Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Triple H

Raz v telke sa to dalo kuknúť, ale to je asi tak všetko. Na rozdiel od Rockyho tu absentuje nejaká hmatateľnejšia nostalgia a hodila by sa, lebo dej bol ošúchaný ako desaťročné nohavice. Filozofické dialógy medzi Rambom a blondínkou ako keby vyleteli rovno z Horúcich výstrelov a niekedy boli skutočne ukážkovo blbé. Ale akcia bola spravená veľmi slušne a tempo držalo obstojne po celú dĺžku. OK. ()

hans500

Čistokrevný akční film s desítkami mrtvol a hektolitry krve. Žádné megalomanské efekty, akce ve stylu 80. let, po technické stránce perfektně natočená. Scénář minimální, většinou pouze hlášky, příběh téměř absentuje. A protože si Rambo 4 na nic nehraje, tak svého předchůdce výrazně překonává, škoda že se nedostali trochu prostoru postavy, ale tím výhrady končí. ()

miguel_111

Drsnejší, brutálnejší, akčnejší Rambo ako predchádzajúce diely série. Síce Sylvester Stallone už má svoje najlepšie roky určite za sebou, ale týmto snímkom určite dokázal, že ešte nepatrí do starého železa a že s ním máme ešte počítať. Strhujúca akcia vygradovaná výbornou hudbou Briana Tylera. Pre mňa 80% ()

Vecko99

Podařené pokračování akční legendy jménem John Rambo kde již nebojuje sám, ale pomáhá mu tým najatých žoldáků, což filmu dává nový rozměr. Škoda krátké stopáže, protože John neměl šanci ukázat vše co v něm je. ()

chelseaman22

Dost chabou zápletku si Sylva vymyslel! Sekta mimoňů jede duševně pacifikovat Rudé Khméry. Sylva zarputile odmítá členy této sekty vyexpedovat do Barmy, avšak když spatří blonďatou mimoňku, tak testosteron udělá své. Vesničané v Myanmaru poslouchají kvákání mimoňů ohledně Bible, aniž by měli "šajna vo co teda go". Působivé porcování trupů těl je příjemnou novinkou oproti minulým dílům (stejně tak upgrade Sylvy na Legolase 2.0.). Barmská zábava: Běh chudáků rýžovým polem s náhodně rozmístěnými minami. Až budu chtít žít výlučně zdravě, tak si Sylvu koupím domů - jeho ruce jsou perfektní a 100% ekologické odšťavňovače (tělních tekutin). Závěrečný výbuch britské proti tankové pumy je fascinující. Stejně jak říkal POMO - "Po veľmi, ale veľmi dlhej dobe mi bolo ľúto že nejaký film, v ktorom ide iba o zabíjanie, netrvá dlhšie". 86% Celosvětový výdělek k 14. 4. 2013: $113,244,290, což je 2,26 násobek budgetu..........1,540. nejvýdělečnější snímek historie ()

adams89

Že ještě stále nepatří do starého železa nám Sylverter Stallone dokázal už minulý rok, kdy nás mile překvapil povedeným zakončením Rockyho. Po posledním rozporuplném válčení v Afghanistánu si i Rambo říkal o důstojnější zakončení. A vskutku, čtyřka důstojným zakončením opravdu je. Český podtitul Do pekla a zpět vystihuje naprosto vše, co se na plátně stane, protože vyobrazená situace v Barmě se tady jinak než peklem ani nazvat snad nedá. Svojí brutalitou nad předešlými díly i ostatními akčními filmy nový Rambo hodně vyčnívá a ne každému se bude tímhle zamlouvat. Milovníci přímočarých akcí si ale přijdou na své, když se uprostřed filmu Rambo spolu se skupinou žoldáků vydá na záchranou misi s cílem osvobodit zajaté misionáře. Jejich cestu samozřejmě lemují desítky mrtvých barmských vojáků, což vzhledem k jejich nesmyslnému vraždění vesničanů na začátku jen přivítáte. Krvavé finále mě překvapilo svoji velikostí, ale na druhou stranu mi vůbec nepřišlo naivní, jako to na konci trojky. Na hudbě už tentokrát nepracoval Jerry Goldsmith, to ale v žádném případě nevadilo, protože na soundtrack Briana Tylera ještě dlouho nezapomenu. Jediné, co mi v novém Rambovi tak trochu chybí, jsou nějaké ty emoce, které v posledním Rockym nechyběly. S výsledkem jsem však vcelku spokojený a už teď jsem zvědavý na následující Stalloneovy role.70% ()

Magneto

Ramboooo!!! Yeah!!! Prekvapenie roka. Film od ktorého som čakal úmornú nudu sa ukázal byť krásny v celej svojej jednoduchosti. Nikdo sa tu na nič nehrá,na začiatku je chladne vykreslená situáciu, sú predstavený "bad guys" a "good guys", Rambo je ukázaný ako totálny cynik který má všetko a všetkých v paži, objaví sa nečakaný zvrat a potom už len totálne krvavá a surová akcia. Jednoduchá vec, podaná jednoduchým sposobom, bez zábran. Pre mňa totálna stovka!!! Stallone natočil super film, osobne sa mi to páčilo viac ako jeho ukecaný Rocky Balboa...Posledné 4 minúty filmu sú pekným ukončením "ságy" a myslím si že dostojnejšie sa to ukončiť ani nedalo. ()

Sfinkter

Naprosto odlišné od předcházejících dílů a taky nejlepší. Rambo dozrál a vedle pekelných jatek, jaké jsem snad nikde neviděl, se do 80 minut vejde i nějaký ten děj. Rambo zůstává hrdinou a Sly si ho vychutnal hodně moderně. ()

Mrkvič

Neskutečnej mazec. Tam kde klasické filmy končí s tím, že vítězí přátelství, láska nebo spravedlnost, nám Sly ukazuje, že kde nezasáhne proti kruté nadvládě ještě krutější odplata, nemůže být znovu dobro. Tohle nejde brát vážně, protože té brutality je fakt moc. Ale ve výsledku s mlčenlivým nadopovaným staříkem, je to neskutečná prdel! ()

Jizni Tlapa

Žádné zbytečné kecy, žádne servítky, žádné okliky, jen tvrda akce!Surově brutální kamera, akce,akce akce..To je Rambo nebo Lodník, jak je libo!.-) Víc nelze dodat, víc nelze očekávat!!!..."zasraný pánbíčkáří...." ()

žvanimírek

"Any of you boys want to shoot, now's the time. There isn't one of us that doesn't want to be someplace else. But this is what we do, who we are. Live for nothing, or die for something. Your call. " A v tomhle duchu tvrdej slov ceděnej skrz na půl zavřenou hubu Ramba se nese celej film! ()

DivX

Šlo vidět, že stařičký Stallone už nemá páru a jeho výkony musely být nahrazeny efekty (např. běh, zrychlená kamera). O to víc mě ale překvapilo, že se snaží stále točit. Sice už raději nesundává triko, oproti kusu hadru, který mu už po čtvrté stahuje vlasy. Film má dobrý děj a pořádnou akci. Efekty jsou na takové úrovni, že málo kdy poznáte co je realita a co je digitálně upraveno. 80% (DĚJ **** AKCE ***** DRAMA * EFEKTY **** ANIMACE *** HERCI ***) IMDb.com: 7,2/10 ()

DJ Rocco iNc

Táto časť je asi najlepšia, zo všetkých častí. Rambo je asi v doteraz svojej najlepšej a asi aj životnej forme, nabitý akčnosťou a chuťou vytrhávať hrtany z tela. ()

baruss

Škoda toho priživovania sa na Mjanmarskej genocíde... Epos o vojnovom hrdinovi, ktorý naneštastie nikdy neexistoval. Ale na druhej strane Sly je bezkonkurenčný.. ()

Mirokukii

Rambo je zpět. V nejsyrovější, nejbrutálnější a nejkrvavější podobě, v jaké se nám doposud Stalloneho ikonická postava představila. Pomalý úvod jakoby dával divákům tušit, že už na to prostě nemá, a že to tedy tentorkrát bude trochu jiné než dříve. Avšak jednoduchým a prostým dějem se postupně přidává na tempu a dostává Ramba tam, kde i přes pokročilý věk zvládá vše s přehledem, a předvede velmi dobře zpracovanou, napínavou válečnou řež. ()

dvopet

Film nabušený akcí od začátku až do konce? Ale kdež. "Příprava" trvá ukrutně dlouho (pravda, viděl jsem rozšířenou verzi) a až dojde na akci, je to k uzoufání nudné. Největší problém je asi v tom, že i žánrový film (v kontextu současné kinematografie) by mohl mít dle mého názoru alespoň kapku slušný scénář. Stallone by se měl radši držet odlehčenějších věcí jako Expendables, kde se nebere vážně. Alespoň ne tolik. ()

Lachtaan

Tam, kde jsem jásal nad kvalitami kultovní První krve, tam musím urychleně zbrzdit nadšení u Johna Ramba. Druhý nejlépe hodnocený díl série vypadal na pohled jako neutichající válečná řežba z neprostupné džungle, ale už jen pro svou minimalistickou stopáž ji nelze brát jako povedený akční film. Protože kdyby se zde vůbec nemluvilo a dočkali jsme se jen dvacetiminutového kraťasu, kde Stallone seká vedví barmské vojáky, nic by se nezměnilo. Mně tohle zkrátka nestačilo. ()

Beky

Do pekla a zpět, Rambo vás svez:)))!! Jmenuju se John Rambo. Můj životní příběh je prostý. Když jsem byl ještě mladý kluk, udělali ze mě mašinu na zabíjení. Potřebovali chlapa, který všechno vyřeže a nebude mít přitom příliš otázek. Vždycky jsem ale bojoval za dobrou věc, to jsem poznal, i když mé vzdělání je omezené na znalost lidské anatomie, všech zbraní a bojových taktik! Bylo mi jedno kde mě vysadí, pozabíjel jsem všechno co mi přišlo pod ruce!! Když už jsem všechny zabil, vypadalo to na klidný důchod. Ale já vůl se odstěhoval do oblasti, kde zuří už několik let občanská válka!! Zjistil jsem to však až po dvaceti letech, od nešťastného výletu do Afghanistánu ( mě se trojka ale líbí ). Těch misionářů mi bylo fakt líto, tak jsem se rozhodnul, že si trošku provětrám fajfky a předvedu se před tou kočkou co jim šéfuje...ňami, ňami!!:) Musim ale říct, je mi nějakých 62let, že jsem rád za zbraně tohoto tisíciletí. Všechno nějak líp vybuchuje a ty nový kulky nadělaj z člověka několik kousků krvavý flákoty, nemusim tudíž ani moc mířit, jedna kulka ze sta vždycky trefí!!! Po tomhle masakru si dám na chvilku oddych, lidi to prý těžce rozdejchávaj, docela je chápu, byly to hrozný jatka!! Mějte se fajn a kdyby něco, stačí zavolat jen heslo, Kačer...hůuu:)!!...80%. Jednou větou: Takhle by měl vypadat akční film s nulovým scénářem, výborná akce!! ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)