Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

JohnMiller

Toto bol prvý kúsok ktorý som videl zo série Rambo.. čakal som nejakú poriadnu strielačku ktorá by sa dala porovnať s takým Komandom. Ale ono to hrá úplne inú ligu, samozrejme krvi a násilia sa tu dočkáme, to nepochybne ale má to veľmi zaujímavé vnútorné existenčné myšlienky ktoré majú nesmierne ďaleko od nejakej vyvraždovačky rákosníkov v hustej džungli. ()

Kuzlo

Som potešený, že R4 nie je "lacným" pokračovaním stojacim na sláve predchádzajúcich dielov. Trochu som sa obával, že bude film na mňa príliš plný neprestávajúceho strieľania a zabíjania. No na konci som sa pristihol pri myšlienke, že záverečný boj mohol byť dlhší... ÁNO, opäť jeden vydarený akčný film. ()

higuain

Sly režisér exceluje. Návrat Johna Ramba boří a překonává všechna očekávání stejně nekompromisně, jako Rambo ve filmu láme kosti a prolejvá tuny krve. Bez debat nejlepší díl. ()

Skip

Po posledním Rockym jsem měl docela obavy, co Sly provede se svým dalším velmi populárním hrdinou. A ejle, je z toho parádní akční film, hodně střelby a destrukce lidských těl, žádné velké moralizování, psychologie postav načrtnuta jen natolik, aby bylo divákovi jasno. Tak to má být, tak to mám rád. A hlavně se nakonec nekonal žádný předlouhý souboj největšího klaďase s největším záporákem, kdy klaďas nejdřív dostává pořádně do těla, pak se zberchá a odrovná záporáka. Kdepak, tady bylo hotovo raz dva a je to tak jedině dobře. ()

Tygrys

Čtvrtý díl Ramba to jsou ty pravé jatka. Pokud někdo občas nostalgicky zavzpomíná na akci ve filmech z let osmdesátých může tento Stalloneho snímek být pro něj tím pravým. Navíc prostředím se čtvrtý Rambo velmi podobá mé nejoblíbenější dvojce takže není co řešit. ()

dee-key

300:Bitva u Thermopy + (Kill Bill x Umučení Krista) x Rambo1,2,3 a to celý znásobený nějakým dobrym filmem z Vietnamu. Takovej je novej Rambo. Plnokrevná akce. Nepřátelé létají vzduchem a šedesátiletý otec akčních hrdinů si opět zepěje s kulometem píseň smrti. Jděte do kina a svezte se na masakrální jízdě spolu se Stallonem. Budete příjemně překvapeni, až Vám výstřely a cvakání uzávěrů rozemelou ušní bubínky na kaši. Rambo vládne, juché. ()

Fanucci

Masakrální akce, výborné efekty, nulový příběh, tradičně nemluvný Sly kosící nepřátele tentokrát v "Burmě":-) Mně to ten večer v kině sedlo, dostal jsem přesně co jsem chtěl. Hlavně scéna s šípy je skvělá. Naopak zklamáním bylo příliš rychlé zúčtování Ramba s hlavním padouchem:-( 70% ()

Genryuusai

Pěkné. Není to podle mě sice úplně klasický akční film, ale klasický Rambo to je. Ze všech pokračování nejpodobnější jedničce a to je jen dobře. Mohlo to sice být trochu delší, ale to je asi tak jediná vada, kterou na tom vidím. ()

kinderman

Křesťanský humanitární pracovník ukřižovaný ve výběhu zdivočelých prasat. Smrt "tisíckrát" jinak, a vlastně "stokrát" stejně. Intenzita zvuku (hudba, efekty) srovnatelná s rockovým koncertem stráveným s hlavou v reprobednách. Nesmrtelný Goldsmithův ústřední motiv. Duchovní film podle S. Stallona. Divný pocit z toho, že si všechnu tu neskutečnou řezničinu vlastně docela užíváte. Ale na čtyři (rozuměj: hvězdičky) s vámi tentokrát nepůjdu. ()

kalap

John Stallone Rambo Sylvester vo Svojich rokoch ? ukázal,ako by mal vyzerať Akčny,Dráma,Thriller,ktorou jedinou malilinkou chybičkou bolo,že bol krátky,ale to asi preto,že bol tak dobrý. ()

Petroff odpad!

Čistokrevnej shit, opravdová sračka po všech směrech. Hrůza, ať se na to podívam zleva, zprava, shora, zdola... Přiznám, že jsem to viděl tak napůl, jedním okem... naplno bych to totiž nezvládl. Kdyby to alespoň bylo nějak veselý, nebo já nevim. Je to hloupej, tupej, debilní, strašnej a vůbec zdaleka nejhorší filmovej odpad, co jsem za poslední rok viděl. A to jsem fakt viděl jen průběžnou půlku, přičemž rozhodně se nebojim toho, že by mi uteklo něco zásadního, z čeho bych snad měl mít požitek nějak vylepšenej. Filmy s takhle dementnim průběhem a vůbec všim byly nahrazeny PC hrami, na tohle se nedá koukat, hrát by se to dalo, ale jen na to pasivně čumět, to určitě ne. ()

Eldrick

Nemá to ten feeling a atmosféru prvních dvou dílů, za což může taky absence zesnulého Goldsmithe na pozici skladatele hudby, ikdyž všechna čest Brianu Tylerovi, který se pochlapil a Jerryho téma, nezkurvil, nýbrž pěkně inonoval - bohužel hlavní motiv je použitý pouze na začátku a na konci filmu. Naštěstí mají ty neskutečně krvavý jatka taky jistou poezii. Bohužel vygradovat závěr se Slyovi příliš nepovedlo, a xichty, který na sebe zůčastněný házej, jsou přinejmenším dost patetický. ()

GILLWANDER

Rambo IV je spomedzi všetkých častí rozhodne najlepšia časť. Možno i preto že sa toho chopil sám Stallone, ktorý vsadil radšej na citu založenom deji. A ako vidieť, vyplatilo sa mu to. Pre mňa bez debat najlepší Rambo. A to vo všetkom. ()

dyfur

Nebolo to zlé,ale ako mnohé iné 4-ky (Indiana Jones,Smrtonosná pasca...) už to nebolo ono. Príbeh na aktuálnu temu -ale ...no nie je to ono... a Stallone má už svoj vek i ked sekáč je to stále. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)