Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

gpx

John to dlouho neměl, a tak když za ním přijde žena, která potřebuje převézt diagonálně přes řeku, pustí všechno z ruky, skočí do člunu a začne pádlovat jak o život. Vlastně jak o š@#ačku. Na řece záhy potká partu chlápků s nadmutým poklopcem. A protože se začnou motat kolem jeho nový kočky, nemilosrdně je odpraví. Bang! bang! bang! bang!!! Takhle skončí každej kdo by chtěl Rambovi lízt do zelí! Nebojte se nic, dalších nadrženců jsou kolem desítky, takže po zbytek filmu rozhodně bude koho zabíjet. No a jestli John nakonec smočí, vám samozřejmě prozrazovat nebudu, pěkně se koukněte na film. ()

brodži

Ou ou ou. Nepokoje v Barmě přilákali pobožné přidat ruku k dílu a pomoci obyvatelům aby se měli líp a byli zajati chvíli po příchodu. Následuje záchraná akce žoldáků, kterou nakonec vede John Rambo a začínají jatka. Předchozí tři díly měli krve dostatek v každé části filmu. Zde jsou jatka pomalu od začátku až do konce. Ale tím ten děj ztrácí na kvalitě. Ale i přesto, že je Sylvester už starší pořád to bylo ucházející. Jen lehce to sráží fakt, že to, co již nemohl Sylvester uběhat, nahradili galony krve a tunou masakrů. Ale za to já děkuji.**** ()

EnneX

Když jsem se dozvěděl že Stallone chystá dalšího Ramba měl jsem trošku strach. Jenže i v jeho věku nám dokázal naservírovat čistou akční řežbu, která mě dokonale pohltila. Výborný návrat. ()

oSiSko

Legenda menom Rambo ukázal prečo je legendou, akčný masaker, ktorý vás nenechá kľudnými, len keby to dlhšie trvalo ! Live for nothing but die for something ()

E.T.Martin

Nový Rambo nemá chybu. Je úsporný, uvěřitelný a těm dacanům prostě smrt přejete. Holt, Rambo stárne důstojně a zároveň ukazuje, že do starého železa pořád ještě nepatří. ()

cici24

brutální, surový, plný akce...Stallone je v dobré formě, režie je suprová, hodně se mi líbilo jak reálně poukazuje na problémy v Barmě...vyzrálost akce a Stalloneho režie je hodně znát a proto nezbývá než ohodnotit 5*... ()

SphAnel

Holly shit! Už dlouho jsem neviděl něco tak brutálního, přece jen propíchnout dítě bajonetem nepatří do soft záležítostí, ale kdo říká, že je to soft? Každopádně nejlepší díl a Stallone ukázal, že na to ještě má, žádnej dědek. Proč sakra neukázal tělo? ()

pan_ponozka

Drahý Johne, jsem rád, že ses vrátil. Už dlouho jsi se neozval a tak jsem se opravdu rád zašel podívat, jak se ti daří. Vidím, že jsi pořád v dobré kondici, umíš pořádně napnout tětivu luku, zmáčknout kohoutek v pravou chvíli a i s tím nožem, se kterým jsi dělával díry do dna lodí to pořád umíš. Máš pořád smysl pro fair play a proto jdeš na férovku proti stovkám padouchů. Když jsi říkal, že NOT MY BUSINESS, věděl jsem, že to nemyslíš vážně. Seš frajer. Mám tě rád. ()

ccamaro

Nikto od filmov s Rambom namôže čakať viac ako čistokrvnú akciu a tej je veru v tomto filme dosť. Spokojnosť. ()

pcarogers

Dal bych klidně i pět, ale v krvavých, násilných a brutálních scénách, točené co nejrealističtěji se zas tak nevyžívám. Každopádně - Sylvester Stalone točí příběhy jasné, přímočaré, z důrazem na vybrané hodnoty. V dnešním mumraji postmodernistických splácanin, které mají jedinou pointu, že vše je relativní, je pro mě takový jednoduchý příběh balsámem na duši. Pohádka pro dospělé - má svého záporáka, svého klaďase, svůj dobrý konec, svou jednoduchou, ale působivou formu vyprávění. A já se na to díval podruhé a chtěl jsem u toho něco dělat, ale po deseti minutách jsem vše odložil a charismatickým zabíjákem, který ví, z čeho je ukován a co je jeho přirozenost, vtažen do děje, jsem se ztratil a probudil až na konci s moooc dobrým pocitem. Slyi - toč dál a dál! ()

JP84

Zelené barety 21. století.Mohl to být krásný důchod,jako správný americký hrdina 80.let nakopat sovětům zadky a zachránit tak ty nevinné a bezbranné afghánské civilisty...Jenže ouha,přišlo 11.září a najednou se ukázalo,kdo že to byl tehdy ten špatný.Co s tím udělat ?Natočit další film,aby se nám náš hrdina očistil.Tak tohle stálo opravdu za starou bačkoru.Ale alespoň se konečně ukázalo,jakou "kvalitu" má tato série (s výjimkou jedničky).Tento díl se ve svém obsahu prakticky neliší od těch předchozích,kromě jediné výjimky:chybí zde podpora americké armády,jejíž efekty a rozpočet se nás snažily opít rohlíkem a zastínit tak,že ty filmy stojí za houby.Filmaři se sice rozhodli vykašlat na nějaká tabu a znázornit vyvražďování civilistů co možná nejreálněji,jenže to nestačí.Děj lze popsat snad v pěti větách a spíš by se hodil pro nějakou seriálovou epizodu.Když by tady byl jako v předchozích filmech alespoň nějaký hlavní padouch,se kterým by si to Rambo v závěru pěkně rozdal.Namísto toho jsou tady jen tucty bezejmenných vojáků,kterým velí opět nějaký bezejmenný důstojník,které v závěru Sly postřílí jako na střelnici.Závěr pak potvrzuje,že tady šlo jen o to jak Ramba vykoupit:je jedno co se teď bude v Barmě s těmi partyzány dít,hlavně že si John Rambo jako zasloužilý důchodce může jít válet šunky na taťkův ranč. ()

DrawRubb

Opravdu comeback jak má být. Rambo je zpět a mizerná trojka je rázem zapomenuta. Kvalitou bych to zařadil po boku jedničky. Film mě bavil více než nejnovější Rocky Balboa, který mimochodem taky není špatný :-) ()

Ace.A.T.L.

Dlouho jsem čekal, než se podívám na Ramba 4 celýho. Viděl jsem dřív pár kousků, spíš náhodně a ani jednou mě to nechytlo tak, abych se k tomu posadil. Když jsem se teda už dohnal ke shlídnutí celýho filmu, nečekal jsem nic. A kupodivu ani nic nepřišlo. Pokud se člověk k tomuhle filmu posadí, jako naprostej neznalec Ramba, tak mu ten film asi přijde jako béčkový dílko. Když to srovnám s předchozíma dílama, tak je pravda, že ta stejná myšlenka se pořád opakuje a to "zabít co nejvíc lidí, mít jen pár škrábnutí a chlístat litry a litry umělý krve". To tenhle poslední díl splňuje nadmíru. Pobíhá tady 60ti letej dědek, kterej kupodivu pomlátí přes 100 vojáků a nakonec se drží jen za rameno, kde má škrábaneček, od odražený kulky. HALÓÓÓ... Pokud čekáte jen řežbu, tak si to užijete. Pokud čekáte něco duchaplnýho, tak je to jen škoda času. Dávám 2* za ukázku střelby a demolice sniper dělem Barrett a za pěknou přírodu. Jinak za mě NE a NEDOPORUČUJU. ()

Oggy007

Tenhle film jsem dlouho odkladal, protoze jsem se bal zklamani, jako u Rambo III. Nebyl duvod. V tomto zanru proste nema konkurenci. Sly i ve svych letech dokazuje, ze na to ma, efekty propracovany (zadna pocitacova grafoka a sceny, kterym nemuze nikdo normalni verit, ale stara dobra prace pyrotechniku, maskeru) a mimo prvnich 15. minut se clovek nemuze ani na chvili odtrhnout a bonus nazaver ve forme konecne bojove sceny, kde se tvurci specialnich efektu vylozene vyradili. A presne o tohle v akcnim filmu jde. Navic mistrovsky zakoncena cela serie. I kdyz bych se vubec nezlobil za jeste jeden navrat. Samozrejme, ze jsou tu klise z minulych dilu, ale kdo chce psa bit, hul si vzdycky najde. Rozhodoval jsem se, jestli dat 4 nebo 5 hvezd, ale vzhledem k tomu, ze jsem fanouskem Slye, tak zvitezila druha moznost. Fanousci akcnich filmu urcite nebudou zklamani. ()

mysterinka

Já si myslim že rambo je ůžasnej fiml sice zrovna rambo do pekla a zpět je trochu krvavější takže pro děti to neni ale já si myslim že rabmo má úžasnej scénář co se týče všech dílů takže ***** rambo je můj asi nejlepší film a to sem jich viděla spoustu a spoustu ještě nemam ohodnocených. ()

Jack_F.

Asi jsem úchyl, ale jak tam kosil tím těžkým kulometem nepřátelé, tak jsem dostal lehce uchýlný úsměv. Mimochodem bezkonkurenčně nejlepší díl série...ale přiznám se, že předešlé díly zrovna nežeru. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)