Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

3n3my

V podstate som spokojný, keďže som už pred filmom videl niektoré hodnotenia, bol som pripravený na to, že nemám očakávať niečo mimoriadne. Myslím že je to porovnateľné s Perinbabou (ktorá je v hodnotení o dosť vyššie!), aj keď je tento historický film určite náročnejší na spracovanie, v niektorých častiach sa Jakubisko originálne a veľmi schopne pohral so scenárom. S tým rozpočtom sa tiež nedajú robiť veľké zázraky, hlavne nie pri historických filmoch. Plusom sú aj herci (najmä skvelá Anna Friel), hudba, strih, atmosféra a mne sa celkom pozdávalo aj svojrázne poňatie legendy, ktoré dobre fungovalo s vykreslenými postavami. A na záver: film je určený širokému publiku, tak kto je sklamaný jednoduchšou zápletkou nech privrie jedno oko :-) 75% ()

KatanaCZ

Ale jo, na tohle se dalo dívat. Po většinu času docela zábavné, bohužel bez silně výrazných momentů, kdy se člověku zatají dech a to se od podobného tématu tak nějak očekává. Bohužel jsem nečetl knihu a o Alžbětě Báthoryové toho mnoho nevím, takže nemohu srovnávat se skutečností či legendami. Nic méně pro Česko velký pokrok. ()

otík

Určitě to není nejlepší český (česko-zahraniční) film za poslední dekádu, ale určitě jde o zajímavý projekt, který si zaslouží být viděn na velkém plátně. ()

moviefilm

Z obrovského historického trileru-veľkofilmu som mal komédiu.Herecké výkony sú síce super, no aj tak nezachraňujú očividnú lacnosť výpravy (Tatry sú ozaj skvele nakreslené...:-)) Kedže poznám Bátoričkin príbeh, dokážem oceniť ako zaujímavo Jakubisko urobil z vrahyne obeť. Dokonca sa tomu, že Eržébet nebola vrahyňa, dá dosť ľahko uveriť. No na druhej strane načo bolo v záverečných titulkoch spomenuté, že bola zapísaná do Guinessovej knihy rekordov, za najväčšiu vrahyňu?(Jeden pán sediaci vedľa mňa poznamenal, či už v roku 1610 bola Guinessova kniha:-))Je tiež nemožné, aby v tomto roku boli korčule, alebo padák.No treba pochváliť skvelé masky, kameru a kostýmy. ()

Sabrewulf

Nemá cenu rozepisovat se o ultračistých kostýmech, postsynchronech, "velkolepých" válečných scénách, komparzu atd, protože tu toho bylo řečeno už dost, takže já jen dodám, že i když jsem se od začátku smířil s tím, že tam " žádná socha s vysouvacími noži z hrudi" nebude a připravil se na spíše historickou podívanou, stejně jsem v kině málem umřel nudou. ()

zorro

Tak tohle opravdu není vtipný…prachy sou v tahu a z filmu co vypadá jak pohádka s papundeklovými kulisy na Čt1 se mohu jenom zasmát. Nesmyslné příběhy, natahované a zastávající se vyprávění a ještě k tomu Polívka s Mádlem se svými vynálezy. Teď už mi chybí jenom Máj. ()

Radiq odpad!

Jakubisko je pro Slovensko tím, čím je Spielberg pro Ameriku. Každej ho uznává, prej točí dobrý filmy, ale mě to tak nikdy nepřišlo a nechápu to. No dobře, Spielberg má pár výjimek, ale Jakubisko ne. Vypadalo to spíš jak televizní film, než jak do kina. Navíc do toho vždy nasere nakousi takovou mystickou rovinu, která je jak z ruskýho filmu. Ale co mě nasralo nejvíc, tak to, jak zpracovali tenhle skvělej námět. Bathoryová tam není vůbec tak démonická a posedlá a celý je to úplně o něčem jiným. Ze všech nejvíc mi tam chyběla postava Ficka, která byla odsunuta na vedlejší kolej. Nevím, komu se tímhle sračkofilmem snažil zalíbit, ale já kdybych byl v nějaké porotě, tak mu za tohle dám body do mínusu, kdyby to šlo. A to za to utratil tolik prachů, jo? Idiot. Ani nahota a krvavé středověké výjevy tomu nepomůžou. A ten dabing! Všichni slovenští herci mají stejný hlasy nebo co? A vůbec se ty hlasy k těm lidem nehodily. Hrálo si to na historickou fresku, ale bylo to spíš, jak kdyby někdo pokadil zhnilou tresku. Našim by se to ale asi libilo (důchodovej věk). Aji ta Polívka tam hraje spíš jak slabej vývar z vnitřností, než jak pořádná Suppe (ale to je u něho už poslední dobou normál). A navíc je těma svejma vynálezama jak nějakej Leonardo Da Vinci. Poslední záběry jsem hltal jak smyslů zbavený. Těšil jsem se totiž na titulky. ()

