Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

alienemo

Dobrý akčný fiilm ale už to nie je Rambo. Už to nie je ten superhrdina, z minulých dielov. A dokonca mu boli dopriani aj spoločníci, čo tomu skôr poškodilo ako pomohlo. Z hľadiska akčnosti by som dal aj 5 * ale ako pokračovanie Rambo série mi tu niečo chýba. ()

chlebos

Prosím odvez nás do Barmy.... Ne, vraťte se domů... dobře vezmu vás tam....Rambo je drsňák...válku má v žilách...Rambo ze všech udělá mleté maso...Sly se s tím nemazal a vrátil svého hrdinu bez zbytečného okecávání zpátky do hry.....Vítej zpátky Johne. ()

LordMysti

Za pět to asi nebude, i když mám velké nutkání. Tohle je prostě ten starej dobrej John Rambo se vším co k němu patří, tedy i s jednoduchou zápletkou, jasnými záporáky a precizní akcí ve starém klasickém stylu 80-tých let na kterých jsem vyrostl. To vše jemně a citlivě skloubeno s moderní současnou kamerou a svižnějším střihem a výsledek je opravdu chutně uvařená zábava! ()

Zevon

Vážení přátelé..Ano. Tak tohle já fakt můžu a musím přiznat, že jsem nečekal tak mnoho za tak málo od stárnoucího „tatíka“, proslaveného mimo jiné výpovědí jedné z jeho „no name“ souložnic o používání jakési vakuové pumpy ( což mne nikterak neovlivňuje při mém názoru). Už dávno jsem si totiž odvykl, že hrdinové na plátně a hvězdy hudebního nebe jsou ztělesněním mých vysněných ideálů, promítnutých do reálného života, naopak očekávám od nich, co mi dají za mou přízeň a bohužel také skoro vždy i za moje chechtáky. Ale dále. Jak se žije v vietnamcobijcům a rudobijcům v džungli na pokraji civilizace? No na první pohled dobře. Svůj dluh z minulosti, nevyrovnaný životní názor a nestabilní existenci stačí zabarikádovat do neprostupné pevnosti z mlčení a pohledů do ztracena. Kdo ví o válce své, nikdy nechce zpátky, ale nedokáže bez ní být ani žít. Naučí se zvládat svůj strach a své noční můry. Pouť však nikdy neskončí a jak zpívá Frank Zappa v jedné ze svých skladeb „Torture never stops“, od přírody hezká blondýnka zlomí předsevzetí starého kozáka (což je jediné pokulhávající místo, které mě nyní napadá) se už nikdy do ničeho nesrat, načež nastává strašlivá mela, přirovnatelná k masomlejnu, do něhož padají živí tvorové a přes šajbu je vytláčena paštika  Kupodivu jsem snášel celý film, nešetřící potoky krve a vyhřezlých vnitřností poměrně dobře. I moje kočena, co se mnou celý film shlédla, se celkem, s výjimkou brutalit páchaných na obyvatelstvu, snažila fandit té správné straně. Není co dál říct. Film splnil, co splnit měl. Stalone ze sebe přestal dělat stárnoucího opičáka, co se po implantaci ortézy snaží skákat ze stromu na strom a dal prostor svým mladším, stejně smýšlejícím soudruhům. Absence sebestředného killingmachinemana filmu velmi prospěla-vsadím se, že se k filmu mnozí z nás ještě vrátí. Nejen pro zábavu, ale i pro něco navíc, co v nás zanechal, co možná neumíme napoprvé definovat. Splnil co měl, co se očekávalo, dal i něco navíc, já tedy také dávám své čtyři **** a možná ještě ½. ()

Bart16

PO dlouhej době pořádnej a poctivě natočenej akční nářez.Sly nepotřebuje trapný počítačový triky,vystačí si s kulometem a svým nožem.Nic pro slečinky. ()

MeaCulpa

Přímočará akční jatka, která jakoby vypadla z 80. let. Stallone velice chytře vyřešil svojí věkovou indispozici, takže veškerá akce, kterou John předvede se odehrává za kulometem nebo ve tmě. Kruh je uzavřen, doufám, že Sly nebude trvat na dalším díle. ()

Arequipa

Takhle si představuji syrové zobrazení války. Co na tom, že Stalloneho herecké umění nezahrnuje více než dvě tři grimasy (snad ještě nenadsazuji)? Rambo je prostě neohrožený hrdina a když svými napnutými svaly drží v ruce kulomet a se zarputilým výrazem ve tváři kosí nepřátele, nemůžu mu nefandit. P.S. Když jsem se poprvé doslechl o tom, že Sly točí čtyřku Ramba a že si to navíc sám režíruje, řekl jsem si "to bude pěkná blbost" (a to mám tři předchozí díly Rambo - byť v sestupné tendenci - moc rád). Že na režisérské židli uspěje Eastwood, de Niro, Redford nebo Penn mě zas tak moc nepřekvapilo. U Stalloneho ale rozhodně ano. Moc rád se někdy mýlím... ()

arkie

Krv a rastovy hormon, to je novy Rambo. No dalo sa to, clovek viacej oceni, ze to nebolo az tak trapne. Zachranuju to ale vyhradne neskutocne brutalne sceny. ()

messi@h

Mám takové pravidlo, že nepíšu komentáře k filmům, kde jsou komentářů stovky až tisíce. Tady ale udělám výjimku a je mi jedno, že si můj komentář nikdo nejspíš nepřečte. Stalone mě opravdu zaskočil. Od čtvrtého Ramba jsem nic nečekal - a dočkal jsem opravdu důstojného zakončení Stallonovy životní role (nebo druhé z jeho životních rolí, chcete-li). Přiznám se, že jsem viděl jenom prvního Ramba a následující dva díly mě nezaujaly natolik, abych je viděl někdy celé. A skoro mi přijde, že takhle čtvrtý Rambo funguje ještě víc. Protože stejně jako v jedničce i tady nejsou žádné přehnané scény (toho jsem se asi obával nejvíc), takže divák neznající dva prostřední díly Rambovy tetralogie uvidí jen krystalicky čistý a povedený akční film. A když v závěru John Rambo přichází tam, kam měl dojít už na začátku prvního dílu, stejně oblečený, skoro jsem musel zamáčknout slzu. A to jsem neměl pocit, že by mi tenhle hrdina nějak přirostl k srdci. Rambo: Do pekla a zpět si možná 5 hvězd nezaslouží, ale tady přestřelím rád. Stallone, klobouk dolů! ()

pistik

V súčastnosti sa takýto filmlen tak nevidí. O to lepšie že vznikol a Stallone aj ako šestdesiatnik dokazuje že je akčným bohom,ktorému môže konkurovať jedine tak Statham. Len to mohlo byť dlhšie, aby sa John mohol ešte viac vyřádit. ()

fandalehy

Hohohó... Sly se nám na stará kolena pěkně rozjel... Kvalitu čtvrtého filmu by nedaly dohromady ani všechny tři předchozí díly společně. Do pekla a zpět se vymyká ze Stallonových klasických béček a přesto, že se v 80% filmu jen střílí a cáká krev, budete se bavit....a to cestou do pekla i zpět.! ()

Respex

Akční film roku 2008. Kino bylo za 120%. Jinak Sylvester Stallone rozjel super comeback jak herecký tak režisérský. Za mě 5*. ()

waska

Mnoho jsem od toho nečekal, a proto jsem byl mile překvapen. Ne, že by to byl psychlogický, nedej bože dramatický film, ale jako akční jízda to bylo docela slušný. Žádné zbytečné dialogy, přesně jako jsme byli u této série zvyklí, ale rovnou na věc. Záveřečná krvavá přestřelka se moooc povedla. ()

alonsanfan

Čistá akce, nic pro jemnocitné intelektuály, žánrově velice povedený film. Ukažte mi, že si to ty hajzlové zasloužej a pak už je rozcákejte do všech stran filmového plátna. Katarze pomocí rozstřílených těl a ustřílených končetin a hlav aneb to máte za to vy parchanti. Od filmu Zachraňte vojína Ryana jsem neviděl tak brutální, ale i tak realisticky zpracované bojové scény. Nechal jsem se strhnout ďábelským tempem filmu, prvotřídní kamerou i střihem. Staloneho prostě žeru a jako kladivo (pardon obrovský vlastnoručně vykovaný meganůž) na grázly je uvěřitelný a neuvěřitelně k sežrání. „Killing is as easy as breathing“ Ve Tvém podání Sly fakt jo a ještě se na to pěkně kouká._____Zajímavé scény: všechny bojové, lahůdka Rambo a luk._____Jasných 5* jinak si nechte ustřelit hlavu. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)