V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

hujerita

Nechcel som to povedať ale som rád že žijem na Slovensku a že tu máme takých mafiánov a policajtov akých máme. Ak je to len z polovičky pravda čo sa v Riu robí tak Pán Boh ma poteš. Fakt super filmík. ()

losmachos

Viděno na KVIFF v 9:00 ráno a musim říct, že to bylo poněkud silný snídaňový kafe, ale rozhodně se mi po prokalený noci nechtělo spát. Vždycky jsem se chtěl podívat do Ria, nicméně tendle film nutí přehodnotit plány. Tvrdej obraz chudinskej čtvrtí v Riu a policejní jednotky, která nenosí pouta, jenom pytle. ()

mirecmt

A vraj fašizmus, potom každý druhý vojak alebo policajt je fašista. Ako sa hovorí účel svätí prostriedky. Myslíte, že keby sa Slovensko dostalo do vojny alebo by došlo k prírodnej katastrofe by vojaci nerobili to isté (robí sa to aj teraz, len skryto)? .....ale to som odbočil, je to jednoducho film popisujúci skutočné situácie čoho je človek schopný aby urobil pápeža šťastného respektíve svoju peňaženku, ale niekto to robiť musí, aby sa nám "slušným ľuďom" pekne žilo. ()

mpet

Přes velmi chaotický rozjezd se z Elitní jednotky stal poměrně vydařený film, který si na nic nehraje. Velice drsné ukázání světu podmínek v Riu a v jeho slamech. Film ubíhá poměrně rychle. Má to zkrátka spád, i když děj je poměrně jednoduchý, ale o to drsnější. Kromě první chaotické poloviny zde není co vytknout. ()

Slummer

Syrovost a reálnost, výborná kamera a skvělé herecké výkony jsou hlavní atributy, které provázejí celý film. 99% ()

Helljoen93

Kamera, střih a styl vypravování podobný jako v mém oblíbeném opusu Město bohů, stejné prostředí slumu Ria, jiná doba a jiný pohled. Fanatický Nascimento jednoznačné udává tempo snímku, ve kterém je akce a brutality víc než dost. Moc jsem od toho filmu nečekal (říkal jsem si "kde by se v brazílii vzali tak kvalitní snímky"), ale byl jsem věru mile překvapen.. Narozdíl od Města bohů, tady není taková ta puberťácká rozlítanost (která mi byla hodně sympatická), ale surová tíživost prostředí (která je mi sympatická neméně). ()

cristiano21

„Jedinou funkční obranou proti korupci je hrdost a to jak hrdost profesní tak i osobní pro níž si člověk cení sám sebe tak vysoko, že si jej nelze koupit..." – myšlenka, na níž byla založena Brigáda pro speciální operace (BOPE) při vojenské policii ve státě Rio de Janeiro v Brazílii, jinými slovy ona elitní jednotka. Je skvělé slyšet, že stále někde existují lidé, které nelze uplatit. Ale je to vůbec pravda? Já prosím: „Věřme tomu!" Lidstvo totiž v každém období své existence potřebuje nezpochybnitelné vzory a statečné hrdiny. Ale jsou právě tihle chlapíci s lebkou na dresu ti praví? Člověka, který film viděl, nejspíš napadne: „Nejsou jejich metody hluboko za hranou?! Je igeliťák na hlavě vyslýchaného vhodným zpestřením dialogu výslechu?!" S přihlédnutím k prostředí, ve kterém se tito vykonavatelé spravedlnosti pohybují, myslím, že nejsou úplně mimo, ale ať si každý odpoví sám. Brazílie je krásná země. Je to obrovská země s ještě většími problémy, mezi něž patří zejména bezpečnost a korupce. Charismatický Wagner Moura nám umožní nahlédnout na tato rizika z pohledu kapitána alfa týmu BOPE. Mnozí mohou namítat, že snímek zobrazuje jmenované sociální problémy Ria de Janeira trochu jednostranně, ale příběh přece vypráví policista s mnoha lety praxe v tomto velkoměstském bahně plném samopalů a drog, a proto mu to snad nelze ani mít za zlé. Jde o jedinečný film svého druhu. 95% ()

hanzikk

Tu poslední jsem musel přidat za odvahu ukázat jak to chodí když je celý systém špatně, včetně strážců zákona. Taky krásně ukazuje jak to vypadá když se bere zákon do vlastních rukou, což je tvrdá volba. Pecka film. ()

+sfinx+

V BOPE se s tím neserou - ani nemůžou. Zabij nebo budeš zabit, to je zřejmě jedno z hlavních pravidel života ve slumech. A toho se drží i film, který věrně zachycuje drsné prostředí podsvětí Ria a jejich stejně tak drsné soupeře. Výcvik je taky naprosto úžasně podán - žádné hecování, žádné hrdinské výkony šamponů. Jen tvrdá selekce a snaha vykopnout ty, kteří by stejně dlouho nepřežili. A pak už jen boj se zločinem. Nebo spíše jednotlivé bitvy této dlouhodobé války. Žádné stížnosti na policistu, že pouta byla nasazena trochu ztuha a proto bude podezřelý propuštěn, stejně jako chudák policista. Ani dlouhé debaty o tom, zda třikrát postřelený policista má už konečně právo opětovat palbu, aby nebyl nařčen z nepřiměřeného použití síly. Jen ten dlouhý, drsný boj, na jehož konci je zpravidla pár mrtvých - když to jde dobře, budou mrtví jen na jedné straně, když to jde blbě, bude následovat krásný pohřeb a pomsta kolegů.. ()

radek.896

Výborný film, který mi připadal, že ukazuje reálný život v ulicích Ria de Janeira. Jak jsem se dočetl, srovnává se to s Městem bohů, které jsem již viděl a město je mnohem lepší v ukázce života gangů, drog a místního života. ()

malis.uo

Krutý, nekompromisní a silný film. Perfektně natočený, uvěřitelně podaný i zahraný. Ukázat skutečnou stránku složitosti práce policie, v tak těžkých situacích jaká ghetta a slumy přinášejí, se zde povedlo na jedničku. Celý film přemýšlíte nad příčetností těch mužů a v jeho průběhu pochopíte nebo odsoudíte, proč jsou takoví jací jsou... Doporučuji. ()

NagatoPein

Mám z toho zmiešané pocity. Jednak to nemá taký ťah ako napríklad podobne tématický orientovaný Raid, avšak je to zase reálne a autentické. Často som bol počas deja zmätený, až tak sa mi takýto štýl rozprávania nepozdáva. Wagner Moura je ale dobrý herec, a tak sa to dalo dopozerať. Na filme mi ale stále chýba niečo viac, to niečo, čo by mu dodalo nejakú pridanú hodnotu. Takto je to pre mňa iba chladná výpoveď o skorumpovanej Brazílii, kde banda tvrdých chlapcov podľa možnosti /a podľa vôľe nadriadených/ ako tak stráži poriadok a násilie opláca násilím. ()

andy60

Tady si s tím scénarista moc nepohrál, spíše to působí jako dokument, ani té akce není moc a navíc hlavní hrdina na mě nepůsobil zrovna sympaticky. Takže největším plusem filmu zůstává autenticita, podaná formou hraného dokumentu. ()

ANDAKIN

Vůbec nevím, co říct. Tento film mě absolutně pohltil od začátku do konce. Šlo by čekat, že se bude jednat jen o další zbytečně akční snímek plný krve a násilí, ale když se do filmu zaberete a víte, že takto to je i v reálu a musí to tak být, aby všechno fungovalo, zůstane vám v mysli jenom ticho, napětí a očekávání, co přijde v každé další scéně. Práce s psychologií postav během filmu byla výborná, plynutí děje velice uvěřitelné -- ještě aby ne, když je film natočený na základě reálných situací -- herecké výkony a práce s kamerou absolutně strhující- žádný roztřepaný obraz typických akčních scén1. Tento film si nezaslouží nic jiného, než 5* ()

mdf

BOPE... elitní policejní jednotka dělá nekompromisní pořádek v ulicích Rio de Janeira.Moura tady a v Narcos bez chyby. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)