Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

pekas

Tak to do čtvrtice Sly dokázal. Na místo totálně nereálných předchozích dílů konečně něco uvěřitelnějšího, co neskoluzává málem až k parodii. Skoro celý film příjemně šimrající lehké napětí, bohatá porce brutality a superhustej Rambo. Nejlepší díl celé kvadrologie a nanejvýš důstojné zakončení jedné legendy. 81% ()

Guran

Nejlepší Rambo! Stallone skvělý a jeho tým žoldáků vtipný. Skvělý pocit z filmu, který mohu výdat znovu a znovu. Brutalitou se zde nešetří, což je dobře, protože Sly jakožto herec, scénárista a režisér dohromady dodává divákovi pocit uvěřitelnosti aneb, jak vypadá válka, respektivě co se stane, když vedle vás dopadne granát. Snímek je dobře udělaný. Přes krátkou stopáž film uteče jako voda, což si myslím, že délka mohla být delší, protože film na to má dost kvality. Příběh je sice jednoduchý a jako u každého Ramba víte jak dopadne, tak hodnotím plným počtem bodů, protože ve mě film zanechal hluboký nezapomenutelný zážitek. ()

subic

John Rambo, mám ho mnohem radši než Rokyho Bramboru, je to vojenská akční výbušná krvavá klasika. Film je akorát tak dlouhý, krom pomalejšího rozjezdu nemá hluchá místa, děj hezky plyne, je to na úrovni dvojky. John Rambo se ke konci vrátí tentokrát někam skutečně domů, na schránce je napsáno Rambo. ()

0verseer

Kto by očakával po 20 rokoch takýto comeback snov? V samotnej podstate je to stále o tom istom, ale na Ramba sa kvôli prepracovanému príbehu predsa nechodí. Ten bol stvorený na to, aby likvidoval a to prekvapivo nezabudol ani po šesťdesiatke, kedy má nezanedbateľné percento mužskej populácie problém udržať moč, nie to ešte postaviť sa za päťdesiatkového Browninga a zdevastovať celú armádu barmských ryžožrútov. A to všetko navyše v tak surovom kabáte (genocída civilov), že vojín Ryan pri tom vyzerá ako nevinný večerníček. A ak nebude Rambo V po tomto "rambovsky" úchvatnom závere aspoň rovnako dobrý, bude mi ľúto, že Sly po tom všetkom nenechal Johna na krvou zaslúženom odpočinku. ()

knihovna

Pro všechny padouchy světa - neserte strýčka Ramba, mohlo by se Vám to nevyplatit. Asi takové by mělo být poučení z tohoto filmu. Partička lidumilů si vyrazí na trip, naštěstí narazí na Ramba - poklidného rybáře. Ten dobrý muž jim jejich bohulibý plán vymlouvá, ale vzhledem k jeho rétorickým schopnostem zcela bezúspěšně. A potom to začne - krev, kosti, masakr, něco moudrých slov a opět totální destrukce. A co z toho vyplývá - že pravda a láska to zase kapku prokaučovaly. Ale film se mi líbil, byla to taková milá krvavá vzpomínka na Johna Ramba, důchodce z povolením (ne že by ho potřeboval) zabíjet. ()

mrclTV

Z výkonného stroja na vraždenie sa stal postarší zatrpknutý samotár, nie úplne zlý začiatok pokračovania po 20 rokoch. Ani veľmi "nepredvídateľný", že? Ale nebojte sa, už po chvíli sa to strhne na klasickú násilnú brečku, po novom s extra pridaným množstvom umelej krvy, výbuchov a partie pomocníkov, veď už dlhoročný veterán vo svojom veku na to pre istotu nebude sám. Dávam bod iba za úvod, ostatné nie je veľmi čo komentovať. Aspoň je to krátke. Zlý film, ale stále o nepatrný kúsok lepší ako 3jka. ()

horor2

To byly jatka :-D Mazec nakonec ale i celkově. Trhání ohryzků, krmení prasat a závěrečná kanonáda, u které jsem čekal kdy rozstřílí na sračky i celý svůj štáb :-D Sylvester Stallone je borec. Arnold Schwarzenegger je Terminátor a Sylvester Stallone zase Rambo, možná někdy napadne tvůrce je spolu spojit, to by byl akčňák :-D :-D ()

savatage

Sylvester Stallone to dokázal, a vrátil Ramba mezi akční špičku filmové historie. Drsné boje v Barmě, nelítostný velitel, který byl po zásluze potrestán. Rambo nebral ohled "na čichání k růžím", a ukázal akci hezky postaru - jak na veterána z Vietnamu patří. Tento díl bych bral jako završení celé série, návratu osamělého bojovníka, se Rambo vrátil zpět domů. ()

PAVLIS

"Příběhově" osmdesátkové béčko, které je ale vyvážené natolik naturalistickou, brutálně krvavou akcí až si skoro připadám jako úchyl. Ale nemůžu si pomoci. Má to díky ní prostě šťávu. Minimálně do doby, než bude k vidění R-ková akce častěji. ()

DeDanu

Toho návratu jsem se bála, ale dopadl nad očekávání dobře. Sice jsme, John a já, zestárli, zklidnili se, drobátko přibrali v pase a možná i trochu zmoudřeli. A pořád ještě fungujeme skvěle. ()

Mordecai

Bambus3000 to v podstate napísal za mňa, ale predsa, je to päť hviezdičková patetická trapošina. Oproti nespornej hĺbke a existenciálnemu zdeleniu jednotky je toto pokračovanie iba akčná nakladačka, ktorá ukazuje, že svetu dnes chýba láska. ()

george82

Ať žije návrat do filmů z osmdesátek a efekty s umělou krví jsou pecka. :) Rambo se vrátil se vší parádou a mělo to všechno. Díky Sly. ()

Sssiksseilor

Who are you?! They would have raped her fifty times and cut your fucking heads off! Who are you? Who are any of you? ~ Krásné sebeuvědomění si vlastní existence v proudech stříkající krve. Asi ne zrovna film, kde by se dalo předem očekávat velké duchovní procitnutí, ale Já ho zde měl a překvapivě to byl právě tento díl, který před jedenácti lety byl Mojí vstupenkou do světa Ramba. Kvalita režie i provedení je enormní a nářez nepopsatelný. Vše pěkně za syrova, plné emocí, s dokonalým zvukem, v krásné přírodě i s jedním neskutečným výbuchem památeční historické pumy. Výletníci si také jistě potvrdili, že jejich naivní po-moc nic nezmění a ještě k tomu mohou snadno přijít o své fyzické životy, kterých si nyní budou pochopitelně mnohem více vážit. Stallone je jako Rambo geniální. ()

adamix

Lietajúce končatiny a ohlušujúci dážď striel nie je všetko, hlavne keď sa jedná o Stalloneho. Akoby v ROCKYM všetko bolo iba o tom záverečnom zápase. Dej jednoduchý, postavy nevyšperkované a z Ramba sa mohlo vyžmýkať viac ako pár viet. Najviac naserie ten mizerný rýchly strih, ktorý je pri dnešných akčných filmoch pomaly mantrou. Za mňa 65%. ()

PlayEasy

Tak tohle bylo něco! Jednička Ramba je klasika, dvojka je dobrý akční film a zbytek jsme zatím neviděli. Ale tohle je MASAKR!!! Celý film je čistá akce, hlavy, mozky, končetiny, vnitřnosti a samozřejmě vulgarismy lítají vzduchem každou vteřinou a my jsme se jen dívali a pochvalně kroutili hlavou nad tím, jak Slyovi jeho comeback skvěle vyšel! 85% ()

hrumsrt

No do p*****! John Rambo se vrací po dvaceti letech a přináší s sebou jeden z nejlepších akčních filmů, jaké jsem měl tu čest vidět. Sylvester Stallone dokazuj, že ani v 62 letech (!!) nepatří do starého železa a je schopen natočit něco takového. Přímočarý film, který naplno těží z výborně zvolené stopáže, která nemá prostor na suché nudné pasáže, místo toho to je prakticky nonstop akce a zase akce. Rambo prostě patří do džungle, do ní se prostě zrodil a tam předvádí svoje kouzla. John už není egoistický, ba naopak působí jako moudrý mentor všech těch horkých hlav, se kterými je nucen spolupracovat. Už jen to, že všechno dělá z tak ušlechtilého důvodu, jako je záchrana misionářky Sarah. Vizuálně to je naprosto dokonalé! Z každého záběru si připadáte jako z válečných filmů z vietnamské války. Špína, les a slunce nic víc. Nemá to už takovou tu klasickou stavbu akčňáku, že proti stojí nějaký záporák, se kterým se hrdina nakonec utká. Ne, tentokrát to sází na opravdové zobrazení děsů z války v pralesech, jak tomu bylo v 60. a 70. letech minulého století (tedy to na co reagoval úplně první film). Perfektní akční nálož, která se ne a ne zastavit! Sice to ubralo na propracovanějších charakterech a honosnější myšlence, ale tohle je ten Rambo, kterého jsem vždycky chtěl vidět! 90% ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)