Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Mihail123

Stallone sa vrátil a po Rockym vzkrieskil aj Ramba. A vrátil sa poriadne brutálne. Nový Rambo je tak povediac nezávislý film v ktorom Rambo porcuje svojich nepriateľov na kúsky. Jedinou vadou je, že film je príliš krátky. ()

Tomesh

Po loňském Rockym se měl pocit, že Sylvestrovi začínaj docházet prachy a tak racionálně křísí staré legendy, aby nebyl závislej pouze na starobním důchodu a mohl si ještě trochu vyhodit z kopýtka a případně zalepit svoje zraněný ego. A víte co? Kašlu na to, ať si.. Tohle je totiž nářez, totální groovy, naturalistický jako prase. Velice primitivní scénář, ale na to sere pes. Neuvěřitelný, že ve svých letech na to civím s vyplazeným jazykem a hltám každej záběr. Pravda, Sly má pazoury pořád nařvaný, ale triko už nesundá, což mu nemůžeme mít za zlé.. Teda ne, že bych byl teplej, ale jen mě zajímalo, jak ve svejch letech vypadá. I když je mi jasný, že tam před každým záběrem driloval bicáky. Taky se svým strnulým, věčně nasraným až ublíženým ksichtem toho moc neuhraje (ono, kdy uhrál?), ale u tohohle frajera se to neřeší, hlavně aby měl dost nábojů a pořádnej rotáčák a nebo bojovej luk, se kterým střílí takovým způsobem, že se kadencí téměř blíží k AK-47, apačové jenom čumí.. ()

Všivák

Totální jatka, které jsou brány docela vážně. V některých scénách mi až zatrnulo (viz. vyvraždění vesnice včetně malých dětí). Tenhle film rozhodně není pro všechny, protože i mě, otrlejší povaze se docela hůř vydýchával, ale natočen je skvěle. Johnovi to pořád rychle běhá a delší stopáž by mu určitě neškodila. ()

PetrPan2

Pravda, kvalitní zabíjacká jatka, ale už to není onen krvavý sen osmdesátých let. Navíc mi jaksi chybí i původní hudba, která Rambovi propůjčovala jistou sadistickou vznešenost :o) ()

Tomatáš

Čtyři* dávám pouze z nostalgie na první díl, který je, jak to bývá, nepřekonatelný...Tento film je bohužel postavený na vodě a zas tak moc mě už nezaujal..John Rambo forever.. ()

Krysa SPK

Cisterny krve, kýble vnitřností, tuny bláta a miliarda vystřílených nábojů. John se nasral a vystřílel půlku Barmy. Dobře udělal, byli to pěkný madrfakři:-) Poctivá řezničina a důstojné zakončení(?) legendární ságy. A vynikající hudba! ()

Hennesy

Stallone zostarol a s ním aj John Rambo. Vôbec to však nie je na škodu, pretože z Ramba sa na staré kolená stal poriadny drsňák (nie že by predtým nebol:) o čom svedčia mnohé, ale ozaj mnohé explicitné scény odtrhnutých končatnín, prestrelených hláv a pod. Tentokrát sa však film vôbec nezaoberá akoukoľvek psychológiou postáv a aj motívy sú iba zľahka načrtnuté. Žiadne morálne posolstvo sa nekoná, Rambo si urobí svoju robotu a to je všetko. Celý dej vlastne vyplnuje nonstop akcia v štýle: Civilov zajali v Barme, jediný kto im môže pomôcť je Rambo, a ten po krátkom váhaní nabehne do tábora, rozstrieľa alebo inak efektne zneškodní aspoň 100 vojakov a odíde....ale ja mu to sakra žeriem!! ()

Danny F.

Rambo 4 se autenticky blíží reálnému světu. To co se objevuje v tomto snímku se děje v reálném životě. Dobře představeno násilí a bolest zajatců v táborech. Nejrealističtější pokráčování od předchozích dílů. * Rambo: Do pekla a zpět je film režírovaný podle vlastního scénáře Sylvesterem Stallonem, jenž v něm hraje hlavní roli. Snímek je považován za nejkrvavější v celé sérii, celkově ve filmu zemře 236 lidí. Sám Rambo zabije 83 záporných postav, které mají na svědomí 113 mrtvých. Děj filmu se odehrává na území Karenského státu v Barmě, kde vládnoucí vojenská junta provádí genocidu místních obyvatel. 100% ()

Master19

Smršť od začátku do konce. K vydechnutí mohou posloužit jen víceméně prázdné dialogy, ale kvůli nim tu Rambo není a nikdy nebyl! Vůbec jsem to nečekal, naopak. Chtěl jsem si už navždy zachovat ten nepopsatelný pocit ze třetího dílu, který Johna stavěl daleko před všechny jiné zlobijce, ale Rambo je zpět a opět si nebere servítky, nechodí kolem horké kaše a jde si přímou cestou dál. Žádný květnatý děj, ale řežba a zase řežba. Moc pěkně natočená reminiscence poctivých akčňáren, na kterých si mnozí jiní vylámali zuby. V neposlední řadě kladně hodnotím i výběr prostředí, prostě paráda, jsem maximálně spokojen. ()

shantim

Dobrý film. Ale více než umění, naléhavost nebo herecké výkony tu působí nostalgie. Pořád si pamatujeme toho neústupného hrdinu z předešlých dílů, a tenhle hrdina nás nikdy nezklame. Ani tentokrát ne. Ale... Zatímco poprvé to byla bomba, podruhé to šlo, potřetí už jsme věděli, co čekat, tak počtvrté se jen bavíme a srovnáváme s předešlými díly. A to i přesto, že po tak dlouhé době, a s hrdinou, který je starší a se světem více smířený (naštěstí ne úplně). 75% ()

VasaX

Žádné překvápko se nekoná, ale ani zklamání. John nám předvedl totálně klišovitý scénář, avšak perfektní surově syrovou akci a masakry ve velkém. Tři hvězdy jsou zcela na místě a teoreticky by se v rámci žánru dalo vážně uvažovat i o čtvrté. ()

Aven

Wow, tak takový masakr jsem teda vážně nečekal, Sly dokázal přenést na plátno obrovské množství brutality, krve, akce a adrenalinu, až se mi tomu nechtělo věřit. John Rambo dává na frak hodně velké přesile a přitom nepůsobí jako neprůstřelný hrdina, nemele rádoby vtipné hlášky a díky tomu je pro mě jeho postava svým způsobem uvěřitelná. Ještě lepší film než závěrečný Rocky a naprosto důstojné završení série (pokud je to vážně poslední Rambo). ()

Millanium

Film, který zachraňuje a dokonce předčí celou sérii. Děj jde sice opět ve stejných kolejích a nedá se očekávat nějaká složitější zápletka, ale divák, který touží po akci si přijde na své. Sylvester Stallone je opravdový akční hrdina a je vidět že společně s pátým Rockym Balboou nešlo jen o ždímání zaběhlého tématu, ale výborná pocta oběma sériím. 75% ()

Trustme

Na konci afgánské mise říká Trautman Rambovi: "Nerad to říkám, ale pravda je, že trochu měkneme". Rambo se zahledí do dáli a jízlivě odpoví: "Možná jen trochu, pane. Jen trochu..." O devatenáct let později tuhle větu bude mít na paměti! Stallone pro návrat Legendy musel přijít s něčím co by jeho životní filmovou postavu důstojně, bojovně, akčním pojetím ozvláštnilo a nabralo drajf k zmlsaným divákům 21. století. Zároveň bylo třeba dodržet schéma Rambo trademarku: Prosba o pomoc ve válečné zoně - důvod k pomoci - finální eliminace půlky armády nepřátelské země - nůž, luk. Sylvester Stallone vyslyšel své fanoušky na internetových diskuzích a natočil něco, co nemá v akčním filmu obdoby. Použil surovou dávku brutality pro nepřítele z barmských pekel. Sledujeme tak Ramba jako muže, který moc nemluví, ale když promluví jeho hlas láme stromy i oponenty. Jeho krk a paže v brunátném naběhnutí žil ve válečné agonii. Film trvá pouhých 90 minut a z toho 10 minut jsou titulky. Přesto po prvním zhlédnutí, vydýchání, si řeknete: Kurva, to byl nářez!!! Styl tohoto filmu je ojedinělý svým podáním a odvahou ukázat násilí, boj a zlo až do morků kostí. Možná jeden z mála filmů, kde je až na krev ukázána síla zbraní - Školákova nejvýkonnější ostřelovací puška Barret či legendární masakr Ramba za asistence kulometu Browning. Velkolepý návrat a vymazlený, vysněný film v hardcore provedení pro action movie fanoušky! ...."Ty víš, kdo jsi... Z čeho jsi ukován. Válku máš v krvi..." ()

Wade

Rychlý, drsný, brutální a hlavně strašně pohodový akční film. Celý film jede v neskutečném tempu, takže se divák nemůže ani chvíli nudit. Rozhodně můžu napsat, že mě film překvapil.  80% ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)