Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

mouzi

mohlo to byt delsi, ale kdovi, jak by to dopadlo.. kazdopadne je to klasika a ja jsem naprosto spokojen, Stallone zvladl comebacky obou svych zivotnich roli ve vlastni rezii uplne v pohode :-) to Fanynka19: co na tom MY mame? co na tom ma bulvar a tv nova? tohle se tam normalne deje kazdy den a to, ze to Stallone natocil jako akcni film a ne dokumentarni je snad uplne jedno.. myslim, ze tim chtel docilit, aby se tohle dostalo do povedomi lidi, protoze na akcni film prijde mnohonasobne vice lidi nez na nejaky dokument.. chapu tve krouceni hlavou, ale neuskodi si precist aktualni novinky z deni ve svete.. rambo je sice rambo, ale tenhle dil nese urcite poselstvi, precti si nejaky rozhovor se Stallonem k tomuto snimku ()

wesker

Nečekal jsem bůhví co... Stallone na svůj věk vypadá nedmíru dobře.. ale tento styl mu už prostě nesvědčí... a nebo tato doba nesvědčí tomuto stylu... každopádně za jeho odvahu jedna hvězdička :) ()

Innos

KRISTOVE RANY ten stallone je ale tvrďas ja ešte chceeem, prečo to bolo také krátke?:-((( To, čo dokazuje Stallone na staré kolená je neskutočné a všetci jeho akční kolegovia ho môžu len tíško obdivovať a závidieť mu. Kto dokáže brutálnejšie povedať "FUCK THE WORLD" ako Stallone? :-DD N I K T O !!! ()

Fanynka19 odpad!

To je odporný film. Tolik krve a tolik zbytečného zabíjení. Dívala jsem se na to se svým přítelem, kterému se to líbilo. Ach jo, co vy chlapi na tom vraždění máte? ()

Zabuza

Po dlhej dobe konečne klasický akčňák, ktoré už v dnešnej dobe neletie. A musím povedať, že vydarený. Rambo to v barmskej džungli poriadne roztočil, končatiny odletovali, krv sa valila, a všetci vedeli, že John je späť. Jediné čo mi na tomto filme prekážalo, bola jeho krátka stopáž a dve slepice, ktoré vedľa mna sedeli a v kuse sa rehotali. Nebyť týchto dvoch vecí, tak by dostal 5/5 :). Tomu, že scénár bol "slabý" sa vyjadrovať nemienim. Nejdete na psychologickú drámu, ale na akčňák, kde sú dialógy nutné zlo. Ale ruku na srdce, také perly ako "go home" a "killing is easy as breathing" stoja za to. Škoda, že neprišiel Sly s pokračovaním Ramba trochu skôr. Posledným kúskom vzdal poctu akčňákom 80. rokov. ()

ForzaJuve

Návrat Johna Ramba dopadl ještě lépe než šestý Rocky. To je Stalloneův comeback se vším všudy. Jenom škoda, že tam bylo toho zabíjení o něco méně než jsem čekal. Ten film prostě skončil o dobrou půlhodinu poctivé řezničiny dříve než měl, finále mělo být delší a nějaká větší vyhlazovací akcička uprostřed by taky neuškodila. Ale jinak další velmi příjemné překvapení od už odepisované hvězdy prý dávno překonaných filmů. Tak co Arnie, jak by jsi v podobné roli asi dopadl ty? ()

Trinculo

Tak jsme viděli co jsme už viděli. Naprosto skvělý závěr - šilená kulometná minometná apokalypsa plná mrtvejch a nad tím vším stojí John Rambo. Není už zaangažovaný, tak se může podívat zpět a vidí, že jediné co vybudoval je kupa kostí a spousta mrtvol. Vrací se tedy konečně domů, neboť tam je možné žít, tak jak žijí jeho chráněnci z Coloreda. No holt Krista lze šířit slovem nejlépe tam, hranice je místo pro meč. Doma snad bude moci konečně svůj Rambo nůž překovat na Rambo radlici. Měj se dobře Johne !!! ()

TesterX

Rambo je zpět! Krvavější, akčnější, ale stejně stupidní. To však nic neubírá na kouzlu této tetralogie. Odpočinková jednohubka, která neurazí, ale rozhodně se nedá nad těmi zvěrstvy více pozastavovat, i když to tak pan Stallone nejspíš zamýšlel. ()

Orgic

Po nemastném neslaném Rocky Balboa si Stallone napravil reputaci skvělou zběsilou akcí v oldschool stylu. Jediné co zamrzí je kratší stopáž - hodina a čtvrt filmu je je na necelých 90 minut natažená jen díky předlouhým titulkům. Jinak výborný akční počin! ()

Andre.w

Rambo je zpět. O dost starší, ne tak nabicákovanej a kupodivu mnohem agresivnější. Kdo by čekal něco ve stylu Rockyho, kdy se Sly vracel se svojí postavou do minulosti, řešil syna a snažil se vyrovnat sám se sebou a s ostatníma, ten bude zklamanej. Tohle je čistá akce od začátku do konce. Sly se v nás už od začátku snaží vzbudit mohutný odpor k barmské armádě a jejím praktikám, kdy se několikrát objeví brutální masakry civilistů, což se během filmu a na jeho konci ukáže jako chytrý tah, neboť masakry vojáků v nás vyvolávají přesně ty pocity, které Sly zamýšlel, aby volávaly. Netřeba zastírat, že celej film jsou jedny velký jatka, které svou brutalitou (hlavně závěrečná scéna) vyvolávaj někdy až úsměv. Scény, kdy jedna kulka ustřelí celou nohu mi připomínají svojí nerealističností násilí v manga komixech. Člověk, který očekává pouze akci se bude skvěle bavit. Poslední hvězdičku přidávám za agitku okolo situace v Barmě, což oceňuju, poněvadž se o tom opravdu moc nemluví. ()

Metlosch

Nářez! Poslední Rambo se může směle a bez problémů podívat jedničce do očí. Sice tady chybí jakýkoliv "sociologický" rozměr prvního dílu, ten je však bohatě nahrazen syrovými efekty, nájemnými žoldáky a nejintenzivnější poslední filmovou čtvrthodinkou všech dob. A co víc, násilí a krev tady mají své nezastupitelné místo. Už mi přišlo dost legrační, že doteď nechával snajpr s puškou jen směšně malou červenou tečku na bundě. MASAKR jak má být a jaký ve skutečnosti i je. ()

Chuanek

Ne každém se tohle líbí, ale pro milovníky téhle série nutnost, je to šíleně brutální, dynamické a neskutečně poutavé jak si John potýká s Barmou. Tohle je HARDCORE na akčním poli, tenhle díl tomu dal tu pomyslnou třešničku na dortu a stačí už jen slíznout šlehačku. Škoda že je tak krátký, tohle by si rozhodně zasloužilo delší provedení, ale nu což, jsou to jatka jaká mají být a jen klobouk dolů před SLYem, protože v takovém věku natočit něco co chytne a oslní většinu populace je výkon. Takhle se mají vracet legendy ve filmu, je spousta scén co vám ukotví velkým hákem v paměti, ať je to běh vězňů přes minové pole, které bych možná nazval národním sportem nebo dokonalou práci s lukem v podání skvělého a nejbrutálnějšího důchodce na téhle planetě =)) ()

Belerofon

Rambo tak trochu vyměnil bicepsy za vrásky, ale ve výsledku to není až tak vidět. John je pořád hrana, jen má o pár šrámů více a ještě jich pár bude. John je pořád tím, jenž se někde octne a pochopitelně všechno do puntíku rozseká, vystřílí a v neposlední řadě vykuchá a hooodně efektně. Ano John říká kýčovitě "This is not my fight" "You change nothing" ale sakra já to Slyovi věřím, Johnovi věřím každou jizvu, každou chladnokrevnou bitku. Když vidíte s jakou brutalitou (nutno říci že bez příkrasů) Barmští vojáci plení a usekávají snad všechno co je na lidském těle možné, říkáte si počkejte na Johna...Byl jsem jak malé dítě co se kouká na jatka a rochá se v tom jako milovník obrazů nad Piccasem. Držel jsem palce tomu jak se lidi vraždí. Ano Stallone z nás zase udělal malé kluky a donutil zavzpomínat jaké to bylo, když jsme si dávaly šátky přes čelo a běhali po sídlišti s umělým kvérem. Sly udělal kulišárnu...Vrátil nám Johna a zároveň mu dal sbohem, dal mu rozuzlení čím je...lepší to být nemohlo... ()

lochetma

uf !to bylo "maso" a jak se nám john od prvního dílu rozmluvil-už je to velkej kluk a ví,že pěkný čistý nehty jsou nutný i po tom, co někomu vyrve ohryzek :-) ()

veverysiak

Príbeh ako cez kopirák (utrápený hrdina prežíva niekde na periférii tretieho sveta a snáď by tam aj dožil, keby banda žltých/červených/hnedých/bielych madafakaz popri plienení blízkeho teritória nepolapala a krátiac si dlhé chvíle aj nemučila skupinku dobrých/naivných klaďasov, ktorých zvyšní nezajatí kamoši naveľa-naveľa prehovoria nášho hrdinu, aby ich zachránil a popri tom tú bandu aj krvavo zlikvidoval), ani jeden povšimnutiahodný herecký výkon, žiadne hlboké myšlienky ani podrobnejšie vykreslenie psychológie postáv – a predsa všetko zapadá do seba ako lego, nie je tam ani o miligram viac či menej poctivej akčnej driny, každé vedro striekajúcej krvi, každá lietajúca končatina, každá prázdna nábojnica má svoje opodstatnenie, toto je vzor pre pravý a nefalšovaný akčný film, len jedno ma mrzí, a to že Sylvo stratil posledných 20 rokov zapájaním sa do projektov, ktoré mu nesadnú ani len spolovice ako Rambovky, takže 90%. ()

Wintery

Ten film mě zkrátka BAVIL. Až když skončil, uvědomil jsem si, že vlastně byl o ničem, prakticky se tam nic nestalo.... Zajímavé..... ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)