Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

• Česko Piráti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže (více)

V tomto dobrodružném a velkolepém pokračování filmového hitu z roku 2003, které vzniklo opět pod vedením producenta Jerryho Bruckheimera a režiséra Gorea Verbinskiho, je kapitán Jack Sparrow znovu lapen ve spletité síti záhrobních intrik. Prokletí Černé perly se mu sice podařilo zlomit, avšak nyní musí se svou posádkou čelit mnohem děsivější hrozbě - ukáže se, že Jack se upsal krví legendárnímu Davymu Jonesovi (Bill Nighy), který je vládcem oceánských hlubin a kapitánem tajemné lodě BLUDNÝ HOLANĎAN, jíž se v rychlosti a schopnosti rychlého zmizení nedokáže vyrovnat žádná jiná loď. Pokud se Jackovi nepodaří najít způsob, jak se z této faustovské dohody vyvázat, bude nucen strávit celý posmrtný život jako otrok v Jonesových službách. Překvapivý vývoj událostí přeruší svatební plány Willa Turnera a Elizabeth Swann, kteří se znovu ocitají ve víru Jackových dobrodružství, během nichž dojde na strhující souboje s mořskými monstry, nepřátelský naladěnými ostrovany a výstřední věštkyní Tiou Dalmou (Naomie Harris) a dokonce i na tajemné setkání s Willovým dlouho ztraceným otcem Štruplem Billem (Stellan Skarsgard). Mezitím si nemilosrdný lovec pirátů lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Východoindické společnosti začíná brousit zuby na bájnou Truhlu mrtvého muže. Dávná legenda praví, že ten, kdo se truhly zmocní, bude moci ovládnout Davyho Jonese a celou jeho posádku - a Beckett chce této obrovské síly využít k tomu, aby jednou provždy očistil Karibik od všech pirátů, kteří jej křižují. Časy se mění a skutečnými loupeživými piráty se pomalu stávají draví obchodníci a úředníci... zatímco staromódním bukanýrům jako je Jack, kterému jde především o dobrodružství a nespoutaný způsob života, hrozí vymření. (Magic Box)

MIMIC

Aby ste si tento film s celou tou jeho barokovou estetikou nemiernosti mohli skutočne vychutnať, musíte spĺňať niekoľko požiadaviek - musia vás fascinovať hlavonožce a historické mýty o morských obludách (spĺňam), musí vás vzrušovať legenda o Bludnom Holanďanovi (spĺňam, i keď priznám, že Holanďanov som si vždy predstavoval - no, nejak menej vlhkých :-) a musíte milovať viac než jednu z trojice postáv, ktoré vidíte na plagáte (spĺňam, spĺňam). Gagy idú naozaj až nadoraz, takže miestami má človek dojem, že sa díva skôr na Toma a Jerryho a príbeh je komplikovaný ako lodný uzol, no niektoré noir filmy (počnúc Hlbokým spánkom a končiac L.A.-Prísne tajné) sú ešte prekombinovanejšie a predsa ich hodnotím vyššie - potenciálna chyba tu teda spočíva niekde inde, najskôr v averzii konkrétneho diváka voči konkrétnym motívom. Nehovorím, že tento film spadá do tzv. "must have" kategórie, no aspoň raz vidieť rozhodne odporúčam. Praktický človek sa aspoň dozvie, že na návštevu k voodoo čarodejnici sa chodí zásadne so zombie opičkou. PS: Srandička s hlavou-mušľou je nepochybne inšpirovaná dielom amerického sochára José de Creefta "Hlava Gertrudy Lawrence" z roku 1931 (Smithsonian Institue). ()

mzss1

(63%) Druhý film o pirátech. Dějem mě to teda moc nebavilo. Ani v prvním filmu to nebylo příběhem, bůh ví jak dokonalé, ale šlapalo to, zde to v mnoha aspektech postrádalo smysl, ale zas tak to nechci kritizovat. Začátek se docela vlekl, ale pak už se to víc rozjelo a rozhodně nemůžu říci, že jsem se nudil. Největším kladem filmu byla rozhodně postava Jacka Sparrowa, J.Depp to zahrál skvěle. A vůbec mi zde nepřipadal otravný ani trapný. V jedničce byl takový umírněný, zde měl jeden vtipný okamžik za druhým, k tomu jeho vtipné pohledy, pády apod. O.Bloom zde splnil svůj standart, určitě mě též zabavil. Prostě co se týče všelijakých scén, ať už akčních nebo scény s lidožrouty, na mlýnském kole atd – to vše bylo perfektní, k tomu skvělý soundtrack od Hanse Zimmera, pěkné prostředí. Ale celkový dojem byl už prostě slabší. Jednak ten příběh, místy to bylo zdlouhavé a především mě zklamala postava Elizabeth, která se zde chovala opravdu divně, zejména ke konci udělala dost pěkný podraz – což asi moc prožívám, ale nevím nevím, jakým směrem se teda ubere přímé pokračování nesoucí pod názvem Na konci světa. Uvidíme. Toto je rozhodně dobrý film, ale víc bych z toho nedělal. Dá se to max na 2 shlédnutí dát. ()

kingik

Jak se dalo čekat, je druhé pokračování mnohem bombastičtější, výpravnější, atraktivnější, nápaditější a šílenější než jednička, a přitom je i trochu moc přeplácané a umělé než jednička. To vše je vyváženo zběsilým a trochu nepřehledným dějem s přemírou vizuálních orgií a efektů. Johnny Depp hraje opět skvěle a pozadu není ani Keira Knightley, která je snad ještě hezčí, než v jedničce a sympatický Orlando Bloom. Do party přibyl Jack Davenport, který oproti minule dostal větší prostor a záporáka s chobotnicovým obličejem vystřihl Bill Nighy. Ne všechno je tu přehledné, ale bombastická jízda plná dobrodružství to rozhodně je. ()

Snorlax

To máte tak, když se zapojíte do Chalenge Tour a jedním z úkolů je vidět film s hudbou Hanse Zimmera a vy už jste všechny seriózní snímky viděli. Tak se koukáte na film a celou dobu si říkáte, jak složitý život mají skladatelé filmové hudby, když musí psát svoji muziku i k něčemu takovému. Kdyby ten v podstatě pohádkově dobrodružný příběh pro děti nedoprovázel křečovitý humor, film by byl snesitelnější. My máme sérii Slunce, seno, Američané Piráty z Karibiku. Piráti mají sice hezčí hudbu, ale zase byli určitě mnohem dražší a výsledná zábava je naprosto srovnatelná. ()

InJo

Zvláštní příklad filmu, který je docela špatně odvyprávěný (protože nemá moc o čem vyprávět, ačkoliv se tváří obsahově bohatě, epicky a propracovaně z hlediska mytologie), ale přesto je po většinu stopáže ohromně zábavný a velkolepý (i když chvílemi trochu křečovitým způsobem). První dvě třetiny jsou více-méně zbytečné a zapomenutelné (snad až na pasáž s kanibaly, která je velmi hravá), naštěstí ta poslední zachraňuje co může, jelikož tam se teprve začnou dít (relativně) velké věci a odvíjet scény, které jsou jednoduše boží (ano, mlýnské kolo je lahůdka a závěrečná bitva s Krakenem má patřičné grády) a které rozhodně stojí za víceré zhlédnutí. Velká škoda, že tvůrci opustili koncept lehkonohé podívané, jakou byla jednička, a vydali se cestou ambiciózního výpravného spektáklu ala Pán prstenů, aniž by měli v ruce scénář, který by něco takového umožňoval. Ale pořád celkově mnohem lepší a záživnější než otravně ukecaná, intrikánská, zoufale neakční a hlavně hrozně dlouhá trojka. 70 % ()

Legas

Infantilní, bezduché, překombinované, nelogické, nudné. Opakovaný vtip není vtipem, takže kouzlo Johnnyho Deppa vyprchalo a ve výsledku toho moc nezbylo. Triky jsou sice velice kvalitní (hlavně bych se přimlouval za "vousy" Davyho Jonese), ale krom občasně relativně nápadité akce, jsem neshledal na filmu absolutně nic zábavného. Maximálně ještě scénu u lidojedů, což ale 150ti minutový film z bahna filmového močálu asi těžko vytáhne. PS: Ta nezranitelnost a imortalita postav mě opravdu začíná štvát! ()

IQ Tiqe

Pohodový dobrodružství s nějakou tou akcí. Já si to pouštím rád kvůli Deppovo grimasám a choreografii, super hudbě a vtipným scénám (hlavně při soubojích). Jen škoda, že jsou některé scény dost natahovaný a sem tam matoucí. ()

HoneyBunny

Nebudu se snažit předstírat, že jsem v každé minutě filmu věděla o čem vlastně postavy mluví a že jsem se chvílemi slušně neztrácela v logice děje. Nebudu vám ani lhát - posádka Bludného Holanďana vypadá spíš legračně než děsivě, snad jen děti se nad ní pobaví (a to nemluvím o tom, jaká je pitomost schovávat obličej Billa Nighyho, který dokáže být děsivý bez gramu make-upu). Ale narovinu: poslední hodina a půl dvojky Pirátu je prostě filmový pošušňáníčko (zvlášť šermířský zápás ve třech a následná honička) vrcholící lahůdkovým koncem, který prostě neuhodnete a já osobně jsem ho pět minut rozdejchávala. Dvojka sice má svoje chyby, ale rozhodně stojí za vidění. ()

Jordan

Väčšia, akčnejšia, pirátskejšia. Jednotka nasadila vysokú latku a v dvojke sa ju podarilo minimálne dobehnúť. Jacka Sparrowa, jeho excentrický výzor, jeho hlášky, jeho charakter a všetko s ním spojené nemožno nemilovať a Johny Depp v tejto postave vlastne postavil celý kult, zábavnosť a návykovosť Pirátov z Karibiku. Tým samozrejme neberiem kredit ani skvelej hudbe a motívu, ktorý svojou chytľavosťou a pompéznosťou nezaostáva za hlavnými hudobnými motívmi Star Wars, Harryho Pottera či Indiana Jonesa. Rovnako výprava, ktorá sa predvádza a je to len dobre a Verbinski, ktorý robí čo môže a niekedy mu to ide - hlavne v tých akčnejších pasážach - viď trojšermiarsky súboj na mlynskom kolese a v podstate celá ostrovná pasáž naháňania sa za kľúčom a truhlicou. Keď pridáte naozaj vydarený casting a efekty (Davey Jones) a ak náhodou máte takú od detstva vrytú vášeň pre pirátov, ako ja, tento film (a celú túto ságu) si vychutnáte. Odporúčam však v kina (či min. v domácom kine na blue ray)! ()

Anderton

Pôjdem proti prúdu, ale mne sa dvojka rozbehnutej série zdala po všetkých stránkach lepšia, ako rozpliznutá prvá časť. Výprava je mohutnejšia, fóry a Depp fungujú lepšie ako minule, scenár je trochu prepracovanejší a Verbinski už začína mať látku v krvi. Ani mi nevadila dĺžka, pretože film ponúka v každej svojej pasáži nejakú vizuálnu atrakciu, takže nemá kedy začať nudiť. Najlepšia časť série. V tomto duchu to malo pokračovať ďalej. ()

Frajer42

Já vám nevím, já tuhle sérii prostě hltám plnými doušky. Perfektní atmosféra sympatické postavy zahrané výbornými herci. Johny Depp naprosto precizní. Jeden z nejlepších soundtracků poslední doby. Abnormální efekty. Kdo by se u takového filmu měl čas zaobírat nějakými zbytečnosti, jako je například příběh? :) * * * * ()

boshke

Ze začátku Piráti ještě (u)jdou (ostatně jako jednička), pak je to však hodně, hodně slabé. Kdybych si den dva poseděl s palcem v puse, jistě by se mi z něj podařilo vycucat lepší příběh. No, příběh. Spíše jakési chatrné mostíky mezi divácky vděčnými scénami jako "zábavné" eskapády hlavních hrdinů na ostrově jebnutých domorodců či brilantní scéna s šermířským soubojem na uvolněném mlýnském kole (WTF?) pádícím svahem dolů, umně se vyhýbajícím všem stromům. Všechny ty zrůdy v čele s Jonesem mne tedy také nijak nerajcovaly. K tomu můžeme ještě přičíst třeba tu demenci, kdy hned na začátku filmu Sparrow riskuje život, aby získal obrázek klíče; jsem si jist, že není třeba mít na kusu hadru namalované to, k čemu chci doplout... Ale co, miliardu na tom Disney utržil, takže jistě panuje spokojenost... 40% ()

Kothy

Líbilo se mi snad to víc než 1. Davy Jones tomu dává tu správnou šťávu. Celá jeho loď je super a hra na klavír svými chapadly famózní. Mít na povel Krakena taky není k zahození. Nejpůsobivější je asi souboj na kutálejícím se mlýnském kole. "Je to klíč. Ne. Něco mnohem lepšího. Je to nákres toho klíče." :D ()

Sašenka165

Jednička je jednička, co si budeme povídat. Dvojka ale celkem ujde (když se bláhově domníváme, že po ní bude následovat úžasná trojka). No, co říct... Depp exceluje, Bloom je modelka a Knightleyová je krásná. ---- Celý film vlastně táhnou dvě dějové sekvence. 1. indiáni - ty musím pochválit a 2. souboj o Truhlu mrtvého muže - ten také musím pochválit. Tyhle dvě kapitoly filmu by se teoreticky mohli zapsat do dějin filmu, jako jedny z nejlepších a nejzábavnějších vůbec. Bylo to však trošičku překombinované a zcela to ztratilo kouzlo roztomilé jedničky... ()

swamp

Překombinovanost nadevše, stále stejný Depp (jak v nějakém animáku..), Bloom nudný, Bill Nighy výborný.. ale ani ta Keira mě tak nějak už nedostala. A ta délka..proboha! Postav tolik, že už jsem po chvíli nevěděl, kdo je kdo (tedy kromě 3 hlavních postav a asi 2 vedlejších:D).. ale konec byl zase o něco lepší a nalákal na trojku, od které bohužel očekávám, že bude nejhorším dílem série..kéž bych se pletl. ()

nash.

Kdybych měl své pocity shrnout a trochu nadsadit, řekl bych, že scéna souboje na mlýnském kole je skvěle zábavná, jen si nejsem jist, jestli kolem ní bylo nutno natáhnout dvě a půl hodiny dlouhou vatu plnou samoúčelných atrakcí. Některé momenty Jacka a Elizabeth jsou výborné, ale slibují mnohem víc než nakonec tvůrci dodají. Keira je překvapivě dobrá, Bloom viditelně upozaděn a Depp co mu síly stačí grimasami a jinými skopičinami oživuje přemíru místy podivně bezradného plkání. Otázkou je, zda to stačí. Jistě, je tu navíc ještě spousta akce, ještě víc pirátů a ještě podivnějších týpků, ale nic, co by nebylo, a lépe, k vidění už v Černé perle. Zkrátka nepříliš originální zato patřičně velkolepá ptákovina, která pouze nafukuje a ředí původní podívanou. ()

Ratemus

Jistě o mnoho lepší, než první díl, více akce a zábavy, skvělý Bill Nighy předvádí úžasný výkon, celkově je film velkolepější a baví víc, Hans Zimmer je borec a Johnny Depp jde ještě více do role nezapomenutelného Jacka Sparrowa. ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

10.07.2011

Luxusní protivník pro Jacka Sparrowa

Luxusní protivník pro Jacka Sparrowa

24.02.2010

Upřímně, po scénáristickém guláši v dvojce a trojce Pirátů z Karibiku budili Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides spíše obavy. Tím spíš, že i čtyřku napsali staří pachatelé Terry Rossio a Ted… (více)

S kolty na upíry

S kolty na upíry

18.12.2008

Tento týden jsme psali výhradně o komiksových adaptacích. Dnes tady pro změnu máme... ehm, komiksovou adaptaci. Korejskou „mangu“ Priest (u nás vyšla jako „Kazatel“ – pozor, nezaměňujte s Preacherem,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky