Televizní film předního dramatika a scenáristy Jiřího Hubače vypráví příběh vyléčeného alkoholika, koncertního mistra a skladatele Františka Stáry. Po návratu z protialkoholní léčebny dochází velmi rychle k poznání, že jeho euforické odhodlání začít znovu je tragická iluze. Jeho žena se z bytu zatím odstěhovala a našla si jiného muže. Podobné fiasko ho čeká v bývalém zaměstnání a později i při krátkodobém působení v základní umělecké škole. V nejtěžší chvíli, kdy se Františkovi hroutí všechny jeho soukromé naděje i profesní plány a on rezignuje, mu nezištně pomáhá bývalý spolupacient z léčebny Eda Mandík. Tento člověk, sám slabý, nedůsledný a nezodpovědný, s nečekanou a sebezničující obětavostí rezignuje na střípky osobního štěstí a energicky vybičuje svou ochablou vůli k záchraně svého jediného kamaráda. Cena, kterou za tento svůj čin Eda platí, není malá, ale jeho oběť měla smysl. V Hubačově emocionálně silném a působivém příběhu si hlavní role zahráli Pavel Liška a Bolek Polívka, režie se ujal Zdeněk Zelenka. (Česká televize)

blackrain

hubač psal role hercům přímo na tělo a jejich osobnost. Věty jim padají přímo do huby. Jsou přirozené, jako by člověk poslouchal vypravování vlastního souseda nebo cestujícího v tramvaji. Bylo by velmi zajímavé, kdyby byla zfilmovaná původní verze scénáře pod názvem Zima poutníků a hlavní roli hrál Menšík s Brodským. Ale to se bohužel nestalo, protože pan Menšík během přípravy role zemřel. Lišák s Polívkou mají úplně jiné charaktery. Budař mi s tím pěstěným knírečkem připomínal sňatkového podvodníka nebo prodavače životních pojistek. Uklízečka v hudební škole byla pěkná stračena přesně jak ji počastoval Bolek Polívka. Asi se tak chovala proto,že její manžel, o kterém je tam zmínka, byl taky vypitka. ()

Carlossss

Vcelku povedený film, který se pokouší navázat na jistou tradici "protialkoholických" snímků z let dřívějších. Pan Liška hraje opět idiota a nutno říct, že mu to jde opět skvěle. Pan Polívka je jako nabručený abstinent vynikající a dokazuje, že mu jdou i role ze závažnějšího soudku. Celkový, dobrý dojem mi pokazil otevřený závěr. Jinak solidních 6/10:-) ()

rakovnik

Příjemný film o tom, že i na dně (láhve) najdeš přítele. Sice jsem se trochu obával, že konec autor příliš zdramatizuje, naštěstí i ten závěr byl milý. Obsazení také potěšilo, i když Pavel Liška umí být otravný. ()

ad

3 a půl*... Jinak ani na Ikarův pád, ani na Tažné ptáky bohužel nemá... Live realy IS a bitch!!! :) ()

Dannysek4U

Pekny, ale prilis hrajici na city a prvoplanovite dojemny. Na to mi staci Amerika. Jinak Polivka potlesk a Liska taky (i kdyz hraje porad to samy). ()

Mylouch

Dramatického potenciálu scénáře se ujal rež. Zelenka a asi na první záběr sjel alkoholickou variaci s novou generací herců, z nichž mnozí si pod tímto vedením hodně uškodili. Tohle jako divák stěží můžu brát jako vážně pojaté drama ! Nejlepší je tak čtyřruční fiasko z úvodu. ()

dr.fish

Už je to takové pomalejší, smířené, ale pořád to má sílu. Možná už to nejde tak na dřeň, ale Bolek Polívka je asi dobrý adept na podobnou roli, takže příběh ačkoliv není příliš košatý, nevyznívá ploše. Slušná televizní inscenace. 65% ()

chelseaman22

Hodina klavíru je o opilci, který se zežral, aby následně upadl v zapomnění a sklidil veřejné pokárání. A ten nebohý ožrala se potom diví, že ho žena nepustí na společné lože a svou manželskou povinnost si realizuje s jiným borcem, který zcela evidentně alkoholu neholduje. 62 % ()

Sfinkter

Komorně stavěný příběh, který mne oslovil poměrně silným emočnim výrazem. Herci servírují životní zvraty věrohodně a zřízenec z patologie Liška je opět dokonalý. Ignorance či (sebe)obětovaní? Každý má blíže k něčemu jinému. ()

Master19

Všechno tady je tak samoúčelné, až to "bolí". Silné prostředí protialkoholní léčebny je tady schematizováno a víceméně představováno pouze postavou Viktora Preisse. Jedinými pozitivy jsou lidské herecké výkony Bolka Polívky a Pavla Lišky. Jakoby dojemný závěr ale nezměnil mé rozpačité pocity. ()

PollyJean

na naši TV tvorbu je to rozhodně zdařilý počin, byť scénář není nijak originální a Polívka s Liškou jen variují své obvyklé role. Herecky jsou dobře obsazeny i ostatní role, ale přesto...jako by tomu filmu něco silného vnitřního chybělo. ()

jitrnic

Povedená variace na Ikarův pád/Tažné ptáky (vůbec točíme povedené filmy o melancholických pijácích vyléčených či nevyléčitelných - Dobří holubi se vracejí, Rok ďábla), která nedisponuje tak propracovaným scénářem a některé vedlejší postavy jsou nahozeny hodně nahrubo, i tak je to film, který mě dojal k slzám, hlavně díky perfektním hercům. Bolek Polívka hraje přesvědčivě jako už dlouho ne, Vilmu Cibulkovou jsem tak dobře hrát ještě neviděl a Pavel Liška předvedl podle mě svůj životní výkon. Zdeněk Zelenka dává jako obvykle hercům maximální prostor, nic navíc sice nepřidává, ale to mi u televizního filmu vůbec nevadí. A velmi povedený je konec, který je sice celkem předvídatelný, ale svojí kombinací smutku a naděje nádherný. Hodina klavíru patří k tomu vůbec nejlepšímu, co bylo v posledních deseti letech v televizi natočeno. ()

klúčik

Bohužiaľ že Jiří Hubač odišiel do kultúrneho neba. Bol výborným scenáristom. Aj toto dielo je napísané zo srdcom. Pán Zelenka natočil pekný film s dobrými hercami... 75%. ()