Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Druhý Harry se přehřívá, když jde o dramatičnost, a zavádí podivný deux ex machina a sedí na zadku a pije anýzovku, třebaže by měl bodat bajonetem. Charaktery má podle Gaussovy křivky rozdělený od sympatickejch diverzantů po totálně šmrncem netknutý statisty. Režisér Columbus, nástup! Všichni bohové nechť se ti odmění, šlechetný junáku. Odvedl jsi svý. But nothing remains the same. Nastal čas přeosedlat režisérskou sesli. Pohov! Rozchod.(24.11.2007)

Přece jen o něco dospělejší, temnější a v celkovém součtu tedy i lepší, nežli díl první. Přihlouplá nasládlost a infantilnost je rovněž na ústupu, za což vděčíme jak autorce předlohy, tak i přece jen o něco starším hlavním hrdinům. Vizuální efekty jsou tentokráte o poznání propracovanější a sekvence s "očarovaným balónem" je strhující. Snad jen Williamsova hudba je tak trochu nezáživná a ve většině pasáží v podstatě kopíruje díl první. Tajemná komnata je však mnohem barvitější a emocionálně nabitější, než předchůdce. Gigantická stopáž ani zdaleka nevadí tak, jak by se mohlo zdát a i přes téměř tříhodinovou délku se pocit nudy dostavoval za celou projekci zřídka kdy. Skutečně značný upgrade.(31.7.2006)

160 minút je predsa len priveľa. Je to opäť brilantne natočené, charaktery nestratili nič zo svojej pôvabnosti a ten temnejší župan tomu taktiež svedčí, ale preda len je to trochu rutinné a statické. Keby som bol fanúšikom Rowlingovej, bol by som určite na vetvy. Ako nestranný divák som ale miestami hľadal dialkové s pretáčaním. Keby to natočil John Woo a vtesnal to všetko do dvoch hodín, potom by to mohol byť skutočný orgazmus! :o)(12.12.2002)

Columbus sice natočil o něco lepší film, než byl Kámen mudrců a podařilo se mu nacpat tam o něco lepší triky (které ale i tak mají k dokonalosti daleko), ale hodně přehnaná délka a slabý hlavní představitel, který mě začal nudit asi po třiceti minutách, to stahují na průměr. Nebýt lahůdkového Branagha a Isaacse, asi by to bylo ještě za míň.(13.12.2002)

Chris Columbus od Kameňa mudrcov nič nevylepšil, ale ani nepokazil. Jeho nákladná fantasy je osvedčenou stávkou na solídnu žánrovú istotu s pestrou galériou hlavných i podporných postáv a starých i nových postavičiek, medzi ktorými si každý nájde favorita. Rozprávková výprava, čarokrásna hudba, napínavý, vtipný i dojemný príbeh, trochu patetického potlesku na záver, vhodne umiestnené kvalitné špeciálne efekty, skvelá anglická herecká liga a v podstate až hororové baziliškovské finále. Samostatnou kapitolou je neuveriteľný Kenneth Branagh, ktorý v úlohe nového profesora boja proti čiernej mágii perlí v každej vete („Dámy a páni. Vitajte na autogramiáde mojej výbornej a skvele predávanej knižke s názvom ´Som úžasný´.“). Negatívne hodnotím odpadový slovenský dabing (jasné, za to Warner Bros, nemôžu, ale mne je to jedno, v kine mi to spôsobilo traumu a trpím ňou dodnes), megatrápny "vrešťák", ktorý Ronovi poslala mama, spätne sa nelogicky javiace správanie postáv (prečo chcel Snape Harryho vylúčiť, veď doma by mu hrozilo podľa mňa väčšie nebezpečenstvo, ako v škole plnej učiteľov a spolužiakov? Prečo pri súboji o školu v poslednej časti nepoužili na obranu vreštiace mandragory?) a nudný metlobal (ktorý navyše nemá zmysel, vážne je normálne, aby sa žiaci zúčastňovali takto smrteľne nebezpečného športu?). Kino Považan NMnV 2002(19.12.2004)

• - Když se na scéně poprvé objevil Lucius Malfoy (v obchodě s knihami) a klepl Draca přes prsty, původně to udělal tak tvrdě, že Tom Felton začal brečet. (Rekpet)

• - Lístky na film se v Británii prodávaly více než měsíc před jeho premiérou. Před ní měl už film vyděláno asi 1 milion liber (cca 200 000 lístků). Po premiéře už měl na kontě dalších 8 milionů liber. (HappySmile)

• - Aby byl vytvořen realistický záběr samopletacích jehlic plovoucích ve vzduchu (scéna v Doupěti), jeden z členů posádky přinutil svou matku, aby je nechala natáčet ji několik hodin při pletení. (HappySmile)