Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

GOREGASM

Sylvester se rozhodl po dvaceti letech resuscitovat akční legendu, která z něj udělala akční ikonu osmdesátých let. Výsledkem je téměř bezkonkurenční řezničina, která z vysoka kálí na všechny americké ratingy a ukazuje nám pravou Rambovu tvář. Zápletka je stejně triviální jako u dvojky, či trojky, ale o tu tady opravdu nejde. Podstatné je, aby všichni vojáci, kteří se podíleli na barmské genocidě, odešli na onen svět tou nejbrutálnější smrtí. Míra krutosti se kterou Rambo doslova likviduje mnohonásobnou přesilu je i na současný trend sakra odvážným gorefestem (technická stránka naprosto bez výhrad), kdy například účinnost stacionárního kulometu přechází od děr v komparzistech po ustřelené údy a ani to není vrchol, co vám Sylvester chce nabídnout. Ublížili jste nevinným lidem... vyříznu vám z těla střeva a donutím vás je sežrat. I tak by mohla znít premisa a fyzická realizace pravděpodobně poslední a v mých očích nejlepší mise Johna Ramba. 90% ()

Wyder

Tuhle sérii nešlo zakončit důstojněji. Čtvrtý díl je jedním z nejlepších a nostalgicky navozuje atmosféru předchozích. Jedno slovo, které 4ku nejvíce vystihuje? JATKA!!! :) ()

Ydrosten

Ještě za čerstva, hned po zkončení filmu, jsem si šel dát cigárko a zapřemýšlel jsem si. Bohužel. Bohužel, jsem v průběhu filmu přepínal na náhodné jiné programy ( a nebylo to kvůli reklamě ) Poctivé 3 hvězdy si ale film zaslouží. Doba je už jiná a tohle " Béčko " ( se vší úctou ) se do ní nehodí. Nějak mě to prostě nechytlo - čímž nevylučuji možnost v budoucnu změnit počet hvězd. Uvidíme třeba za měsíc, až film uvidím znovu. ()

Nerd4Dreaming

3 věci, 3 věci který dělají novýho Ramba lepšího než 2. a 3. díl. Za prvé, je to tým, kterej konečně stojí za něco, pomáhá ale neokrádá Ramba o prostor. Za druhé, konečně žádná sterilita, vnitřnosti a končetiny tečou a lítají jako o život no a za třetí, krátká stopáž, která neunaví, a film skoční přesně když už je všeho tak akorát! Dokonalá žánrovka, super! ()

BeranSon

John Rambo je John Rambo a jak se říká: ,,starého psa novým kouskům nenaučíš..." Pčeci jen je nejnovější Rambo takovým odlehčením. Není pojat nějak extra vážně a tvůrci se složitějším zauzlením nepachtili. I tak je ovšem výsldek nadmíru slušný a jako tečka za sérií vypadá slušně (možná né uplně poslední tečka). Snímek se opírá o hlavní postavu možná ještě více než kdy dříve, tomu není divu, protože tady Sly vypadá ještě hrozivěji než kdy předtím. Do pekla a zpět zase ukazuje jaký jsou lidi na sebe svině, což sic není žádná novinka. Předscéna ukazuje jak se žije taky jinde než v poklidném Česku a mě celkem vzala. Po skončení jsem neměl nějak extra jasný pocit, že by tento film byl nějak dokonalý, ale prostě jsem věděl, že svět kinematografie potřebuje Johna Ramba, takže jsem spokojený. - 7/10 - ()

mala_kea

Smršť od začátku do konce. K vydechnutí mohou posloužit jen víceméně prázdné dialogy, ale kvůli nim tu Rambo není a nikdy nebyl! Vůbec jsem to nečekal, naopak. Chtěl jsem si už navždy zachovat ten nepopsatelný pocit ze třetího dílu, který Johna stavěl daleko před všechny jiné zlobijce, ale Rambo je zpět a opět si nebere servítky, nechodí kolem horké kaše a jde si přímou cestou dál. Žádný květnatý děj, ale řežba a zase řežba. Moc pěkně natočená reminiscence poctivých akčňáren, na kterých si mnozí jiní vylámali zuby. V neposlední řadě kladně hodnotím i výběr prostředí, prostě paráda, jsem maximálně spokojen. ()

Wallis3

,,Ty víš, co seš, z čeho seš ukutej. Máš válku v krvi. Smiř se s tím. Nezabíjel jsi pro svou vlast, zabíjel jsi pro sebe. Toho tě bůh nikdy nezbaví. Když seš v úzkejch, je zabíjení stejně snadný jako dejchání!" ()

aslavey

Jen ať to stříká. Celý je to o milionech litrů krve a ustřelenejch končetin. Ale je to boží. Přesně tenhle typ filmu jsem potřeboval. Žádný sračky kolem. Myšleno kecy. Sraček je tam habakuk. Ale přímočará, ryzí, osmdesátková akce s milenialovým zpracováním včetně zabíjení dětí a žen. Slyi, já se ti klaním. ()

Raaavenek

V plné kvalitě, plná jízda. Tenhle film se nedá s ničím srovnat, protože něco takového se už hezkých pár let netočí. A tak zůstávají snad jen staří Rambové, které "čtyřka" rozhodně překonává (snad vyjma prvního dílu). Příběh nic moc, ale na druhou stranu, kdo se na to dívá kvůli příběhu? Tady jde o akci a ne kecy a té se nám dostane dostatek. A samotná realističnost zabíjení je jen další bod k dobru, tady si na nic nehrajeme, tohle je válka... ()

Torgal

Rambo sa vrátil, ale nie je to ten Rambo, ktorého poznáme. Prvú polovicu filmu len zazerá a nevie sa rozhúpať k akcii. V druhej polovici sa to zlepší, ale akcie je tu prekvapujúco málo - v podstate len záverečná desaťminútovka, v ktorej navyše Rambo len sedí za stacionárnym guľometom a všetko kosí. Efekty zabíjania sú premakané, ale nie sú samospasiteľné. Tento film totiž najviac ťahá dolu absencia deja. Je to neuveriteľné, ale tak dejovo prázdny film som snáď ešte nevidel. Tiež mi vadilo, že film nemá klasickú formu akčného filmu - zopár menších akčných scén postupne graduje do veľkého finále. Tu je akčná scéna vlastne len jedna a to úplne na konci. Aspoň Stallone vyzerá ešte trochu k svetu (hoci do tváre dosť opuchol) a dá sa mu to behanie po džungli uveriť. Celkovo najslabší diel série a pre mňa trochu sklamane. 6-/10 ()

Smidak

Řežba, řežba a zase řežba. A přesně to jsem od toho očekával a žádal! Málokterý film mi v poslední době utekl jako tenhle snímek. Sednul jsem si v kině na sedačku, párkrát zahrabal pro popcorn a najednou se objevily závěrečné titulky. Sly to jako vždy všem nandal, a to ve velkém stylu! ()

LANSA

Ultimátní řežba!!! Největší masakr, co jsem kdy viděl. Lidi se tu porcujou s takovou lehkostí a samozřejmostí jako je dýchání. Dost jsem taky přemýšlel o Stalloneho duševním zdravím, protože v některých chvílích to byla opravdu silná kávička.No což, hlavně že jsem díky rozhodující bojové scéné objevil novou "bezbolestnou":-) Můj závěr je zcela jasný, před spuštěním vypnout mozek a nechat průchod svým krvelačným choutkám.Rambo 4 je typ akčního filmu,který se v současný době prostě už netočí, at jdou tvůrci do hajzlu se všema připitomělejma ( kurýrama,bondovkama,matrixama atd.) tohle je ta poctivá řežba. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)