Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Lubakus

Nečekaný a plnokrvelačný návrat mého dětského hrdiny.Stallone zvládl svoji režisérskou úlohu na výbornou.Béčkového hrdinu 80 let. přetransformoval do nového tisíciletí a jako třešničku na dortu pěkně krvavou řezničinu.Zamrzí trochu ukvapený konec. 20 minut navíc by filmu slušelo.Letecká puma rulezzzz!!! ()

DooFooS

Konečně zase můžu klidně a bezpečně usínat, protože John Rambo tu někde je a stále více jedná, než mluví… Čtyři hvězdičky pro akční béčkový film a rád bych přidal i další čtyři hvězdičky za tu nostalgii, kterou ve mně vyvolal. Rambo je zkrátka borec i nakonec! ()

weasel.p

Provedení dobré, scény zabíjení se asi opravdu podobají realitě války...ale děj odfláknutej a celý to bylo nějaký krátký. ()

Yin

Sly bude prostě kolík až do smrti. Jinak situace a poměrů v Barmě (Myanmaru) by si už civilizovaná "západní" společnost všimnout mohla ... a mohla by ji konečně řešit nejen humanitární pomocí zvrácené juntě psychopatů, ale především vojenskou intervencí. ()

worm14

Vynikající akce. Sylvester dokázal, že ještě nepatří do starého železa a sám si zrežíroval tuhle lahůdku. Děj filmu staví na naivní představě skupinky američanů. Myslí si, že pomůžou obyvatelstvu sužovanému občanskou válkou, ale místo toho se sami dostanou do pekla. Pak na scénu přichází skupina žoldáků, co je má osvobodit, no a samozřejmě RAMBO. ()

Plague.

Obsahově vlastně Rambo II, tedy klasická 80's akce. Ovšem konečně s reálně zpracovanými účinky a zvuky zbraní, za což smekám. ()

goodoil

Na dnešní dobu výborný akční film kombinující styl staré školy s moderními natáčecími metodami. Za velmi povedenou považuju kameru, resp. obraz v akčních scénách. Celkově trochu přenaturalizované a slabší herci v postavách žoldáků, ikdyž vzhledem jsou svou normálností realističtější než ve Arnieho Predátorovi, kde všichni vypadali jak kulturisti, což vojáci vesměs nebývají.. ()

matoon97

Po pozretí vynikajúceho Ramba III som fakt nečakal ďalšie pokračovanie. Ale u Ramba nieje ani viac na škodu, takže som sa tešil. No aj tak som bol pripravený na všetko, ba i na sklamanie. A ako to dopadlo? Bol som užasnutý! Už som vravel, že som čakal čokoľvek, ale takúto pecku ktorá drví všetky akčné filmy a posiela ich do odpadu, láme všetky rekordy v masakerných filmoch, tak to naozaj nie. Stallone vyzerá na svalnatého štyridsiatnika, bije sa lepšie ako Jet Li a narába s guľometom ako s vlastnou rukou. ľudia sa priam topia vo vlastnej krvi, no keď Rambo napne luk, topia sa v krvi vojakov. Malebné zábery riek, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Monet, neopísateľne dobrá hudba ktorá človekovi až zachveje srdce, lukom rybárčiaci John Rambo, kaluže krvi, rezíduá vojen, veru, takto sa vyvíja toto brilantné dielo. Banda naivných misionárov nepresvedčí zabijaka Ramba, aby bojoval bez zbraní. Ale keďže má súcit voči bezbranným kričiacim černochom, napne všetky svoje svaly, chopí sa veľkých zbraní a vyráža do masakerného boja. Už keď sa Rambo prvý krát chytí guľometu, vedel som že my a John sme doma a zláci majú dni podčiarknuté a spočítané. Rambo odpaľuje hlavy samopalom, rozrezáva bruchá nožom, guľometom zmetáva vrtuľníky a drsnými rukami trhá krky. Vravím vám, toto je absolútne bezchybný film, v ktorom nenájdete chybu. Je mi jedno, čo si kto hovorí, že je to ktovieaká nostalgia a Stallone to s tými comebackmi trocha prehnal, pre mňa je to najlepší akčný, či už iný film. Naozaj zvažujem, či na prvé miesto v Top 10 dám Rambo 1, alebo Rambo 4. Jednoducho si nemôžem pomôcť. 100% ()

honzic

Pro mne příjemné překvapení. Po upadajícím scénáři druhého a třetího dílu je to příjemné překvapení. Zestárlý Rambo i po 20 letech ještě umí střílet. Velmi naturalistické záběry až docela drsné, působí však docela věrohodně a citově. Je to návrat k druhému dílu mezi rákosníky. Sice asi nemá scénářem na kultovní jedničku, ale je akčnější a to cení. ()

petz1985

John Rambo je zpátky aby ukázal co ještě pořád umí... už to není takový ranař jako dřív, ale o to líp se naučil využívat techniky (claymore miny, kulomet lafetovaný na autě ) no každopádně brutalita ohromného kalibru, a ta mačeta co vypadá jakoobří šroubovák je geniální :-) ()

waitFORit!

Jeden z mála filmov pri ktorom som bol úplne sklamaný, že som uvidel záverečné titulky. Sly zas všetkým ukázal, že ešte nepatrí do starého železa. Mal som to štastie vidieť film v blue-ray kvalite a je to vždy skvelý zážitok si užiť takéto scény v najlepšom čo nám film ponúka. Zápletka bola od začiatku jasná ale tá v takýchto filmoch je priehľadná už od začiatku do konca. Ale je to práve cesta, ktorou sa uberá a pomaly sa vám odkrýva :) . Práve tou ma film zaujal pretože som sa pri ňom nestihol ani na chvílu nudiť. ()

sirrgulo

Po nostalgickém Rockym i v Rambovi dokázal Sly, že rozhodně nepatří do starého železa. I přes svých 63 let je pořád ve skvělé formě. Po dvaceti letech se vrátil k jedné ze svých nejznámnějších rolích, a za svůj návrat se rozhodně nemusí stydět. Pomalu mi spíš fim připadal jako válečný než akční řež. Vynikající začátek se zneklidňujícími záběry, nemůže nechat nikoho chladným. Celý film se pak ubírá v opravdu syrovém duchu a Sly nešetří brutalitou, která mi přišla velice reálná. Ani zmírňovaná ani přehnaná. Jediné co bych možná vytkl byla délka filmu. Klidně bych si ho dokázal představit o kousek delší. I když je asi pravdou, že chce-li člověk vidět Ramba řádícího v jungli a pojednom likvidujícího protivníky, může si zapnout druhý dil. ()

rafix

Nejlepší díl co kdy byl natočen. Bylo to dost hustý jak tam dělal jatka z těch pidlovokých hajzlíků. Stalonestále dokazuje, že nato má i v takovém věku. Kloubouk dolu. ()

Toumyk

Realistický obraz války, kde se Stallone nebojí používat skutečně brutální scény. Není to jako filmy které známe do teď. Není nějak extra příběhově zajímavý, ovšem to kompenzuje efekty a realistickým pojetím skutečnosti. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)