misulka03

Těžké hodnotit film, který u nás nemá obdoby. Nenapadá mě podobný český film, který by se aspoň tomuto blížil a tedka nemyslím kvalitou, ale především svým obsahem, propracovaností či skvělými herci. Ano stále je poznat, že je český filma nelze jej porovnávat se zahraničními, přesto mě to z tohoto podledu dosti překvapilo. Ač mnoho lidí film kritizuje, z českého pohledu je to film nečekaný, originální a pro mě celkem překvapivý. Byla jsem připravená na cokoli, ale musím uznat, že mě to celkem mile překvapilo. A rozhodně neshledávám film katastrofickým či nepovedeným. Herecké výkony byly naprosto dokonalé, přesto mě trošku mrzí konec filmu, protože ani zdaleka nedosahuje kvality jeho počátku. První hodinku nebo 45 minut, nevím přesně jsem byla z filmu naprosto nadšená a nechápala jsem, že má tak nízké hodnocení, čím více jsem se blížila konci připadalo mi, že tvůrci vyčerpali své nápady a sílu pouze na ten začátek a konec trošku vypustili, přesto jsem byla v podstatě s filmem spokojena . ()

tom88

Nepríjemná pravda, nepríjemné sklamanie. Po dlhom čakaní som si pozrel toto veľdielo na DVD a musím povedať, že som trocha vytočený. Ako Jakubisko mohol natočiť takýto bezduchý zlepenec. Ako mohol dopustiť spackanie slovenskej legendy. Márna snaha. Veľký rozpočet mu asi nepadol vhod, za menšie peniaze by možno stvoril viac. Kamera a strih mi pripadali dosť pod úroveň tak ako aj réžia a scenár. Ale na druhú stranu sú ako-tak obstojní herci ako slovensko-český, tak aj zahraničný. Ďalej dobre zvolené natáčacie lokácie a interiéry. Parádne kostýmy a vyčačkané okolie danej doby. Vizuálne je film tiež obstojný. Hudba a zvuk priemer. Akčné scény sú chabé a je ich málo a to je škoda, nie že by som čakal konečne niečo náročnejšie, ale predsa len sa mohli viacej pohrať. Celkovo je to škoda a nevyužitý potenciál. Kvôli pripečenému, kŕčovitému a chaosnému deju si tento film už asi nepustím. A som rád, že som sa v dobe premietania nenechal prehovoriť na návštevu kina. 45% ()

Prometheus69

Nesnáším zklamání... A tohle zklamání rozhodně bylo. Možná by nebylo na škodu kdyby to i o té krvi bylo.... tahle skutečnost? Mi přijde vcelku dost divná... koupala se v kytičkách..... hjuu... cute! Na druhou stranu to byl celkem slušně zpracovaný historický průměrný film, který se jistě dal natočit za mnohem méně peněz. Ale vzhledem k tomu jak složité to mělo průběh. Je fajn, že to nakonec dokončily v této existující současné formě.... takže dvě hvězdy za film +1 hvězda za postavy Cirila a Metoděje :) (?) I když bych možná mnohem víc uvítal samostatný film o nich.... než o nějakých domněnkách o něčem o čem existují už již tolikrát zdokumentované důkazy. V podstatě mezi Bathory a Thurzou nebyl zas tak moc velký rozdíl. B) ()

Mylouch

Scénáristická splácanina, která stejně slouží jen jako kostřička oprávněným výtvarným ambicím. Zbytek je cesta instrumentářem práva útrpného. Hudba přihrává výtvarné prvoplánovosti, ani české znění vybroušený umělecký názor nenaznačuje. 2-3* ()

drexik

Ne, ne, ne a aby toho bylo málo tak ještě jednou NE. Už se mi dlouho nestalo abych měl tendenci odejít z kina před koncem, ale tohle bylo fakt hrozné. Myslel jsem, že tak zmršený film už nemůže být hořší, ale kdeže - Mádl mě zařízl vytím a o Polívkovi jako vynálezci padáku, fotoaparátu a motolyží raději nic psát nebudu. Pozitivem je snad jen Anna Friel a jen kvůli ni dávam alespoň jednu *. A pro přístě pane Jakubisko, nejsem ani idiot a ani nemám poruchu pozornosti, tudíž pochopím napoprvé, když tvrdíte že to jsou jen bylinky!!! ()

Jaňo

Bátoričke dávam 3* pretože si ich zaslúži, svoju rolu zvládla na výbornú. Bathory dávam 2* pretože je to klasická "jakubiskovka". Menovite: sex, nahé ženy, záber kamery až do kostí umierajúceho, štekanie psov a šialenstvo... ()

farmnf

Jakubiskovo výtvarno a poetično zde zabírá velmi podstatnou stránku filmu. Bohužel ještě větší část tu zabírá akčno. No a největší dojem je prázdno a to i to životopisné o grófke Bathory. Film jsem viděl asi před hodinou a jediné, co si pamatuji, je zmatek. A taky mě napadlo...proč se ten starý muž po Sedím na konári a Tisícročnej včele pouští do tématu, který vůbec není jeho parketa. ()

Gonzi odpad!

Příběh o ničem, pro jistotu nesmyslně rozkouskovaný do pasáží, během filmu jsem se začal několikkrát dusit smíchy - bohužel ne u vtipných částí, ale u pasáží z kategorie "epická bitva pomocí 5ti komparsistů, dvou stanů a kouře". Hvězdičkou na dortu jsou však dva mnichové Mádl a Polívka, kteří mají (jinak asi vážně zamýšlený film) odlehčit dobovýma kolečkovýma bruslema a podobnýma WTF momentama. Žáden mnou viděný film si nezaslouží status odpad víc, než tato slátanina. ()

Decker

Radoby velepompezni historicke drama, ktere se vsak lepe hodnoti jako predrazeny vykal bez spetky smyslu a napadu. Jakubisko se ukazal leda jako sadista, ale jako nulovy reziser. 15% za vypravu. ()

Liznic

Nuda, nuda a zase nuda. Od prvního slova, co ve filmu zazní, jsem se těšil na závěrečné titulky, které nepřicházely a nepřicházely. A ty jejich "vychytávky". To už bylo vážně moc! A kam se asi poděly všechny ty peníze? Asi za prototyp lyží jezdících do kopce nebo co to sakra bylo. ()

markuc

Jakubiskovy jsou nemocny lidi a Juraj to ve svem poslednim filmu dokazuje nad miru dobre. Tento film je nudny a toto podporuje navic jeho ukrutna delka, ktera je vrazedna pro tento film - byt to o padesat minut kratsi, je to urcite zajimavejsi. Dalsi vec mi nemalo vadila - slatanost - Jakubisko se nekdy nemohl evidentne rozhodnout, tak to vsechno "nejak" spojil dohromady a vznikla hruzna vec. Jediny klad filmu jsou kostymy a NEKTERE herecke vykony, jinak to nestoji ani za zlamanou gresli. Pro me propadak roku, ktery ma prebujelou reklamu hlavne v podani producentky Deany. ()

rodo

Pro mě je hodnocení tohoto filmu velmi komplikovanou záležitostí. Jakubiskovy filmy pro mě byly vždy srdeční záležitostí, které umí pohladit svou vizuální a magickou atmosférou (když nepočítám absolutně nevydařené POST COITUM). V Bathory je však z tohoto Jakubiska absolutně pomálu :-( Tím ale nechci říct, že by to byl špatný film. Naopak. Jako historický film je natočen moc pěkně, a ačkoli jsem se v první polovině trošku nudil, v polovině druhé už mi to uběhlo, ani nevím jak. Anna Friel je ve své roli výborná a neméně zdatným výkonem sekunduje až ďábelsky charizmatický Karel Roden. Ostatní herecké výkony také nebyly špatné, ale dost mi nesedly postsynchrony, a to hlavně u českých herců (Polívka, Mádl ...). Věc další je příběh samotný. Do jisté doby se film ubíral zajímavým směrem a já měl takový ten správně nejednoznačný a rozporuplný pohled na osobnost Alžběty Báthoryové. V určité době se děj zlomí a najednou je Alžběta už jenom kladnou postavou. V té chvíli je mi líto, že v příběhu není více otazníků, které by nechali na Vás, jak to asi opravdu mohlo být. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko