V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

TeeAge

|| Scenár: Bráulio Mantovani, José Padilha, Rodrigo Pimentel | Hudba: Pedro Bromfman | Produkcia: José Padilha, Marcos Prado | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: ? | Rozpočet: 6,537,890 $ | Tržby: 14,660,695 $ || ()

genetique

Zdá sa, že skorumpovaná polícia je v brazílskych mestách bežnejším javom ako vychádzajúce slnko a tak film na motívy tohto faktu nenechal na seba dlho čakať. Unikátny príbeh, ktorý pripomína akčnejšiu, ale príbehovo jednoduchšiu verziu filmu 'Cidade de Deus'. Na brazílske pomery unikátny zážitok, akčné scény dokonalé. 85%. ()

sniper18

Je to dosť dobrá akčná dráma od José Padilhu. Má výborný príbeh o drsnom dôstojníkovi brazílskych policajných špeciálnych jednotiek, ktorého už táto veľmi náročná práca psychicky ničí a navyše sa práve kvôli očakávanej dôležitej návšteve musí postarať o bezpečnosť v slumoch. A tak si chce nájsť svojho nástupcu, ktorým by mohol byť inteligentný študent so správnym zmýšľaním, ktorý sa pridal k polícii. Spracovanie je celkom slušné, síce mi v prvej polovici až tak moc nesadlo striedanie jednotlivých línií a časov, v ktorých sa odohrávajú, toto by som skôr bral v klasickej forme, lebo v tomto prevedení ma to miestami trochu rušilo, ale aj tak sa na to pozerá dobre. Je tu niekoľko zaujímavých výrazných postáv so svojimi líniami a všetko dôležité tu má svoj priestor, či už špeciálna policajná jednotka, obyčajný policajný zbor, slumy so zločincami, ale aj bežní ľudia a tak sa z toho dá vytvoriť celkom komplexný obraz na túto spoločnosť, jej vnímanie reality a samozrejme hlavne jej problémy. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, celá tréningová fáza je skvelá, ale aj celkovo sa tu nájde viacero nezabudnuteľných scén, poteší aj záver, tu si už moc ani nemám na čo sťažovať. A veľkým plusom je aj to realistické a nekompromisné prevedenie, ktoré to ešte povyšuje. Samotnej akcie tu nie je zase až tak moc, čo mi ale nevadí, keďže tu ide predsa len hlavne o niečo iné. Ale aj tak sa jednotlivé akcie vydarili, hlavne svojou realistickosťou a na prácu špeciálnej jednotky je skutočne radosť pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, charizmatický hlavný hrdina, ktorý ma bavil vo svojej služobnej, ale aj civilnej polohe, vydarená postava mladého policajta a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, José Padilha je viditeľne talent, hlavne tá atmosféra a surové prevedenie sa mu skutočne podarilo, tu nemám žiadny väčší problém. Takže skutočne jedine tá prvá polovica mohla byť podaná trochu inak, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, kladov je tu nespočet a medzi podobnými filmami patrí Elitná jednotka medzi to najlepšie. 75% ()

zelvopyr

Trochu moc didaktické, ale co beru jako největší plus: Bylo to pro mě po dlouhé době filmové vyprávění příběhu -- s důrazem na slovo vyprávění. /// I v močálu si můžeš uchovat čest a jiné hodnoty -- ale platíš za to, na různých rovinách. Jinak kvituji s povděkem velmi "jemnou" studii smrtelného pacifistického bludu, něco ve smyslu "když budem hodní a proti válce a nenávisti, tak naše mravní síla vyřeší všechny problémy světa"... i tomu hlupákovi Gándhímu (kam vítr, tm plášť), to vyšlo náhodou jen proto, že měla Anglie Indie plné zuby (a hned ho zabili a začala válka s milionem mrtvých). ()

Hellboy

(17) Co to je?! Naprosto výborný film s nejodpornějším hlavním hrdinou, se skutečně tvrácenou morálkou a pokřiveným pohledem na svět. Ale film je to výbornej a myslim, že se asi dost blíží realitě, skutečnému stavu věcí v Brazílii. To je také důvod, proč hodnotím tak vysoko, některé výtky vůči filmu jsou oprávněné. Hroznej náhul, jak tady někdo správně poznamenal, tak pořádně fašounskej, krvavej, nekompromisní a nekorektní, hlavně v druhé polovině. Prostě hnus. ()

