Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Po dokoukaní tohoto dílu si říkám, proč já degen se plácám v mudlovském světě, když v tom kouzelnickém se toho tolik děje. Jezdí se lítacím autem, bojuje se s hady, bojuje se s pavouky, čaruje se, hraje se famfrpál, lítá se na koštěti neomezenou rychlostí, učí se tam sice odporná šprtka, ale současně i fantastická holka Hermiona a hlavně se tam dá bojovat se zlem ! Opravdu velmi nerad jsem se z tohoto kouzelnického světa vracel zpět do toho svého mudlovského.(26.7.2007)

Vida, tohle je rozhodně koukatelnější než Kámen mudrců... Atmosféra je o pár odstínů temnější, příběh hozený tak trochu do goticky pochmurného a tajemného hávu. Prvních 40 minut jsem tak trochu prozíval ve spršce digitálních efektů a čistě ilustrativních epizůdek, které mi jako "potěrovskému nečtenáři" nic moc neřekly, během zbytku stopáže to ale bylo o poznání svěžejší pokoukání. Škoda jen, že Columbus nedokáže dát filmu více kouzla a poezie, než mu dávají vizuální efekty a výtvarné zpracování. A samozřejmě také herci, z nichž mě nejvíce potěšil excentrický egoista Kenneth Brannagh... Pan režisér je bohužel rutinér každým coulem, paní autorka je zase každým coulem konzervativistka a netykavka, což možná prospívá filmu jako knižní ilustraci, ale ne filmu jako filmu... Některé scény v sobě mají obrovský náboj, který Columbus nuluje nevzrušivou a mechanickou režií bez náznaku invence (např. scéna s pavouky v Temném lese) a někdy by zase prospělo více lpět na příběhové linii a méně zahlcovat diváka detaily. Suma sumárum, je to poměrně zábavné, ač dost natahované, je to hezky vyhlížející, avšak postrádá to výraznější poetiku... Ta mrška tam jen tak podřimuje a až ji šikovný režisér probudí... nu, počkejme si na další díly.(13.6.2004)

Columbus si nabral sousto obřích rozměrů. Nejenže musel navázat na úspěch jedničky bez toho, aby se opakoval, ale navíc musel zadaptovat knihu, která má v celé sérii nejvíc nejednoznačnou pozici. Slouží totiž jen proto, aby se čtenář (tady potažmo divák) více přiblížil k postavám a u dalších dílů s nimi pak bez výhrad soucítil. Kámen mudrců hrdiny představil, Vězeň a Pohár pak přináší stěžejní části mytologie a klíčové kapitoly celé historie čarodějnického světa. A proto pana režiséra obdivuji za to, že vše ustál s nadhledem i přesto, že víceméně znovu téměř jen nechal přepsat knihu do scénáře bez toho, že by ji nějak urychlil. Se všemi scénami, které jsou pro potterovskou sérii typické a které běžným divákům přijdou jako zbytečně zdlouhavé, tedy dursleyovským úvodem nebo Dobbyho opakovanými hysterickými etudami, by totiž nejeden tvůrce narazil a skončil v nesledovatelné nudě. Nesčetněkrát po uvedení filmu slyšel Chris Columbus výtky, které ho označují jako pouhého lidumila, který natočil neškodnou rodinnou podívanou bez atmosféry, ale on přitom stvořil takové dva díly, které série k odpichu potřebovala a připravil tak půdu pro Cuaróna a ostatní, kteří si už pak mohli experimentovat dle svého.(12.7.2007)

Po všech stránkách lepší, než první díl. Mnohem temnější, a proto mému vkusu mnohem bližší. Radcliffe jako Potter je opět děsně prkennej, o to lepší jsou přestavitelé Rona a Hermiony, kteří jsou nepopiratelně talentovaní. Některé scény jsou hodně strašidelné, že i malá děcka musí z nich mít psotník. Například já jako arachnofobik jsem skoro nevydejchal scénu s pavouky. Ještě k tomu Radcliffovi. Divím se, že takovýmu hereckýmu dřevu svěřili tak velkou roli. Ale když se podívám, že jedním z výrobních producentů je čirou náhodou taky Radcliff, říkám si, že by "tlačenka"? No nic, na závěr bych jenom dodal, že touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Těď bych chtěl Nimbus 2001, prej má lepší aerodynamické schopnosti....(22.6.2003)

Pokračování HP od Chrise Columbuse pořád stejně kouzelné jako první díl, ale lehce temnější a rozhodně zamotanější. Tento díl jsem sice na VHS neměl, ale měl ho bratránek, od kterého jsem si tuto kazetu pravidelně půjčoval a dokola omílal. Po každém zhlédnutí jsem ve filmu našel něco nového a nikdy mě to neomrzelo, nemám nejmenší výhrady. A k tomu perfektní Kenneth Branagh, který si svou roli očividně dost užíval.(17.1.2015)

• - Kvůli problémům s rozvrhem nebyl John Williams schopen dodat plnou verzi soundtracku. Byl tedy najat skladatel a aranžér William Ross, aby přizpůsobil Williamsův materiál k dokončení soundtracku a aby následně dirigoval orchestr během nahrávání. (HappySmile)

• - Ve filmu byla spousta scén zkrácena nebo vystřižena. Některé z nich jsou obsaženy na DVD jako bonusový materiál - např. pan Malfoy v obchodě Borgin a Burke; Zlatoslav Lockhart dává první den Obrany proti černé magii třídě test, kde se všechny otázky týkají jeho osoby; a několik diskuzí o tom, že by Harry mohl být Zmijozelův dědic. Úplně byly vynechány scény s oslavou úmrtí Skoro bezhlavého Nicka a jeho snaze zúčastnit se Honu bezhlavých. Také scéna, kde Ginny pošle Harrymu Valentýnku byla vyškrtnuta. (HappySmile)

• - Náklady na reklamu: 50 milionů dolarů; náklady na výrobu: 100 milionů dolarů; tržby v USA za první víkend: 88 357 488 milionů dolarů (3682 kin). (lubos111)