Predátor z hlubin (TV film)

Frankenfish

Predátor z hlbín

Akční / Horor / Komedie / Thriller

USA, 2004, 80 min

• maxxxim

Čo ti pere, že Frankenfish, keby som vedel o originálnom názve skôr a nespoliehal sa na český preklad malo by to oveľa, oveľa ťažšie následky prejavujúce sa nielen počas tých 20 minút, ktoré som zo svojho času obetoval (s intenciou použitia slova obetoval sa vás pokúsim oboznámiť opierajúc sa o doložené argumenty a dôkazy uvedené o pár riadkov nižšie), ale hlavne v konzistencii rannej, možnože už večernej či nočnej stolice, ktohovie. Kým začnem k deju, chcel by som upozorniť, že mi je celkom jasné, že nejde o literatúru faktu premietnutú na filmové plátno či sympózium laureátov Nobelovej ceny, ale o pokus natočiť kvalitný akčný horor. Nezdá sa vám, že slová akčný a horor akosi k sebe nepasujú? Ešte Fried fish by sa dalo prehryznúť, ale Frankenfish dobre, dobre Frankenstein sa musí v hrobe obracať. Dej sa odohráva na akýchsi „houseboatoch“ za stálej účasti mexického gringa, Afroameričaniek, zopár domácich hrdinov a černoška. Predstavte si asi trojmetrového mloka, ktorý je nervózny z nedostatku miesta a potravy v mláke tvoriacej jeho prirodzený biotop (český ekvivalent louže), čo demonštruje na okolo stojacich a nič netušiacich fanúšikoch. Chlapík sa za svitu nočnej luny nakláňa cez okraj paluby nad čiernu vodu s baterkou v ruke, pravdepodobne hľadal perlorodky alebo morské koníky s lampášikmi na krku. Ale čo je podstatnejšie tento chlapík je asi o minútu občanom so zníženou pracovnou schopnosťou vyššou ako 105%, keďže jeho mozgovňa končí kdesi medzi bachorom, čepcom, knihou či slezom onej žaby. Skokan zelený si nedá pokoj a vydáva sa na lov ďalšej obete, ktorá sa práve stala svedkom chirurgického zákroku s laserovou presnosťou a v strachu sa snaží dostať na breh na motorovom člnku. Ale ako si povie žaba žužla nie, nie zlatá rybka takto to nepôjde v vzápätí chytá raptusa a silou krčných stavcov a svalov mrskne sebou tak, že ženská letí naproti Armstrongovi, Collinsovi a Aldrinovi samozrejme stále sediac v člne, obdivuhodný výkon tej potvory. Isteže obeť dopadla na hladinu, kde ju začala „honiť mlsná“. Mexický pacient sa už nemôže na to pozerať a tak berie spravodlivosť do vlastných rúk. Harpúnou schopnou uloviť tri modré veľryby naraz sa vydáva na lov, no vydáva o dva kroky sa priblíži k okraju „houseboatu“ a číha na svoju príležitosť, ktorá nenechala na seba dlho čakať. Úlovok je na svete. Pomocníčka mačeta už vie, čo má robiť, pomocou nej sa dostáva do útrob biologického materiálu a vyrezáva obeti srdiečko. To nemilosrdne hodí na rozpálený rošt a po 37 sekundách zve ostatných na koštovačku alias ochutnávku. Nikto nemá chuť a tak si pochutnáva celkom sám, to však len do vtedy, kým on, zvyšok osadenstva a dokonca celý svet fanúšikov filmu nezažije obrovský šok a hrôzu. Podstata spočíva vo fakte, že ako tak chrume srdiečko megažaby vyletí z vody druhá žltozelená guľa, ktorá s gráciou vozidla pre odhaľovanie a odstraňovanie protipechotných mín Dagmar sa približuje, až odrazu začne ohlodávať nohy neboráka na znak vendety za mŕtvu vodkyňu svorky. Z tohto výjavu ostávajú pozostalí úplne v šoku a ja úplne v riti. Dej sa po tejto a ďalších peripetiách dostáva do obligátnych končín, keďže sa okolo čistou náhodou potulujú lovci o počte dvoch kusov balíkov poslaných prvou triedou. Zvyšok deja si domyslíte alebo dopozerajte, to nechám na vás a ešte niečo veľa zdaru prajem.(11.2.2010)

Ani bych nečekal, že dám 4* filmu o přerostlých/zmutovaných/geneticky upravených apod. zvířatech. Jakýsi úsudek jsem si udělal ještě před shlédnutím čistě jen podle názvu (jak českého tak původního), jenže ejhle omyl. On mě ten film bavil!!!! Možná by si autoři podobných snímků (Chobotnice, Anakonda, Pavoučí teror apod.) měli tohle pouštět jako studijní látku a vzít si z toho jedno základní poučení - jen známí herci a herečky dobrej film neudělají. Tady nehraje nikdo známej (asi jen jeden ksicht jsem viděl už jinde) a funguje to i tak. Dobře zpracovanej a zařízenej vlak, kterej když se rozjede, pořád zrychluje a už se nezastaví. Ani ty počítačové triky moc nevadí, krev (a nahatej rasta :-))) to všechno vynahradí a zakryje. A i jednotlivé rybí chody jsou docela zajímavé, stejně jako jejich vlastní skony. Naprosto vychytanou smrtí zemře ta bioložka (nebo co to je), tu jedinou nesejmou ryby, ale i tak to stojí za to.(30.3.2009)

Když se něco jmenuje Frankenfish, je jasné, co od toho čekat - a hlavně to nebrat vůbec vážně. Pak to může být parádní jízda s lesbickou Chinou Chowovou v čele, kolem níž sekundují nádherně šablonovité figurky plus maniak pojídající pečená srdce. Do toho sem tam ukousnutá hlava, ryba co vás sežere i na souši a naprostej údiv, proč by proboha někdo měl žít v minivesnici na hausbótech kdesi hluboko v močálech... Ale film má i zápory. Tím hlavním jsou debilní dialogy, ale skutečně tak moc, že i když si člověk říká, že to snad byl tvůrčí záměr, jsou až příliš hloupé. Skript asi taky nefungoval jak měl, když postava má v jedné scéně triko, vzápětí plavky a za okamžik zase triko, a to celou dobu jen jede na lodi. Být to trochu propracovanější, mohl z toho být kult, takhle je to jen nádherně ujetá ptákovina. PS: kdo by nechtěl vidět, jak se China Chowová v přímým záběru pozvrací do vody? :-)(9.8.2012)

Jeden z těch mnoha filmů, které jsou svým námětem/názvem/dějem/plakátem úmyslně ujetý. Pravidelně už několik let patří podobný "žánr" mezi mé oblíbené, ale zaujme a zabaví jen několik z nich a Frankenrybstein ( lepší než Predátor z hlubin :) ) mezi ně patří. Zábava začíná prostředím a hudbou, pokračuje postavami, efekty, příšerou a některými vtipnými scénami ( plynová bomba letící z jednoho houseboatu na druhý a následný placák prdelatý ebony do vody ). A 80 minut tohohle všeho bylo tak akorát, abych se nenudil. 6/10(3.1.2014)

• ic

Raby překládaná zde jako hlavačka v originále snakehead se pokud vím překládá jako hadovec, toto bude nějakej dabingovej renonc. Vraťme se k Danovi, možná ještě žije, ano?(28.1.2009)