3DD!3

Rio de Janeiro není jen sluníčkové město s Ježíšem na kopci. Favelami protékají drogy (a odpadky), policejními kapsami zase peníze. Proto jsou tu pánové z BOPE, kteří dělají to co je třeba, jakýmikoli nezbytnými prostředky. Režie parádní, vizuálně nápadité a scénář zajímavě rozvíjí hned několik myšlenek s velkým sociálním přesahem. Ať už jde o dušení igelitovým pytlíkem nebo boje cti proti systému (a samozřejmě zachování stávajícího pracovního poměru) vždycky tne do živého. Takže kam jste to chtěli jet na dovolenou? Do Ria? ()

Le_Chuck

Nebyť dokonalého Mesta Bohov bolo by to za plnku. Takto pôsobí Elite Squad ako nekompromisný, brutálny, dynamický, ale predsa len jednoduchší mladší filmový bratček. 85% ()

Kaka

Elite Squad chce šokovat i ohromovat, ale chybí lepší výrazové prostředky, emoce a režijní virtuozita tvůrců Města Bohů - kterému se to na první pohled tak moc podobá svojí těkavou kamerou, syrovým tónem a sekanými střihy. Bohužel, příběh je o ničem a postavy si vás nezískají ani za mák. Po hodině už vlastně jenom čekáte, kdy se tam v nařvaném a eklektickém mišmaši všichni vystřílí aby byl klid. ()

Krouťák

Výborně odvyprávěná průprava členů elitních jednotek a rozhodně zajímavý pohled na situaci (dnešních ?) favel - 90%. ()

castor

Rio de Janeiro je rájem jen na první pohled. Má totiž i obří chudobu, velkou míru kriminality a děsivý obchod s drogami a zbraněmi. A tu a tam se nespokojenost lidí nebo střety gangů utrhnou ze řetězu a ulice města připomínají válečnou zónu. Od (dočasného) uklidnění situace je tu BOPE. Speciální jednotka, která pomůže, když běžné ozbrojené síly nedokáží stav zvládnout. Což se děje docela často. Nekorektně čistí slumy a režisér José Padilha docela hlasitě vykřikuje věci, které se obvykle někde v soukromí šeptají. Když začnou hovořit zbraně, je dynamický, brutální a realistický. Výsledek je určitě zajímavý, ale že by mě vyloženě uchvátil a nalákal na druhé shlédnutí po letech, tak to určitě ne. A co takhle emoce? ()

*CARNIFEX*

Kapitán Nascimento je veliteľom elitnej vojenskej polície sídliacej v Riu. Za pár mesiacov chce svoju jednotku opustiť. Chce sa totiž naplno venovať rodine. Jeho poslednou úlohou je nájsť za seba nástupcu. Na výber má z dvoch adeptov. Neto a Matias. Obaja slušní, čestní policajti veriaci v spravodlivosť. Každý z nich však má osobitný prístup a postoj k práci. Následné okolnosti okolo vojny s drogovými kartelmi a príchodom pápeža jeho voľbu len skomplikujú. Koho Nascimento nakoniec vyberie? Jeden z mála filmov o polícii, ktorý pôsobí reálne. Nežijem síce v Brazílii, aby som to mohol posúdiť, ale aspoň niektoré scény neboli prehnané a nereálne tak ako v snímku Patrola. Ten bol vďaka hereckému obsadeniu, kamere a reklame akurát tak, lepšie, do pozlátka zabalenou krabičkou. Jednu hviezdu ale uberiem. A to kvôli záveru. ()

Niktorius

Tropa de Elite se může chlubit především skvělým úvodem - v pár minutách před diváky sugestivně rozprostře příběhové kulisy, načrtne místní poměry a představí postavy. Škoda že poté, co nás film vtáhne do sebe, zbývají v minutáži ještě dobré dvě hodiny a najednou už není nic moc co nabízet - stále sledujeme neutěšenou situaci v brazilských favelách a ještě neutěšenější stav místní policie, avšak ani řada dlouhých konverzačních scén již nedokáže vypovědět více, než kratičký úvod. To už si pak člověk chtě - nechtě všimne zmateného a především příběhu prostého vyprávění občas přerývaného stejně chaotickými přestřelkami, na nichž je vidět, že režisér ještě nemá řemeslo úplně v ruce. Tropa de Elite staví svůj úspěch na kontroverzním tématu a určitému pocitu autentičnosti (v okolních komentech zmiňovaná brutalita přilš nefunguje, jelikož film příliš nedovoluje vcítit se do utrpení postav), ve formálních i obsahových kvalitách však ještě má co dopilovávat. 60% ()

PinokKio

Tak nějak jsem v tom mundúru elitních jednotek necítil. Při oblékání to šíleně drhlo, pak jsem si v tom nějakou dobu hověl a když už jsem si začal zvykat, užíval si frčky i baret, tak to ze mě nemilosrdně svlékli .. ()

Spooner

Rio de Janeiro už pro mě po tomto filmu není tak zajímavým turistickým střediskem. Spíš už se mi sem nechce vůbec. Tenhle velice sugestivní, drsný a politicky nekorektní film totiž ukazuje toto město jako válečnou zónu plnou dealerů drog a zkorumpovaných policistů. Atmosféra filmu je vynikající a takový ten pocit nenávisti k policistům a také beznaděje je z toho chvilkama fakt hodně cejtit. Kamera je správně rozklepaná a akční scény se s tím taky nepářou. Tenhle film je ale taky o postavách a i tady to vychází, neboť je to jak perfektně zahrané, tak i napsané. Akorát škoda, že se někdy v půlce filmu trochu zasekne tempo a chvíli je to trochu nudné. Vynikající závěr to ale zase napravil. ()

petero

Po Meste Bohov opäť skvelí a autentický film z prostredia skorumpovanej polície, gangstrov, zásahovej jednotky, výcvik (scéna s granátom). Film dobre vystihuje pocity (nielen) rozprávača príbehu – veliteľa týmu snažiaceho sa nájsť spomedzi uchádzačov svojho budúceho nástupcu, ktorý musí byť rovnako nekompromisný a minimálne tak dobrý ako je on sám. ()

gogo76

Výborné zobrazenie chudobných štvrtí Rio de Janeira, ktoré sú skrz -naskrz preplnené feťákmi, priekupníkmi a bezútešným stavom polície skorumpovanej zhora až dole. A predsa sa nájde pár vyvolených, tých najtvrdších a psychicky najodolnejších, ktorí vstupujú do nie veľmi početných, ale zato rešpektovaných , úderných jednotiek BOPE.Veľmi kvalitný film, ktorý vrhá dosť temný a pesimistický pohľad na Rio de Janeiro. 80%. ()

Davies182

Sympaticky koketní akční nadprůměr, jehož první polovina se snaží hrát na hutnější struny dramatického příběhu - a daří se jí to... jenomže: Tropa de Elite měla být asi více koncipovanější jako čistokrevná akce; střílečka ala Modern Warfare2 anebo moderní Counter Strike v kulisách ušpiněných slumů. Nedá se říci, že jako napínavé drama snímek selhává, ovšem mnohem více by filmu slušelo vyprdnout se na vážnější vsuvky a servírovat jen napínavou čistokrevnou akci... jako simulátor Rio de Janeirské URNy by to totiž fungovalo na jedničku. ()

Phobia

Jestli tohle je reálný obraz brazilských poměrů, tak to teda poser koště! Všem fňukalům, kteří se cítí utlačovaní českými pomáhači a chrániči, doporučuji prohlédnout si praktiky jihoamerických policajtů a po zbytek života se na ty naše uniformované laxní lemřičky mile usmívat, vždyť jsou to vlastně pohodoví kluci a holky. Nesedl mi styl vyprávění, opruzovala mě rozlítaná kamera, sraly (mírněji to vyjádřit fakt nemůžu) mě uječené pasáže, scénář byl jaksi nevyrovnaný, skákal od jedné události k druhé, aniž by se cokoliv pořádně uzavřelo. A chyběla mi postava, s jakou by se dalo ztotožnit a držet jí palce, v příběhu totiž figurují převážně zfanatizovaní policajti, zkorumpovaní policajti, blbí policajti, drogoví dealeři, jejich poskoci a smažky - zazobaní zhulení studentíci s hubou plnou svých práv. Na zdejší vysoké hodnocení hledím s úžasem, zas tak skvělá a šokující "Elitní jednotka" imho není. 61% ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)