Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Druhý díl si Chris Columbus ještě nechal pro sebe a je zase o něco lepší než ten první díl. Stejně jako Harry, stárnu i já, stejně, naprosto stejně, takže vidím, jak se ho to všecko týká, jak to všecko začíná prožívat. Sice je to stále příjemné pokoukání, takové rodinnější, ale přesto čarovnější a zábavnější. Tak nějak mě napadá, čím delší film, tím lepší, protože mně se na konci z toho světa vůbec nechce utíkat. Ten svět si se mnou hraje přes dvě a půl hodiny a nakonec na mě vyplivne: Nashle za rok opět v Bradavicích? To mě pěkně rozčiluje, ale co mám dělat. Tuhle ságu jsem si prostě neskutečně zamiloval. Při sledování tohoto filmu už jsem měl přečtené celkem čtyři knihy, až k Ohnivému poháru, takže jsem se těšil ještě více. Výborný příběh, nádherný boj s baziliškem, hezká vzpomínka na dobu kdy jsem to před šesti lety viděl poprvý a měl z toho všeho hroznou radost. Sice dávám čtyři hvězdy, ale strašně s tím filmem, a celkově s celou sérií sympatizuji jak to nejlépe jde. Tajemná komnata je další dobrý díl ze světa, kam bych se rád zase někdy vrátil, a Rowlingová s režiséry mi to (a) nejednou s radostí dovolí. --- Podívejme, rudé vlasy, prázdné výrazy. Usmolené staré učebnice. Musíte být Weasleyovi.(23.8.2008)

Po dokoukaní tohoto dílu si říkám, proč já degen se plácám v mudlovském světě, když v tom kouzelnickém se toho tolik děje. Jezdí se lítacím autem, bojuje se s hady, bojuje se s pavouky, čaruje se, hraje se famfrpál, lítá se na koštěti neomezenou rychlostí, učí se tam sice odporná šprtka, ale současně i fantastická holka Hermiona a hlavně se tam dá bojovat se zlem ! Opravdu velmi nerad jsem se z tohoto kouzelnického světa vracel zpět do toho svého mudlovského.(26.7.2007)

Druhý Harry se přehřívá, když jde o dramatičnost, a zavádí podivný deux ex machina a sedí na zadku a pije anýzovku, třebaže by měl bodat bajonetem. Charaktery má podle Gaussovy křivky rozdělený od sympatickejch diverzantů po totálně šmrncem netknutý statisty. Režisér Columbus, nástup! Všichni bohové nechť se ti odmění, šlechetný junáku. Odvedl jsi svý. But nothing remains the same. Nastal čas přeosedlat režisérskou sesli. Pohov! Rozchod.(24.11.2007)

Nemůžu si pomoct, ale změny, které byly udělány oproti knižní předloze se tady velmi vymstily. Snaha o co nejvíc akce u baziliška se mi nelíbí a podle mě by se mohl tento "zabitý" čas věnovat něčemu zajímavějšímu - třeba více kouzelnickým hodinám. Druhý problém vidím v Danieli Radcliffovi. Zdá se mi, že v tomto díle hraje ještě hůř než v předchozím a je to jediná postava, kterou bych si velmi snadno představila přeobsazenou jiným hercem (vlastně bych tuto změnu velmi přivítala).(15.3.2004)

Pro mě je Tajemná komnata o to slabší než Kámen mudrců, že není první a tak mě vzala o něco míň, to je však jen můj subjektivní dojem. No k ději se vyjadřovat nechci, sama předloha se mi totiž z celé série líbila nejmíň. Přesto jde opět o tu samou nenáročnou zábavu, takže nemám větších důvodů strhávat hvězdu. Mimochodem, temná atmosféra tady a v následujícím pokračování... je nesrovnatelná. 70%(28.6.2006)

• - Daniel Radcliffe prozradil: "V Tajemné komnatě je záběr, kde musím vytáhnout nohavice u kalhot, abych prokázal, že nemám žádné ponožky. Na dvanáct let byly mé nohy ovšem příliš chlupaté, tak mi řekli, že nikdo z diváků neuvěří, že ve dvanácti letech může mít někdo tak chlupaté nohy. Kvůli tomu mi museli spodní část nohou vyholit." (MikeCool)

• - Ve scéně v soubojové místnosti před soubojem Harryho (Daniel Radcliffe) s Dracem je možné mezi studenty spatřit kameramana. (Nevka)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy proti sobě bojují Draco Malfoy (Tom Felton) a Harry Potter (Daniel Radcliffe), vykouzlí Draco hada. Zlatoslav Lockhart (Kenneth Branagh) chce hada zneškodnit, ale nepovede se mu to. V tom momentě stojí asi metr před Harrym, ale v následujícím záběru, kdy Harry začne na hada mluvit, je vidět, jak Zlatoslav stojí za ním. (Rocoj)