Predátor z hlubin (TV film)

Frankenfish

Predátor z hlbín

Akční / Horor / Komedie / Thriller

USA, 2004, 80 min

"Pozrite, toto sú fotky z miesta činu. Čo si o nich myslíte?" - "Fúha.." - "To je odborný posudok?" Milé prekvapenie. Mark Dippé, niekdajší tvorca špeciálnych efektov (TERMINÁTOR 2: DEŇ ZÚČTOVANIA) a občasný režisér (komiks SPAWN), si kvalitne naštudoval 80. roky, čo sa týka krvavých zvieracích hororov. Akiste mu v tom pomohli aj zruční scenáristi (jeden má na konte fanúšikmi uznávaný westnerový horor HNEV DUŠÍ, v ktorom tiež hral Mark Boone Jr.), vďaka ktorým sa dočkáme niekoľkých sviežich nápadov. Je to troška ako VRESKOT či ZRADNÁ HLBOČINA, kedy neviete, či si z vás tvorcovia robia srandu, myslia to vážne, alebo len citujú nejakú slávnu hororovú scénu (a poradie úmrtí vás určite prekvapí). Napriek tomu, že snaha o vytvorenie "ultimátneho zvieracieho krváku" nakoniec zostala predsa len skôr nenaplnená, je to miestami takmer výborný (!) horor s močaristou atmosférou, gore a príšerkami. Až sa nechce veriť, že je to televízny film. Kombinácia ČEĽUSTÍ, PIRANÍ, CHVENIA, KRVAVEJ VODY, NETOPIEROV a Minerovho JAZERA. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/167554/Predator-z-hlbin-60.html(11.12.2005)

• heyda

Dobrá atmosféra, kamera i hudba. Škoda jen toho primitivního a milionkrát provařenýho nápadu s geneticky upraveným živočichem, tady konkrétně s rybou. 4/10(11.2.2010)

• lamps

Jestli od toho někdo očekává více než jen samoúčelnou brutalitu, tak ať se tomuto filmu raději vyhne. První třetina je zoufale nudná, zbytek je jen směsicí krve, utrhaných končetin a stokrát ohraného klišé o smrtícím, zmutovaném megapredátorovi. Režisér se zřejmě rozhodl zaměřit nikoli na souvislé převyprávění děje, nýbrž jen na řadu nepředvídatelných a řádně krvavých úmrtí, které vygradují závěrečným zmasakrováním monstra, jenž mě opravdu pobavilo. Úplná ztráta času to zase není, ale z podprůměru se film nevyhrabe ani náhodou.(9.4.2012)

Nozaj vydarený zoohoror. Nejde o žiadnu komédiu, ale znalci žánra rýchlo pochopia, že aj tvorcovia sa vyznajú a určité momenty tak vyznievajú úsmevne fanúšikovsky ("Už viem, ako sa odtiaľto dostaneme!"). O niečo starší MIMIC i RELIC mali lepšie triky, ale nakoľko tu ide o plne digi príšeru a TV film, je Predátor z hlbín v porovnaní s dnešnými Asylumovkami dobre odvedená robota. V záplave (omnoho horších) aligátorov a útočiacich žralokov neprávom opomínaný film...(28.7.2016)

• maxxxim

Čo ti pere, že Frankenfish, keby som vedel o originálnom názve skôr a nespoliehal sa na český preklad malo by to oveľa, oveľa ťažšie následky prejavujúce sa nielen počas tých 20 minút, ktoré som zo svojho času obetoval (s intenciou použitia slova obetoval sa vás pokúsim oboznámiť opierajúc sa o doložené argumenty a dôkazy uvedené o pár riadkov nižšie), ale hlavne v konzistencii rannej, možnože už večernej či nočnej stolice, ktohovie. Kým začnem k deju, chcel by som upozorniť, že mi je celkom jasné, že nejde o literatúru faktu premietnutú na filmové plátno či sympózium laureátov Nobelovej ceny, ale o pokus natočiť kvalitný akčný horor. Nezdá sa vám, že slová akčný a horor akosi k sebe nepasujú? Ešte Fried fish by sa dalo prehryznúť, ale Frankenfish dobre, dobre Frankenstein sa musí v hrobe obracať. Dej sa odohráva na akýchsi „houseboatoch“ za stálej účasti mexického gringa, Afroameričaniek, zopár domácich hrdinov a černoška. Predstavte si asi trojmetrového mloka, ktorý je nervózny z nedostatku miesta a potravy v mláke tvoriacej jeho prirodzený biotop (český ekvivalent louže), čo demonštruje na okolo stojacich a nič netušiacich fanúšikoch. Chlapík sa za svitu nočnej luny nakláňa cez okraj paluby nad čiernu vodu s baterkou v ruke, pravdepodobne hľadal perlorodky alebo morské koníky s lampášikmi na krku. Ale čo je podstatnejšie tento chlapík je asi o minútu občanom so zníženou pracovnou schopnosťou vyššou ako 105%, keďže jeho mozgovňa končí kdesi medzi bachorom, čepcom, knihou či slezom onej žaby. Skokan zelený si nedá pokoj a vydáva sa na lov ďalšej obete, ktorá sa práve stala svedkom chirurgického zákroku s laserovou presnosťou a v strachu sa snaží dostať na breh na motorovom člnku. Ale ako si povie žaba žužla nie, nie zlatá rybka takto to nepôjde v vzápätí chytá raptusa a silou krčných stavcov a svalov mrskne sebou tak, že ženská letí naproti Armstrongovi, Collinsovi a Aldrinovi samozrejme stále sediac v člne, obdivuhodný výkon tej potvory. Isteže obeť dopadla na hladinu, kde ju začala „honiť mlsná“. Mexický pacient sa už nemôže na to pozerať a tak berie spravodlivosť do vlastných rúk. Harpúnou schopnou uloviť tri modré veľryby naraz sa vydáva na lov, no vydáva o dva kroky sa priblíži k okraju „houseboatu“ a číha na svoju príležitosť, ktorá nenechala na seba dlho čakať. Úlovok je na svete. Pomocníčka mačeta už vie, čo má robiť, pomocou nej sa dostáva do útrob biologického materiálu a vyrezáva obeti srdiečko. To nemilosrdne hodí na rozpálený rošt a po 37 sekundách zve ostatných na koštovačku alias ochutnávku. Nikto nemá chuť a tak si pochutnáva celkom sám, to však len do vtedy, kým on, zvyšok osadenstva a dokonca celý svet fanúšikov filmu nezažije obrovský šok a hrôzu. Podstata spočíva vo fakte, že ako tak chrume srdiečko megažaby vyletí z vody druhá žltozelená guľa, ktorá s gráciou vozidla pre odhaľovanie a odstraňovanie protipechotných mín Dagmar sa približuje, až odrazu začne ohlodávať nohy neboráka na znak vendety za mŕtvu vodkyňu svorky. Z tohto výjavu ostávajú pozostalí úplne v šoku a ja úplne v riti. Dej sa po tejto a ďalších peripetiách dostáva do obligátnych končín, keďže sa okolo čistou náhodou potulujú lovci o počte dvoch kusov balíkov poslaných prvou triedou. Zvyšok deja si domyslíte alebo dopozerajte, to nechám na vás a ešte niečo veľa zdaru prajem.(11.2.2010)