K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Branicky

No od takhle nosného a symboly naplněného tématu jsem čekal rozhodně větší zážitek, více emocí. Dost mi vadila dějová roztříštěnost a nedotaženost. Na druhou stranu tento film byl asi primárně natáčen pro Poláky, což já nejsem, a je dost možné, že s polským viděním a pocitem z této události koresponduje více než dovedu posoudit ()

sAreOn

Silné téma, které však celkově nevyzní tak, jak by mělo. Vše působí tak nějak až příliš profesorsky a přišlo mi, že ve filmu zcela chybí nějaký ten prvek, který by hrál na emocionální stránku diváka. Katyň je tedy velmi dobrý historický film,ale nic víc, což je opravdu škoda. ()

HollyMolly

Film o jedné z nejdramatičtějších událostí polských dějin, ale bohužel... vůbec ne dramatický. Je zde zachycen vztah válkou rozdělených manželů a na pozadí samotná událost katyňského masakru. K němu film pomalým, loudavým tempem spěje hodinu a půl aby v posledních minutách ukázal jak to celé vypadalo. Masakr byl vlastně jediným smyslem celého filmu takže chyběla jakákoliv poutavost předchozího děje a celé to byla jedna velikánská nuda. A konec filmu ať chtěl být sebevíc drastický to nedokázal zachránit, opět to vypadalo tak nezajímavě, že se to nedalo jinak, než prozívat. Wajda se mohl snažit víc. ()

MichelG.

Film Katyň je tezky hodnotit vzhledem k udalostem ktere se cca pred tydnem staly. To cloveku bezi mraz po zadech kdyz si uvedomi co se stalo v roce 1940 a pak o 70 let pozdeji. Udalosti ktery se staly v roce 1940 a v roce 2010 u prilezitosti vzpominky na zavrazdene polske dustojniky je samo o sobe tak silny tema ze clovek ten film dokouka snad i kdyby byl kreslenej. Sam o sobe film podle me byl prumernej, s nevyraznymi hereckymi vykony. Jedine postave ktera mela nejakou hlubsi myslenku (myslim Jiří, kterej prezil masakr a pak se vratil do Krakowa) sem to moc neveril. Nepresvedcil me. Ve filmu klidne mohlo byt pouzito vic dobovych zaberu. Davam tri hvezdy ale furt premejslim jak se asi clovek citi kdyz ho vyvedou z auta a on zjisti ze bude za 5 vterin popravenej. ()

veverysiak

Je prakticky nemožné pochopiť dnešnou a ešte k tomu zahraničnou optikou to, čo musel zniesť a vytrpieť poľský národ po katyňskej elitnej genocíde, ostatne prelistovanie tejto stránky je toho smutným dôkazom, išiel som zaradom a stačilo mi asi šesť nesmierne inteligentných výplodov a radšej som to vzdal, Wajdov film je maximálne osobný a iný ani, vzhľadom na jeho pôvod, nemôže byť, mohol byť natočený tisícorakým spôsobom, ale je natočený práve takto, pomaly, trpiteľsky, mnohorozmerne, zatrpknuto, mne imponovalo, že autor sa vyhol forme vojnového snímku, zvolil oveľa plastickejšiu podobu stvárnenia doby pred a po tragédii cez príbehy viacerých zainteresovanýc postáv a samotnú exekúciu ponechal na záverečnú citovo preexponovanú päťminútovku, v každom prípade nesie so sebou niekoľko viacmenej utlmených ale jasne zreteľných odkazov - pretrvávajúcu nenávisť voči ruským a nemeckým porobiteľom a ich potomkom, národnú hrdosť koreniacu z historických súvislostí, stavovskú česť, skrývanú hanbu za dlhoročnú kolaboráciu s vrahmi svojich elitných synov, je to natočené citlivo a neprovokatívne ale úplne zreteľne, preto niet divu, že ruské sčervenalé a urážlivé štruktúry odmietli film distribuovať po ich šírej stepi, ja na ich mieste by som urobil asi to isté, lebo by som sa od hanby za svojich predkov prepadol pod zem, takže 85%. ()

brasek

Film som videl v TV a mal som aj DVD... ak by som bol Poliak, asi by ma to dojalo viac... film určite nie je zlý, ale nestranného diváka veľmi nezaujme... osobne ma tam nič nevťahovalo do deja. Autori vsadili na prerozprávanie osudov viacerých rodín a niekde tam dej začal strácať na dramatičnosti, ale kedže ide o prerozprávanie historických udalostí a nie o komerčnú záležitosť, nič nepokazili. ()

Shelby14

Ve spoustě hodnocení jsem se dočetl, že film je nudný a nehraje na emoční strunu. mně to tak nepřišlo. Wajda pomalu odkrývá hlavní tragédii i pozadí události, ale to je to natočené zajímavě, máte čas si vše dát dohromady a vychutnávat režisérovu filmařskou zručnost. a díky tomu že scénu masakru polských vojáků natočil jakoby bez emocí, docílil mnohem lepšího dopadu totálního zmaru než kdyby to balil do nějaké omáčky. skvělý film. ()

JamesBerry

Stačí jedno slůvko a každý Polák zbystří. Sám mám své kořeny v této zemi a proto jsem se těšil na uvedení filmu. Wajda si splnil svůj sen a dle mého názoru se díky jeho zkušenostem s touto událostí podařilo natočit skvělý film, který ovšem bez předešlé znalosti reálií může na diváka působit poněkud zmateně. Závěrečné scény nahánějí husí kůži, přičemž jen uvědomění, že se to tak opravdu stalo, dokáže tento pocit umocnit. ()

BarVo

Historické veľkofilmy nie sú zrovna moja šálka kávy a naviac po Pánovi Tadeuzsovi som zapochybovala, či vie Wajda osloviť aj nepoľské publikum, ale všetko je zabudnuté. Z filmu je cítiť, že ním /a katyňskou traumou/ žil Wajda celý život. A v obdivuhodnom veku ho napokon aj natočil. Asi ťažko by to niekto spravil lepšie. Iste, je rozvláčny, pomalý, nájdu sa aj zbytočné miesta, ale záver je proste strhujúci. Celý film k tomu síce smeruje, avšak aj tak vás koniec úplne "konsternuje". ()

Rodriguess

Mam rad historicko vojnove dramy ale toto bolo dych beruce. Dej sice gradoval pomalsie ale to co bolo na konci. Nebolo mi najlahsie vidiet co sa tam udialo. Velmi krute. Krasne spracovany film, klobuk dolu. ()

Kozlowski8

Polský snímek o jedné z nejtragičtějších událostí polských dějin. Pro polský národ byla 2. světová válka obrovskou tragédií už od začátku, kdy se jeho země stala objektem násilného napadení - z východu bolševickým Ruskem a od západu fašistickým Německem. Následně Polsko převálcovala německá armáda, postupující na východ, aby se situace opakovala v opačném směru po zvratu ve válce. Útrapy pokračovaly i po skončení války. Mezi tím vším utrpením došlo k obrovskému zvěrstvu v Katyňském lese. Tragédie srovnatelná s našimi Lidicemi, rovněž nedávno zfilmovanými. Pokud se dají oba filmy porovnat, vychází mi poměrně značně lépe polský film. Je to především díky lépe vykreslené atmosféře, kterou umocňovaly autentické vsuvky a působivá hudba (především to brnkání smyčce na struny violoncella ve vypjatějších scénách). Vynikající dílo, u kterého v mém hodnocení k absolutnímu maximu chybělo málo. Snad ještě větší hustota emocí a dynamiky. ()

gezper

Drsné téma natažené na příliš dlouhou chladnější stopáž. Závěr je dobře natočen, ale není to málo? Tím netvrdím, že zbytek je nuda, ale zasloužilo by si to více, např. více strhující. Trochu jsem si vzpomněl na předloňské Lidice. A ač srovnávám trochu nesrovnatelné, po stránce filmového pojetí, tak by o něco zvítězil polský snímek. Na druhou stranu, tohle zvládnout natočit v 81 letech .. [60%] ()

othoson

Velikou chybou filmu je neschopnost scénáře (režie nebo herců - nevím co mělo u mne největší vliv) nezaujatého člověka vtáhnout do děje a tak vlastně čekáte dvě hodiny na konec, který vlastně stejně už znáte. Rozhodně si myslím, že se z těch dvou hodin dalo vytěžit přeci jen něco víc, než brilantně natočený závěr filmu. Přesto by lidé měli Katyň a ostatní podobné filmy věrně zachycující hrůzy války povinně alespoň jednou v životě shlédnout, protože můžeme odpustit, ale nesmíme zapomenout... ()

ludovit14

Žijúca legenda poľskej kinematografie režisér Andrzej Wajda nám vo filme Katyň,konečne odhalil pravdu o bolševických sviniach menom RUSI.Ja síce už 25 rokov viem,že medzi Hitlerom a Stalinom neboli veľké rozdiely-iba ak v koncentračnými tábormi sa Nemci líšili od Rusov.Jedny aj druhý boli barbari a obyčajný vrahovia.Na toto všetko dobre poukázal WAJDA.HOD:83%.Záver filmy je fakt silná káva!PS:táto Ruská genocída-nemá vo svete obdobu. ()

Hamar

Velice potřebný film. Určitě ne dokonalý, místy trochu nezáživný, ale za další střípek do mozaiky "Co byli ti bolševici za svině", dávám režiséru Wajdovi plný počet! Vůbec se nedivím nenávisti většiny polského národa k Rusům, za to co jim v různých obdobích dvacátého století provedli, se jim opravdu není co divit! Když ke Katyňskému masakru připočtu nepomoc Waršavskému povstání nebo poválečný osud exilové vlády, demokratických politiků a polských kněží je těch zločinů víc než dost! ()

Saxos

Rusáci moc dobře věděli, že nejlepší způsob, jak zničit armádu, je definitivní odstranění velitelů. V jednom z dialogů se ve filmu objeví hláška typu "že jim nic nikdo neudělá, protože vycvičit dobrého velícího důstojníka není tak jednoduché, jako vyrobit tank". No právě. Film se spíš věnuje příběhu rodinných příslušníků zadržovanývh důstojníků. ()

hony23

Filmů mapujících lidské osudy za 2. světové války jsem viděl desítky, tento však mapuje osudy polského národa, na kterém se vyřádili rukou společnou a nerozdílnou Wehrmacht i Rudá armáda. Andrzej Wajda zrežíroval působivý snímek, z kterého chvílemi mrazí... ()

buchannon

Původně, během první půle, jsem chtěl napsat toto: A potisící opět válečný film... protože to zajímá "každýho". Ách jo. Válečná tvorba může být natočena kvalitně (Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana, Nepřítel před branami nebo většina ponorkových filmů) a pak tím druhým (ne moc dobrým) způsobem (tento snímek). Kdekdo si myslí, že když vyrobí válečný film a navíc drama, tak bude bůhvíjak super. Z valné části tomu tak není. Toto opět dokazuje, že současný evropský film (kromě toho Britského) nestojí za kdovíjaké ovace. Hlavně středoevropský a východoevropský. Po shlédnutí druhé půle filmu celý předešlý odstavec neplatí. Sice první polovina byla celkem nudná, až jsem občas zavřel oči (zčásti způsobeno mou ospalostí), ale pak začaly přicházet zajímavě okamžiky. Začalo to hlášením, ve kterém Sověti svalovali vinu na Němce a končilo to střílením polských vojáků v lese. Nakonec ještě zajímavá krátká sborová skladba. Ani Ida ani tento snímek by podle mě neměl dostat Oscara. Ale kdybych si měl vybrat, dal bych ho tomuto dílu. Tento film si dokonce možná nechám ve své filmotéce. Zvonec a konec. ()

Kkahunaa

Druhá světová válka již naplno propukla. Polský stát je z jedné strany atakován Němci, z druhé Sověty. Obě strany mají své plány na totální podrobení. Tento film se zabývá pohledem na masakr desítek tisíc polských vojáků, který v roce 1940 brutálně provedla sovětská NKVD. Dle historických pramenů tento čin odhalili paradoxně nacisté a logicky jej použili jako jeden z nástrojů své propagandy. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky