Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Jeand´Boa

Sly nám za poslední dobu předvádí, že už je možná řazen do starého železa, ale že na tom vůbec nezáleží, dokud se tam nezařadí on sám ... po výtečně udělaném Rockym se nám nyní představuje ve filmu, kterého jsem se tak trochu bál, že sklouzne do ubohého prolívání krve, ale je to trochu jinak ... ano, krev teče a stříká ...kusy těl poletují vzduchem, to jo ...ale není to styl přehnaných a trapných akčních snímků, kde náboje nedochází a řady nepřátel padají snad automaticky i když se v tu chvíli nestřílí ... v novém Rambovi jde o zážitek z bitvy ... vše působí dost reálně...tudíž i dost krutě, jak by mohl někdo namítat ... ale o to jde... stejně jako první Rambo poukazoval na hrůzy války, které si veterán prožívá v hlavě, (zatím) poslední díl poukazuje na ono násilí v Barmě a také na to, jak může být hra se zbraněmi nebezpečná ... ten film si na nic nehraje, on zkrátka vypráví ... ()

Jakubik

No tohle byl skutečně masakr ale zas na druhou stranu ten film musíte brát s nadhledem. Příběh je někde v průměru a je lehko předvídatelnej. První 1/3 se tváří hrozně vážně ale pak vypukne hotovej masakr a už se vezete. Vzhledem k velmi krátké stopáži se ani ne chvilku nenudíte. ()

maZSlicko

John Rambo neni vubec starej plesnivej dedek a ani nepatri do staryho zeleza..ba naopak,Ramba hreje touha vrazdit jak buh ,velkej navrat k super akcimu hrdinovi...Rozkouskovany,deravy tela,vybuchy bomb,lukostrelba,sprinty prez polni beh,a hlavne strelba z tezkyho kulasku nema chybu..a tohle vsechno v jednom filmu..Diky Slyi za tuhle lahudku... ()

Gixian

Snad i lehké zklamání. Při tom vysokém hodnocení jsem čekal jedinečný zážitek, který se bohužel nedostavil. Akce pěkná, krásně nasnímaná, přirozeně brutální... ale ten dějový obal kolem? Nechápejte mě špatně, vím že Rambo je čistý akční film, a mám akční filmy rád, ale přecijen je potřeba vystavět nejakou přijatelnou zápletku, ukázat kdo je tu ten hodný a kdo ti zlí, nechat děj gradovat až do místa, kde se zlo těch zlých stane neúnosným a nastoupí ti hodní, aby byly na ty zlé zaslouženě zlí, a v nějakém grandiózním finále jim zatli tipec. O toto se snaží i Rambo, ale bez úspěchu. Film má hrozně proměnlivé tempo, nektěré scény skoro uspávají, jiné jsou buď přehnaně zkrácené, nebo rovnou přeskočené, konec je jakoby useklý, různé časti děje/dialogů jsou nesmyslné. Celkově film vyznívá jako soubor nesouvisejících (byť krásných) bojových klipů. U mě tak 70% ()

hribisko

KRVAVISSIMO FORTE. Trochu mě to zaskočilo. Čekal jsem krev, ale tolik fakticky ne. Teda ne, že by mi to vadilo, to rozhodně ne. Sly se vysral na dobré mravy, ukázal násilí v celé své nepříjemnosti a dobře udělal. Zabíjení dětí, trhání těl, masivní průstřely, to všechno nám servíruje přímo na podnose. Žádné pokrytecké neviditelné zásahy s krvavým flekem na košili. Těžko se tomu chce věřit, ale on to dokázal. Dokázal vypreparovat samu podstatu Ramba (on zabíjet nechce, ale když už, tak se vší parádou) a hodit nám ji do klína. Byls dobrej, Johne (Slyi). ()

Johny M.

Už v posledním Rockym Sly předvedl, že na to má, ale takovouhle (brutální) akci jsem od něj na (jeho) "starý" kolena fakt nečekal. Donedávna jsem měl z celý série nejoblíbenější "dvojku", ale to se po odchodu z kina po čtvrtym díle změnilo a 5* dám (si myslim) naprosto po právu... (zrovna vyšel na dvd, tak si ho jdu dát znova ;-) ) ()

Melly.pro

Tak tenhle film je pro mě možná nejpříjemnější překvapení roku. Nepotřebuje ani drahý efekty ani hvězdný obsazení (krom Sylvestera samozřejmě) a přesto si myslim, že dokáže tak nějak zasáhnout každého. Možná jen škoda kratší stopáže. Ale Sylvester jak sází z těšáku jak babča mrkve na zahrádce, to prostě nemá chybu. Podle mě si tohle 5 * zaslouží. ()

Barak

Boží! Sly je zpátky a Rambo počtvrté je drsný jako nikdy předtím. Bez závěrečných titulků má tenhle film jen nějakých 75 minut a to je sakra málo. Sice je ten příběh docela "chabý", ale hlavně jde o tu akci, o to, jak je vysvobodí, jak zabije nepřítele, a především kolik těch nepřátel zabije - a to mě vážně stačí :) Myslete si co chcete, ale takhle nabušenou akci jsem neviděl pekelně dlouho - viděl vůbec vlastně někdy?? -, navíc v ještě povedenějším vizuálu. Já bych klidně aspoň těch 20 minut akce přidal, protože něco tak "parádního" se jen tak nevidí. Perfektní, úžasné, fascinující, boží.... (tu pětku už bych ale neriskoval ;) ) ()

jay.lee

Akční brutání krvavý násilný nářez. Ruce nohy a hlavy létají vzduchem. Krev stříká a John s těma barmskejma šmejdama pěkně zatočí. Stallone si užívá krvavá jatka jako tenkrát za mlada. Byl to zdařilý comeback!!! ()

bif

Nemůžu si pomoct, ale i po patém shlédnutí mi tohle přijde jako jeden z nejzábavnějších filmů všech dob, prostě mi nikdy hodina a půl u filmu takhle rychle neutekla, miluju Ramba. ()

Grimlok

Více než velmi důstojné pokračování kultovní řady jménem Rambo. Samotný film má na DVD verzi zhruba 80 minut a díky tomu nejsou nikde žádná hluchá místa. Rambo je prostě frajer, to se mu nedá upřít a Sly i po šedesátce vypadá furt nabušeně. Jediný co filmu chybí je míň krve. Opravdu, film je krvavější než kdejaký horor. Ale jinak super. ()

Nšoči

Setsakramentsky tvrdé, syrové a maximálně akční. Takto bych zkráceně popsala zatím poslední díl Ramba. Trochu jsem si musela zvyknout na příliš zvětšenou muskulaturu Sylvestera Stalloneho a trochu napuchlý obličej, ale jinak je to opravdu silná podívaná pro otrlého diváka. Scénář je sice jednodušší, ale u takového druhu filmu ho nemůžeme ani jiný očekávat, ale na druhé straně jsem byla nadšena výběrem zbraní (závěrečná scéna s kulometem a zbraň odstřelovače). 85 % ()

Ronyk7

Takových návratů není nikdy dost. Stallone vytřel superstylem svým vrstevníkům zrak. Jediný, kdo mu konkuruje je Willis s Pastí 4.0. Rambo je prostě stylovka a to se počítá. Navíc v tak efekto-brutálním provedení nemá chybu. Jediné, co tomuto filmu vyčítám je velmi krátká stopáž, ale na druhou stranu John na to prostě má je všechny vyřídit za chvilku. 05.07.2008 ()

Tryman

Po shlédnutí posledního Ramba mám velice smíšené pocity. Film na mne zapůsobil velice kladně, rychlý spád děje, spoustu akčních scén střídaných častými dojemnými pohledy na krásnou přírodu v kontrastu s bezmocnými vesničany masakrovanými šikmookými "vojáky" a v pozadí toho všeho pěkná hudba. Dosud nikdy se mi Rambo nelíbil tak moc, a vzhledem k tomu, jak málo jsem hodnotil předchozí díly, zde je mou povinností to napravit. Proto pět hvězdiček. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)