Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Figu

V tomhle "válečným" bijáku se dá pozitivně bavit především o hereckých výkonech, tenkrát ještě mladíčků Foxe a Penna... I když ostatní taky určitě nezaháleli! Jenže tam bych končil. Ve srovnání s jinejma válečnejma flákama, tam je pouze malej nádech války a jde především o vyřizování účtů a pak o následný domáhání se spravedlnosti v soudním procesu... Fakt jsem čekal víc, kor když vidím to hodnocení a herce.... 55% ()

shyster

Tenhle film selhává hned v několika rovinách. Nejprve je to v hereckém obsazení. Jak Michael tak Sean jsou ve svých rolích nepřesvědčivý (John C. Reilly snad zde zapoměl hrát) a zvláště Michael se na svojí postavu nehodí a je často jen směšný. Další selhání je příběh, který se mohl odehrát (a popravdě i nejspíš odehrával) při jakékoliv válce a tak tvrzení, že jde o jeden z nejreálnějších pohledů na Vietnam mi vykouzlí na tváři jen úsměv. Tvůrci asi neviděli Četu, Olověnou vestu či apokalypsu. Jinak příběh jen kupí jedno klišé za sebou, jako kdyby postupovali podle nějaké příručky pro válečné filmy. Největším zklamáním je pro mě ale režie Briana de Palmy. Jde vidět, že každý vynikající americký režisér musí natočit válečný či gangsterský film. Někdo oboje. Brian režíruje rutinně a bez zápalu. Chybí mu jakýkoliv timing scén, takže na mnoho místech jsem se smál (to asi ale nebyl režisérův záměr). Ještě štěstí, že tenhle film je v pozadí opravdových vietnamských velikánů. ()

joker.george

Ani jsem netušil, jaký klenot jsem měl nahraný. Začíná to jako každý druhý film pojednávající o Vietnamu, pak se to ale po vzoru Stezek slávy stočí úplně jiným směrem, přičemž oba dva odlišné způsoby jsou stejně kvalitní. Dalšími důležitými dominantami kromě vyprávění jsou herecké výkony, ať už od Seana Penna nebo Michaela J. Foxe a v neposlední řadě jeho výpověď. ()

Nach

Hlavní poselství tohoto filmu podle skutečné události je jasné: oběti války nejsou jen mrtví, ale i živí. Civilisté i vojáci. Jde o místo a čas, kde se lidé i vojáci pod náporem sebevětších ukrutností mění. Lidskost se vytrácí a hranice mezi krutostí a dobrosrdečností se slévá do šílenství. Ano, Vietnam a další válečné konflikty musely být peklem. Tak šíleným, že se i ve vlastních řadách stávaly z kolegů monstra. Oběti války toto vše velice zajímavě zobrazují a díky skvělému castingu jsem byl napnut od první do poslední minuty. Je to snímek z něhož mi nebylo dobře. Ale zároveň válečné drama, které kvalitativně ční nad jiná válečná dramata. 80% ()

laik_60

druhá veta v obsahu k filmu hovorí o "vietnamskem šílenství". Ja hovorím, že Vietnam je v tom nevinne. Ten film bol o "šialenstve vojny". O zverstve človeka. Tak ako sa správali oni, tak sa správali už tatari, húni, napoleonci, tak sa správali nemci v rusku, rusi v nemecku, tak sa spravali srbi, chorvati, arabi v sýrii, ... Prebuďte v človekovi ZLO, a ono sa prejaví. Sean Penn to tak nádherne zahral, že sa divím že mu nedali aspoň oskara za vedľajšiu rolu. Odo mňa ho má, ako aj ten film. DOčerta s vojnou, do čerta s vojenskou mašinériu, do čerta so súdnictvom . ()

C0r0ner

Kdo se těšil na válečnou akci, musí být rozhodně zklamán (jako já). Kdo však nečekal hodně drsnou psychologickou masáž, musí být nadšen (jako já). Vietnam byl samozřejmě průser a nejvíc ho odnesli domorodci, což je tady ukázáno naprosto nekompromisně a po dvou hodinách filmu jsem si zhluboka oddechl, že už je konec. 85% ()

Flynn

Výborný válečný film, v kterém hraje J.Fox v roli, na kterou jsem nebyl vůbec zvyklý....určitě to stojí za shlédnutí, i třeba kvůli Sean Pennovi... je to pan herec ()

pakobylka

"... Protože můžeme každou chvíli umřít, měli bysme si dát sakra pozor na to, co děláme. Protože na tom záleží víc ... Možná víc, než si myslíme ..." Mrazivé drama podle skutečné události, umocněné herectvím Michaela J. Foxe a jeho protihráče Seana Penna ... Jak snadno a rychle člověka promění válka ... Ve vyhrocených situacích vyplavou na povrch vlastnosti, které by v idylické mírové době nejspíš zůstaly hluboko ukryté - ti dobří hoši by prožili své obyčejné životy pěkně v souladu se zákonem a možná by ani té pověstné mouše neublížili. Je třeba velké dávky osobní statečnosti, když si pouhý pěšák dovolí odporovat svým spolubojovníkům, na kterých závisí jeho život. ()

zette

Na Obetech valky nejvice ocenuji, ze se venuje jen jedne udalosti a zbytecne neodbocuje od tematu. Zvlast, pokud se jedna o udalosti skutecne. Rezie, kamera i hudba vynikajici. Pribeh zaujme snad vsechny, vyborne dialogy - hlavne pasaze s nadrizenymi ohledne zlocinu. Co ale nejvice ocenuji je fenomenalni herecky vykon Seana Penna, dlouho jsem nevidel tak dobry muzsky vykon. Paradoxne tak, nejvetsi slabinu filmu vidim v M. J. Foxovi. Myslim, ze se do teto role moc nehodil. Jinak ale vyborny film, jeden z nejlepsich valecnych filmu. ()

mortak

V osmdesátých letech vyhrál John Rambo Američanům válku ve Vietnamu a na závěr filmu pronesl emotivní proslov o zlatých amerických vojácích, kteří byli zrazeni politiky. Proto jsou Oběti války tak opatrné, proto MJF musí tu hlavní myšlenku pronést na tělem mrtvého vojáka, proto dialogy často šustí papírem, proto se film snaží hledat všechny možné příčiny znasilnění a vraždy, neboť film jde proti náladě reganovské Ameriky, proti nekritické vlně národního patriotismu. Naštěstí vznikl film, které tyto nedostatky vyvažuje výbornou režií (ano, scéna na mostě vás nemůže nezasáhnout), hereckými výkony a i hlavní otázkou filmu: kam až může sahat nenávist k nepříteli? Ona totiž pomáhá přežít (víz závěr knihy Čas žít, čas umírat). ()

Hans.

Ukázka toho jak si zelený mozci myslej,že když je válka tak můžou všechno. Postava vojína Ericsona,který dokáže vzdorovat nátlaku nadřízených je jednou z nejlepších rolí kterou Michael J. Fox dostal ve své krátké herecké kariéře. A Sean Penn mu zdatně sekunduje. ()

TomPrusik1

Brien De Palma mi opět ukázal, že i přes některé jeho slabší snímky, jej můžu brát jako režiséra, který si velmi dobře poradí s jakýmkoliv žánrem. Při sledování jsem byl napjatý a čekal jsem, jak to dopadne. Velkou zásluhu za to nesou herecké výkony Seana Penna a i Micheala J.Foxe. A samozřejmě jako vždy skvělý hudební podkres od mistra Morriconeho ()

majo25

Konečne parádny film o vietnamskej vojne spolu so zverstvami, ktoré sa v nej konali. Uveriteľná dráma, v ktorej nie je miesto pre nudu a protivojnový odkaz v nej nie je prvoplánovo podaný. Herecké výkony sú tiež na úrovni, Fox prekvapil. Pôsobivý príbeh je podporený aj Morriconeho hudbou. ()

Aquarius

O tomto filme som nevedel nič a o to väčší to bol zážitok. Veľké nápisy FOX PENN a WAR na plagáte hovoria za všetko. (prvý film Johna C. Reilyho!) ()

okkac

Film, který velkým neprávem zapadl. Není to primárně válečný film. Ty 3 akční scény jsou krátké a skromnějšího rázu. Většinu času ve filmu vidíme pouze skupinku 5 vojáků s unesenou dívkou. Do Seana Penna bych nikdy neřekl, že dokáže zahrát takového sadistického bastarda a Michael J. Fox tak skvěle podá vážnou roli. Je to hodně smutné, čemuž dopomáhá Moricconeho hudba a při scéně na mostě jsem měl ty slzy opravdu na krajíčku. Po něm už sice není film tak intenzivní a řeší se pouze důsledky. Proto jen 4*, ale velmi silné. ()

SeanLSD

"Seržant, chcem hovoriť o tom, čo tu robíme." ___ Tam, kde Francis Ford Coppola kedysi potreboval celé eskadry vrtuľníkov, armádu komparzistov a vykosiť hektáre pralesa, aby ukázal, ako sa dá zvlčiť v džungli, postačilo tomuto príbehu komorné prostredie s pár postavami. Pôsobivá a dôsledná (možno až príliš) dekonštrukcia hrdinského mýtu o "tých dobrých amerických chlapcoch" ukazuje, že Vietnam nebol iba o odtrhnutých končatinách, napalme a v podstate zbytočnom a márnom heroizme obyčajných, nič netušiacich mladíkov ("Na začiatku nič neviete a potom je vám všetko jedno."). Ani trochu nie je prekvapením, že sa nestretol s veľkým úspechom, veď kto by si také niečo rád priznával ? Okrem toho Brian DePalma tu zrejme najväčšmi v svojej kariére brzdí svoju režisérsku exhibíciu v záujme čo najsilnejšieho vyznenia samotného príbehu, silného, v čase vojny bežného a za mieru a prosperity ochotne zabúdaného. Logika tu funguje obrátene - jeden odhalený prípad poukazuje na množstvo utajených, čo nikdy nevyplávali na povrch. Verejnosť sa nikdy nedozvie, koľkí vojaci si nesú so sebou (či pravdepodobnejšie vytesnia) nejakú podobnú spomienku, ospravedlňujúc si to vlastným utrpením, či už skutočným alebo imaginárnym... A najhoršie na tom je, že kým ľudia budú ľuďmi, nezbavíme sa vojen a tým ani podobných príbehov... Hoci nie explicitný, fyzicky nesmierne nepríjemný film, z ktorého ma rozbolelo srdce - nielen obrazne, ale z potláčaného hnevu. Labilnejší človek ako Foxova postava by v tej situácií svojich parťákov možno aj rovno postrieľal - a Pennovu postavu s rozkošou mučil - čím by sa zaraz dostal na jeho úroveň. A potom vlastne už nie je ani také ťažké predstaviť si, že by sa k nemu mohol pre zmenu aj bez väčších problémov pridať... veď je to len vietkongská (čierna, arabská, cigánska, kresťanská - doplň podľa ľúbosti) štetka... ()

hans500

Příspěvek Briana De Palmy do žánru válečných filmů je skutečně vynikající. Ať už jde o brilantní herecké výkony Michaela J. Foxe a Seana Penna či vynikající scénář. Režie se De Palmovi povedla nadprůměrně a opět nádherná hudba mistra Morriconeho. "Oběti války" jsou nejlepším filmem o válce ve vietnamu hned po Stoneovo mistrovských kusech. ()