• kiddo

Smířila bych se s natahovaností, vyblitou zelení, mizerným střihem i překombinovaností, kvůli které se zdá, že Saw IV má něco mezi 8 a 12 hodinami, neodpustím ale, že tvůrci vzali jedinou věc, kterou jsem na Saw považovala za skutečně dobrou a pozornosti hodnou, a vytřeli si s ní řiť: podivnou, zvrácenou, ale přece jen morálku a morální integritu. Původní koncept Jigsawa sloužil jako apel na osobní zodpovědnost a připomínka pekla a trestu v hédonickém světě, kde se žije bez následků, tady a teď. Na rozdíl od abstraktního Boha a nepředstavitelného pekla nabízel Jigsaw vidinu velice reálného trestu za skutečné, nikoli iluzivní hříchy, v podobě, jež je pro dnešní svět snad až příliš aktuální. To ale vše zmizelo na úkor co největší efektnosti a původní jasný předěl mezi tím, kdo je života hoden a kdo ne, byl nesmyslně rozmělněn, aby mohl být „souzen“ doslova každý: vrahy, feťáky a sebevrahy vystřídali otcové, kteří příliš dlouho zůstávají v depresi ze smrti syna, manželky, které se nechávají mlátit manželi, a policisté, kteří se provinili tím, že chtějí zachraňovat druhé lidi (ehm, pokrytectví, anyone?) Vtipné je, že když už je zkoušce podroben někdo, kdo si to zaslouží, tak nějak podvědomě víme, že někde v jiné místnosti právě trpí jeho oběť za to, že si nechala dávným neštěstím zničit život („Znásilňovals ženy“ vs. „Dovolilas, aby ti jedno znásilnění zničilo život.“/ „Využívals laskavosti druhých, abys mohl být závislý“ vs. „Tvoje laskavost umožnila jinému být závislý“ atp.) Ale co bych se dlouze vykecávala, nechť promluví někdo fundovaný http://www.youtube.com/watch?v=xVArEf4uRs0(31.5.2011)

Ku příležitosti uvedení do kin už pátého dílu této nezmar série (a že prý v dnešní době nejde točit seriály na pokračování, jako byli v osmdesátkách Michael, Jason či Freddy ...) jsem si pustil pěkně po sobě 2 + 3 + 4 film během jednoho dne. A rozhodl jsem s eže k ním napíšu nový společný komentář, prootže jednak jsou všechny od stejného režisera a jednak jsou uplně stejné a to prosím pěkně neberte jako urážku. 2 až 4 díl si drží solidní laťku. Zachován je přitažlivý vizuál proplouvající napříč celou sériií. Díl od dílu je zajímavější "nesmrtelný" pan Skládačka v podání neokoukaného Tobina Bella. Pasti jsou díl od dílu sned lepší a vynalézavější. Herecké výkony spíše teda zase horší, ale dá se říct že ani jeden díl nejde kvalitou dolů a nedělá ostudu geniální jedničce. A proč ne. Saw má díky svému nabušenému (ano překombynovanému) ději mé sympatie mnohem víc než dějově prázdné X-té pokračování již zmiňovaných sériií jako byl Halloween, nebo Pátek třináctého. A navíc zatím ještě neslézávají do stoky k Hostelu těžícího z přemíry násilí. + překvapivá pointa co byla zatím pokaždé. Takže u mě Saw 2 až 4 shodně 60% až 70% dle momentalního rozpoložení.(29.10.2008)

• H34D

Luke z Gilmorek se dočkal pořádného skoku, série Saw však nikoliv, opět se potácí mezi samoúčelnou brutalitou, hloupými postavami a na oko efektním, ale ve skutečnosti plytkým a z prstu vycucaným obsahem. Problém Saw IV je v tom, jak se mermomoci snaží dát všemu nový rozměr a místo, aby se hnula z místa, jen "vylepšuje", resp. upravuje stávající. Je to nelogické až chaotické, navíc divácká zmatenost mimo jiné také podkopává efekt tradičního závěrečného zvratu. Ovšem přes to všechno Saw IV není nuda, nejsíš díky jisté fascinaci extrémem a zvědavosti na to, co přijde, film alespoň v něčem funguje. 4/10(5.1.2009)

• Tuxedo

To samé co trojka. Nenudíte se a jednotlivé pastičky vás celkem baví (ačkoliv jsou už dost přehnané), ale čím víc to sledujete, tím se vám to zdá vykonstruovanější a závěr to jednoduše celé pohřbívá. Při případných dalších dílech by bylo dobré vyměnit režiséra (ten epileptický styl mi nesedí) a scénáristy.(31.10.2007)

Docela překvapení, trailery byly docela wtf? První ohlasy byly dost záporné, až jsem čekal brak, trojka mi přišla zatím neslabší. Uvítal jsem ve čtvrtém dílu hodně vysvětlení a doplnění všech nejasností předchozích dílu. Jediné co chybí jsou charismatičtí herci, nebo aspoň jeden, ale co vím na 100% že Odpad! to není ani náhodou...7/10*(2.1.2008)