Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

sheen

Po spolupráci na Neúplatných De Palma a Morricone opět spojili síly, Morriconeho melodie jsem rozeznal okamžitě. Drsné konverzační drama s výborným Pennem a Foxem. Scéna na mostě byla fakt mazec. ()

petaspur

Válka mění vojákům charaktery a rozhodně to není k lepšímu. Je možné, že kdyby Eriksson nebyl nováčkem na rýžovém bitevním poli, tak by mu nedělalo takový problém splnit rozkaz seržanta Meserva ke znásilnění unesené vesničanky. Eriksson však ještě nerozumí pokřivené logice zkušeného mazáka a když dojde ke zbytečnému rozstřílení probodané zajatkyně, tak se rozhodne najít uši, které by mu pomohly zajistit spravedlnost navzdory zkušenému nezájmu velitelů. Jedná se o poněkud schematicky rozehrané drama plné vymazlených kamerových záběrů. ()

Aky

Je to už trošku letité, a tím se téma stalo omšelým. Jinak je to po všech stránkách docela povedený film. ()

Ruut

Spíše komorní film s televizním lookem. Takový celkem obvyklý ukecaný moralizující Brian De Palma (či klidně zaměňte jméno režisera za Oliver Stone) film. Nic nového pod sluncem a tentokrát to ani nevybudí nějak zvlášť silné emoce. Netřeba vidět. ()

misterz

Obete vojny sú takým typickým predstaviteľom De Palmovho filmového remesla. Nie je to zlé, ale mohlo to byť omnoho lepšie. Zase neprekročil svoj tieň. Nosná téma je tu síce pomerne zaujímavá a snaží sa jej venovať realisticky, ale prišlo mi to povrchné a hala-bala odbité, rozhodne sa so psychológiou jednotlivých postáv, hlavne toho udavača, mohol pohrať viac. Tiež tomu chýbal dramatický šmrnc a chcelo to aj trochu viac pritlačiť na emócie diváka. Z toho dôvodu som sa na konci cítil tak akosi neurčito, bolo mi jedno, ako sa to uzavrie, ako keby koniec vyznel do stratena. 70/100 ()

Javert

Ne tak silný zážitek, jako u Platoon nebo Apocalypse Now!, ale stále velmi kvalitní a místy dost drsný film. Do TOP10 filmů z Vietnamu by se bezpochyby vešel. Sean Penn už tady ukazuje, co se v něm skrývalo (a skrývá) za talent. ()

kingik

Mohl to být zajímavý film, ale chybně obsazený Michael J.Fox v hlavní roli, mě odradil. Jemu věřit vojáka při jeho fyzických proporcích opravdu nejde. Moc extra momentů film zrovna nenabízí. Plyne tak nějak pozvolna, nenapínavě. Nejsem moc na válečné filmy, přijde mně legrační, když si herci hrají na válku. Tady to válečné prostředí bylo zachyceno tak nějak běžně a nepříliš záživně. 50% ()

Smok

Vietnamská drámička "full flavour", ktorá strieľa do vlastných radov a ukazuje, že svinstvá sa vo vojne dejú aj na civiloch, morálka a ľudskosť sa v bojovom nasadení nenosí a je len na kompetentných, či si pred tým budú zakrývať oči, alebo konať. Film bol štartovacím mostíkom pre niekoľkých mladých amerických hercov, napríklad John Leguizamo, a John C. Reilly si tu strihol vôbec prvú svoju filmovú rolu. M.J Fox si toho dobráckeho bojovníka za spravodlivosť dal tiež celkom presvedčivo a všetkých ich ukážkovo terorizoval vtedy len 30 ročný Penn. ()

Campbell

Neprávem opomíjený válečný film s naprsto famozním Foxem a Pennem. Film nemá moc hluchých míst, a když už tak přece jenom jsou opomíjenyhodné. De palma mě zatím nějak nezklamal. Ale ani jsem nic od tohohle nečekal. A dostal jsem poměrně citliví antiválečný film. Doporučuji. ()

nascendi

Filmov z Vietnamu a o Vietname som videl niekoľko. Rôzny bol ich pohľad na vojnu, rôzna bola sila výpovede. Obete vojny je veľmi priliehavý názov pre to, čo som videl v uplynulej dvojhodinovke. Nechýbali mi bojové scény, dokonale ich nahradili obrazy toho, čo dokáže spraviť vojna z dvadsaťročných mužov, ktorí musia siahnuť na dno svojich fyzických i psychických síl. Že v tomto šialenom virvare pocítia potrebu "rozptýliť" sa surovým a krutým spôsobom a neskôr sa zbaviť jedinca, ktorý ich ohrozuje, patrí k prednostiam tohto zaujímavého i keď na môj vkus trochu nevyrovnaného filmu. Herecké obsadenie filmu sa vydarilo, atmosféra bola chvíľami krájateľná a Ennio Morricone podporil jeho celkové vyznenie. Tie štyri hviezdičky nie sú silné, ale tri by boli naozaj málo na film, ktorý hneď tak nevymizne z pamäti. ()

PetrPan

Palma, Morricone, skutečný příběh, výborní herci a skvělé drama..obzvlášť scéna na železničním mostě opravdu stojí za to. ()

Ratemus

Opravdu silný příběh z nemilosrdného období války ve Vietnamu, možná jeden z nejlepších válečných snímků. Penn je naprosto výbornej, věřím, že válka musela ty vojáčky fakt změnit, ale tohle jde ještě dál než Olověná vesta. Výborné drama o tom, že i za války si člověk musí zachovat zdravého ducha a Fox to zvládá výborně, John C. Reilly je klasika, ten nikdy nezklame. Tohle prostě jinak než za plný počet nejde. ()

Tomco

ohromne strhujuci film, ktory mozem kvalitami smelo zaradit medzi absolutnu spicku vojnovych filmov akymi boli cata alebo tenka cervena ciara. podobne ako novsia cervena ciara aj de palmove obete vojny davaju do pozornosti viac z toho psychickeho sveta, ako kladenie dorazu na efektne a dlhe suboje. a co je super, ked sa nejake prestrelky vyskytnu su skvelo natocene. kamera je vyborna, pohybliva, hudba dobre zapasovana. a aby som nezabudol, je radost sledovat namotivovaneho seana penna, ktory predvadza perfektny vykon, minimalne taky dobry, ako dalsia herecka perlicka v podani vynikajuceho michaela j. foxa. ()

WANDRWALL

Nikdo Američany do Vietnamu nezval, je třeba vzdávat hold Vietnamcům, ne krvežíznivostí posedlých vojáků a jejich nadřízených z USA. ()

Joker Punx

Další skvělej válečnej film co jsem viděl už kdysi dávno. Teď jsem se na to podíval znova a pořád je to pecka. Film o válce ve Vietnamu co vychází ze skutečných událostí. Četa pěti vojáků - Eriksson (Michael J. Fox) - Meserve (Sean Penn) - Clark (Don Harvey) - Hatcher (John C. Reilly) a Diaz (John Leguizamo). Ve Vietnamu unesou vietnamskou dívku Oanh (Thuy Thu Le) a rozhodnou se jí znásilnit, jen samotný voják Eriksson je vážně proti tomu. Ostaní vojáci Erikssona nutí ať jí znásilní taky a maj z něho jen srandu, ten ale odmítá udělat takový zvěrstvo. Čtyři vojáci dívku znásilní a mučí. Na poslední chvíli se jí Eriksson snaží zachránit, ale bohužel se tak nestane a dívku Oanh brutálně zavraždí. Eriksson to nechce nechat jen tak a ty čtyry zmrdy udá. Čůráci jen dostanou nucený práce na několik let. Kdo mi tady byl fakt vážně odpornej byl Sean Penn :D Odpornej totálně iritující zkurvysyn! :D Ty svoje držky jak dělal a furt u toho žvejkal snad žvejkací tabák, tak ten byl fakt na bombu a ty jeho oči :D Po celou dobu vypadá jak nafetovanej magor :D Zahrál to výborně. Taky Michael J. Fox skvělej a Thuy Thu Le co zahrála oběť Oanh, úžasná. Docela se divim že už v žádnym dalšim filmu nikdy nehrála. Byla skvělá i když jsem jí hovno rozuměl :D Bylo mi jí hrozně líto jako hlavnímu hrdinovi, jen on jedinej tam byl ten normální mezi těma zmrdama. Přestřelek a výbuchů se tady taky nějakých dočkáme a nejsou vůbec špatně natočený. Je to smutný, brutální a zároveň skvěle odvedená práce filmařiny. Brian De Palma natočil jeden z nejlepších válečných filmů. ()

Vitason

Jo, De Palmu a jeho práci s kamerou můžu. Režisér si tentokrát vzal do parády vietnamskou válku a šílenství, které v ní některé vojáky postihlo. Hlavním hrdinou je voják, který se postavil svým spolubojovníkům, když unesli a znásilnili vietnamskou dívku. Jistě je to příběh o lidském šílenství, zlobě a násilí, kterého je člověk v krajní situaci schopen, ale zároveň je to příběh o lidské odvaze. Ono postavit se svým kamarádům, kteří s vámi procházejí peklem, navíc vám zachránili život, vyžaduje možná větší odvahu než se postavit nepříteli. Ne každý by toho byl schopný a možná ani ne hlavní hrdina v podání Michaela J. Foxe, kdyby nebyl ve válce krátce a neměl tak posunuté priority a zničenou morálku. Fox i Penn hrají naprosto famózně. Jen Foxovi jsem jeho roli moc nevěřil. Pořád jsem viděl toho komedianta a cestovatele časem. De Palma je za kamerou také sebejistý a skvělý a ještě hudba stojí za pochvalu. Jednu hvězdičku strhávám pouze za rozvleklé a pomalé finále. ()

Rocky62

Netradičně pojaté, ale velmi sugestivní dílo, se kterým si De Palma poradil obdivuhodně. Srdcervoucí příběh o unesené a brutálně zavražděné dívce, ze kterého vyzařuje taková dávka syrovosti a naturalismu, až z toho běhá mráz po zádech. Válečných sekvencí je tu sice poskrovnu, ale jsou dle mého názoru zrežírovány znamenitě. Fox, ke kterému moc netíhnu hraje ukázkově, přesto je však třešničkou na dortu sám Sean Penn, který zde předvádí něco fantastického... styl řeči, gestikulace a mimiky. Bez váhání prohlašuji, že Sean Penn je dokonalý herec. Takže velká spokojenost. 80% ()

Chrustyn

Poměrně dost utahaný (proti)válačný snímek, který opět ukazuje, že amící ve Vietnamu byli prostě svině. Tentokrát se film zaměřuje na skupinu vojáků, kteří unesou vietnamskou dívku, znásilní jí a poté zabijí. Kromě jednoho, který se rozhodne, že to tak nenechá a rozpoutá s nimi soukromou válku. Michael J. Fox, který byl v té době známý z komediálních rolí zde velice překvapil a v roli byl přesvědčivý stejně jako seržantská "svině" Seana Penna. Snímek má několik zajímavých sekvencí a převážně scény ze zuboženou vietnamskou dívkou jsou vskutku působivé ale film plyne tak pomalým tempem, že jsem si myslel, že je tak o hodinu delší a dost často jsem se nudil. V záplavě válečných filmů z Vietnamu je tento velice nevýrazný. ()

classic

Nie je to klasicky vietnamsky film, aké nakrúcali známi - režiséri, napríklad... Oliver Stone - Platoon, Stanley Kubrick - Full Metal Jacket, Michael Cimino - The Deer Hunter, alebo F.F. Coppola - Apocalypse Now. Je to snímok, režiséra Briana De Palmy, ktorý sa na túto problematiku pozerá - iným - kritickým OKOM, že šialenstvo džungle sprostredkuje reálne a skutočne so všetkým, a predsa INAK. Pozostáva to z 5. člennej čaty, ktorá sa prediera peklom na Zemi, že namiesto toho, aby sa oddávali radovánkam spočívajúcim v brutálnom zabíjaní rákosníkov, tak urobia takú vec, že unesú dievčinu z dediny, ktorá nikomu nič neurobila, ťahajú ju so sebou, ako nejakú špinavú handru, potom ju znásilnia + zavraždia, ale - jeden z čaty - sa VZOPRIE, že riskuje od nich posmešky, tento vojak ich potom udá a oni budú za to pokarhaní ... Takéto svinstvá sa bežne praktizovali - nielen vo Vietname, ale aj v iných KONFLIKTOCH, ktoré sa raz a navždy - zapísali do dejín ! Načo sa Yankee všade pchajú ? K hereckým výkonom + štruktúre filmu - Sean Penn - je ZLOSYNOM, bola to jeho IDEA, herec podáva strhujúci výkon, diabolsky, fanatický, že je ho málo zabiť... Michael J. Fox - je ten rozumný človek, ktorému to neprerástlo cez hlavu, a preto je to jeho film. Samotný film - nie je strhujúci, sú tu divné strihy a scény, ako hlavná myšlienka - funguje 100. % - tomu rozumiem, samotné režisérske uchopenie má svoje muchy, ale funguje i vďaka famóznemu Pennovi, z ktorého ide hrôza. Michael je štandardný. Film istotne odporúčam, ale nie je to moja SRDCOVKA. ()

MontyBrogan

De Palmove kolážovité zábery, Morriconeho hudba a Pennov temperament. To sú faktory, ktoré robia z Casualties of War podstatne viac než len ďalší film o vojne vo Vietname. Jediné, čo mi možno kazilo dokonalý zážitok, bol záverečný umelý pokus o katarziu v podobe rozhovoru s Vietnamkou (?) v súčasnosti, naväzujúci na začiatok (čo robilo vlastne z celého deja uprostred flashback). "You had a bad dream, didn’t you? Yes. It’s over now, I think." Trochu silené, veď uznajte. ()