrců"; ten film je pouhým stínem skvělé knihy, který postrádá bradavické Genius loci. Přesto ale, kdyby všechny "stíny" ve filmové branži vypadaly podobně jako "Tajemná komnata", bylo by na poli filmových adaptací příjemně jasno ;-). Takhle tu máme povedený, lehce strašidelný dětský film, jenž mi s odstupem let (což bych dříve neřekl) příjde díky sevřenějšímu příběhu o něco povedenější než jeho starší bratříček. 80%(20.7.2009)

Doba, kdy jsem Harryho Pottera nadšeně četla a očekávala jeho nová filmová pokračování, je už pár let pryč. Ale nějak jsem v poslední době začala sledovat Shakespearovy hry v podání Kennetha Branagha a napadlo mě: V čem ten chlap vlastně ještě hrál? Po sedmi letech jsem se tak zase dostala obloukem k Harrymu Potterovi. A i tady je Kenneth kouzelný, to se mu upřít nedá. Je vidět, že si svou egoistickou postavičku užívá, kdyby mu bylo věnováno ještě trochu víc času, problém by mi to rozhodně nečinilo. Asi bych ale při zhodnocení kvalit tohoto snímku neměla věnovat jen jemu, že? Anebo jo, ať je nějaká změna. Ten chlap si to zaslouží. Kdesi před závěrem tohoto komentáře se ale cítím ještě odpovědná prohlásit, že i když se mi asi Kámen mudrců líbil o něco více, pořád mi k Harrymu tenhle "pohádkový" nádech sedne víc než ta snaha o hororovou atmosféru v posledních dílech.(12.11.2005)

Po všech stránkách je druhý díl Harryho Pottera lepší než díl první (HP a Kámen mudrců). Na hercích je poznat, že o něco zestárli a jejich výkony jsou dobré, zejména Daniel Radclife nepůsobí tak apaticky jako minule. Příběh je mnohem zajímavější a nesestává jen z epizodek, kdy se seznamujeme se světem J.K. Rowling. Skvělí jsou dva (respektive tři) hlavní záporáci - Draco a Lucius Malfoyovi a Tom Marvolo Riddle. Temnější atmosféra filmu sedí. Doufám, že příštímu dílu již budu moci udělit plný počet hvězdiček.(24.4.2005)

• - Když Harry (Daniel Radcliffe) poprvé vchází do doupěte, na krbu chybí truhlík s letaxem, který se hned v následující scéně objevuje. (Nevka)

• - Do role Luciuse Malfoye byli zvažováni Richard E. Grant a Bill Nighy. (cihlenka)

• - Lístky na film se v Británii prodávaly více než měsíc před jeho premiérou. Před ní měl už film vyděláno asi 1 milion liber (cca 200 000 lístků). Po premiéře už měl na kontě dalších 8 milionů liber. (HappySmile)