Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

CrazyLom

co k tomu říct, Leo se vytáhl...nebýt pár detailů, které mi vadily, například zbytečně pateticky moralizující poslední scéna a podobně, dal bych i pět...ale čtyřka je jasná ()

merigieren

Zas tak reálný mi to nepřipadlo, spíš je to taková výchovná pohádka. Bez drog se dobrým básníkem nestanete :-). Film má dvě fáze, kluky chodící za školu, kouřící cigarety a hrající basket. Basket? Já jen že kuřáci to dost těžko rozdýchávají. Každopádně to docela ujde. Taky kradou a vysmívají se feťákům. V druhé části se jimi sami stanou (proč se jim to nepovedlo dřív?), shání peníze a kupují drogy. Nic moc, jen si hrají a obchází jak zombie, Nakonec přijde vězení a vystřízlivění... ()

Radek.SCH

Film, který udělal hvězdo z Lea. To je asi tak jediné, kvůli čemu si to pustíte. Obsahově ničím nepřekvapující - i když slušný - film o feťákovi. - 60 % ()

GOREGASM

Drama Scotta Kalverta o perspektivních mladících, kteří své životy kvůli drogám doslova zadupou do země, staví na postavám nic nedarujícím scénáři a vynikajících mladých hercích, kterým dominuje Leo společně s Marky Markem. Ironií osudu je, že Mark Wahlberg si podobným životním tobogánem s dobrým koncem sám prošel... True... 75% ()

Gedes

Snímek s nábojem, tak asi jako všechny filmy s podobnou tématikou. Poměrně rychle vás film vtáhne do děje..Jsou zde propírány témata té doby - lidé umírající na smrtelné nemoci, drogy, společenské zázemí... často podávané i s vtipem. V průběhu filmu, ale humor dochází a nastává soucit s hlavním hrdinou, lítost ale zároveň vztek jak jsou lidé naivní a často díky hloupostem, neznalostí se dostanou na okraj společnosti. Na konci - překvapivé, trošku sentimentální... dá se říct, že se jedná o pohádku s dobrým koncem, až trošku k neuvěření. ()

figliar

Tak tento film bola trochu silná šálka kávy. Leo vôbec nevyzerá na 21, no svojím hereckým výkonov sa radil už vtedy medzi špičku. Síce filmy na toto téma nejako zvlášť neobľubujem, tento film mi v celku sadol a bol som z neho dosť milo prekvapený. ()

WillyMarks

Životní příběh party náctiletých, kteří mají vše a zároveň nic...Ideální pohled na odvrácenou tvář New Yorku. Úžásný scénář, perfekně zahrané a perfektně podané. Snímek začíná zlehka klasickými klukovskými hříchy, však postupem času se nám děj převrací do téměř až nechutného prostředí drog, potyček a zevláckého života. Sám nevím, proč jsem si tento snímek tak dlouho odkládal. Opravdu stojí za zhlédnutí! 79% ()

agassi68

Di Caprio ma zaujal až vo filme Pláž. Tieto jeho puberťácke role veľmi nemusím. Popritom veľa vrieskania, fetu, tínedžerských chu...ín. Zrejme mám toho počas školského roka tak akurát.. ()

Rathalos

Vynikajuca drama zo zivota mladych ludi,ktori podlahli drogam,ich svet sa zrutil a padli az na dno,vykresluje drsny a kruty zivot,ktory nie je med lizat,Leonardo DiCaprio to zahral bravurne,ale aj ostatni herci,je to smutny pohlad,rezisera musim pochvalit,vyborna praca...:-) ()

Lyžař

Tak tohle je hodne bez kompromisu! Zasnu! Naprosto jsem hltal kazdy moment filmu. Di Caprio opet predvadi vykon hodny hereckeho Boha! Nevim a nechapu, jak to delal ve svem mladi, ale lepsiho mladeho herce jsem nepoznal!! Dokonala sonda do drogoveho zivota. Smutna, ac holt pravdiva. Zreknuti se ze strany matky, zachranovani ze strany pritele, nic nepomaha, fet je fet. Ma svuj zivot. Pan Carroll je, koukam, hodne zajimavou osobou! Ac nyni uz nezije :-( Kdybych mohl, zde hodnotim titulem "Film teto doby"!! A ze je v jedne z roli dokonce obsazeny clovek, o kterem cely pribeh pojednava? Nedovedu si predstavit, jak se citi clovek, kdyz toto hraje, zatimco cele je to biografie o nem!!!!! ()

Pat_rick_fan

Už to tak bude, že Leonardo DiCaprio je Beautiful Boy devadesátok, nie len podľa Bravíčok. Má to silu v mnohých smeroch, najmä scény s prvou dávkou, mladícka rebélia, stratenosť a výkony Lea a Marky Marka. Áno, drogy sú svinstvo, we got it. Ale ako film to podľa veľmi nefunguje. ()

Kaučuk03

Podle popisku jsem čekal větší syrovost a drsnot, ale i tak to byla dobrá smršť. DiCaprio hrát prostě umí, o tom žádná a hlavně díky němu, je film, takový jaký je. ()

Porp

Taký americký Trainspotting, ale na rozdiel od neho som sa s tým nedokázal stotožniť: miesto rodičov mu pomôže vševedúci zrelý čierny muž a namiesto práce sa nakoniec živí predávaním svojho trpkého osudu. Budiš, je to Amerika, možno sa to tak stalo, ale európskemu feťákovi by som neodporúčal čakať na "zázračného buddyho" a dúfať, že sa mi ťažký život revanšuje aspoň tak, že ho speňažím na prednáškovom turné. ()

Mr.FreeZer

Drama o tom, jak lze jednoduše dospět od úspěšné sportovní kariéry až po to nejhorší bláto co se drog týče. Leo DiCaprio tu podává jeden ze svým vynikajících výkonů a pomalu si podmaňuje Hollywood (což se potvrzuje za dva roky v Titaniku). ()

UniqueNett

Z DiCapria mám smíšené pocity. V některých filmech mě absolutně nebaví (např. Pláž). A naopak v některých svých rolích je tak zatraceně skvělý! Jako tady. Měla jsem trošku strach, že mi jako hlavní hrdina nesedne. Ale musím říct, že je ve své roli tak strašně přesvědčivý, že bych mu možná i věřila, že v té době něco bral. Absolutní bomba, nemůžu jinak, než dát 5* . ()

cerbygerby

Vzhledem k tomu že to byl pravdivý příběh kde si svoji mladou roli zahráli moji dva oblíbenci Wahlberg s Capriem, tak se mi to líbiloa dávám plné hodnocení... Už v těch mladých letech ukázali že jednou z nich budou dobří herci a je tomu tak... Tak realisticki jak to Caprio zahrál, to jsem tedy čuměl... 5* ()