K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Solverino

Dvě hvězdičky za plnotučný konec, jinak k uzoufání nudné a strašně zdlouhavé. Konec ale stál za to. Mrazivý konec. ()

gicous

Pohled na katyňskou tragédii očima žen, jenž jsou mužskému srdci v životě nejbližší. Matka, manželka, sestra a dcera zavražděných polských důstojníků jsou hluboce a trpce zasaženy touto události, a ani jedna z nich během filmu nenajde plnohodnotnou útěchu či klid. Pravda je, že mě jejich příběh příliš neoslovil ani na mě nezapůsobil, což se ovšem nedá říct o poslední čtvrt hodině filmu. Surovost a hrůza, se kterou tvůrci přistoupili k zobrazení samotného masakru je naprosto zničující. Katyň je jeden z těch filmů, kde není důležité, kolik procent, bodů nebo hvězd mu dáte. Mnohem důležitější je umět ocenit fakt, že vůbec vzniknul a připomenul tak tragické a hrůzné události, jenž se během války v Katyni staly. ()

iz67

Nevím, jestli se to dalo natočit líp, ale jako film se mi nelíbilo. Nicméně povinně do škol. Zvláště dnes (září 2014). ()

DassemUltor

Celou dobu se to tváří, že nám tu "Katyň" ani neukáží. Potom to na konci ale přijde. Jeden z "nejsilnějších", lépe řečeno nejhnusnějších filmových zážitků, jaký jsem kdy zažil. Dávám plné hodnocení už jenom kvůli tomu, jak se toho ty Poláci prostě nebojí a ukázali to na plné koule. Ukázali jaký jsou ty komunisti svině. ()

Pitryx odpad!

K filmu napíši jen toto. A pozor bude to spoiler jako kráva. Po první hodině nudy jsme se dostali konečně k jádru pudla. A zde padne jen několik zmínek. Jako prostě že se nic nestalo, jen to a to, a hotovo. Tak jsem si řekl, no dobře, zas to bude později podáno třeba jako retrospektiva, nebo nějakým jiným uměleckým ztvárněním. A bylo. Jenže to už jsem byl naprosto mimo nudou. O těch hlavních aktérech nikde skoro nic. Jen o jejich příbuzných a známých. Takže pokud měl ten závěr působit sugestivně, vytratilo se to naprosto nudným dějem předtím. A navíc, kdy se měl divák ztotožnit se zavražděnými? Ne. Celé je to špatně natočeno a pokus o umění se do mého vkusu netrefil. Proto nula. Ono to vůbec bylo celé takové suché, nezajímavé, nevzbuzující pozornost. ()

majky19

Z mého pohledu se jedná o vskutku výborný film, který blíže představuje neuvěřitelné hrůzy a genocidu, které se sovětská tajná policie NKVD dopustila na polských armádních a společenských elitách. Je opravdu pozoruhodné, že se okolnosti tohoto masakru podařilo pečlivě tajit a zkreslovat až do počátku 90. let, kdy poprvé se svém projevu generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov připustil, že na tomto zvěrstvu nesli svou vinu Sověti. Myslím si, že je velmi symbolické, že se režisérské taktovky tohoto historického velkofilmu ujala bezesporu největší legenda polské kinematografie, režisér Andrzej Wajda, který sám byl touto tragickou událostí velmi zasažen, neboť v Katyni byl popraven i jeho otec. Snímek je velmi důstojnou vzpomínkou na tuto tragickou událost, která společně s dalšími měla pro Polsko fatální následky, protože po válce nebylo žádné významné a silné opozice, která by dokázala vzdorovat nástupu komunistické diktatury. Myslím, že stoprocentní hodnocení je v tomto případě naprosto namístě. ()

ostravak30

Katyň popisuje jednu z nejděsivějších událostí polské historie. Je neuvěřitelné, že už během války si Sověti připravovali půdu pro invazi a okupaci Polska. Film se ale bohužel více než na osobní příběhy některých vojáků zaměřuje na epizodní vyprávění všech důležitých okolností a událostí kolem události. Takže sice sledujeme hlavní hrdiny, ale nějaké bližší ztotožnění pochopení jejich vlastních osudů nepřijde. Nejprve totiž vidíme pouze faktické zobrazení toho co se stalo tak, jak to zažili rodiny. Po konci války spojené i s komunistickou propagandou a utiskováním, když chce něco o Katyni říct pravdu. Až závěrečná scéna vtáhne diváka víc do děje a dá mu pocítit skutečnou tíseň, jakou pociťovali vojáci. Pomůže tomu autentická kamera a věrohodné zastřelení vojáků. Ti do poslední chvíle nevěděli, co se s nimi bude dít. Ze scény je pak cítit i všudypřítomný strach, když pár sekund před smrtí vojákům došlo, co se stane. To je sice nejhrůznější, ale zároveň nejpůsobivější scéna celého filmu. Zbytek snímku, ale nepůsobí tak dobře, což je rozhodně škoda a jasný důvod, proč nezískal Oskara a ode mě nevyšší hodnocení. To první mrzet rozhodně bude. ()

adamix

Pomalé, jednotvárne a trochu nedotiahnuté svedectvo o brutálnej poľskej tragédií z čias druhej svetovej vojny. S postavami som súcitil, ale väčšina filmu je o ich falošnej nádeji z návratu blízkych, ktoré film nikam neposúvajú. Prívlastok ,,brutálny" je silné slovo, ale ako smutná pocta tisíckam zabitých Poliakov budiž. Z ONEJ udalosti sa toho v závere dalo vyždímať viac, rovnako ako aj z celého filmu, ale Wajda nie je ani Spielberg, ani Polanski, i keď srdcom stále vlastenec. Škoda. ()

DAF1

Filmy z druhé světové války, týkající se polských dějin, neoplývají dynamickými akčními scénami (jak je tomu u jejich amerických protějšků). Masakr v Katyni mohl být další z tuctových filmů (jako například Vlajky našich otců), svou psychologickou propracovaností a prolínavou kompozicí však míří výš. Pro polského režiséra Wajdu je to "takový malý Schindlerův seznam", kterým splnil své poslání (nejen) vůči Polákům. ()

jack_scott

Velice hezký snímek nestárnoucího polského Pana režiséra. je celkem zajimavě pojatý, z pohledu jedné rodiny....však taky proč ne, genocida a její oběti jsou přeci jen jaksi "o lidech" až na prvním místě. Film obsahuje rozumnou míru polského nacionalismu, ani málo,ani moc. Není to tedy jako některé jiné polské snímky,což je jen dobře. Film se rozjíždí celkem pozvolně,aby šokoval absolutně vynikajícími reáliemi válečného a poválečného Polska. S koncem války film nabírá na obrátkách, tváří v tvář dalším okupantům a kolaborantům. Skutečně vynikající, Wajda je jedním z mála režisérů co to dokáží takhle podat. A závěr? Chtělo by se říci škokující, opak je však pravdou, jde "jen" o mistrovsky dokumentárně provedené reálie z ráje bolševického impéria. Obzvlášt scéna s generálem je velice silná. Skutečně nemohu hodnotit jinak než pěti pěticípími hvězdami. ()

Klárča

Velice se stydím, že jsem o tom, co se dělo v Katyňském lese nic nevěděla. Asi jsem se moc soustředila, co se dělo u nás....... Film se sice trochu táhne, ale stojí za to ho vidět. V posledních minutách se mi tajil dech a na hrůzy 2. světové války se určitě nesmí zapomenout. ()

samuelsson

Katyň je vojnový film, s dobrým menom, ktoré priláka množstvo ľudí; so zápletkou, ktorá mohla vyhrať množstvo cien, keby... Keby bola o Katyni. Dejové línie sú mätúce, nie len časové posuny medzi nimi, ale aj niektoré zápletky sa mi zdali byť úplne zbytočné. Film sa od ostatných 2.-svetovovojnových filmov líši tým, že nemá len jednu dejovú líniu, ktorá zobrazí príbeh (históriu), ale viacero, čo mne osobne prekážalo. Často som si kládol otázku: O čom vlastne tento film je? Pretože Katyň sa ukáže až v závere, dovtedy by to mohol byť hocijaký iný vojnový film. Akoby tam Katyň bola ukázaná len okrajovo. Treba však vyzdvihnúť pôsobivý začiatok a koniec. Na začiatku je okupácia znázornená veľmi autenticky (zneucťovanie vlajky a pod.), koniec je zas brutálny a konečne uvidíte aj Katyň... Pre mňa je film jedným obrovským sklamaním a očakával som oveľa viac! ()

pOne

Podle mě ukázkový příklad toho, jak nějaká událost (námět) předčí samotný film. Film na mě působí rozdrobeně - jako tři díly seriálu. Nemá jasnou linku, občas drhne děj. Z hlediska historické události byl pro mě film zajímavý. Samotný snímek ale krom pár scén a drsného konce průměr. ()

Miloško

Ďalší poľský klenot na ktorom vidno,že režisér Wajda mal obrovskú motiváciu natočiť príbeh masového vyvraždenia v Katynskom lese.Bez veľkých vojn.scén,ale o to s nádhernou silou,a pietou. Záverečná hlboká scéna zanechá dojem ! 9/10 ()

Danthare

Lehce syrově pojatá tragédie polského národa z doby dvojté okupace, jenž je doplněna o příběhy lidství, odvahy, přátelství i nenávisti. Pro někoho příliš zdlouhavé vyprávění nás seznámí s několika neobyčejnými osudy obyčejných lidí, v pozadí historických událostí se pak pomalu rozkrývá krutá pravda jenž je v poslední třetině filmu silně skrývána tou hanebnou stranou, tou, jenž dodnes nenašla pouze úctu, nikoli odvahu!, projevit lítost nad tímto zvěrstvem roku 1940. Palec dolů novodobé "Rusko"! ()

petz1985

stojí za shlédnutí, Wajda se s látkou dobře popral, původně jsem měl strach, že film bude pouze a jenom o masakru důstojníků, a to by bylo dost prvoplánové a hlavně težce dívatelné. Výborná kamera a opravdu strhující závěr, po dlouhé době nikdo se v kině nezvedl před skončením závěrečnýcg titulků. ()

sharka.68

jak směsnat 22000 důstojníků,popravených v Katyni, do hlavních rolí? To není možné....a tak je v hlavní roli jediné slovo: KATYŇ..a v něm jsou příběhy násilně přervaných a změněných životů mnoha tisíců rodin a lidí.... ()

heavy66

Mě se ten film líbil. Nepřišlo mi to ani příliš pomalé ani nezáživné, prostě tak akorát když roste napětí co bude dál, přestože víte jak to skončí. Andrzej Wajda nastavil zrcadlo nejen ruské společnosti, ale především Polákům samým, když ukazuje poválečnou spolupráci s okupanty a perzekuci těch, kteří chtějí říkat a slyšet pravdu. Kolikrát už se to v historii stalo, a nejenom v Polsku ! Konec je velmi působivý, když osud dávno mrtvých důstojníků ožívá při četbě zápisníku jednoho z nich. A při listování prázdnými stránkami deníku mi šel mráz po zádech. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky