Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (497)

argenson 

všechny recenze uživatele

Roli císařovny Elišky měla původně hrát i zpívat Brejchová, potom Vondráčková, načež tvůrci včas došli k závěru, že ta první neumí zpívat, ta druhá zase hrát, z čehož vyplynul geniální kompromis, kdy té první to ve filmu moc sluší a ta druhá přišla k jednomu ze stěžejních hitů své pěvecké kariéry. A že to celé není moc historické? To lze očekávat u historických či životopisných filmů, zatímco tohle je muzikál/komedie. Leč i tak si může každý odnést poznatek, že ze čtyř manželek Karla IV. byla Eliška ta, co dokázala lámat meče. Karel Svoboda dokázal (na rozdíl od jiných) vybavit nosnými melodiemi celý film, byť se hudební motivy opakují v různých aranžích. Hudebně je to hodně stylově barevné a pak ani neruší to, že někteří herci mají se zpěvem problém (zatímco naopak například Matuška nemá problém s hraním). Vyšperkované dialogy se starobylou češtinou příjemně kontrastují s moderní hovorovou mluvou (Hanzlík: "Hodím se marod."). A výkvět českého herectva v kouzelných exteriérech... Prostě za 100%. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Tak ani nevím, jestli jsem viděl stejný film jako ti, co zde hodnotí, ale ká viděl nevtipnou komedii proloženou pro mě nijak přitažlivými písněmi. Brodský, zde svou roli prostě jen odříkává, duo Kopecký, Matuška hodnotící ženy je trapné. Marvan zde také hraje hluboko pod prahem svých schopností. Aniž bych to věděl, bylo prostě zřejmé, že je to jeho poslední role. Vysloveně se mi nelíbila kamera ani střih. Njelpší herec filmu je Hanzlík. Tento film si rozhodně přízvisko kultovní svo kvalitou nezaslouží, možná spíš sentimetalitou. Ale vysoká koncentrace skvělých českých herců a hudba Karla Svobody, vůči níž jsem imunní, kvalitní film neudělá. ()

Reklama

Jinny 

všechny recenze uživatele

Inu, navštívíme nejen čtrnácté století, ale také dobu, kdy Karel Svoboda uměl napsat hity... Brodský zahrál tu nejsympatičtější verzi Karla IV., kterou si umíme představit, ale těžko mu to vyčítat - koneckonců to byla jedna z mála příležitostí, kdy nehrál s odpuštěním trotla. "Je jen jedna věc na světě, před kterou se pokoří vladař, a tou je láska." ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Teprve až po téměř půlstoletí od premiéry jsem se dostal k jedné z našich nejznámějších muzikálových klasik - Noci na Karlštejně. Po zhlédnutí však musím konstatovat, že na mě tento dnes již kultovní počin zapůsobil veskrze průměrným dojmem. Po hudební stránce jde samozřejmě o solidní práci a kdo by neznal ikonickou píseň Lásko má, já stůňu, jejíž motiv se příjemně linul napříč celým filmem. Problém jsem měl spíše se samotným příběhem, jehož humorná, ale i romantická (snad jen až na pár záchvěvů v závěru) linie mě minula velkým obloukem a nechala mě zcela chladným. Zároveň mě celkem rušila chaotická (místy až mizerná, budu-li příkrý) práce se střihem. Jsem sice rád, že jsem se k filmu konečně dostal, nicméně jsem si celkem jistý, že se k němu (s výjimkou výše zmíněné písně) už nikdy nevrátím. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jak by to bylo krásné, kdyby historie byla taková jako je nám předkládána v tomto filmu...laskavý a moudrý král český a císař římský Vlastimil Brodský, hluboce milující svou císařovnu Janu Brejchovou...netrval bych ani na těch písních, co se kolem toho vyskytly, ty spíš ten dojem ruší...tedy pokud právě nezpívá Waldemar Matuška v nejlepší formě. Tehdy se tomu tak ještě neříkalo, ale casting je naprosto brilantní - starý purkrabí Jaroslav Marvan, úlisný německý vévoda Miloš Kopecký, laskavý arcibiskup Karel Höger...čím jsem starší, tím mám Noc Na Karlštějně radši, alespoň když nebude vysílaná častěji než jednou do roka. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (63)

  • Vlastimil Brodský (Karel IV.) v roce 2000 vzpomínal: "Když mi Zdeněk Podskalský nabídl roli v Noci na Karlštějně, reagoval jsem samozřejmě naprosto odmítavě. Říkal jsem mu, že je to pitomost, že to dělat nemůžu, protože se svým titěrným, archaickým herectvím nemám nejmenší vlohy vytvářet nějaký dojem vznešenosti nebo majestátnosti. Na druhé straně mě ale přitahovala forma, muzikál. Protože já jsem začínal po pajzlech jako barový tanečník a stepař a k divadlu jsem přišel nějakým omylem. Zdeněk ale trval na svém a přivedl mi znalce, pana profesora historie. Proseděli jsme spolu tehdy mnoho hodin a já se zpočátku zajímal o takové ty konkrétní věci, které herci pomáhají, jako třeba když jíte kuře, co uděláte s kostmi, jak si myjete ruce... A tenhle člověk, fundovaný i v téhle reálné oblasti, mi řekl: 'Ježišmarjá, pane Brodský, kam by se dávala kost? To vás vůbec nemusí zajímat, ale házelo se to dozadu a tam to žrali chrti.' Už to bylo zajímavé, ale on mi chtěl nějak nastínit tu zvláštní velikost a výjimečnost Karla IV., kterou, jak říkal, můžeme jen těžko pochopit, protože například všichni umíme číst a psát. To uměl Karel IV. taky, ale mezi panovníky té doby byl jediný, protože číst a psát bylo pro vladaře stejně ponižující, jako kdyby si uklízel, utíral prach nebo topil v krbu. Jen jsem otvíral oči, protože by mě na mou duši nenapadlo, že mohl Karla IV. v jeho době někdo odsuzovat za to, že se svou gramotností vlastně ponižuje. Ale on byl velmi bystrý a věděl, že pokud je písař podplacený, může psát něco jiného, než on mu diktuje, a že předčitatel může něco jiného číst, a že by tudíž mohl nepříznivě ovlivnit jeho politické a vladařské snažení, takže se na to velice důkladně naučil. Na dalších podobných příkladech mi onen pan profesor vylíčil Karla IV. jako člověka duševně mimořádného - vyprávěl mi například o tom, že Karel IV. měl obrovské jezdecké dispozice, že když si sedl na koně, jeho družina mu sotva stačila, a že trasu Praha-Paříž dělal, teď si nezvpomenu, jestli říkal, že za deset nebo dvanáct dní, ale vím, že mi to připadalo jako doba krkolomně krátká. To byla jedna z věcí, které mě fascinovaly, ale pan profesor k tomu ještě dodal: 'No, oni mu vůbec nemohli stačit, protože on ještě každou noc trávil v bordelu.' Jeho vyprávění o Karlu IV. mě úplně uchvátilo, protože jsem se dozvídal spoustu věcí, které jsem v literatuře nenašel, respektive asi jsem nebyl vedle pana profesora dost vzdělaný. Nakonec jsem ho poprosil, jestli by to mohl shrnout, abych měl měl pro svou práci nějakou konkrétní, reálnou představu, a on mi řekl: 'Podívejte se, to se dá říct dvěma slovy - byl to kovboj a děvkař.'" (NIRO)
  • Ve skutečnosti se Karel IV. s Alžbětou Pomořanskou oženil v roce 1363, kdy jemu bylo 47 let a Alžbětě pouhých 16. Byl to sňatek z rozumu, Karel se tím zbavil opozice. Nicméně Alžběta ke Karlovi chovala velkou úctu a byla mu velmi nakloněna. Jejich vztah byl harmonický a měli spolu šest dětí. (MissSimm)
  • Česká televize při novém přepisu filmu do vysokého rozlišení vyretušovala asi nejznámější chybu v českém filmu - cyklistu na pozadí turnaje. (lexa.k)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama