Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

thanks

skvely film Juraje Jakubiska....Skvělá práce,REŽIE, výprava, herecké obsazení...ať si kdo chce co chce říká....byl to velice dobry, kvalitni a nezapomenutelny film...vrele doporucuji..... ()

Gremlin1

Byť film v poměru cena/výkon propadá, i přes mnoho kritických komentářů mě po zhlédnutí velmi mile překvapil. O roztěkaném scénáři, místy komickém dubbingu (viděl jsem film v "anglickém" znění), davových scénách připomínajících amaterské rekonstrukce bitev v Horní Dolní a dalších kotrmelcích se psalo a ještě bude psát hodně. Doufám ale, že mnohem méně než o tom, co se na filmu skutečně zdařilo. Vizuální stránka je totiž naprosto povedená. Velmi dobrý střih a kamera na mě zapůsobili natolik, že jsem často ani pořádně nevnímal, o co ve filmu vlastně jde (ale soudě dle reakcí spoludiváků nejsem sám) a k plné spokojenosti jsem si užíval vizuálních vjemů. Efekty jsou skutečně nad středoevropskými poměry a v kombinaci s výbornými kostými a maskami to je lahoda. Maďaři opravdu vypadají jako maďaři, Roden jako taky nějaký uher, snad jen ten Bolek Polívka s hlasem Gandalfa je takovej trochu divnej. Atmosféru pěkně dokresluje hudba, která je mnohem hollywoodštější než bývá zvykem a působí velkolepě. Herecky nadchne zejména představitelka hlavní role, klasicky Roden a až na pár výjimek (Vašut, občas Polívka a pár dalších tváří, které se do filmu prostě nehodí - Jákl, Václav Upír Krejčí...) jsou herecké výkony a obsazení velmi dobré. Horší je to s obsahem scén a scénáře obecně. Nevím, zda se v příběhu vůbec lze zorientovat. Při množství na potkání useknutých hlav a nahých ženských těl jsem začal místy pochybovat o své orientaci. Nakonec ale naštěstí zůstalo vše při starém :-) Občas to byl prostě takový maďarský guláš. I tak přeju Jakubiskovi, ať se mu pár chechtáků vrátí a ať se s chutí vrhne na tvorbu mnohem levnějších filmů. Vizuální stránka je hodně, ale z prdu nejdou dělat kuličky. Hajrát vole! ()

doGof...

Nechutna podivana na vytvor arogantniho kaspara jmenem Jakubisko. Po jeho nejvetsi filmarske tragedii Post Coitum suverene a arogante oznamuje, "budu delat Bathory". Film propagovany snad vsim co znate pravoplatne patri na dno ceskoslovenske tvorby. Vedeli jsme dopredu ze Bathory nebude vylicena jako "Blood Lady" tedy tak jak ji zna drtiva vetsina populace, coz ostatne filmu spise pridalo na zajimavosti, jenomez by za otezema nesmel stat Jakubisko ale daleko zkusenejsi clovek v tomto oboru. Trapne rozdeleni filmu do tri casti kdy se ani jedna nevenuje te pro kterou je delana. 3 000 neskutecne idiotskych komparzistu ktere stab musel vyhrabal nejspise nekde na Boubine. Nejhorsi zvuk ktery jsem u tuzemskeho filmu slysel za poslednich 5 let. Herecke vykony jednotlivcu, pribeh a celkove provedeni posunuji Bathory z historickeho dramatu do smesne komedie o nicem. Koleckove brusle, fotak, padak??? Pane Jakubisko! Dostudoval jste vubec zakladni skolu???? [1/10] ()

keane

2/10 Tenhle film mi připadá jako parodie na Královnu Margot, Jméno růže a Statečné srdce. Totální sračka, která nevypráví příběh, ale lepí k sobě scény ladu a skladu s rozdílnou náladou a dialogy, které jsou naprosto out. Pro mě jeden z nejhorších filmových zážitků roku. ()

john.h

Dvě hodiny konstantní nudy. Naposled jsem se takhle v kine nudil na projekci Markety Lazarove, kdyz jsem chodil na stredni skolu, jenze Marketa Lazarova byla co se tyce umelecky stranky naprosto skvela. A navic zadarmo. I kdyz jsem mel k jednomu listku na Bathory druhy zdarma, tak lituju kazde koruny a lituju, ze me pritelkyne premluvila na to jit, misto na Indiana Jonese. Pak toho litovala i ona, ze me neposlechla, ze ten film bude nuda. Naprosto nenapadita rezie. Ale co cekat od cloveka, ktery natocil Post Coitum. Ale vubec nechapu, jak nekdo mohl Jakubniskovi sverit 380 milionu korun, ktery nejsou videt ani na jednom milimetru toho filmu. Bojove sceny naprosto nudne, bez napadu, bez brutality, se smesnymi kostymy. Hlavni herci jedou prumer, vcetne jindy skveleho Rodena. Predabovany Madl byla naprosta katastrofa a totalne neprofesionalni tah Jakubiska, pro ceskeho divaka byl jeho teply hlas naproste utrpeni a ani se mu nedivim, ze to Madla pekne nastvalo. Bolek Polivka, muj oblibenec, se do sve role vubec nehodil a kdyz letel na rogalu, tak uz sem si vazne rikal, ze to reziser prehnal. Nejskvelejsi z celeho filmu byl Zdenek Srstka, ktery na platne byl vsehovsudy asi deset vterin pri dvou nejbrutalnejsich scenach. Paradoxne ale vykouzlil jeho vyraz nechteny usmev na tvari, ale neni to mysleno zle. Bylo to opravdu na celem filmu to nejlepsi. Ani vlastne nevim, za co davam tu jednu hvezdicku, mozna za Srstku, za to ze se na platne sesli mi dva cesti oblibenci Roden a Vasut, fakt nevim. Ten film bych mozna zkousnul v televizi na Silvestra dopoledne. Takhle se mi ale v kine stalo to co nikdy ne. V druhe pulce jsem koukal snad kazde tri minuty na hodiny na mobilu a modlil se, at uz je konec. Existuje tolik reziseru, kteri by za na ceske pomery ohromny rozpocet natocili mistrovske dechberouci dilo. Jakubisko to ale neni. I ta trihodinova Marketa Lazarova mi utekla (pravda pod vlivem THC) mnohem rychleji, teda alespon jeji prvni polovina. Tady to byl opravdu preslap vedle a modlim se, at uz Jakubisko nedostane vic prostoru, nez na natoceni Rodinnych pout (ktere jsem nikdy nevidel cele, ani jeden dil a jsem na to fakt pysnej). Budu se opakovat, ale Bathory je opravdu nuda, bez napadu, bez niceho. Madl, ktery mohl dodat trosku vic zabavnosti (i kdyz ve stylu teenage komedie) byl predabovan. Ceskoslovensky koprodukcni zazrak se opet nekona a ja opet lituju vyhozenych penez za kino, jako za vicemene kazdy film s ceskym smrncem. Snad se konecne dockam stoprocentni zabavy a nevyhozenych penez za vstupenku u Marhoulova Tobruku. Tomu ja ted verim a doufam, ze za 80 milionu korun prevalcuje Marhoul svou rezii 380 milionovou Bathory Jakubiska. Taky snad Marhoul ukaze, ze za petinovy Jakubiskuv rozpocet jde koupit velkolepou podivanou a natocit pohlednou bojovou scenu s kvalitnimi kostymy. Jedna hvezdicka je tedy za par scen, snad vsechny oblibene ceske herce (krome Hanaka teda, ten tam chybi) a Zdenka Srstku s Petrem Jaklem. PS: S odstupem času mám dojem, že Bolek Polívka tam byl jen proto, protože v československým filmu tento herec nesmí chybět. Ale jelikož Bolek umí zahrt slušně, dal bych mu nějakou slušnou roli, na kterou by se hodil. Mádl byl celkem slušnej nápad, ale trošku přitaženej za vlasy. V historickém dramatu mi přece jen "snowboarďák" Mádl na kolečkovo sněžných bruslích moc neseděl. () (méně) (více)

touchud

Nejsem historik a proto jsem se na film šel pouze pobavit, toto základní poselství u mě film rozhodně nenaplnil. Pokud to měl být dokument o očistě kněžny Alžběty Báthoryové, bylo by to úspěšnější, ale nebylo by třeba tolika proinvestovaných miliónů. Film mě v druhé polovině výrazně nudil, pokusy o odlehčení (nebo co to vlastně mělo znamenat) vynálezy Bolka Polívky a J. Mádla ve mě úsměv vyvolal, ale pouze nevěřícný a ironický - spíš pošklebek.Oceňuji výkon hlavních představitelů, Anna Friel byla dobrou volbou, stejně tak Karel Roden. Množství vedlejších rolí českých ne-herců byla také zajímavá, jako místní divák mě nejvíc pobavil upír Krejčí. Jakési bestoff na konci filmu (jako z nějaké hitparády) mi připadlo jako zbytečné natahování již tak "rozbředlé" stopáže. V TV bych tento snímek do konce nevydržel, v kině jsem to dokázal. ()

Tosca

Film vyvolává velmi smíšené pocity. Těch skoro 400 milionů nebo kolik to bylo - kde jsou? Kam se poděly? To na filmu opravdu není moc vidět. Bitevní scény jsou trapné a zbytečné, výpravu bych čekal opulentnější, kostýmy byly ale krásné. Úžasná je kamera, jak se dalo čekat, ale méně by bylo někdy více. Celkem pěkná je hudba. Filmu ale chybí to nejdůležitější: "šmrnc", "šarm", spád. je utahaný, nudný, zdlouhavý a zdá se mnohem delší než je - netrvá ani 2 a půl hodiny, ale měl jsem pocit, že trvá 4 hodiny. V kině jsem si všiml, že se lidé smějí na místech, kde by se smát neměli a naopak tam, kde asi režisér smích zamýšlel pro odlehčení (zejména u postav dvou mnichů - Polívka a Mádl) se sice smějí, ale je to takový ten smích jako "Proboha", "To snad ne", "Ty v..e", "To si snad dělá p...l" a tak podobně. Chvílemi člověk nevěřícně kouká a poslouchá: strašné byly dialogy, jak už se ostatně psalo v recenzích, navíc v českém dabingu ještě vynikly. A strašné byly ty snové či jaké scény. Herecké výkony byly dobré, ale ne nadprůměrné. Opravdu hrozné byly postavy mnichů, nejvíc Polívka jako vypravěč. Ty postavy neměly smysl a ještě byly trapné a Polívka jako mnich a vypravěč se svým podivným hlasem - to byl opravdu omyl. Např. scéna, kdy oba mniši vstupují do podzemí - ty dialogy vyvolávaly smích - proč tam vůbec byly? Nač trapně komentovat to, co divák vidí? Scéna mohla mít bez těch trapných vět větší napětí. Nebo Marek Vašut a i další - to, co tam občas pronesly, to bylo k neunesení a jeden divák vedle mě trefně ironicky poznamenal: "Je prostě dobrej!" (na adresu Vašuta). A ty "vynálezy" obou mnichů. to myslel režisér opravdu vážně nebo se snažil o vylehčení? A neinspiroval se náhodou postavami mnichů ve Jménu růže? Ovšem tady mu to jaksi nevyšlo... Problém je tedy hlavně ve scénáři, ten si měl nechat Jakubisko opravdu napsat někým jiným. Nebo mu aspoň dodat filmem spád a šmrnc, ale takto vznikl zoufale nevyrovnaný film, který obsahuje leccos pěkného, ale to pěkné a dobré je ztraceno v těžkopádnosti dialogů, příběhu, vysvětlování, obhajování hraběnky atd. Osobně mě hrozně vadilo, že hraběnce říkali Eržébet /nevím, jak se to správně píše), když v češtině jsou všichni zvyklí na Alžbětu Báthoryovou... Z 5 hvězdiček dávám 3, ze 100% bych dal 60%. Škoda, za ty peníze, za ten humbuk a čekání a od Jakubiska bych čekal mnohem víc. A nejsem asi sám... ()

Wolf

Navzdory složitému příběhu není děj nijak zamotaný, herecké výkony výborné, ani nevím, proč nedávám plných 5 hvězd ()

j.o.j.o.

Film vizuálně zajímavý, to mu nelze upřít, ale celkově nedrží pohromadě, kombinuje mnoho témat některé pasáže jsou vyloženě dětinské. A ty dva mnichy, kteří se svými "vtipnými situacemi" snaží vetřít divákům do přízně, si Jakubisko při své reputaci mohl odpustit. ()

dino.h

Plusy: Karel Roden (ten byl prostě skvostný), kamera (krom záběrů z bitev), prostředí, kostými, hudba. Minusy: stopáž (řeknu to nadneseně slovy Jirky Macháčka: "I kdyby to bylo o polovinu kratší, tak by to bylo stále hodně dlouhé"), dále snové fáze, které by se právě mohli o dost zkrátit. "Nastrčený" Jirka Mádl, který se vůbec do příběhu nehodil ani nezapadal - kreace, zde předváděné, patří do Rafťáků a podobných kravin. ()

danielwanderer

Osem krát premietané za 3 dni? Obrovský záujem? Vypredaná sála skoro každý raz... Tak to je Bathory, film, ktorého meno sa dostane aj za naše hranice. Áno, je náš a čo poviem potom, čo som ho absolvoval? No pre Slovensko je to určite pozdvihnutie laťky kvality, ktorú len tak niečo neprekoná. No aj tak treba pátrať prečo spôsobil u nás skoro ošiaľ. Došiel som k trom dôvodom; je to Slovenské (každý slovák správny nacionalista), je to po slovensky (xenofóbia versus titulky) a sú tam kozy (hold, minulosť bola impresívna). Za čo dávam 7mičku? Za to, že Jakubisko priniesol iný pohľad na vec, ktorým prekvapil a našu best vrahyňu dosť obhajoval. Celé knihy s legendami nechám už vo Vašom záujme, I want blood :). Inak Tý dvaja mníchovia nemali chybu :D. ()

TomJ

Bolo to veľmi dobré. Ale tie serepetičky mníchov si mohol Jakubisko odpustiť. Pripadalo mi to trápne ako Jar Jar Binks v Star Wars I. Dal by som aj 5*, ale chýbal tomu väčší náboj. Ako historický film všal veľmi dobré. ()

JohnVodka

Velké těšení a velké zklamání...asi tak bych popsal dojmy z tohoto snímku, od kterého jsem čekal více než mi dal. Herecky velmi dobře zvládnuté historické drama si zahrává s trapně komickými prvky a nesmysly jako jsou samojízdné brusle a podobné věci, v té době velmi nepravděpodobné. Některé historické nesrovnalosti se dají prominout, ale naprosto zbytečný a trapný Mádl filmu více škodí než prospívá. Svým opakujícícm se aUU mi doslova lezl na nervy. Herečku Annu Friel jsem zde viděl poprvé a o jejích hereckých kvalitách nelze pochybovat. Přesvědčivým ztvárněním hraběnky Erszebet Bathory se u mne zapsala na listinu hereček s velkým H a budu se těšit na další její obsazení. Režisérsky byl film taktéž zvládnut na výbornou. Scény, kamera, hudba...to vše skvělé, ale těch komerčních prvků zde bylo více než snesitelné množství, jinak by to bylo velmi Velmi povedené dílo. Nyní mohu říci že to pouze "Nebylo špatný" Proto hodnotím 3,5 hvězdy. ()

DjMetal

Hodnotenie ako pozeram tak nic moc.....(Cital som)...Bathory videlo už takmer 170 tisíc divákov (a este ide hore), a špiruje na titul ozajstného hitu...Historicky velkofilm Bathory v rezii Juraja Jakubiska dalej kraluje navstevnosti slovenských kin. Zatial tento film vedie v kinach a je najlepsim fimom od roku 1993. V pocte divakov - od stvrtka 24. jula do stredy 30. jula si film s Anglicankou Annou Friel v hlavnej ulohe pozrelo 45 828 divakov a zarobenych penazi predbeho slavne filmove hity - Harry Potter, Matrix, Pirati z Karibiku. Iba Matrix Reloaded mal trzby o cca 47 000sk viac ako Bathory. Jakubisko sa moze pysit a toto vobec necakal. Dlho-dobo ocakavany film je tu. Ale nejako na mna az tak nezaposobil po zhliadnuti. Take nudne to je. no co uz...Neni som asi tohoto zanru. ()

Giacomo

Je minimálně diskutabilní, zda se má Bathory řadit do žánru historický dramat. Jakubisko tento snímek pojal podobně jako před deseti lety Besson Johanku z Arku. Na jedné straně má diváka přesvědčit o krutosti doby, mocenských intrikách a příčinách všech spáchaných ohavností, a na straně druhé, celé toto dějství zlehčuje vložkou Da Vinciho následovníkův v podobě investigativních mnichů, a pár dalších komických postaviček. Natočení žánrově hybridních filmů se už mnohým režisérům nevyplatilo. Nicméně i přes tento pokus se podařilo natočit zajímavý příběh, který sice otočil pohled na Čachtickou paní o 180 stupňů, ale proč ne, kreativitě ve filmové branži se meze nekladou. Celkový dojem působí vcelku zajimavě, když pominu absolutní minelu s obsazením Noska, Vondráčkové, rovněž ty hospodské půtky v podobě „bitev“, a v neposlední řadě ty krásné avšak do oči bijící zánovní kostýmy, tak ve finále to hodnotím jako zdařený risk. Jakubisko opět dokázal, že dokáže výborně pracovat s jednotlivci. Pod jeho taktovkou dokázali hlavní aktéři svými výkony dovést tuto podívanou na důstojnou úroveň. Závěrem přeji Jakubiskovi mnoho štěstí s jeho chystaným projektem Svatopluk, jen ve skrytu duše doufám, že si náš poslední Velkomoravský kníže nebude zkracovat cestu z Velehradu do Nitry na rogalu, a že to naší Velkomoravští hoši pěkně natřou Maďarským agresorům. 70 % ()

tiran

Chaotický děj, nepřesvědčivost postav, kostýmy zapůjčené nejspíše od komparsu Svěrákových Tří veteránů a k tomu duo mnichů Polívka - Mádl, které nám ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se dal dohromady Kutil Tim s MacGyverem. Pozornější divák si všimne i takových vychytávek, jako je tah stranou pěšcem při šachové partii nebo moment, kdy jsou dvě hraběnčiny služebné odsouzeni k useknutí prstů, ale v další scéně již vesele plápolají na hranici. Pokud má v české kinematografii nastat obrat k lepšímu, je třeba najít dno, od kterého se lze odrazit. Věřím, že v tomto filmu se tak konečně stalo. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Erzsébet Bathory (Anna Friel) ... Ano, Anna Friel je skvělá. A to je asi tak všechno. Jakubisko se na cestě k vyplnění oněch velkohubým prohlášení zastavil zhruba v první třetině, protože přesně tahle část filmu byla skutečně velmi zajímavá (nic víc, nic míň). Ovšem s nástupem Mádla a Polívky (jehož hlas mě ničil od samého začátku) to šlo s celým filmem velmi strmě z kopce. Působili směšně a je mi jedno, zda účelně nebo nechtěně. Jejich eskapády se do filmu, ve kterém do té doby nebylo po vtipu ani stopy, prostě nehodili. A o cameo rolích Srstky, Krejčího nebo Podhůrského snad raději vůbec nemluvit. Slibované bitvy směšné, především díky počtu vojáků v nich zúčastněných. Dvě hvězdičky za zmiňovanou Annu Friel, hudbu a dítě v kostce ledu. ()

Šindy

Další film viděný v kině. Ale po zkušenosti s ním, také asi jinde už viděný nebude. Knihu o Čachtické paní jsem nečetl, takže toto bylo první seznámení s ní. Velkolepost, jakou by film za tyto peníze mít měl(musí mít), prostě nemá. Některé dialogy naprosto zbytečné (viz. dvojice Polívka - Mádl). Celkově film na dialozích trpí. Ke konci se navíc dostavovala jaksi nuda. Historické filmy mi nevadí. Rád se na ně kouknu, ale film musí něčím zaujmout. Bohužel, tento film nezaujal. Jestli měl zaujmout tím, kolik stál, kolik se vypilo kávy během natáčení, tak na mě tyto „prvky“ rozhodně nezapůsobily. Ale co se týče seznámení s legendou film asi účel splnil. Jen kdyby ta stopáž nebyla tak dlouhá, možná by ani tolik nenudil. Tohoto koně zkrátka pan Jakubisko neukočíroval. ()

geron

V temhle filmě Alžbetu zobrazili že nebyla taká jako ji vylíčila historie. Film neni sice moc špatný ale mohl být lepší. ()

Allka

Čekala jsem mnohem víc. Je to zmatené a zkratkovité a jako by si ten film ani nemohl vybrat, čím vlastně bude - jestli historickým dramatem, hororem či komedií (viz dva pokrokoví mniši). Pro mě největší zklamání roku. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko