Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

deLaFere

Výborně a syrově natočeno. V poslední době si všímám, že podvědomě úplně vymazávám špatné a nezajímavé snímky, prostě si je nepamatuji, to se mi nestávalo. Tohle je ovšem film, který si pamatovat budu. Na to, že se v podstatě jedná o snímek z Ruska, respektive SSSR a s Rusy má minimum společného, je obraz doby fakt dobrý. Neschopní aparátčícíi v kontrastu s poctivým člověkem, vše korunované scénou uznání ze strany FBI. Film nenudí ačkoliv v něm není akce, je opravdu dobrý, velmi doporučuji. ()

danny_21

Výborné, ikdyž ne kompletní ( co se týče Čikatylova chování ), zpracování pátrání po sériovém vrahovi především dětí v byrokratické a ideologický zmachinované matičce Rusi, díky kterému se podařilo dotáhnout do konce až po změně režimu. Tísnivá atmosféra, výborné herecké výkony podporují dobrý dojem, i když na produkci HBO je ta televize znát až moc - 75 % ()

BaruM

"Proč? Může jít o gang. Náš systém je bezchybný, vrazi zde neexistují. Prověřil bych všechny gaye.. " uff to je vážně neuvěřitelné. Jak kvůli aroganci a nepřijetí skutečnosti, umírali další oběti. Celá sebranka z kanceláře od kulatého stolu mě bavila i deptala. Když se zaměřím na scénář filmu, tak je vážně skvělý. Ukázka průběhu případu, co nejvíce podle skutečnosti. Pro mě jeden z nejlepších filmů o skutečném sériovém vrahovi. ()

Inozuka

Zpočátku jsem jako obvykle pochyboval o možnostech americké produkce zachytit sovětské a ruské reálie, ale musím přiznat, že tentokrát se to celkem povedlo. Je tu sice pár klišovitých scének, ale celkově je tenhle film opravdu dobře a střízlivě natočen s přesvědčivými hereckými výkony. U Donalda Sutherlanda nebo Maxe von Sydow bych ani nic jiného nečekal, překvapil ale i Stephen Rea a Jeffrey DeMunn, který jakoby Čikatilovi z oka vypadl. A ač tvůrci záměrně vynechali gore detaily vražd téhle stvůry, je film opravdu hodně děsivý ... ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Veľmi dobrý spracovaný film. Nechýba mu nič. Je tu dávka napätia. Atmosféra je síce kolisajúca ale to sa občas stáva, keď chcete film podať čo najvernejšie a nepreháňať a prikrašľovať skutočňosť. Film má síce necelé dve hodiny ale mohlo to byť dlhšie. Mohla tu byť trochu viac rozvinutá minulosť A. Čikatila. Okrem tohoto asi nemám čo vytknúť. Herecké výkony sú skvelé. Hudba je tiež dobrá. Príbeh je pútavý a hlavne na konci je podanie dosť informácií. Film o najznámejšom ruskom vrahovi je veľmi dobre spracovaný. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

chlebo

Ťažko povedať, čo bolo z Občana X najlepšie - či sledovať postupy a snahy vyšetrovateľov, boj detektíva, ktorý sa snaží prípad doviesť do konca s absurditou systému alebo postupné vzájomné získavanie si dôvery a rešpektu s nariadeným. Ako TV film úplne prekračuje očakávania , hoci sa menej venuje vyčíňaniu Čikatila, o to intenzívnejšie ukazuje prácu celého tímu ľudí, ktorý sa pričinil o jeho dolapenie. Až zamrzí tá krátka stopáž, vedel by som si to predstaviť o hodinku dlhšie, bolo by sa o čom rozprávať. ()

Sebastianek1

Nezapomenutelný film o hledání vraha, lidské zrůdy, v Sovětském svazu, kde kriminalita neexistuje. Televizní film, dlužno dodat, že velmi dobrý. ()

LuW

Výborné ztvárnění vyšetřovacího procesu plného táhnoucích se frustrujících byrokratických smyček tehdejšího Sovětského svazu. Herecky to bylo příjemně uvěřitelné, Čikatilo byl slizky úchylnej, Rea se zažral do vyšetřování jako profík a Sutherland byl takový soudruh klaďas :) O hvězdičku u mě přišli jen kvůli pár takovým scénkám, kde to prostě amíci nedali a potřebovali tam propašovat trošku z toho svého (třeba tleskající dav na konci, to bych chtěla videt v Rusku) ()

papadoce

Skôr televízny film než blockbuster a skôr dráma než thriller, veľmi komorne natočená, bez okázalej akcie, či bez dramatických krimi momentov. Proste iba sledujeme od začiatku jasnú a jednoduchú štruktúru. Na jednej strane vieme kto je vrah a ako svoju “živnosť” vykonáva, na strane druhej sledujeme postoj socialistického režimu ku policajnému vyšetrovaniu, LGBT komunitám, či podozrivým straníkom. Hviezdu si určite zaslúži autenticita prostredia, občanov sovietskeho vidieka ako aj straníkov. Autenticita straníkov je o to pozoruhodnejšia, že to točili Američania s americkými hercami. Celkovo som asi od toho čakal omnoho viac vzhľadom na miestnych 80 percent, ale… . Akože vôbec to nebolo zlé, len som čakal iné. Samotné Aďove činy mohli byť natočené aj ďaleko eRkovejšie, ale uznávam, že to by mohlo pôsobiť možno až úchylne. Zvláštne sympatickí sú ústrední hrdinovia vyšetrovacieho tímu, ktorí museli zvádzať dlhoročné boje nielen s nepolapiteľným Chikatilom, ale snáď ešte väčšie s režimom a nekompetentnosťou mocných, ktorá pramenila najmä zo slaboduchej a slepej ideológie. Sympaťák (už klasicky) bol aj veľký Max v roli psychiatra, ktorý dokázal Aďa Chikatila popísať do absolútnych detailov. Príbeh je aj na desať hviezd, ale film je tak na dobré tri. Ja dám ale nakoniec štyri a to jednak pre všetko pozitívne čo som napísal vyššie a jednak za svojský štýl, ktorý si tvorcovia zvolili pre opísanie ohavnej histórie. Inak, zamysleli ste sa niekedy nad tým, že horšie než zomrieť samo o sebe, je zomierať v tak hroznom strachu a beznádeji? A teraz si predstavte, že ten strach, bolesť a beznádej zažívali deti. Guľka do temena bola to najmenej čo si ten ch*j zaslúžil. Pre toho kto nevie, kapela Vanessa nahrala skladbu Chikatilo na svojom albume Monogamy a myslím, že už ich text je viac ako strach šíriaci. Je desivé, že také bytosti naozaj existujú. Sloha 1: “Voice in the distance, sounds like a mother's cry, shadow in the station, your turn to die. Somebody lights a candle, somebody lights a lust, ashes to ashes, dust to dust.” Sloha 2: “The sky is red, the sky is gold, somebody's dead, fear untold. Star of your karma, shines like a kitchen knife, you as a victim, in the next life.” Sloha 3: “The sky is red, the sky is gold, I hear the voice, who is to blame. Voice in the distance, sounds like a mother's cry, shadow in the station, your turn to die.”Záver: “Somebody's dead. Somebody weeps.” ()

kolik27

Něco přeplácaného tento snímek určitě neni. Film ukazuje naprostou zvrhlost vraha dětí, který masturbuje při zabíjení. Nemohou ho dopadnout, z důvodu ruského režimu, který ignoruje žádosti vyšetřujícího detektiva. ()

hackstolle

Cloveku, ktery mi doporucil tento film vdecim za hodne. Takze diky, Domino. Je to za posledni dobu asi to nejlepsi, co jsem videl. V Rusku jsem byl a dokazu si zive predstavit, ze tam doslo nejednou k takovemuto tragickemu, posetilemu pochybeni. A jiste vicekrat a mnohdy jeste k horsim. Ale to uz je asi geneticky spjato s timto narodem a presvedcenim, aparatem nebo chcete-li ideologii. Dost absurdni, krute a smutne ale je, ze i presto ruska garnitura hraje nakonec levou, jen aby nedostala odpovednosti. To se ale taky neni cemu divit. Vzdyt popel na hlavu se vychodne od Zemplinske siravy proste nesype a sypat nikdy nebude. Co se samotneho filmu tyce. Je skvely. Donald Sutherland na vybornou, Stephen Rea jakbysmet. Ale co predvadi ve filmu Joss Ackland alias Bondarchuk v roli oblastniho namestka KS pro ideologii, to se nevidi a hlava mi to nebere. Pohled "Ahmeda the Terrorist" mne jeho kukuc trochu pripomina. Nutno rici, ze Max von Sydow si taky zaslouzi pochvalu. Jinymi slovy, skvele vykony hercu daly za vznik moc hezkemu filmu. Osobne mam tyto typy filmu hodne rad. Rozhodne * * * * * . ()

jafuska

psychologický film o seriovém vrahovi, který zabíjel své vyhlédnuté oběti,jedním slovem zrůda, hlavní představitel vraha naprosto odpudivej, pro mě bylo zajímavé, jak bylo rusko neschopné zajít tak daleko, aby našly vraha ale byli tak zarputilý svou stranou, že odsuzovaly každé nové metody, které se objevily, ale proč mě to překvapuje to je pro ně typické, že chtěly všechno ututlat,ačkoliv je to film ze starší doby, přesto to mělo napětí, hudba taky fajn, tady tomu není nic moc vytknout, jen ty zastaralé metody Ruska k vyšetřování to nepřekousnu bohužel ()

me_george

Sice jasně televizní, ale vynikající. Chytré, napínavé, sem tam dokonce nějaký ten wisecrack. Vlastně mi to maličko připomíná noir filmy :-) ()

Bigwave

Ukázka jak neznámé televizní snímky mohou předčít kde jaký komerční film. Občan X je sice film, který je průhledný již od začátku, však na celém příběhu to neubírá. I když divák ví po pár minutách, kdo je masový vrah. Pokrytecké ideologické myšlenky SSSR jsou tím to dějem naprosto prosyceny. V SSSR nejsou masoví vrazi, zatýkejte gaye! Absurdní. ()

PeterFLJilek

Kto čaká krimitriler, tak bude sklamaný, kto má rád televízne detektívky pripomínajúce skôr inscenácie, teda je v nich trochu divadelného ducha, príde si na svoje. Aj keď film trošku zjednodušene podáva obraz Sovietskeho zväzu v sivastej podobe, kde sú komunistickí pohlavári jednoznační zlí a hlúpi a vyšetrovateľ je akosi nestranícky, teda múdry a dobrý a všetci tí ľudia naokolo vyzerajú ako z gulagu, toť zopár západných stereotypov o východe, je to zaujímavé spracovanie skutočného príbehu sériového vraha Andreja Čikatila. Dať mu však formu spomenutého krimitrileru, vymyslený Hannibal Lecter sa môže skryť. ()

Olafsson

Vysoce kvalitní snímek, který stojí na vynikajících výkonech hvězdného hereckého obsazení.. Rea, Sutherland, DeMunn a von Sydow předvádí herecký koncert ke kterému nepotřebují triky, milionové exteriéry ani expresivní násilí... ()