Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

aiv odpad!

Historicky, úplně mimo mísu. Jakubisko udělal s největší vražedkyně světa oběť, všechny její oběti se teď musí obracet v hrobě. Hrozny film. Ale jak se říká, vydělává reklama, ne samotné dílo. Ono totiž kde by vydělávalo toto dílo, tak jsou těžce v mínusu. ()

PCHE

Jakubisko je vo forme. Obával som sa čo z toho vylezie ale bol som nadmieru spokojný. Pravdupovediac nechápem výčitky typu televízny vzhlad alebo lacné interiéry. Prijde mi to hnidopichstvo zmietnuť čokolvek domáce. Film je obrazovo vyslovene kinový a velké plátno mu sluší a rozpočet je na výprave vidieť. Príbeh je zložitý ale zaujímavý, a dúfam, že sa dočkáme televíznych filmov ako v prípade Včely alebo Správy, ktoré dokresla niektoré postavy, ktoré boli teraz len načrtnuté. Nie je to naštastie typický blokbuster, Jakobiskov rukopis som tam videl a dúfam, že sa prachy do toho vrazené vrátia. ()

kiraorigin

Šla jsem na tento film jen kvuli příteli, který má rád středověké "velkosouboje"...odcházela jsem s bolestí hlavy a naprosto vyčerpaná.. s dojmem, že jsem zahodila něco přes dvě hodiny svého života (a přítel se vlastně nějaké pořádné bitky také nedočkal). Né že by Bathory byla zas až taková blbost, ale Jakubiska nemám ráda a znovu mě "nezklamal". Bathory jako třídílný televizní seriál - to by byla správná volba. Ale 2 bodíky za milé odlehčení pány Polívkou a Mádlem a za odvahu udělat z Alžběty Bathoryové docela slušnou ženskou místo krvelačné bestie. BTW všimněte si na konci jak Polívka jakožto mnich vkládá Alžbětě prsten a vzápětí jej má znovu na prstu..asi chyba střihu:-) ()

Pisoarec

Tenhle film má v podstatě všechno a zároveň nic. Dobře vypadá navenek ale uvnitř mu chybí spousta zásadních věcí jako strhující vyprávění tak typické pro takového filmy, vážnější zápletky a zvraty a hlavně duše. Hezky se na to dívá, ale pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že to, na co vlastně čekám, ještě nezačalo. Když už jsem měl odkoukané skoro dvě hodiny a ono to ,,to" ještě pořád nezačalo, začal jsem si říkat, že je to asi něco špatně. A když vzpomenu na příšerný dabing zahraničních herců (Jirka Pomeje opět nezklamal) a některé opravdu tragické herecké výkony (jakási dívčina, která pak naštěstí skočila z okna. Děkuji ti, Juraji, zachránil jsi tím celé kino) a také opravdu hodně umělý sníh, což bylo vidět jen letmo, ale ta ,,šlehačka" to prostě byla, je pro mě Bathory zklamáním. S tím jsem do toho kina také šel a toho se mi také dostalo. Ale je to škoda. Takhle byly všechny ty miliony vyhozeny za výpravu, za lokace, za herce a kompars, ale nikoliv za film, který by fungoval jako celek. Je vidět, že český film dovede mít například kameru (Brabec) či hudbu (Jirásek) na evropské nebo i světové úrovni, ale režie a scénář v tomto případě silně zaostává a tak se Anička Friel mohla snažit sebevíc, ale bylo to houby platný. Takže esli chcece vidět hezké obrázky, zajděte si na nějakou výstavu Juraje Jakubiska, možná uděláte líp. ()

gu-staff

No, ještě jsem neviděl, a udělal jsem tu chybu, že jsem se začetl do zdejších komentářů. Asi si dám ještě pár týdnů, a pak teprve zkouknu, protože bych asi byl v této chvíli ovlivněn plky typu :"na československý poměry dobrý", "kde je těch 300 milionů" a spol. Ježíši, to opravdu neumíte hodnotit objektivně ? Buď je ten film dobrej, nebo ne, nebo průměr, ale ne proto, odkud/od koho/za kolik , ale pro dobrej nebo špatnej scénář/kameru/režii atd...Hergot, to jsem se zase rozčílil :) ()

Tatrysyn

Výborná kamera, dobré davové scény, skvělá bojová choreografie, poutavý příběh. Interiéry, exteriéry, postavy a jejich obsazení skvělé! ()

AgentMarvel125

Pan Jakubisko si dal velmi zalezat a klobuk dole ... Podla mna je to genialny film, ktory by mal v kazdom normalnom a vnimavom divakovi nieco zanechat - urcity pocit alebo naladu... Vo mne urcite ano a rozhodne je chyba vidiet tento projekt iba raz ... Trosicku mi tam - ale chybal ustredny motiv piesne Muj boze v klasickom Knechtovej podani. Aspon k zaverecnym titulkom - ale inak klobuk dole pred Annou Friel, "basnikom" Karlom Rodenom, ale aj pred pani Sonou Norisovou, ze sa na to vobec dala - ja ju vsak stale vnimam ako Pocahontas :-) ()

zozo16

Ja by som len vsetkym tym velkym kritikom, ktory zhadzuju uroven tohoto filmu odkazal, ze nechcel by som mat oci, ktorymi sa pozeraju na filmy. Tie su tu pre to, aby nas zabavili a zanechali v nas nejaky dojem. A nie aby sme sa rypali v kazdom detaile (ci nahodou niektory clen komparzu nestal trosku nakrivo....to je ubohe). Celkovy dojem z filmu je vyborny a to je to najdolezitejsie ()

petul

Začalo to dobře, bohužel se to zhroutilo do velkého zklamání přímo uměrnému mému těšení. Komické "vynálezy" Polívky a Mádla (o jejichž věrohodnosti by se dalo diskutovat) na mě působily v atmosféře dramatického snímku víc než rušivě. Taky se mi nelíbilo historické podání Alžběty Bathory, která je líčena spíše jako oběť, jejíž jednání bylo výsledkem nelehkého života. Takové překrucování historie mi přijde nemorální, filmu to ubralo a mě to zklamalo. Pozitivně bych hodnotila herecké výkony Friel a Rodena+ kostýmy. ()

Eleanai

nenechala jsem si zkazit radost ze zdejších příspěvků a šla do kina - a jedním slovem nelituji. Co se týče utracených peněz - pravda, drahé bitevní scény mohly být celé vystřiženy, protože mi nijak do celku nezapadaly, přesto jakožto velkofil s českou koprodukcí - klobouk dolů. obsahoval všechno, co dnes má velkofilm mít a narozdíl od Hollywoodských trháků nekončil happyendem a měl šmrnc lehce českého typu. Dva moulové mi lehce připomínali jakousi parodii na Jméno růže a ačkoliv já je během filmu nenáviděla, věřím, že pro průměrné diváky to mohla být forma odlehčení děje. Co se týče Anny Friel - nemám slov.... Naprosto strhující... famozní až legendární. Roden jako obvykle podal skvělý ale řekla bych příliš "rodenovský" výkon, tudíž - nepřekvapil..... a co se týče Jakubiskové tvorby. Líbí. Cháp, že tento snímek je jeho srdcovou záležitostí a proto i odpouštím některé "nedostatky popř předostatky". Někteří tvrdí, že to Jakubisko s pojetím oběti přehnal - s tím nemohu souhlasit, protože z historických faktů pobral vše, tak jak je a sám si podle sebe dokreslil to ostatní - a tomu nikdo vyvrátit nemůže, protože důkazy neexistují a přiznám se, že tato verze se mi líbila natolik, že bych byla ochotna jí věřit jako skutečnosti. nesouhlasím s tím, že z filmu je jednoznačné, že A. B. je oběť.... Přesto mne překvapuje kolik průměrných filmů dostává nadprůměrné hodnocení a první x-český velkofilm od dob zpracování Husa a Žižky je tolik "stírán" sebekritickým okem národa. ()

kachnacekk

Na tento film, jsem se šla podívat bez předsudků, že nedám na kritiky ani chválu a udělám si vlastní obrázek, ostatně jako na všechny věci, nejen filmy. Film na mě zapůsobil, možná i proto, že jsem šla na poslední promítání toho dne, tudíž cesta zpět probíhala za tmy...Každopádně film se Juraji povedl, idkyž byl místy lehce zmatený a divák si musel chviliku počkat aby se zorientoval. Válečné scény, pravda jako fanynce pána prstenů, mi přišlo, že jim tam chybí nějaký ten počítačově dodělaný kompars, ale o ty v ději až tak nešlo, šlo o zobrazení osudu silné a krásné ženy, ať už smyšleného nebo pravdivého, a to film opravdu splnil. Ode mě tedy chvála s maličko přimhouřeným očkem... ()

*Neworder*

no..noo...noooo skoro to bol film. Takéto žánre ma príliš nebavia, ale dalo sa aj napriek 130 minutám.Niekedy film posobil pekne, filmovo inokedy lacno hlavne tie hromadné boje. Takze asi nelutujem, ale najnapínavejš moment z celeho kina bol trailer na nového Batmana pred filmom. ()

kessi

Dlouho jsem přemýšlela, co dát tomuto filmu. Nakonec jsem se rozhodla pro zlatou střední cestu, protože už jenom to, že něco takového vzniklo v Česku je obrovský úspěch. Po všech těch trapných filmech, kterých se za rok natočí aspoň 50 je jeden takový vysvobozením. Má však své chyby-spousty chyb. Mě osobně vadil ten dabing-šlo to poznat, že je to nadabované a některé hlasy služek byly opravdu groteskní. K Mádlovi a Polívkovi se už ani nebudu vyjadřovat-kritiky snesli už dost. U některých "zpomalených" scén jsem se musela smát a u těch "směšných" jsem se zase vůbec nesmála. Co se mi však líbilo, byla Anna Friel-ta opravdu zazářila nejen svou krásou, ale i hereckými dovednostmi. ()

Tootsie

Celkově spíše průměr, ale přesto Bathory patří k poveděnějším českým filmům, třeba už jenom co se týče výtvarné stránky. Aspoň na filmu je vidět těch 300 milionů, kteří tvůrci investovali. Hrozné jsou výkony v epizodních rolích - viz Srtka, Jákl a spol. Znuděných komparsistů jsem si nevšimla =) ()

djrewerz

Pravdupovediac som od tohto filmu nečakal po všetkých komentároch. Tie "akože bitky" mi skôr pripadali ako vystrihnuté z nejakej rozprávky, ale to bola asi jediná vec, ktorá mi vadila. Veľmi pekná hudba a kostýmy. Výborná voľba obsadiť do hlavnej úlohy Annu Friel. Grófku Bathory zahrala vynikajúco a spolu s Rodenom si zaslúžia pochvalu. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko